Právě je ned kvě 27, 2018 12:12 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Řízkování láčkovek
PříspěvekNapsal: stř led 16, 2008 11:06 pm 

Dobrý den,
nemáte nějaký zaručený recept na řízkování rostlin tak, aby se co nejlépe ujaly? Každý má jistě svoji vlastní metodu, v knihách jsem toho moc nenašel, tak doufám, že mi někdo poradí alespoň zde.
S pozdravem

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 16, 2008 11:22 pm 

Ahoj,
láčkovky jsem teda pěkně dlouho neřízkoval, ale je to velice jednoduchá věc. Pokud to děláte poprvé (jako že asi ano), tak to zase tak jednoduché není. Chce to hlavně sebrat odvahu a vzít nůž (žiletku,..) do ruky a říznout. Pamatuju si, jak jsem řízkoval poprvé. Trvalo to tak půl dne, ale to jsem chodil okolo kytky a přemýšlel, jestli jí to náhodou neublíží.
Nožem jsem vedl mírně šikmý řez (cca 1-2 cm dlouhý), ale ne hned u substrátu (nechal bych kmínek několik cm dlouhý). Většinou z něj láčkovka obrazila. řez řízku jsem vždy namočil do nějakého stimulátoru (práškový nebo gelový - každému vyhovuje něco jiného). Řízek pak lze píchnout buď do substrátu nebo no vlhkého rašeliníku. Já jí dával většinou do rašeliníku, ale někdo používá spíše substrát. Tady přesně neporadím. Důležitá je vysoká RVV (100%) aby řízek neuschnul. Nejlepší je asi nějaký igelitový sáček, do kterého se řízek "zabalí" i se substrátem (rašeliníkem).

Martin

P.S. Snad mě někdo povolanější doplní nebo opraví.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 16, 2008 11:29 pm 

Ja se oto párkrát pokoušel a zatím samé kladné pocity.
Seřizl jsem rostlinu nechal nani 3 listy a ty ještě zakrátil.Mám to ve vytríně ve 100% vlhku , 35 stupnu tepla a parada :-).Dokonce i bez použití stabilizátoru růstu (nebo jak se to jmenuje) to zakořenilo :-) 8) 8)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2008 10:51 am 

Ano, opravdu budu řízkovat láčkovky poprvé.
Děkuji za vaše rady. Ještě se zeptám, je něco čeho bych se měl při řízkování vyvyrovat? Jaké jsou třeba časté chyby?

Děkuji

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2008 2:50 pm 

Láckovky je lehké řízkovat ,ale pozor na chby: Redukujeme odpařovací plochu listu
Odstraníme spodní listy, !!!!!!!!!!!!ODBĚR ŘÍZKU JE NUTNO PROVÁDĚT V JARNÍCH OBDOBÍCH!!!!!!!!!!!!!!
řízky pícháme do truhlíků nebo květníků se spodním teplem!!!Důlezitá je i vlhkost 70-100%!!!řízky lkoření do 4-10 týdnů

Naposledy upravil Tomáš Vursta dne čtv led 17, 2008 6:11 pm, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2008 6:03 pm 
Moderátor

Při řízkování láčkovek je potřeba si uvědomit, jestli je jedná o nížinný druh (nebo kříženec), případně je to druh ze středních a nebo vysokých poloh. Tomu samozřejmě proto musí odpovídat teploty, u těch nížinných klidně 25-35°C a 100% vzdušná vlhkost, u té další skupiny pak teplota příslušně nižší. Ten odběr řízků se dá provádět po celý rok, pokud máte vhodné podmínky pro růst rostlin a jejich kořenění. U mě ve skleníku mají např. vegetační optimum ty horské druhy právě od podzimu do jara, v tomto období, bych je také řízkoval.

Vhodné je použít kořenový stimulátor, já zkracuji všechny listy mimo vrcholového na 1/3 a substrát by něměl být ani suchý a ani přemokřený. Osvit - rozptýlené světlo. Vrcholové řízky koření téměř ve 100%, ty další stonkové segmenty občas.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2008 6:34 pm 

Ty rostliny, co bych rád nařízkoval jsou vysokohorské Nepenthes sanguinea a Nepenthes mikei a nížinná rafflesiana. Dnes jsem byl v květinářství koupit kořenový práškový stimulátor.
Řízky vysokohorských láčkovek nechám v chladnější, severní místnosti (kolem 18 °C) a řízek rafflesiany bych umístil do jižního pokoje (kolem 24 °C).
Mohu tedy řízky se zkrácenými listy zasadit do květníků a ty dát do akvária a ještě přikrýt igelitovým sáčkem?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2008 7:53 pm 

jo můžete ale potřebují vlhko a optimální teplotu ze spod!!!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř dub 23, 2008 3:37 pm 

Dobrý den,
je tomu již tři měsíce, co jsem řízkoval láčkovky. Myslíte, že už je vhodná doba zkontrolovat, zda řízky tvoří kořeny?
Děkuji za odpovědi.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř dub 23, 2008 9:06 pm 
Moderátor

Já bych nekontroloval zda mají kořeny. Mám zato, že taková kontrola je spíše poškodí. Vitalita řízku je přeci vidět i bez rýpání ke kořenům, roste-li Vám řízek, tak je života schopný a kořeny si již vytvořil. Pokud neroste tak ho nechte v klidu, některých láčkovkám trvá měsíce než se "rozběhnou".

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř dub 23, 2008 9:52 pm 

Dobrá, nechám je tedy tak, jak jsou.
Rafflesiana a sanguinea, vytvořily nové listy (bez láček), N. mikei zatím neroste. Postupně jsem se snažil rostliny zvykat na vzdušnou vlhkost, která je v akváriu, občasným sundáním igelitového sáčku. Zkusím tedy sáček úplně sundat. Uvidím, jak na to láčkovky zareagují.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Ostatní témata týkající se pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina