Právě je úte zář 25, 2018 6:11 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nephentes
PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 10:12 am 

Zdravím, mám problém s mojí láčkovkou. Měl jsem ji zazimovanou (v asi 10-12°C), ale najednou jí začaly lehce hnědnout listy (prý také málo větrala). Tak jsem se ji rozhodl přestěhovat do vyšší teploty a do místa, kde by měla lépe větrat. S rostoucí teplotou jsem jí také zvětšil zálivku. Jednou se dívám do podmisky a nestačím se divit: Bylo tam asi 10 larev pravděpodobně smutnic! :surprise: Tak jsem to vylil a znovu jsem ji zalil jestli se tam objeví znovu, ale už tam nebyly. Teď je ale láčkovka celá hnědá a nevím co s ní. Zabil jsem ji tím přestěhováním do vyšší teploty nebo za to mohly smutnice?? Dá se nějak uzdravit? Mám ji třeba ještě přesadit? Nebo ji mám rovnou vyhodit?

Předmět příspěvku: Re: Nephentes
PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 11:58 am 

Zdravím. Nemyslím, že jsem zrovna moc zkušený pěstitel láčkovek, ale mám jich ve sbírce už docela hodně a tak tedy zkusím poradit alespoň se základy.
Zaprve bych chtěl upozornit, že se láčkovky nezimují! Leda snad na noc se dají snižovat teploty na hodnoty, které uvádíte, ovšem to jen u horských (vysokohorských) druhů láčkovek. Snižovat takto nízko teplotu u nížinných láčkovek je už dost riskantní a kytku to může zahubit.
Otázkou tedy je, jakou láčkovku máte. Pokud nevíte, chtělo by to fotku.
Je také otázkou, jak moc máte přemokřený substrát, když jste, jak píšete, zvýšil zálivku. U láčkovek obecně platí, že nemají ani trochu rády přemokřený substrát, ba spíše jen vlhký a velmi vzdušný! Jinak jim mohou velmi rychle uhnít kořeny!
Co se těch larev týče, ještě se mi nestalo, abych takhle vyplavil larvy smutnic do podmisky. Zaprvé jsem je ještě naštěstí u láčkovek nikdy neměl, zadruhé tedy ani takhle razantně substrát neprolévám. Ale nestalo se mi to ani u proletí substrátu u jiných kytek s případnými smutnicemi. Nevyplavilo se tedy do podmisek něco jiného? Třeba malí skákající broučci (chvostoskoci)? Pokud se opravdu jednalo o larvy smutnic, nasadil ybch na ně Mospilan (s ním mám dobré zkušenosti). Otázkou zůstává, jestli to má ještě smysl.
Jak píši, chtělo by to rozhodně fotku. Příčin může být si myslím docela dost. Příliš nízká teplota v důsledku zimování nížinné láčkovky, uhnilé kořený v důsledky přemokření substrátu, nebo již zkonzumované kořeny v důsledku napadení larvami smutnic.
Taky mi chybí info o způsobu pěstování, osvětlení, RVV atd...
Snad Vám alespoň trochu mé rady pomohou, bez fotek se těžko radí, navíc až tak moc zkušeností nemám.

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 12:39 pm 

No pokud je už celá hnědá, jak píše Mara, tak se asi bude těžko určovat o jaký se jedná druh. Pokud tam nebude např. slušně vypadající láčka nebo list s určitými specifickými znaky.
Každopádně souhlasím s Jarkhem, že bez fotky a informací, jak přesně ji pěstuješ, se dá těžko určit co je příčina úhynu.
Pokud není přelitá a má v pořádku kořeny, zkusil bych ji odříznout růstový vrchol a pahýl bych přesadil do vzdušného substrátu. Pak bych ji umístil do uzavřeného akvárka, plastového sáčku nebo velkého průsvitného plastového boxu. Je možnost, že ti takto obrazí aspoň ten pahýl a tak ji možná zachráníš.
Ale nejdříve sem zkus hodit ty fotky, pak ti poradíme více.

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 1:25 pm 

http://mara008.rajce.idnes.cz/Masozravky/#Nepenthes_atala.jpg
http://img718.imageshack.us/img718/627/masoravky.png

... sice nevím jestli vám to k něčemu bude, protože jsem se už tady na foru ptal co je to za druh a nikdo to přesně nevěděl. Jinak aktuálně vypadá láčkovka tak, že je celá hnědá asi tak jako je (na té 2. spodní fotce) ten úplně vrchní ,,list" (ještě nerozvinutý). Jestli chcete ještě aktuální fotku, tak řekněte, ale myslím si, že si to umíte představit. Jinak jak to tak tady čtu, tak to asi bude tím, že jsem měl za to, že láčkovka potřebuje hodně vody, tak mi asi uhnila :( .

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 1:42 pm 

http://mara008.rajce.idnes.cz/Masozravky/#P2075593.jpg
http://mara008.rajce.idnes.cz/Masozravky/#P2075594.jpg

Teď jsem to teda ještě narychlo nafotil.
Mám to teda přesadit? A mohl bych to dát prozatímně jen do perlitu (nebo třeba do perlitu a molitanu) protože rašelinu zrovna nemám poruce.

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 1:52 pm 

Jak tak na to koukám, tak ta to má už zasebou. Tady už nepomůže ani svěcená voda. Pokud jsou kořeny uhnilý, tak nemá cenu ji přesazovat.
Skus ji uříznout vršek a pokud bude uprostřed měkký a tmavě hnědý, tak je jasná. Pokud ne, můžeš ji skus ještě zachránit. Ten řez ošetři např. rozdrceným živočišným uhlím.
Perlit se dá použít.
Jinak, co se týče chyb, tak to bude kombinace zálivky a teplot.

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 2:57 pm 

Provedl jsem řez a zdálo se to být ještě v pořádku, dokonce to mělo ještě i kořeny. Tak jsem ustřihnul všechny listy, ošetřil jsem to celé živočišným uhlím a na kořeny jsem ještě dal stimulátor. Pak jsem to zasadil do toho perlitu (+1cm drenážní vrstva drcené cihly, ikdyž nevím jestli to má vůbec smysl, když je tam jen perlit :wink: ).
A co teď s tím? Můžu to hned po přesazení zalít? A mám to dát do akvárka nebo to stačí přikrýt sáčkem? A jak je to pak s tou zálivkou, abych to zase nepřelil? A teplota, stačí 20°C?

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 4:35 pm 

Teď by jsi měl postupovat jako při řízkování, tudíž vysoká RVV, stabilní teplota kolem 22°C - 25° C a rozptýlené světlo, zálivku drž tak kolem 0,5 - 1 cm, tak aby byl perlit vlhký. Co se týče řízkování, je tady o tom mnoho vláken, takže stačí chvilku hledat.

Té cihly se hned zbav, vytváří ti tam zásadité prostředí a to je pro většinu masožravek absolutně nevhodné.

Jinak kdyby jsi měl chuť budu ti moct poslat na jaře N. x Ventratu, mám tady pár odnoží a nevím co s nimi.

PříspěvekNapsal: pon úno 07, 2011 6:32 pm 

Tak jsem vyndal tu cihlu a dal jsem to ještě do zavařeninové sklenice, přikryl potravinářskou folií a dal pod světlo ... tak uvidíme jestli se chytne.
Tak zatím díky všem. :)
LionAslan> ta N. x Ventrata, moc mi to s těma láčkovkama nejde, orientuju se spíš na jiné druhy MR, ale díky za nabídku ještě pouvažuju :wink:

PříspěvekNapsal: ned říj 06, 2013 1:36 pm 

Tak pokus s tou mojí 1. láčkovkou (před 2 lety) s řízkováním nedopadl...

Avšak krátce po tom jsem dostal další kousek. Vlastně to byly 2 kousky v 1 květináči. Jednu zimu už úspěšně přežily, tak jsem se rozhodl, že je na jaře rozdělím a taky že jo. Chtěl jsem zjistit, jaké podmínky budou pro láčkovku výhodnější. Jednu jsem nechal na svém původním místě doma na parapetu a druhou jsem zkusil dát do skleníku.
Obě nějakým způsobem přežívaly.

Ta doma na parapetu moc neláčkovala (to bylo zapříčiněno asi tím, že dole rašila nová rostlinka).

Ta ve skleníku po nějaké době, co si zvykla na nové prostředí nějakou láčku vytvořila (ikdyž se divím, že tam vůbec vydržela ... s tím letošním létem ... bylo tam i kolem 50°C :P ).
Problém však nastal teď na podzim. Nestačil jsem láčkovku včas přesunout domů a tak si s ní asi 2 dny trochu pohrál mrazík. Myslíte, že mám s ní ještě něco dělat?? Nevím, jestli ji mám nechat tak a počkat co se stane nebo třeba jen ostříhat listy? Ta menší vypadá, že by ještě mohla žít což?

fotky:

ObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: ned říj 06, 2013 2:35 pm 

Ach jo... škoda... to je nepříjemné... rozhodně bych ji nepřesazovala ani jiné manipulace... než se za pár dnů ukáže, jestli je něco nezasaženo.... ale co já myslím- mají to za sebou - i ta malá má sklovité listy(ty co ještě nejsou hnědé). Takže pokud budeš mít štěstí a nějaký kousek kmínku to ustál, mohlo by něco obrazit... ale spíše bych se připravila na nejhorší.

:|

PříspěvekNapsal: ned říj 06, 2013 3:00 pm 

No, opravdu to nevypadá nejlépe a nečekal bych žádné zázraky, ovšem nutno dodat, že jsem loni řešil stejný problém - také se týkal dvou láčkovek. Jedna z nich se se mnou velmi rychle a nekompromisně rozloučila, ale ta druhá, což mě velmi překvapilo, nezahynula hned.
Pochopitelně jsem ji ihned přesunul do domu a některé hnědé listy odstranil, abych se na to alespoň nemusel pořád dívat. Asi tak měsíc vypadala, že každou chvilku umře, ale kytka stále žila. Další 4-5 měsíců se také nic moc nedělo (nepozoroval jsem změnu). A na jaře to bylo dost podobné, ale pomalinku začala růst a tvořit nové listy. Koncem letošního léta začala znovu láčkovat (vytvořila svou první láčku a už se pomalu chystá na druhou). Láčky jsou sice podstatně menší než bývali a kytka není ještě úplně se 100% kondici, každopádně žije a myslím, že už ji mám pod kontrolou. ;)

Takže občas se to přeci jenom může podařit, i když tě to posune o pár let nazpět, ale šance opravdu není velká. Každopádně přeji hodně štěstí ;)

PříspěvekNapsal: úte říj 08, 2013 12:31 pm 

Díky za reakce. ¨
Takže jestli jsem dobře pochopil, tak s rostlinou nic nedělat, možná časem ostříhat ty listy (až budou zcela suché) a taky počítám se snížením zálivky, když už nemá co by fotosyntetizovalo.
Ještě, že mi zbyla doma aspoň 1 záloha :wink: . No holt při pokusech se musí počítat se ztrátami. Aspoň mám o 1 zkušenost více :P .

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina