Právě je čtv zář 20, 2018 7:12 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cephalotus follicularis - jak ji pěstujete?
PříspěvekNapsal: úte čer 10, 2008 2:40 pm 

Kamil Pásek píše:
Trochu opožděně jsem objevil tento post, snad už to tu někdo nedal, ale opravdu to stojí za to se na to dobře podívat a prostudovat si fotografie detailně. Tak kdo bude první zde se zahradní skalkou s darčema?

http://www.cpukforum.com/forum/index.php?showtopic=26690&st=0

Zdravím,
tuhle otázku jsem si nedávno položil. Všude v literatuře se uvádí, že se pěstuje v uzavřených prostorech s vysokou vzdušnou vlhkostí a když pak vidím fotku zasněžených láčkovic někde támhle v horách v Kalifornii, říkám si: ,, Doprkýnka, tady něco nehraje" Když se pak podívám na toho chcípáka co doma dusím v akvárku a porovnám to s těma kytkama pod sněhem, začínám být tak trochu nervózní. Není to pověstné náhlé odumření láčkovice způsobeno právě tím pěstováním v uzavřených prostorách, kde je malý pohyb vzduchu a větší náchylnost na plísně? V literatuře se uvádí, že potřebuje marinní klima. Je skutečně v uzavřené vitríně marinní klima? Když přijedu k moři, tak tam fouká čerstvý vzduch ale takový v těch našich akvárkách a vitrínách určitě není. Nestálo by zato dát láčkovici ven na čerstvý vzduch? Ale zkuste si zaexperimentovat, když máte jednu rostlinku a nová by přišla na dvě tři stovky. Zajímalo by mě, jak ji pěstují ti, co s ní mají úspěch. Jestli jí taky ,,dusí ve vitríně" nebo jí klidně ,,nechají zapadat sněhem".
Radek Panenka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte čer 10, 2008 2:48 pm 

zdravím,
já sice expert na láčkovice nejsem, ale když je mám přez zimu doma ve vytríně, tak opravdu moc nerostou. Ale na jaře je pěkně vyházím ven a to se pak pěkně začínají rozrůstat a vybarvovat. Jinak rostou v pohodě a nějaké náhle odumárání sem zatím nezaznamenal...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte čer 10, 2008 2:55 pm 

Jaromír Chvojka píše:
zdravím,
já sice expert na láčkovice nejsem, ale když je mám přez zimu doma ve vytríně, tak opravdu moc nerostou. Ale na jaře je pěkně vyházím ven a to se pak pěkně začínají rozrůstat a vybarvovat. Jinak rostou v pohodě a nějaké náhle odumárání sem zatím nezaznamenal...

Máš recht chlape, šoupnu ji na balkon. To je přesně to co jsem potřeboval slyšet (tedy si přečíst).
R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte čer 10, 2008 4:38 pm 
Moderátor

I já pěstuji láčkovici od jara do pozdního podzimu venku...nemá ráda pouze přílišné vedro, v zimě chlad snese v pohodě (zkušenost letošní zimy - neměl jsem ji venku, ale na studené chodbě domu), jediný problém přes zimu byl nedostatek světla...

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon čer 30, 2008 2:08 pm 

Tak tohle mě taky vrtalo hlavou. Nemá moc cenu se řídit literaturou. V podstatě často jdou vidět kytky uzavřené v akváriích při nedostatku světla. Tyto zelené bídné kytky s extrémě otevřeným víčkem nejsou tím pravým.
Je třeba si uvědomit že láčkovice není láčkovka. Její nároky na vlhkost jsou nečekaně malé. To co se píše o teplotách, že nesnáší "vysoké letní" rovněž pokládám za ne uplně pravdivé.
Poprvé jsem prohlédl ve skleníku ústavu fyziologie rostlin, kde jistý pan Daněk je pěstuje skoro na úpalu. Z těch kytek jsem byl uplně mimo, nikdy nsem hezčí neviděl(s výjimkou kytek pana Ježka-taky super). Přesunul jsem proto i své malé mrzáčky do skleníku na úpal.
Během několika let jsem si všiml jak rostou. Někdy po zimě rostlina celkem vitálně vytváří několik asimilačních listů. Tyto často v období na slunce chdém, za oknem narostou dost velké, ale i tyto si pak časem na slunce mohou zvyknout. v období května a června následuje lehká stagnace. Lepší se to v červenci a srpnu, kdy se ve středu růžic začnou vyvíjet nové láčky. Nejradši mám ale září a říjen, kdy narůstají ty nejhezčí z láček.
Minulý rok jsem měl láčkovice na dost intenzívně osluněném místečku jen tak....
Slabé listy z jara většinou odešly, ale narostly nové krátké, pevné s červeným okrajem a spodkem. Co mě ale potěšilo nejvíc tak že ze země vyrašilo několik nových růžic a v květináči se to docela zahustilo. K podzimu narostlo několik pěkných láček. Protože na podzim už bylo chladno, dal jsem je opět na polici do skleníku na výheň a tam rostliny ještě dost dlouho rostly, prakticky do listopadu stále nové láčky, hned vedle kaktusů.
Venkovní pěstování má opravdu několik výhod: Dostatek čerstvého vzduchu, slunce, substrát se nekazí tolik jak ve skleníku. občasné deště jej dobře promyjí, padá na ně rosa....na chlupech se zachycuje a ráno je to pěkná podívaná, kytky snesou venku vyšší hladinu vody. Substrát hned osídlily mechy, semenáčky trav, sítin, a td. Stále si říkám že tak dobře by pouze ve skleníku(okurkáč) nenarostly ale možná se pletu.
Letos jsem je přeadil v červnu což byla naprostá pitomost, a ani jsem je nepřistínil....no není času no. Dost to odnesly, několik láček uschlo....
Všiml jsem si také, že v substrátu silně vylehčeném perlitem se více rozrůstají do trsu. Celkově ale čistá rašelina není dobrou volbou....reagují na ni blbým vytaženým růstem, horší barvou, hůře koření...alespoň mě to tak příjde. osobně jsem je měl v rašelině s pískem a to dost hrubým....když jsem je přesazoval měly dost pěkné kořeny a náběhy na další růžice.
Nemám žádné výstavní kytky, ale pozoruju je již hodně dlouho a experimentuju s nimi asi 10 let.(no časem třeba bude co fotit)
Tak zatím.

Předmět příspěvku: Cephalotus (a také Darlingtonia...)
PříspěvekNapsal: ned bře 07, 2010 5:27 pm 
Moderátor

Jak už to tak u mne chodí, chtěl jsem si vyzkoušet, zda ten cefík opravdu něco vydrží. Neměl jsem odvahu nechat ve skleníku přes zimu vzrostlé rostliny, ale k semenáčům darlingtonií jsem někdy na podzim zapíchl jen tak jeden listový řízek láčkovice. Skleník mi několikrát přes zimu promrzl, nejnižší teplota několik dní ca -5 °C, několikrát kolem -2°C...
To že to bez problémů přežily semenáče darlingtonie, to mě moc nepřekvapilo, ale přežil to i ten prťavý cefík a celkem v pohodě - ta menší láčka stačila vyrůst během posledního únorového týdne, kdy se výrazně oteplilo...

Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Cephalotus folicularis - jak ji pěstujete?
PříspěvekNapsal: ned bře 07, 2010 7:07 pm 

To je milé, ale moje osobní zkušenost je ta, že - 2°C stačily na to, aby odešla část láček i listů a to u rostlin, které byly venku celé léto. Je ale fakt že tu noc silně foukalo.

PříspěvekNapsal: ned bře 07, 2010 7:09 pm 

Když už jste u té Darlingtonie, chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti, zda vydrží na venkovním rašeliništi celou zimu. Chtěl bych si je pořídit a tak mě napadlo je pěkně otužit. Někdo mi tvrdil, že vydrží. Vím, že nejsem na správném vláknu a tak jenom řeknu,že se mi Láčkovice také líbí,že jsem jí jednou měl a bohužel jsem jí usoužil, nejspíš tvrdou vodou...
Jarda

PříspěvekNapsal: ned bře 07, 2010 7:15 pm 
Moderátor

Karlos píše:
To je milé, ale moje osobní zkušenost je ta, že - 2°C stačily na to, aby odešla část láček i listů a to u rostlin, které byly venku celé léto. Je ale fakt že tu noc silně foukalo.

Ano, pamatuji si tuto vaši informaci z jiného vlákna, proto jsem to nezkoušel s mými dospělými rostlinami, ale jenom tímto listovým řízkem. Vzhledem k tomu, že na něm, kromě původně zasazeného listu, nemělo co umrznout, bylo mi to jedno.
:wink:
Jak je vidět, zatím roste, pokud bude růst i za další měsíc, dva, tři...lupnu tam příští rok i nějakou dospělou láčkovici. Pokud ji to bude stát jen pár listů, o nic nejde...

olaw píše:
Když už jste u té Darlingtonie, chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti, zda vydrží na venkovním rašeliništi celou zimu.
Jarda

Darlingtonie by měla vydržet, už jen proto, v jakých podmínkách roste v přírodě, nevím, jak by na tom byla při holomrazech, protože zimuje obvykle pod značnou sněhovou pokrývkou...

PříspěvekNapsal: pát kvě 07, 2010 8:26 am 

Přidám svou trošku do mlýna. Svého času jsem udělal pokus s láčkovicí a malou rostlinku dal volně na balkon do truhlíku s živým rašeliníkem. Byla tam od jara do zimy, na jihovýchodní straně úplně bez zastínění na plném slunci. Rostla pomaleji, ale byla naprosto vitální a zdravá ... Na začátku první mrazíky vydržela bez problémů, ale jakmile teplota klesla na -8 stupňů, tak rostlinka nenávratně umrzla. Myslím, že do určité teploty je to rostlina velmi tolerantní, ale silnější mrazy vydržet nemůže. Ale byla to jen jednorázová zkušenost a víckrát už jsem to nezkoušel.

http://zeleni-dravci.cz/

PříspěvekNapsal: pát kvě 07, 2010 8:51 pm 

No tak ještě když je tu to téma tak přidám fotky proměn venku pěstovaných láčkovic. V roce 2006 jsem v srpnu odjel do Itálie na vinobraní a láčkovice nechal venku v miskách od nanukového dortu. Celkové to byly bídné rostliny s minimem láček. Jak to ale bývá nejvíce láček dělaj od léta do podzimu a tak jsem po návratu domů nechápal v co že se to ty malinké láčkovice proměnily. Narostly jim nové a pevné láčky, navíc k podzimu jak už to bývá ráno krásně orosené. Bohužel přes zimu u mě za oknem hrozně strádají a k jaru jim narostou asimilační obludné plachtovité listy(což se ve skleníku nestane), které pod jarním slunkem dlouho nevydrží. Narostou však nové, odolnější. Další rok byly venku asi od konce dubna a přestože do léta se celkově moc nehly, tak na podzim udělaly i dospělé láčky a poměrně dost nových růžic. Tenhle druh prostě venku funguje, ovšem nejhezčí kytky budou asi stejně ve skleníku. (rostliny byly přesazeny)

Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: úte zář 14, 2010 11:11 pm 

Dostal jsem dotaz na pěstování mé láčkovice, tak ještě jednou k pěstování:

To je nějaký ten kaktusový nízký kontejner? - Ne je to hlubší košík na pěstování vodních rostlin 25x25x15cm

Je to jen zapuštěné do rašeliny? - Ano ze 2/3 je koš zapuštěný do rašeliny a zbývající 1/3 je ze všech stran obrostlá rašeliníkem (zadní strana na fotce padla nedávno za oběť mému radikálnímu boji s plevelem :twisted:)

Jaký substrát to je? Čistá rašelina či příměs? - čistá rašelina vylehčená trochou perlitu 2-3:1? nevím přesně míchám to od oka, všeho přiměřeně :)

Drenáž ano nebo ne? - ne, myslím, že venku není potřeba a doma je košík dostatečně vzdušný a hluboký

Je tam od zmrzlých? - Ven ji dávám, když teplota příliš nepadá pod +10 °C a domů ji přenáším v době kdy začínají teploty klesat k +5 °C na chladné okno. Na to reaguje tvorbou zimních listů.

Našel jsem ještě nepříliš povedenou fotku, jak vypadaly v dubnu. Nakonec ale zaschly i ty poslední pasti. A ještě jedou tedy aktuální fotka.

ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: stř zář 15, 2010 8:44 am 

Jsou to krásné a nenáročné kytičky, ale musíte pro ně najít to co jim u vás vyhovuje. Rad je tady dost, já potvrzuji maximální letnění co nejdéle.
U mě se jim zatím daří aktuálně kvetou.
Obrázek Obrázek Obrázek
V.K.

Předmět příspěvku: Re: Cephalotus follicularis - jak ji pěstujete?
PříspěvekNapsal: pon zář 27, 2010 3:29 pm 
Moderátor

Tak po jarním přesazení, kdy se mé láčkovice začaly tvářit, že se se mnou rozloučí, se opět začínají dostávat do kondice. Vypadá to, že se konečně adaptovaly a také jim asi prospěly chladnější noci venku, počínajíc srpnem. Přece jen červenec ve skleníku byl poněkud "teplejší". Příští rok už je nejspíš narvu také do rašeliniště jako Pavel.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: úte zář 28, 2010 2:33 pm 

Mel bych dotaz jakou pudu pro Cephalotus nejlepe pouzit ?? Ja uz asi rok trapim listovy rizer co se mi uchytil. Rikal jsem si ze se rozjede ale ta puda co jsem mu smichal na posled byla asi otresna :D ja vim vsude na netu je toho mraky podle toho jsem do posud jel a vzdy nic moc. Neco zasadim a pak zistim ze zase spatne treba jak nedavno nepky.
Ted pouzivam tyto pomery:

Sarracenia - raselina
Mucholapka - 1:1 raselina,kremicity pisek
Nepenthes - 2:1:1 raselina,perlit,molitanova drt (+ kdo chce polistyren,kuru)
Heliamphora - 1:1 raselinik,perlit
Tucnice - to je ruzny smesi perlitu,pisku + trochu raseliny
Cephalotus ???????
Drosera - raselina + trocha kremicityho pisku jak kdo ?

Byl bych moc rad za ujasneni. Pac na kazde strance je to trochu jinak a clovek nez se sam k necemu dopidi .) Nikde nebylo strucne a jasne takhle takhle a je to vyskouseny a basta :D

Diky za odpoved

PříspěvekNapsal: úte zář 28, 2010 6:04 pm 
Moderátor

Tak když to někdo potřebuje jasně a stručně, tak 100% rašelina...
:mrgreen:

Na nějaké míchání jsem se už dávno vybodl, nezajímá mě ani tak, jak kdo rostliny pěstuje, jako spíš jak rostou v přírodě - i když to tedy není zrovna případ cefíku... :wink:

Jak ostatní, to nevím...

Předmět příspěvku: Cephalotus follicularis - mražené variace...
PříspěvekNapsal: ned pro 19, 2010 10:23 am 
Moderátor

Po loňské zkušenosti s tím, že malé rostlinky láčkovice přežily i mráz ve skleníku, jsem se rozhodl, že letos tam nechám i dospělé rostliny a dalších několik malých rostlinek.

Za posledních pár týdnů začalo pěkně mrznout, několikrát se sice i oteplilo, ale poslední dva týdny mrzne permanentně a rostliny ve skleníku jsou zamrzlé v ledu. Ještě jsem se nedokopal k tomu, abych zapnul topení, nechám to asi až na leden.

Co mě však velice zaujalo, je to, jak během tří týdnů, nejspíše i díky přispění mrazu, změnily láčky láčkovice svou barvu - od kaštanově hnědé až po temně fialovou, takovou barvu jsem u svých rostlin ještě nikdy neviděl. Opravdu jako v galerii umění...
:mrgreen: :mrgreen:

27.11.2010

Obrázek

04.12.2010

Obrázek

18.12.2010

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: ned pro 19, 2010 12:30 pm 

Mno, jak tak na ně koukám, zdá se mi že ty listy maj spíš takovou tu barvu přemrzlých jiřinek(moc tmavou). Jen aby to po oteplení neodešlo.....
(Jsem holt od přírody nepřející :-))
Každopádně narostly suprově, úplný výstavní kus!

PříspěvekNapsal: ned pro 19, 2010 1:03 pm 
Moderátor

Karlos píše:
Mno, jak tak na ně koukám, zdá se mi že ty listy maj spíš takovou tu barvu přemrzlých jiřinek(moc tmavou). Jen aby to po oteplení neodešlo.....
(Jsem holt od přírody nepřející :-))

Nedá se nic dělat, riziko podnikání....

PříspěvekNapsal: ned pro 19, 2010 5:26 pm 

Listy a láčky nejspíš na jaře odejdou ale srdíčka vypadají dobře takže nejspíš bez problémů na jaře obrazí.

PříspěvekNapsal: ned pro 19, 2010 11:06 pm 

:shock: Krásná barva! Škoda, že odejdou... ale jestli opravdu obrazí...tak to budou pěkně otužilé rostliny.. :D

PříspěvekNapsal: úte pro 21, 2010 7:55 pm 
Moderátor

Šarik píše:
:shock: Krásná barva! Škoda, že odejdou... ale jestli opravdu obrazí...tak to budou pěkně otužilé rostliny.. :D

Škoda je dobrého člověka, to znamená, že to není tento případ.....

Předmět příspěvku: Re: Cephalotus follicularis - mražené variace...
PříspěvekNapsal: ned dub 24, 2011 10:21 pm 

Radek Kastner píše:
Po loňské zkušenosti s tím, že malé rostlinky láčkovice přežily i mráz ve skleníku, jsem se rozhodl, že letos tam nechám i dospělé rostliny a dalších několik malých rostlinek.

Za posledních pár týdnů začalo pěkně mrznout, několikrát se sice i oteplilo, ale poslední dva týdny mrzne permanentně a rostliny ve skleníku jsou zamrzlé v ledu. Ještě jsem se nedokopal k tomu, abych zapnul topení, nechám to asi až na leden.

Co mě však velice zaujalo, je to, jak během tří týdnů, nejspíše i díky přispění mrazu, změnily láčky láčkovice svou barvu - od kaštanově hnědé až po temně fialovou, takovou barvu jsem u svých rostlin ještě nikdy neviděl. Opravdu jako v galerii umění...
:mrgreen: :mrgreen:

Zdravím,

tak jak dopadly?

PříspěvekNapsal: pon dub 25, 2011 12:23 pm 
Moderátor

Špatně, letos nedaly -10 °C...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Loni to bylo jen mezi -3/-5 °C a to malé rostliny přežily...

PříspěvekNapsal: pon dub 25, 2011 1:50 pm 

Tak já se přidám se svou troškou zkušeností z této zimy. Láčkovice zimu přežily všechny, ale jaro už vypadá mnohem hůře. Tak dlouhá doba "klidu" pro ně zřejmě není nic lehkého a přechod do normálního režimu je těžší než bychom čekali. Podobně to vidím u některých odolných terestrických bublin, které až do jara téměř vždy přežily, ale pak to už nedaly (nicméně teďka to asi jedna - U. warburgii - zvládne). Tady fotka snad mluví za vše. Snad to zvládnou, bylo by mi jich líto...

Obrázek

Dále jsem zimoval několik rosnolistů, asi 3 dospělé a měkolik čerstvých semenáčů. Vydržel jen jeden nejsilnější a už krásně roste.

Jen připomínám - vše zimováno v izolovaném pařeništi bez umělého vytápění. Teploty tam sahaly, předpokládám, maximálně k -5 °C.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina