Právě je ned pro 16, 2018 11:50 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mucholapka podivná - co s ní po zimě?
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 11:57 am 

Zdravím všechny.

Na začátku léta jsme si s přítelem koupili na terra burze Mucholapky podivné. Až do teď přežila jen ta moje a udělám vše pro to, aby přečkala i zimu :) Podle popisu všude možně už najela na zimní režim, takže ji v nejbližších dnech přesunu do chladu (lednici ale zkoušet radši nebudu :D ) Na jaře/konci zimy, bych ji ráda přesadila. Už jsem prošla všechna možná vlákna tady na fóru a v každém je trochu rozdílné počtení týkající se tohoto tématu. Takže se zeptám asi jinak. :P

Na terra burze v Ostravě, kde jsme kupovali naše masožravky, nabízeli i cca litrové balení už namíchané rašeliny jakože už přímo pro masožravky. Něco podobného jsme viděli i na Flóře v Olomouci. Máte s tím někdo zkušenost? Je to dobrá volba, nebo je lepší koupit rašelinu v zahradnictví či ji někde objednat? Máte tip, kde se dá vhodná rašelina sehnat v Ostravě a okolí?

Co se týče samotného přesazení. Dočetla jsem se tady, že velké akvárium není z mnoha důvodů vhodné. Na jednom webu jsem však našla zajímavou věc. :arrow: Pěstitel má mucholapku ve skleněné kouli z hora otevřené a přiměřené velikosti. To mě docela zaujalo. :idea: Na těchto stránkách jsou i fotografie:
http://www.masozravky.eu/mucholapka/muc ... -pestovani
Když bych se do toho (teoreticky) pustila já, koule s mucholapkou by byla na východním okně kde svítí přímé slunce cca od 6 do 11 hodin dopoledne.
Zkoušel to někdo z vás? Jak to je se zálivkou v této nádobě? Totiž, když mám květináč s mucholapkou v podmisce, vidím, kolik je v ní vody a podle toho dolévám nebo naopak. Jak to poznám v kouli bez podmisky? :shock:
A ještě jeden zvídavý dotaz. Mám mucholapku rosit, ať už v květináči nebo v kouli? v tom se názory pěstitelů také liší. :)

Mnohokrát děkuji za odpovědi na mé zvídavé dotazy. :oops:

Martina

Předmět příspěvku: Re: Mucholapka podivná - co s ní po zimě?
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 12:31 pm 

Zdravím,

napíšu podle svých zkušeností. Pěstoval jsem mucholapku také v této skleněné kouli a nedařilo se ji tam. Ale spíš má chyba, pač jsem ji asi hodně zaléval, měla uhnilé kořínky. I když substrát vypadal, že nebyl přelitý :) Nyní ji pěstuji volně na balkóně (v odborných knížkách, co mám, tak píší že mají rádi mucholapky vzdušnost, takže proto si také myslím, že je to lepší pěstovat volně v květináčku s podmiskou) a do podmisky liji destilovanou vodu (měkká voda) a přijde mi to takhle ideální, slunko na ni svítí cca 7-8 hodin denně. Substrát jsem si domluvili s jedním člověkem tady z fóra, který mi ho prodá za rozumnou cenu a hlavně je skutečně kvalitní! Lidé jsou zde ochotní, takže takhle :) Rosení mě přijde zbytečné, asi bych to nedělal, rosím akorát nepenthesky u kterých je to potřebné. Toť mé postřehy :)

hodně štěstí v pěstování ;)

PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 4:07 pm 

Kupovat substrát je nesmysl. Mucholapky porostou jak v čisté rašelině, tak ve směsi s pískem v různých poměrech. Stačí 20% objemových písku, ale může být i více, klidně i 50%..... Písek hrubší, bez jílu, ale ne štěrk.
Použitelný je i perlit, ale nedával bych ho víc jak 20% do té rašeliny.
Podmínkou úspěchu je spíše kvalitní rašelina. Osobně se domnívám, že ta od agra je OK, ale agro prodává i speciál rašelinu, kterou kupuji už několik let, s označením primaflora a ta se mi zdá perfektní, ovšem nevím jak moc se od obyč. AGRO rašeliny liší. Je to ale velký pytel.
Koule je špatná volba. Pro začátečníka naprosto nevhodná. Už fakt, že substrát není možno prolít napovídá, že tudy cesta nevede. Mucholapky chtějí spíše vysoký květník, protože mají dost dlouhé kořeny. Volil bych větší květináč, třeba 9 cm a do něj dal více rostlinek. Mohou stát přímo na parapetu, nejlépe na jižním okně. Přistínění má smysl jedině kvůli přehřátí, které za oknem hrozí.
Pokud porosit, tak třeba ráno, ale rosit to několikrát denně nemá smysl.

PříspěvekNapsal: čtv říj 04, 2012 4:39 pm 
Moderátor

V podstatě jak napsal Karlos.

S délkou kořenů to není s mucholapkou tak hrozné, hlubší květník je lepší spíše proto, že mucholapka sama postupně "zarůstá" do substrátu - její cibulka jde hlouběji a hlouběji.

Přistiňování ani za oknem nemá zásadní smysl, teploty rostliny vydrží hodně vysoké, přistínění je dobré spíše zjara kvůli tomu, aby první slunce rostliny příliš nespálilo, na druhou stranu většinou stejně většina listů ze zimy na jaře odejde a nově narostlé jsou již na slunce daleko více přivyklé.

Rostlina nepotřebuje příliš vlhký substrát a voda by měla být maximálně vždy pod úroveň cibulek. Osvědčilo se mi nechat vždy vodu zcela vsáknout a zalít vždy znovu až třeba za den nebo i daleko více. Rostliny nepotřebují ani vysokou vzdušnou vlhkost, v pohodě kolem 35% RVV, ale jak říkám zabývání se vlhkostí nemá moc smysl. Na zimu pokud možno mít rostliny v chladu, ideálně pod deset stupňů, aby přestaly růst. Pokud takovéto podmínky nejsou, rostliny se přes zimu vytahují a oslabují. Mohlo by tomu pomoci dosvěcování, ale to je u mucholapky relativně zbytečné, na jaře se dají zase do pořádku.

Zbytečné kupovat namíchanou rašelinu/substrát - to zvládne každý a jednoduše sám. Rašelina se dá koupit i v malých baleních a její kvalita se zase až tak strašně neliší. Význam se má tímto zabývat pouze ve chvíli, kdy člověk shání velké množství rašeliny a tam už se dá sehnat značně rozdílná kvalita - bílá vláknitá atd.

Perlitu dávám do rašeliny určitě víc než 20%, a kombinuji i s např. s keramzitem, ale rostliny rostou i v rašelině, jen je nutno je častěji přesazovat.

Naopak doporučuji rostliny rozdělit do květináčů po jedné, během roku totiž naprostá většina z nich vytvoří odnože a díky tomuto prostoru rychleji rostou.

Jinak vše ostatní je několikrát na fóru popsáno, stejně jako na stránkách CCPS, proto téma zamykám.
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ] 

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina