Právě je úte led 23, 2018 11:00 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Drosera regia
PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2008 3:29 pm 

Prosím,může mi někdo říci,jak dlouho asi trvá,než obrazí kořenové řízky téhle rosnice?Mám docela pěknou rostlinu a obětovala jsem jeden její kořen na rozmnožení.Budou to tři týdny a nula od nuly.Mám se obrnit trpělivostí?( :D když něco chci,tak to chci hned :D )

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2008 2:04 pm 

Zdravím,
no tak u množení to chce bohužel asi větší trpělivost. Mě teprve teď začly po 3 týdnech klíčit semínka D. madagascariensis, a po 4 týdnech konečně začly klíčit kořenové řízky D. binnata a D. villosa....D. regia nepěstuju, takže moc neporadím, ale určitě se tu někdo najde.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2008 2:12 pm 

paní Líbalová,určitě Vám poradí Vašek Lenk,ale zkuste mu třeba písnout PM,on to má nabitý.Ovšem regie fakt umí a nejen ty,ten Vám řekne všechno od A do Z :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2008 2:38 pm 

Všem díky!!Snad když pánbůh dopustí i motyka spustí :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 8:10 am 
Administrátor

Mě to trvalo nejdéle tak měsíc pokud se dobře pamatuju. Z kořenů se D.regia množí velice dobře a jednoduše.

Předmět příspěvku: Re: Drosera regia
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 9:36 am 

Liby: mnozeni D. regia je skutecne na delsi dobu, muze to trvat klidne i 2 mesice a nekdy lezou mladata postupne. Dost zalezi i na sile korenu, ktery jste rizkovala a pripadne na velikosti segmentu (za predpokladu, ze jste ten koren jeste delila na mensi kousky). Obecne plati, ze cim vetsi koren tim vyleze prvni rostlinka vetsi. Ale pak jeste vetsinou lezou mensi mladata. Zkousel jsem posledni rok mnozit regie 2 způsoby. 1. byl klasicky, kdy jsem do hlubokeho květníku zahrabaval koreny asi 1 cm pod povrch substratu a 2. byl pokus s polozenim korenu na povrch substratu a zakryti zivym raselinikem. Jde oboji, jen mam pocit, ze ty raselinikove regie sly lepe a daji se i kontrolovat. Pak jeste jedna poznamka. Mlade regie 1. rok nedelaji skoro zadne vlastni koreny raselinovych substratech. Po 3/4 roce, kdy jsem presazoval moje prvni regie z rizkovani nemely vyvinute zadne koreny. Je vic nez vhodne tyto kytky dat do kvetniku s zivym raselinikem. V nem jsou kytky nejak stimulovany a koreny pak zacnou delat nelmi rychle a ochotne. Nekde na CPUK jsem dokonce nasel zminku, ze jsou borci, kteri pouzivaji pro pestovani regii jen zivy raselinik a to i dospelych. Moje zkusenost je takova, ze pokud mlade udela svoje koreny, pak vetsinou 2.-3. rokem sazim do smesi zuloveho perku a raseliny a na dno kvetniku to chce alespon 3 cm drenaz sterku. Upozornuji na to, ze pomer toho zuloveho perku a raseliny je dobre drzet spis ve prospech perku. Od oka typuju tak 2/3 perk a 1/3 raselina, mozna trosku bliz 1:1, ale urcite ne prevaha raseliny. Dospele kytky je potreba kazdorocne presazovat jinak lezou postupne ze substratu a museji delat kazby rok delsi "chudovite koreny", aby si sahly do substratu. Kdyz kytku na jare presadite a vzdy trusku utopite, aby kytka tohle obdobi preskocila, tak jare zacnou hnedka pekne rust. Vysledkem jsou pak i 40cm dlouhe listy :)

http://rosnatky.cz
http://lithops.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 10:52 am 

Moc děkuji Václave za vyčerpávající odpověď.Vytištěnou-zakládám do kytkové bible!
Kořen jsem rozdělila na 1.5 až 2cm segmenty.Udělám vše dle vaší rady.Doufám.že to vyjde,regia se mi moc líbí.Ještě jednou dík.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 11:01 am 

líby píše:
Moc děkuji Václave za vyčerpávající odpověď.Vytištěnou-zakládám do kytkové bible!
Kořen jsem rozdělila na 1.5 až 2cm segmenty.Udělám vše dle vaší rady.Doufám.že to vyjde,regia se mi moc líbí.Ještě jednou dík.

Rado se stalo, ale kdyz to po sobe ctu, tak si rikam, ze pisu jak prase :/. Jeste, ze si to mozek prebere. Jinak toto tema beru tak lehce jako svuj rest vuci vsem, kteri ode mne minuly rok regie brali, protoze jsem sliboval, ze napisu nejaky clanek o tom, jak regie snadno upestovat a tohle jsou jen takove stripky. Treba to vyjde letos ;)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 11:31 am 

Tak si tě Vašku trochu dovolim vzít za slovo,protože já tu od tebe doslova upek :? Už mám jinou,ale nechci opakovat svoje chyby. Jak to máš s umístěním,osvitem,zálivkou atp??
Díky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 11:59 am 

Saša Sjatkovský píše:
Tak si tě Vašku trochu dovolim vzít za slovo,protože já tu od tebe doslova upek :? Už mám jinou,ale nechci opakovat svoje chyby. Jak to máš s umístěním,osvitem,zálivkou atp??
Díky

No mám ji ve skleníku s kaktusama :), to je moje zaklínadlo a přitom nelžu :), ALE na stolech mi vydrží tak do začátku června a pak jdou na podlahu skleníku, což je asi 80 cm pod úrovní terénu. Stojej ve vodě a hlavně mám přes léto permanentně rozcáplej skleník, takže mi přes ně jde furt průvan. Nejhezčí jsou regie teď na jaře, tak kolem 6 hodiny ráno, kdy jsou úplně maximálně orosený. Jinak ono na regiích poznáš přemíru slunka snadno, začnou se ti dělat na listech červené fleky a další stádium je krabacení listů. Naopak na podzim jdou zase za světlem. Zimuju při 8-10C a zalívám pouze vrchem. Květníky mám mimo misy, aby mohla přebytečná voda odtéct. Dokonce jsem minulou zimu zkoušel zálivku ve chvíli kdy začaly listy ztrácet turgor a začaly se ohýbat, ale to asi nebude úplné optimum. Takže interval zálivky mám tak 1x za týden až 14 dní. Pozor ale, mám je ve Speciálu od RNDr. Studnicky a pak v kontejneru cca 20x20x20 cm, takže objem půdy je dost velký. Prostě substrát jen tak lehce vlhký.

Tak a už nemusím nic psát :)
HAWK

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 3:40 pm 
Administrátor

Vasku jeste pls foto at se pokochame. Ja ji mam jeste od tebe z EEE. Uspesne jsem ji namnozil v raseliniku a v soucasne dobe rostou v raselina-pisek 1:1 ale je to bida a utrpeni. Zkusim tedy presadit do vyse doporuceneho substratu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2008 11:31 pm 

Taky se přidám se zkušeností, jak pěstovat (já bych to nazval spíš "jak také jinak pěstovat") D. regia. Používám substrát, který tu zmínil Vašek, ale dřív jsem ji měl v rašelině s perlitem a jela taky dobře. Důležité je mít subsrát vzdušný a propustný, dobrá drenáž na dně květináče je základ. Bohužel nemám možnost kytky letnit ani zimovat a pěstuji ji na zdánlivě příšerném místě - v obýváku s celoročními teplotami 20-25 °C na severoseverozápadním okně, kde má k dispozici v létě jen asi 4 hodiny slunce před západem. Mám ji v květináčích 10x10 cm. V létě stojí pořád ve vodě a dělá listy tak 20-25 cm dlouhé, krásně orosené a vybarvené. S příchodem zimy začne listy zkracovat a to je známka toho, že mám přestat zalévat. Zmenší listy až na cca 5 cm nahloučené do takové kompaktní růžice. Jsou světle zelené, u báze široké (širší než v létě) a bez rosy na tentakulích. V zimě zalévám tak 1x za týden až 1x za dva týdny. S příchodem delších dnů se opět listy začnou prodlužovat a rosit. Trochu mě chování D. regia připomíná chování mexických tučnic s dvojtvarými růžicemi. V každém případě pěstuji D. regia již asi 3 roky a musím říct, že mi dělá radost. Bohužel, ač mám kytky již dospělé, ještě mi nekvetla.

Hezký den všem.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 14, 2008 9:30 am 

Miloš Šula píše:
Vasku jeste pls foto at se pokochame. Ja ji mam jeste od tebe z EEE. Uspesne jsem ji namnozil v raseliniku a v soucasne dobe rostou v raselina-pisek 1:1 ale je to bida a utrpeni. Zkusim tedy presadit do vyse doporuceneho substratu.

Dobře Miloši, máš je mít. Večer jsem rychlo blejsknul ty moje matky a mateřskou školku. Jinak mě těší, že ty EEE regie ještě máš, protože jsi asi jediný. A když to vezmu zpětně, tak za tu dobu co jsem jich do oběhu pustil asi 10 kousků, tak vím jen o tobě a pak mi psal Vašek Kmoníček, že ji od minulého roku úspěšně drží. Jinak ostatní je neupěstovali.

Obrázek
Matečné rostliny v běžném kontejneru - začínají se probouzet
Obrázek
Mateřská školka
Obrázek
Matečná kytka ve Speciálu RNDr. Studničky
Obrázek
Asi 14 dní po probuzení jsou listy cca 20cm

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 15, 2008 12:33 pm 

Také patřím k těm co ji zabili! Já bohužel tento týden! :(

No nic, moje věčné rašeliniště je sice už pěkně osázené, ale já se nevzdám!

Ať Vám to roste!

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř bře 05, 2008 11:56 pm 

to Václav Lenk: minulý rok na jaře jsem si Regiu od vás v Liberci koupil a musím uznat že zimu zvládla dobře ač podmínky zazimování měla teplejší.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát bře 21, 2008 3:13 pm 

Tak jsou to na den 2 měsíce.Na všech kouscích kořenů D.regia se z malých bouliček začínají klubat asi první lístky.Snad se mi povede je dopěstovat.Taky se mi povedlo z listů paradoxy odchovat mimina.Shluk čtyř lístků vypustil mládě za 4týdny,jednotlivé listy za 2 měsíce,jeko D.reg.Ty paradoxy množeny v obyč.vodě,na slunci nebo na topení.Největší má průměr1,5cm.Množila jsem je poprvé,tak mám radost z úspěchu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 22, 2008 10:39 am 

Gratuluji! :D
Také jsem poprvé množila paradoxu, ale podařilo se mi utrhnout vždy jen jeden lístek...takže z celkem tří, které jsem se opovážila urvat mám teď , po dvou a půl měsíci, dvě mimina :D .Přišlo mi, chtějí ještě více světla a tepla než jsem jim mohla poskytnout...
Měly jižní okno, v uzavřené plastové krabičce a na vlhkém substrátu s kouskem rašeliníku. (Osvědčilo se mi tak u mnoha kořenových řízků.)
Ale paradoxa,--hurá!!!!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 22, 2008 3:13 pm 

Už nevím kde,ale někde jsem četla,že tyhle drosky z petiolar.okruhu při množení potřebují hodně teplo(klidně 40°C) a světlo.Tak se nám to Šári povedlo,hurá!Ještě zkusím broomensisku.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát dub 04, 2008 3:49 pm 

Tak jsem to zakřikl s tim jak mi pěkně roste, minulý víkend jsem přesazoval do většího květináče a to vypadala takto http://odpurci.septem.cz/maso/pred.jpg a dneska vypadá takhle http://odpurci.septem.cz/maso/po.jpg. Je mi jasný že hend po přesazení neporoste jak zběsilá, ale tohle se mi moc nezamlouvá. Náznak nových listů je ale nevím zda to není z důsledku když měla ještě načerpané síly před přesazením. Stalo se někdy podobně jako mě že by takhle silně uvadala ale přesto se chytla? Či mám nějak zakročit?(Moc se mi nechce jelikož by to kytku ještě víc vyčerpalo)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát dub 04, 2008 8:40 pm 

No já nevím,mě tak černají a postupně odcházejí nejstarší listy v čase,kdy se začíná rozvinovat nový list.Substrát ve kterým roste je zhruba 1:3 raš. a jemnější štěrk,trochu perlitu a.nahoře rašeliník.Do toho mechu jsem naházela gemmy D. roseana a ty tam rostou líp jak v celým svým květníku.Už mají poupata.Regia je v dost vysoké RVV,odhad 85-95 %.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 8:00 am 

No tak takovýhle razantní skok by po přesazení určitě neměl nastat. Odebíral jsi nějaké kořenové řízky nebo nějaký jíný zásah na kořenech? Spíš mi příjde, že ta tvoje kytička takhle zareagovavala na na přemíru slunce a možná vysokou teplotu během těch pár slunečních dnů co teď byly. Tak na týden bych ji dal dále od okna, aby do ní nepražilo slunko a pořádně bych ji zalil horem. Uvidíš jak na to bude reagovat. Určitě bych ji nezavíral nějak do akvárka, aby takhle oslabená nechytla plíseň

Mišoň píše:
Tak jsem to zakřikl s tim jak mi pěkně roste, minulý víkend jsem přesazoval do většího květináče a to vypadala takto http://odpurci.septem.cz/maso/pred.jpg a dneska vypadá takhle http://odpurci.septem.cz/maso/po.jpg. Je mi jasný že hend po přesazení neporoste jak zběsilá, ale tohle se mi moc nezamlouvá. Náznak nových listů je ale nevím zda to není z důsledku když měla ještě načerpané síly před přesazením. Stalo se někdy podobně jako mě že by takhle silně uvadala ale přesto se chytla? Či mám nějak zakročit?(Moc se mi nechce jelikož by to kytku ještě víc vyčerpalo)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 10:52 am 

Po vytažení kytky z původního substrátu jsem její kořeny oplácjl pořádně vodou a jeden slabší kořen jsem odebral na pokus s množením- v místě jeho ulomení jsem nanesl trochu kořenového stimulátoru a po té už jen zasadil do nového substrátu. S tim počasím mě to taky napadlo ale ostatní kytky přesazené ve stejnou dobu rostou pěkně.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 12:02 pm 

Ona regie, ač je africká, tak je o hodně chladnomilnější než běžné africké rosnatky typu capensis, natalensis apod. Tyhle jmenované druhy, bez problému zvládají výsmah v létě na stole s kaktusy a regie už v tuto dobu musím držet na podlaze, kde je průvan a mnohem méně světla.

Mišoň píše:
Po vytažení kytky z původního substrátu jsem její kořeny oplácjl pořádně vodou a jeden slabší kořen jsem odebral na pokus s množením- v místě jeho ulomení jsem nanesl trochu kořenového stimulátoru a po té už jen zasadil do nového substrátu. S tim počasím mě to taky napadlo ale ostatní kytky přesazené ve stejnou dobu rostou pěkně.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv dub 10, 2008 3:56 pm 

Tak sem jí pořádně prolil, nechal jsem jí sice na původním místě(u okna směřující na jih) ale začal jsem jí trochu víc větrat a už dělá nové listy - sice nejsou tak velké jako předtim ale na to jak vypadala je to super. Díky moc za rady sem rád že jsem o tuhle moji největší krásku nepřišel.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina