Právě je ned črc 15, 2018 10:10 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: akvarium
PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2008 11:22 pm 

ahoj..uvazujem o kupe akvarka... chcel by som tam mat D.anglika D.capensis D.hamiltonii mozno aj mucholapku a seraceniu minor... zo vsetkeho mam po jednom kuse.. vedeli by ste mi poradit asi aku velkost a ake prislusentvo by bolo dobre zakupit? a nejake umiestnenie v izbe...okno na juh a mam v nej vela rozptyleneho svetla.. ci to davat niekde priamo na slnko, alebo radsej nie..a podobne:)... kazdy dotaz dobry:)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 5:16 am 

Ahoj, výběr rostlin není do akvárka moc dobrý. Všechny tyto rostliny patří na osluněný jižní parapet (volně). D.anglica může být i celoročně venku. To jim udělá jistě větší radost než akvárko (tam patří láčkovky, pralesní rosnatky, genliseje, některé bublinatky aj.).

Pokud je ale opravdu do akvárka dát chceš, tak tam musíš dát dobrý větráček. A nebo aspoň nezavírat vrchní víko (pokud to nějaké má). Pokud máš to akvárko tedy zvrchu otevřené, větráček tam být nemusí a můžeš to dát asi i na sluníčko (nemělo by se to moc přehřívat)...
...ale o tom spíš poradí jiní. Já mám zkušenosti jen s nevětraným terárkem pro láčkovky a podobné mr, které nepotřebují větrat a rostou pod zářivkama :wink:.

Opravdu si to rozmysli, akvárka nejsou zrovna levná záležitost a pro tyto rostliny je to spíše na škodu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 6:16 am 

no je to zatial len napad, preto sa chcem informovat o ..vlastne o vsetkom co sa da... aj o tej vhodnosti druhou do akvarka...ak sa lepsie rastlinkam bude darit na okne, tak ich bude asi lepsie nechat tam.... :) ... cim viac dotazov tym lepsie :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 8:03 am 

Ahoj,
pokud můžu alespoň trochu poradit, tak bych zmíněné druhy do akvárka necpal. Mucholapku, špirlici a D. anglica (pokud to není ta z Havaje) bych šoupnul minimálně na léto ven, kapensisku s hamiltonkou bych nechal volně na parapetu (letnit jsem nezkoušel). Akvárko bych si určitě ale pořídil a šoupnul tam třeba pralesní rosnatky (vypadají opravdu skvěle) nebo nějaký láčkovky (ceny jsou dnes už opravdu nízko).

Pěkný den

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 12:28 pm 

no mam doma aj nephentes alatu ... myslis ze tu by bolo vhodne mat v akvarku?... prikrytom? alebo odkrytom?? inak ta drosera capensis..mal som ju na okne..ale akosi nechcela rosit.. mozno ju vtedy vycerpal kvet, lebo akurat kvitla..ved aj nemala nove vyhonky, az teraz sa objavuju...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 2:09 pm 

Pro N.alatu je akvárko vhodné. A máš opravdu čistou alatu? Ta je ve sbírkách docela vzácná, většinou se jedná o jejího křížence s ventricosou (viz. http://forum.masozravky.org/viewtopic.php?t=556). I pro tohoto křížence je vhodné akvárko.

D. capensis mohla být opravdu vyčerpána kvetením. Mě se to také děje.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 5:01 pm 

tak urcite to bude krizenec.... uz dokonca tu bola aj taka tema... nechceli mi rast kalichy,ale nakoniec sa to nejak vyriesilo... je to kupovane z kvetinarstva, tak pochybujem ze je to cista alata.. :) len pre nu asi bude treba velke akvarko...ale asi by to bolo dobre.. je tazke udrzat pozadovanu vlhkost, ked je v kvetinaci.. rosim ju rano a vecer..ale aj tak sa mi zda, ze mohla mat viac tych kalichov... a cital som ze to je zapricinene prave vlhkostou vzduchu

Předmět příspěvku: Akvárium?
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 6:17 pm 

Ahoj,

ono poradit universálně si myslím nejde. Většinou Ti tu poradí, že např. Drosera Capensis by měla být na parapetu směrem na jih. No a vidíš. Já ji sice mám na parapetu na jihovýchod, ale protože v podstatě sluníčko svítí do bytu po skoro celý den a panelákový vzduch je dost suchý, začaly mi všechny rosnatky, nejenom Capensis, na tentakulích přestat dělat kapičky a přešlo to pomalu do usychání celých listů. Nakoupil jsem proto miniskleníčky za 60,- Kč jako je tento http://www.zcd.cz/index.php?call=shop&shop=on&idv=1953&idk=8&idpk=107, tam dal všechny rosnatky. V současné době se rosnatkám abnormálně daří, jsou plné kapiček a snad na 2 vyjímky, mi všechny co nevidět pokvetou.

Moje rada by byla, abys zkusil tu Capensisku volně na okně, jak Ti tu radí a pokud Ti začne dělat to co mě, neváhej ji dát do toho miniskleníčku. Prostě na své podmínky, musíš zkoušet, co je pro každou rostlinku to nej :wink:. Lepší radu Ti nejsem schopný dát.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 7:02 pm 

tie sklenicky su kupovane??? viem ze som ich videl niekde na fotkach tu na fore..ale myslel som, ze su robene doma..taka mala improvizacia.... aky mas sposob pestovania v tych sklenickoch?? cely den tam rastlinky mas zatvorene, alebo aj vetras??

Předmět příspěvku: Miniskleničky
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 7:12 pm 

zibrik píše:
tie sklenicky su kupovane??? viem ze som ich videl niekde na fotkach tu na fore..ale myslel som, ze su robene doma..taka mala improvizacia.... aky mas sposob pestovania v tych sklenickoch?? cely den tam rastlinky mas zatvorene, alebo aj vetras??

Jsou kupované. Koupil jsem je tady u nás v zahradnictví asi za 63,- Kč/kus. Rostlinky mám v miniskleničku v hranatých květináčkách a postavené ve vodě. Vtrání v miniskleníčku je zajištěné a jeho míru lze ovlivnit těmi bílými kolečky v průhledné části. Občas jim ale horní kryt sundám a nechám pořádně provětrat. Pak zase přiklopím. Rosnatkám to náramně svědčí a jsou vitální. Ale jak říkám, k tomuto jsem se musel dopracovat zkoušením. Někomu jdou na volném parapetu, u mně musí být v miniskleníčku potvory jedny :D.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 7:38 pm 

tak dik za radu... nieco podobne skusim pohladat aj na slovensku... este posledna oazocka... ten sklenicek mas potom na prapete? alebo niekde kde je svetlo rozptylene???

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 7:56 pm 

zibrik píše:
tak dik za radu... nieco podobne skusim pohladat aj na slovensku... este posledna oazocka... ten sklenicek mas potom na prapete? alebo niekde kde je svetlo rozptylene???

Normálně na parapetu a intenzitu světla (když hodně pálí sluníčko), koriguji žaluziemi. Však se podívej na odkaz v mém podpisu. Tam je fotogalerie a i fotky mých miniskleníčku a rostlinek v něm. Určitě špatně nevypadají ty rosnatky :wink:.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 8:05 pm 

no ved dokonca este tie tvoje fotky som pozeral... ked som spominal, ze tie minislkenicky som niekde videl :oops: :) ... tie rosnatky vazne perfekne vyzeraju ... aj tie seracenie .... kedy si robil tie fotky?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 8:07 pm 

Fotky asi tak před 3 týdny. Dnes rosnatky vypadají ještě lépe. Tehdy byly pár dní po přesazení. Dnes u budou brzy kvést a ženou další a další listky a některé i nové rostlinky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 01, 2008 8:58 pm 

tak to gratulujem a drzim im palce, nech rastu do krasy.. ja zaexperimentujem...ako dlho pestujes, alebo pestujete (neviem vobec ci mozem tykat , ci vykat) masozravky?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř črc 02, 2008 2:55 pm 

zibrik píše:
tak to gratulujem a drzim im palce, nech rastu do krasy.. ja zaexperimentujem...ako dlho pestujes, alebo pestujete (neviem vobec ci mozem tykat , ci vykat) masozravky?

No asi tak přes rok se tomu věnuji :wink:.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 08, 2008 8:59 pm 

no hladal som tie minisklenicky na internete na slovensku..akosi ich neviem najst..ak je tu niekto taky, co objednaval zo slovenska, prosim dajte mi vediet odkial...dik...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř črc 09, 2008 4:40 pm 

zibrik píše:
no hladal som tie minisklenicky na internete na slovensku..akosi ich neviem najst..ak je tu niekto taky, co objednaval zo slovenska, prosim dajte mi vediet odkial...dik...

Tak jsem se Ti snažil pomoci a googlil jsem za Tebe. Našel jsem odkaz na tuto společnost http://www.biobotanik.sk/ a v jejich ceníku na straně 17 pak toto:

Citace:
SKLENNÍKY,PARNÍKY – nevykurované aj vykurované

Miniskleník s ventiláciou biely – mekký plast 105,-
Miniskleník zelený - 37 *24 cm,veľmi pevný plast,s ventiláciou ,mekké víko 195,-
Miniskleník zelený - 37 *24 cm,veľmi pevný plast,s ventiláciou ,tvrdé víko 250,-
Skleník zelený - 55 *32 cm,veľmi pevný plast,s ventiláciou , tvrdé víko ,každý kus balený v samostanej krabici 770,-
Skleník zelený - 57 *37 cm,veľmi pevný plast,s ventiláciou , tvrdé víko 899,-
Vykurovaný skleník zelený - 57 *37 cm,veľmi pevný plast,s ventiláciou 2 340,-

Ceny se mi zdají na české poměry přeci jen vyšší, ale zřejmě je to dáno kurzem České koruny vůči Slovenské koruně :wink:. I tak si myslím, že výběr ze skleníčků je dostačující.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř črc 09, 2008 5:49 pm 

dakujem za ten cennik.... :) ... mylsim ze po vyplate nieco objednam :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 11, 2008 2:17 pm 

no mam akvarko.. dal som do neho nephentes alata a asi tak na dve tretiny prikryl.... ako casto by mi bolo treba rosit ??

Předmět příspěvku: Re: akvarium
PříspěvekNapsal: úte bře 06, 2012 2:20 pm 

No podľa mňa tak 10x dene :) by bolo ideálne a 2x v noci. Je zaujímavé nájsť začiatky dnes už profíkov v pestovaní :) Ja som na začiatku nezisťoval nikde nič a Droseru capensis som zabil na 48hodin :) ale to už je tiež dávno ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 8:47 am 

Ahoj, chtěla bych si založit takové mení akvárko, kde bych pěstovala Mucholapku, snad Droseru venustu (jestli vyroste), možná taky Stylidium debile a taky dvě Pinguiculy, které bych teda dala někde na stranu a nahoře bych je něčím zastřešila, protože v létě bych akvárko chtěla dávat ven a četla jsem že na ně nemá svítit přímé sluneční světlo a dala bych je asi do mechu, protože nemají mít tolik zálivky jako ostatní. Spodek akvárka bych vysypala křemičitým pískem a nahoru dala rašelinu a nějaké hezké kamínky. Co říkáte? Je to možné? :) Budu vděčná za nějaké rady a tipy, teprve s tím začínám :)

Předmět příspěvku: Re: akvarium
PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 11:30 am 

Tak mucholapku a tučnice by som tam nedával :wink:. Vlhkosť im môže skôr uškodiť než pomôcť :) . Mucholapku radšej daj vonku a slniečko :) S ostatnými rastlinami ti už pomôcť neviem :D Neviem či je rašelina dobrý nápad ale to už je na vás, rašelina sa dokáze rýchlo znehodnotiť . Ja som svoje akvárium vysypal keramzitom a rastliny doň ponoril.

S pozdravom Igor I. :)

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina