Právě je stř čer 20, 2018 12:24 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pozadí do vitríny
PříspěvekNapsal: pát led 16, 2009 8:03 am 
Administrátor

Zdravím,
potřeboval bych si udělat pozadí do vitríny, ale z původního plánu ho vyrobit z PUR pěny jsem ustoupil.PUR pěna je pro vodu nepropustná, takže do ní zalévat květináče, aby se vytvořily kapsy pro pěstování rostlin není zrovna dobrý nápad a dělat tam pak nějaké odtokové dírky....
Raději bych chtěl použít směs, něco jako hypertuf ( 1/4 cement zbytek rašelina, nebo kokosové vlákno ) a vylít si nějaký tvar. Bohužel netuším , jestli to je dobrý nápad a jak to bude těžké - aby mi nepopraskalo sklo pod tou vahou, případně jestli se mi z ceemntu nebude uvolňovat nějaký bordel. Důležité je, aby byla celá hmota propustná pro vodu a dobře jí porostly mechy.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát led 16, 2009 11:17 am 
Moderátor

Miloši, pohledej na internetu. Obvykle se používají různé pěny, polystyren (tvarovaný strunou, atd..), silikony a tmely, které jen stačí před vytuhnutím posypat nějakou savou směsí. Nezapoměň armovat alespoň perlinkou. :wink: Asi ti moc lidí tady neporadí, neboť nemají tu zkušenost, to se bohužel musí odzkoušet.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát led 16, 2009 10:39 pm 

Přemýšlím také o pozadí do vitríny. Budu ho dělat tak, že na zadní sklo nalepím hrubé kameny, ty pak opatlám silikonem a posypu to hrubými kousky korku. Ten se dá objednat např. z firmy KJZ. Mají skladem různou "zrnitost". Myslím si, že to by mohl být podklad jako stvořený pro obrůstání mechy. Ty kousky jsou velké 5-10 mm, ale mám i drobnější, tak uvidíme, co bude lepší.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2009 12:07 pm 

Ahoj Vítku, to je zajímavý nápad s tou korkovou drtí, dej pak prosím vědět, jak to dopadlo....Také se na nějaké to pozadí chystám...ale zatím si nejsem jistá tvarem ani materiálem.... :?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2009 4:56 pm 
Administrátor

A není korek příliš málo nasákavý, aby na něm něco mohlo růst ?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2009 4:57 pm 

Kdysy mě někdo říkal že se něco podobného používají bonzajisti k výrobě atypických pěstebních nádob.Základ měla tvořit sádra a rašeliník.Jinak souhlasím s Kamilem jako nosný základ použíj perlinku,Nezapomeň ji u dna stočit tak aby vznikl jakýsi náběh a celé to bylosmonosné a pro odtok vody bych použil nejspíš sisál nebo nějaké knoty.Zdenek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2009 6:09 pm 
Moderátor

Podle toho, jak je to velké, můžeš to dělat i na šikmé polystyténové desce (existuje i tvrdší sorta), ta je časem nasáklivá celkem dobře. Pokud na ni použiješ třeba "lepidlo" na kachličky a perlinku, tak do něj můžeš vtlačit cokoliv. Je to o invenci a materiálu. Tohle jsou jen obecné nápady, zkus to nějak realizovat, třeba zkušebně v malém. :wink: Asi to bude nějakou dobu zrát a chtělo by to pak trochu "vyprat".

O jaké mechy ti přesně jde? Pokud nějaké obyč. pak ty rostou pěkně na pěnovcích, což je dobře savý materiál, dokonce bys na tom mohl i nějakou mr pěstovat. Výluh z toho asi bude spíše neutrální či alkalický, v tom bych asi některé kytky stát nenechával. Ale v tom mechu upěstuješ i kyselinomilné druhy, nechtěl jsem tomu věřit, ale třeba v BZ v Teplicích na tom pěnovci mají i epifytní orchideje. Ředitel Haager mi to nějak vysvětloval tím, že je ten materiál docela stabilní a kytky to dobře tolerují.

Také by nebyl špatný nějaký hrubozrný pískovec (nebo hrubší písek), drcená cihla (seramis) - ponekud barevně agresivní (třeba by to šlo nějak přírodně obarvit), existují nějaké pálené jíly pro bonsaje, vulkanické tufy (máš to za domem) a nebo třeba pemza.....atd.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 17, 2009 10:13 pm 

Ohledně toho korku - zatím nevím, jak to na tom bude růst a jestli se na něm něco udrží. Přidávám ho do substrátu pro láčkovky a ty ho snášejí dobře. Tak jsem si řekl, že to zkusím i jako pozadí. Když to bude mít členitou strukturu, mech by se na tom mohl udržet. Ono to časem tak trochu zetlí, možná to popráším trochu rašelinou a to by v tom byl čert, aby tam mechy nerostly. Jakmile¨budu mít nějaké poznatky, dám je sem.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 19, 2009 11:19 am 
Administrátor

Ideálně nějaké druhy rašeliníků, případně jiných mechů, které běžně porůstají stromy na Borneu.

Už to testuju v malém. Zkoušel jsem zatím směs lignocel/cement - nepoužitelné, nedrží to moc pohromadě.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 19, 2009 7:52 pm 

Taky přemýšlím o pozadí. Většinou doporučují pěnu - na studny, je trošku dražší (asi by se neměly vyplavovat nějaký "špatný látky!"). Do pěny různě květníky a vše překrývat asi přilepeným kokosovým vláknem. Nějaký weby se dají najít! Ještě jsem se do toho nepustil, jsem stále ve fázi teoretických úvah a připrav!

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte led 20, 2009 10:57 am 
Administrátor

Ještě jsem narazil na možnost použití stěny ze zahradnické plsti skrápěné vodou viz.:
Ze začátku to vypadá nic moc, ale jakmile to obroste tak to je docela pěkný.Teoreticky se na to dá přišpendlit i kokosová kůra, květináče, kořeny, větve, aby to vypadalo lépe.

http://www.cloudjungle.com/EpiphyteWall/

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte led 20, 2009 11:07 am 

to vůbec nevypadá špatně !
:) :idea:
akorád bych dal za ní ještě drátěný rošt - tedy kdybych na ní měl tolik thilandsií nebo orchideí - připadá mi to, že by to ta textilie nemusela unýst ... :)
a nebo mě ještě napadla taková hloupost - dát na sebe pár vrstev této textilie a prošitím vytvořit pár "kapes" na trošku toho substrátu ..... :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte led 20, 2009 11:08 am 
Moderátor

Tu poslední variantu, o které Miloši píšeš, můžu potvrdit z praktického, i když nemasožravého života.

Na dovolené v Paříži mne velice zaujala stěna vysoká možná 10-15 metrů, porostlá různými rostlinami. Umístěna byla v samotném centru nejmodernější pařížské čtvrti La Défense - mezi samými mrakodrapy, betonem, kovem a sklem.

Naprostý balzám pro duši - jak architektura, tak tento přírodní kousek.

Zajímalo mne, z čeho je vyroben, a jak jsou zde rostliny umístěny. Vše bylo z oné zmiňované plsti, připevněné na podkladě, místy s nenápadně vytvořenými kapsami. Vše postupně pěkně zarůstalo.

:wink:

Jestli někde najdu fotku, hodím to sem, i když to tedy nebylo úplně pozadí ve vitríně....
:P :P :P

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte led 20, 2009 5:20 pm 
Moderátor

Tak se mi podařilo ty snímky najít.

Je na nich vidět zarostlá stěna.

První snímek pouze pro orientaci, kde byla stěna umístěna a jak byla vysoká- na snímku vyznačeno "kroužkem" a červenou šipkou vpravo.

Obrázek

Na dalším potom celkový vzhled zarostlé části zblízka...

Obrázek

No a na třetím mě zajímalo, jak to mají "technicky" vyřešeno - nic složitého....obyčejné látkové kapsy naplněné substrátem, dvojité "stěny", vše přichyceno na podklad, mříž na tomto snímku ve spodní části sloužila jako odtok pro zálivkovou vodu (mimo jiné) - závlaha byla aplikována přímo do stěny - závlahovými hadičkami...

Obrázek

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 22, 2009 9:20 am 
Administrátor

Ještě jsem narazil na omítku určenou přímo pro vivária HabaCrete, schne prý docela rychle, neuvolňuje vápník, pH má kyselejší, než klasický cement a drží prý pevněji, než ostatní "lepidla", dá se obarvovat atd... Ukázky vypadají realisticky.Ale ta cena ( 1.5Kg za 200Kč ) no nevím kolik by se z toho "omítlo"

http://www.herpinvert.com/HabaCrete/

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 22, 2009 1:48 pm 
Administrátor

Nakonec jsem koupil Murexin - spárovací maltu na kachličky. Mají ji v 25 odstínech, tak jsem zvědavej jak mi chytne na PUR pěnu a jak to bude vypadat, když do ní přimýchám rašelinu.
Včera jsem zkoušel PUR pěnu natřít Duvilaxem s rašelinou a vypadá to, že to drží taky, ale o víkendu ještě udělám test a ponořím testovací stěnu na den do vody, protože se mi zdá, že se z toho hladkého povrchu PUR pěny může ve vlhku sloupnout.

Pak se rozhodnu čím stěnu pokryju až ji budu dělat naostro.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob led 24, 2009 5:22 pm 
Administrátor

Takže výsledek pokusu s pokrytím pozadí je následující:

Duvilax s Lignocelem - jakž takž drží na PUR pěně, ale po namokření vždy zbělá > škaredé pozadí :(
Silikonové lepidlo s lignocelem - na PUR pěně nedrží a lze ho sloupnout z pěny, pokud nateče do nějaké skulinky funguje jako kotva, takže místama drží dobře
Murexin - spárovací malta na kachličky - po namokření sama opadá, na PUR pěně drží jen silou vůle

Takže jsem zatím zklamanej a hledám způsob jak upravit povrch PUR pěny, případně jestli existuje nějaká jiná pěna, která nemá po vytvrzení hladký povrch na kterém nic pořádně nedrží.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned led 25, 2009 8:36 am 

Hledej na webu mátroš, který se jmenuje Epiweb.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 15, 2009 8:59 pm 

Ja to dělal do akvarka epoxydovou pryskyrici.Na ni uz muzes napatlat nakej pisek lignocel atd.
Doporucuju prohledat akvaristicky servery.
Nebo dobra stranka je www.paludarium.wz.cz .Tam to vypada zet en lignocel na silikonu celkem drzi

ObrázekObrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 10, 2009 11:45 am 
Administrátor

Kamile, prosímtě jaké vlastnosti mají ty vulkanické tufy ? Chtěl bych je použít na pozadí, ale netuším jak jsou těžké, jakou mají nasákavost a zda neuvolňují pro nepky nějaké toxické sloučeniny a zda se dají nějak opracovávat a nedrolí se.

tady dokonce nějaké prodávají:
http://www.kamenydozahrad.cz/valasske-m ... eny_8.html

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte srp 11, 2009 2:22 pm 
Moderátor

Miloš Šula píše:
Kamile, prosímtě jaké vlastnosti mají ty vulkanické tufy ? Chtěl bych je použít na pozadí, ale netuším jak jsou těžké, jakou mají nasákavost a zda neuvolňují pro nepky nějaké toxické sloučeniny a zda se dají nějak opracovávat a nedrolí se.

Ahoj, to je těžké na to odpovědět. Asi každý vulkanický tuf bude mít trochu jiné vlastnosti, hodně bude záležet, odkud je a jak byl zvětralý a proplachovaný srážkami, nebo těžený z lomu. Testoval jsem náš domácí (však ty víš odkud), má pórovitou-zvětralou strukturu, ale podle mě je jen velmi mírně nasáklivý. S fytotoxicitou si nejsem úplně jistý, i když nepky toho zvládnou poměrně dost a část jich na těchto vyřelinách dokonce roste. Doporučuji si udělat výlet, materiál si z povrchové vrstvy nasbírat, něco do toho zasadit a časem uvidíš. Pak poreferuj. :wink:

Předmět příspěvku: Re: Pozadí do vitríny
PříspěvekNapsal: sob črc 31, 2010 9:50 pm 
Administrátor

Konečně se mi podařilo slepit čát vitríny a přemýšlím nad pozadím.

Obrázek

Máte někdo zkušenost s touto firmou ?

http://www.afstyle.eu/kat/

Jejich pozadí by mi vyhovovalo, ale netuším jaká to je kvalita. Z těch obrázků toho nejde moc vidět.

Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: stř zář 01, 2010 10:33 am 

Miloš Šula píše:
Silikonové lepidlo s lignocelem - na PUR pěně nedrží a lze ho sloupnout z pěny, pokud nateče do nějaké skulinky funguje jako kotva, takže místama drží dobře.
Takže jsem zatím zklamanej a hledám způsob jak upravit povrch PUR pěny, případně jestli existuje nějaká jiná pěna, která nemá po vytvrzení hladký povrch na kterém nic pořádně nedrží.

Hodlám si založit paludárium a plánuji pozadí z PU pěny, následně vyřezat do podoby kamene, poté nátěr silikonem a posypání směsí lignocelu a jemného písku. Chci se Vás zeptat, jak jste to nakonec vyřešil. Opravdu ten akvarijní silikon tak špatně drží na té PU pěně? A myslel jste pěnu v původním stavu (s hladkou sklovinou na povrchu) nebo ořezanou - porézní?

Díky za rady.

PříspěvekNapsal: stř zář 01, 2010 11:17 am 
Administrátor

Ano myslel jsem hladký povrch, jaký se vytvoří po zaschnutí PU pěny. Samozřejmě když ji seříznete tak se ten silikon zachytí v trhlinkach a drží.

Já jsem se nakonec rozhodl pro korkové pozadí. Napodobeniny z PU pěny mě nakonec nenadchly.Ale výhodou je že si pěnu můžete vytvarovat jak chcete, ale ten vzhled nikdy nebude tak přirozený, aby napodobil dokonale skálu, s tím je potřeba počítat.

PříspěvekNapsal: stř zář 01, 2010 2:35 pm 

Miloš Šula píše:
Ano myslel jsem hladký povrch, jaký se vytvoří po zaschnutí PU pěny. Samozřejmě když ji seříznete tak se ten silikon zachytí v trhlinkach a drží.

Já jsem se nakonec rozhodl pro korkové pozadí. Napodobeniny z PU pěny mě nakonec nenadchly.Ale výhodou je že si pěnu můžete vytvarovat jak chcete, ale ten vzhled nikdy nebude tak přirozený, aby napodobil dokonale skálu, s tím je potřeba počítat.

Děkuji za odpověď, Miloši. Už jsem několik PU pozadí vyrobil, ale vždy jen pro akvária. Kamenné pozadí, co do autentičnosti, jistě vede, ale já potřebuji lehce skrýt techniku, kabeláž, apod. a na to je PU pěna ideální. Je to levné, rychlé, lehké. Nikdy jsem ovšem nepoužil lignocel jako finální úpravu. Kokosové vlákno je dost kycelé ne? Neovlivňuje to nepříznivě potom vodu pro rostliny? Minimálně to vodu barví (což mi tak nevadí).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina