Právě je pon kvě 21, 2018 4:13 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kristáty
PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2008 8:23 am 

Zdravím,
může nějaká jiná rostlina něž sukulentní udělat kristátu? Viděl jsem ji na echinopsisu, peireskii, lophophoře, ale třeba na rosnatce si ji nedovedu vůbec představit :shock: .

Předmět příspěvku: Re: Kristáty
PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2008 9:11 am 

Muze, sam mam ted momentalne doma kristatni Pinguicula debbertiana, ikdyz ta je sukulentni. Z nesukulentnich MR jsem uz nekolik kristatnich rosnatek taky videl a pred lety i hodne pekne kristatni Drosophyllum.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2008 9:33 pm 

Mohu se zeptat, co to znamená kristátní forma? Prošel jsem internet, kde jsem našel, že je to nějaká hřebínkovitá forma, ale neumím si to představit. A už vůbec nevím, jak vypadá taková kristátní Pinguicula debbertiana. Můžeš sem, Honzo, dát nějakou fotku té Tvé tučnce? Dík.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2008 9:38 pm 

O kristátech je zmínka např. v článku "Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin" (na str. 15) na http://www.brno.cz/bohunice/NaseBoh/nb09-2006_.pdf. To jen, že nějdříve hledám, než se začnu ptát. :D Ale tu kristátní tučnice bych chtěl vidět.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2008 9:48 pm 

Pro představu jsou velmi pěkné fotky + stručný popis kristát na kaktusu zde:
http://www.cactus-art.biz/gallery/Photo ... _crest.htm
Pěkná sbírka :D , ta kristáta na tučnici by mě fakt zajímala.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2008 11:18 am 
Moderátor

Vítku, odkaz nefunguje. Ve vyhledávači google je však html verze archivována. Přetáhl jsem sem citaci části článku

Citace:
kristátní forma růstu rostlin. Kristáty nerostou způsobně z bodového růstového vrcholu, ale z růstové linie. Díky tomu rostlina vytváří bizardní plochý kmen, připomínající vějíř. Růstová linie se stále prodlužuje, díky tomu se plochý kmen často kroutí a stáčí do závitů. Výsledkem je často struktura podobná našemu mozku. Zejména u sukulentů jsou kristáty velmi ceněné a opečovávané. Kristáty lze množiti pouze a jedině vegetativně, ze semínek na kristátě narostlých vyrostou totiž kytky obyčejné, normálně rostoucí. Kristátně narostlé rostliny se vyskytují i zcela přirozeně v přírodě. Obvykle ale rostou pomaleji, a tak je jejich normálně rostoucí kolegyně přerostou, seberou jim světlo a kristáty hynou. Ovšem pokud je včas objeví šikovný zahradník, zachrání je a obohatí tak paletu pěstovaných bizardností. Také se lze pokusit vytvořit kristátní formy růstu i uměle. Nezaručený recept praví: Vezmi tak tisícovku několikaletých semenáčků sukulentů, ze kterých chcete získati kristátu. V zimě je týrejte suchem a nízkou teplotou na hranici přežití. Toto zimování protáhněte třeba až do začátku května, až začnou slabší kusy hynouti. Poté vydatně zalijte, po pár dnech zalijte s hnojivem a přeneste na maximálně osluněné místo. A obvyklý výsledek: Tak třetina semenáčků tuto kůru nepřežije, přibližně třetina budou chudáčci chcípáčci a snad třetina poroste normálně. A mezi nimi se může najít jedinec či dva, kteří na rychlé probuzení zareagují tím, že překotně porostou, což povede k protažení růstového bodu do linie. Hurá, vytvořili jste kristátu

text z HTML verze článku "Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin" (na str. 5) původně uveřejněného na http://www.brno.cz/bohunice/NaseBoh/nb09-2006_.pdf.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2008 3:23 pm 

Mě udělal kristátní formu kaktus Astrophytum asterias poté,co mu myš v zimě vykousala veget.vrchol.Také jsem četla,že "vyrobit" kristátu jde i ozářením terminálu.Kristátu na masožravce bych také chtěla vidět,dost dobře si neumím představit,jak to může vypadat.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 27, 2008 5:30 pm 

Jardo, tak to se omlouvám, asi to museli z toho svého serveru stáhnout. Díky za článek.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv dub 17, 2008 9:54 pm 

Po čase se vrátím k tomuto tématu. Dnes večer jsem měl chvilku, tak jsem narychlo nafotil kristátní formu Pinguicula debbertiana WF, foceno to je v bojových podmínkách při umělém světle, tak omluvte kvalitu. Nicméně si myslím, že jistou výpovídající dokumentační hodnotu ty snímky mají.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Doufám, že jsem těm co si nedokázali představit, co je to kristátní forma u MR, těmito snímky tuto problematiku trochu objasnil.

No a pro ty, co si stále ještě nedovedou představit kristátní formu již dříve zmíněného Drosophyllum lusitanicum, tak přikládám pár unikátních snímků rostliny, která vyklíčila z výsevu, co jsme před lety dělali s Kamilem. Jestli si dobře pamatuju, tak jsme vysévali několik set semen a pouze z jednoho z nich vyrostla tahle ďábelská masožravka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Nikdy předtím a ani nikdy potom jsem něco tak šíleného neviděl, ani v jiných sbírkách a ani v přírodě.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát dub 18, 2008 6:43 am 
Moderátor

Tak abych pravdu řekl, u masožravek jsem z toho poněkud "na větvi" a opravdu jsem si to moc představit nedokázal.
Díky

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát dub 18, 2008 8:47 am 
Moderátor

Taky děkuji za ty snímky, ten rosnolist - to tenkrát bylo něco! Ještě asi mám někde i jeho "sušenku". Jinak u těch tučnic, vzhledme k jejich relativně rychlemu rustu, jsou ty kristaty spise docasne - proste rostlina je časem přeroste do normaliho vzhledu.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte dub 22, 2008 9:29 pm 
Moderátor

Honzo moc díky. Přesto, že jsem si několikrát přečetl ten popis kristátních forem v článku, který jsem sem do vlákna přetahoval, nedokázal jsem si to popravdě moc představit. Nyní, když jsem viděl ty fotky, si vybavuji, že před cca 8 lety jsem něco podobného, ale v mnohem menší velikosti pozoroval u výsevu Pinguicula vulgaris. Vyklíčila mi tehdy možná ze stovky semen jedna takto změněná rostlinka, vypadala jako dvě řady drobných lístečků, ale ve velikosti asi 10 mm (celkem tam těch lístků mohlo být 10-12) mi zahynula. Jo jo, jenže tenkrát jsem neměl ani páru o nějakých kristátech :roll:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned pro 28, 2008 11:42 am 

Zhruba před 1,5 rokem mi z jedné tučnice (asi wesser) vyrostlo něco podobného. Při rozsazování většího trsu mi jedna malá růžice zapadla mezi staré květináče. Našel jsem jí až po delší době, byla však stále zelená a tak jsem jí zapíchl do květináče. Vyrostl z toho dlouhý útvar malinkých lístečků dlouhý cca 6cm a 3cm široký. Dnes má rostlina několik velkých růžic, ale zbytek původního útvaru je ještě patrný. Jednalo se tehdy tedy opravdu o kristátu?

Obrázek Obrázek

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina