Právě je úte dub 24, 2018 9:59 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2008 9:16 am 
Administrátor

Není to tak docela pravda, že to je "jen" ořezané spektrum, jelikož ta uřezaná část spektra je přenesena do jiných vlnových délek, které chlorofyl zpracovává s několikanásobně větší efektivitou, takže ty speciální trubice mají v určitých vlnových délkách větší intenzitu. Na svítivost v lumenech se u rostlin moc nelze ohlížet. Lumeny udávají svítivost tak, jak ji vidí lidské oko, ale ne rostlina.Pokud máme být aspoň trochu objektivní doporučuju používat měřič PAR místo luxmetru.

Kdybychom srovnali PAR u speciálních zářivek pro rostliny a PAR u klasických zářivek, tak by teoreticky měla být hodnota zhruba stejná, jelikož je část spektra jen "přelita" např. z 500nm pásma do oblasti 660nm a jelikož 660nm už oko vidí špatně, tak luxmetr ukáže mnohem menší hodnotu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2008 9:44 am 
Moderátor

Cha, cha, Milosi, to jsem si taky jako naiva myslel! A neni to naprosto tak. Když jsem psal knihu, nakoupil jsem cca 25 ruznych druhu trubic, a meril PAR a vysledek: jedina smerodatna hodnota/kriterium jsou lumeny (pro zarivky s kombinovanym spektrem), protoze cim vice lumenu tim dava zdroj vice PAR. Naprosto jasná korelace. Ty specialky jsou s namerenou hodnotou PAR podprumerne. Někde bych ty presne udaje vykopal, ale to byste se mi museli poskladat všichni na nemalé naklady! :lol:

Ale svět rostlin není černobílý, a tak ti kupříkladu ani rostlinný fyziolog neřekne, jak a o kolik "lépe" jsou rostliny schopny využit to "vhodnější" spektrum (úvaha je to však správná!) a tohle by už asi bylo na nějaký růstový pokus!

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2008 7:47 pm 
Administrátor

Tak na tuhle reakci jsem čekal Kamile. Máš naprostou pravdu s těma zářivkama. Taky jsem jich několik měl a rostlo to pod nima hůře.Ale to není problém teorie, že rostou rostliny lépe pod světlem s určitou vlnovou déllkou, ale problém výrobců trubic, kteří vodí lidi za nos. Oni by opravdu byly ty speciály lepší, kdyby fungovaly tak, jak mají fungovat ale zřejmě nemají výrobci zmáknutou technologii a na těchto vlnových délkách zřejmě není luminofor tak účinný, takže jsme zase tam kde jsme byli a možná ještě hůře.

Graf dole je akční spektrum ( neplést s absorbčním spektrem nahoře, jelikož udává něco jiného, než efektivitu fotosyntézy):
Obrázek

Oblast kolem 550nm je co se týče účinnosti mizerná, takže veškeré žluté světlo je podle grafu téměř k ničemu.

No jo to jsem si vždycky říkal, ale .... akční spektra jsou měřeny u rostlin pěstovaných většinou na slunci, které má spektrum velice široké.Jak by takové spektrum vypadalo, umístíme li rostlinu pod monochromatické světlo 500nm např. na týden ? Dojde ke zvýšení obsahu nějakého pigmentu natolik, že bude rostlina po určité době stejně efektivní , jako na slunci a akční spektrum bude mít tak vrchol na 500 nm ?

Pro nějakou laboratoř by to neměl být problém ověřit, ale my můžeme jenom šoupat nohama a dohadovat se :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 14, 2008 8:00 am 
Administrátor

tak se mi do rukou dostala studie o vlivu monochromatickeho svetla na rychlost rustu rostlin.

jen v bodech:
1. chladna bila zarivka je pro sve spektrum velice vhodna pro pestovani rostlin RGB(30:51:19)
2. spektrum slozene pouze z cerveneho a modreho svetla RGB(84:0:16) ma horsi efektivitu co se tyce rustu rostliny ( asi o 10% ), nez chladna bila zarivka
3. pokud se ovsem prida k cervenemu a modremu svetlu jeste zelene RGB(61:24:15), stoupne rychlost rustu o 35% tj. bude vyssi o 25% nez u chladne bile zarivky

Takze lze rict ze zelene svetlo ma take sve opodstatneni a prestoze se primo na fotosynteze asi nepodili, tak neprimo nejakym zpusobem ovlivnuje rychlost rustu rostliny...

Nicmene 25% je jeste malo na porizeni LED, ktere jsou cenove 10x drazsi nez zarivky.Sice lze usetrit az 25% energie , ale zase daleko vice utratime za porizeni kvalitniho modulu s LED, ktery bychom si stejne museli postavit, jelikoz ty komercni vetsinou obsahuji jen cervene a modre LED a navic pouzita technologie LEDek v techto modulech je prilis stara a bezne se daji sehnat uz LED diody s 2x-4x vyssi ucinnosti.

Milos

Předmět příspěvku: Re: Pěstování masožravek pod umělým osvětlením
PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2010 12:20 pm 

Náhodou stavím malou vytrínu na studenomilné rostlinky a řeším problém s osvětlením a narazil jsem na toto staré téma.

Je možné udělat osvětlení pouze z Led diod?
Mám odkaz na jedny stránky kde prodávájí poměrně výkoné diody za rozumnou cenu a mám dosti omezený prostor ve vitrýně.

Dík za radu

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2010 1:55 pm 
Administrátor

Ano lze, ale praxe ukazuje, že budete mít:

1. Vyšší spotřebu než při použití účinných zářivkových trubic - LEDky budou dost hřát
LED bohužel ještě nedosahují světelného výkonu jako trubice
2. spektrum bude monochromatické, složené z úzkých spekter - rostliny nebudou vypadat tak pěkně jako pod zářivkou

Kolik máte místa ve vitríně, jaká je hloubka a co tam pěstujete ? Existují např i 50 cm zářivkové trubice o výkonu cca 50W.

Pokud tam opravdu nemáš místo a chceš experimentovat tak si pořiď jako základ LEDky která mají spektrum kolem 450nm a 660nm, to jsou vlnové frekvence u kterých je fotosyntéza trošku více účinnější. Ty pak můžeš doplnit ještě zelenou a žlutou kvůli barevnosti. Pokud použiješ 10W LED nebo vyšší budeš potřebovat pravděpodobně aktivní chlazení LED ventilátorem, což taky zabere nějaké místo, takže bych nakonec doporučoval stejně tu zářivkovou trubici.

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2010 2:04 pm 

rozměry vytríny budou 40x45x25 cm(š x v x h), což je dosti málo prostoru, mám to jen na pár malých rostlinek, hlavně na horské nepky, napadla mě kombinace 1W červená, 1W modrá a 3W bílá, protože ta zaubírá celé spektrum
vím že někteří pěstitelé marihuany používají diodové boxy s červenými a modrými LED doplněny spořivkou, což je jedna z možností, která mě taky napadla

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2010 4:04 pm 
Administrátor

Já bych to viděl tak na 18W - 36W. 5W je dost málo na tyhle rozměry.

Já bych to viděl tak na 4 x červenou 3W + 4 x modrou 3W + nějakou bílou kvůli vzhledu. Plus samozřejmě pořádnej chladič pro ledky.

PříspěvekNapsal: úte kvě 18, 2010 4:01 pm 

Ahoj

mám problém s výběrem zářivky do své vitríny. Budu v ní mít horské nepky a nevím jestli mám použít zářivku 2700K, 4000K nebo 5700K?
Poradil by mi někdo. Rozměry už jsem psal výše.

S pozdravem

LionAslan

PříspěvekNapsal: úte kvě 18, 2010 5:52 pm 

Ahoj, já mám 2x4000K a 1x3000K. Vypadá to docela přirozeně takhle namíchaný. Když zapnu jen 4000K, tak kytky vypadají strašně uměle a když jen 3000K tak zase vypadají jak salát v Lidlu. Takhle se mi to osvědčilo. :-)

PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 8:07 pm 

Zdravím chcem sa spýtať, zariaďujem florário 100x50x90 (dxšxv), a potrebujem poradiť ohľadom osvetlenia môže byť niečo také:

http://www.lightspectrum.sk/tovar/svete ... rcoat.html

2 by stačili?, či mam hľadať ešte niečo s väčšími lm-nmi

PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 12:54 am 

Přijde mi, že uvedená zářivka bude příliš světle bílá, že by chtělo nakombinovat spíš klasickou teple bílou se studenou bílou. V každém případě na 50 cm šířky vitríny bych volil aspoň 4 zářivky, ale stejně se obávám, že 90 cm výšky je na zářivky už moc. Mám vitrínu 60 cm vysokou a je to tak akorát. Možná by se dalo ještě 10 cm přidat, ale 90 už je na zářivky moc. Volil bych tedy spíše výbojky nebo aspoň vyšší květináče, aby kytky byly co nejblíže světlu. Budou mít kytky jen toto umělé osvětlení nebo třeba i světlo od okna?

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 9:24 am 

ano budú mať svetlo od okna, a z tých 90 cm tak 15-20 bude eliminovaných, keďže budú rastliny v kvetináči a niektoré ako heliny budú ešte vyššie uložené... Ale tie 4 na šírku uff to je trocha moc na 3 by som sa ešte ukecal, a výbojky sú drahé a náročné na spotrebu (W) v každom prípade hodlám urobiť dobrú odrazovú plochu pre svetlo (tienidlo).

A tie žiarivky sú 6500K čiže ak som dobre študoval, je to denná biela čo vyhovuje najviac či?

PříspěvekNapsal: ned led 30, 2011 11:06 pm 

Důležité je, jaké má ta zářivka spektrum, jestli nemá malý výkon v oblastech vlnových délek, kde probíhá fotosyntéza. Kdysi jsem se tím zabýval, hledal speciální zářivky s ideálním spektrem a nakonec jsem skončil u kombinace teple bílá plus studená bílá a kytkám se to líbí. Doporučuji k té výše zmiňované přikoupit i teple bílou a pokud si nemůžete dovolit svítit 4 zářivkami, tak aspoň ty 3 a určitě minimálně 10 hodin denně, lépe ještě déle. Zjistěte si, jak dlouho Vám jde na vitrínu slunce od okna a podle toho přizpůsobte svícení. Mně jde slunce na vitrínu od cca 9 do 14 hodin, pak se mi zapínají zářivky a svítí do 10 hodin do večera. Rostlinám se daří a jsou krásně vybarvené.

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 9:19 pm 

takže akú tu kombináciu mám zvoliť pre tie trubice? 2x studená a 1x teplá, alebo naopak? Najprv kúpim iba 1 x studenú a 1x teplú, a potom ked znova naberem financie tak dokúpim dalšiu ;) inak som sa sekol výška je 80cm nie 90cm...

PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 11:22 pm 
Moderátor

Drako Ager píše:
Ale tie 4 na šírku uff to je trocha moc na 3 by som sa ešte ukecal, a výbojky sú drahé a náročné na spotrebu (W) v každom prípade hodlám urobiť dobrú odrazovú plochu pre svetlo (tienidlo).

Na výšku 80, jsou dvě trubice skoro málo. Je pořeba si uvědomit, že to co opticky okem vnímáme, jako "dostatek" světla, je z pohledu rostlin a "ozářenosti", kterou si dopřávají v přírodě naprosto zanedbatelné. Takže např. pod zářivkovým tělesem, které nám krásně osvítí celou místnost s dostatečným komfortem, by u podlahy téměř nerostly ani ty nejstínomilnější rostliny, jako jsou třeba kapradiny a mechy. Naštěstí je většina láčkovek světelně tolerantních, ale stále o řád na světlo náročnější než třeba to kapradí. Chcete-li mít krásné kytky, zejména v interiéru, pak holt platí že musíte dobře svítit a to stojí peníze. Ale jiná cesta není....pokud nechcete mít strádající a nevzhledné kytky.

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 1:38 pm 

tak 2 tam isto nedám, dám tam 3 a uvidím ako bude :wink: a ked ani to nebude stačiť tak hodím štvrtú cez leto, florário bude uložené jedným bokom vedla okna nebude na nich priamo svietiť slnko, orientácia je JZ, skoro celý deň mi tam svieti slnko asi od 10:00 až do večera...

PříspěvekNapsal: čtv srp 18, 2011 7:42 pm 

Ahoj, trochu oživím toto téma. Pěstujete někdo pod sodíkovými nebo halogenidovými výbojkami? Pořídil jsem si novou vitrínu přes metr vysokou, původně jsem do ní chtěl dát 4 zářivky, ale přijde mi to asi málo, tak spíš uvažuji nad výbojkami.

PříspěvekNapsal: ned srp 28, 2011 7:58 pm 

Jelikož to vypadá, že nikdo pod výbojkami nepěstuje, tak se zeptám na něco trochu jiného. :-) Výbojku už mám vybranou, ale jsem na vážkách, aby zase na druhou stranu láčkovky nespálila, až vyrostou blíž k ní. Nemáte někdo zkušenosti s experimentováním s osvětlením? Vím, že se většinou řeší minimální hranice osvětlení pod kterým by rostliny ještě slušně rostly, ale mě spíš zajímá maximální hranice, aby se rostliny nespálily. Sice v přírodě rostou i pod plným sluncem s intenzitou 100 000 luxů, ale slunce a výbojka nebude kvalitou to stejné světlo.

PříspěvekNapsal: úte srp 30, 2011 9:19 pm 
Moderátor

Pod sodíkovými výbojkami rostliny také pěstuji. Dle mého názoru rostou láčkovky dobře, praktické srovnání s pěstováním pod MH ale nemám. U sodíkových výbojek je nevýhodou opticky nevzhledná "barva" rostlin, jako interiérová záležitost se podle mě moc nehodí.

Co se týká maximální ozářenosti, kterou rostliny snesou - pak toto je značně individuální dle druhu (láčkovky jsou na světlo spíše méně náročné - ale naopak některé nížinné druhy mohou být i heliofyty) a samozřejmě teploty. Můj odhad je, že do 1000W na metrovou vzdálenost by to mělo být v pohodě a rostliny by se neměly pálit, stačila by i 400W výbojka. Nutno však odzkoušet.

K osvětlení pod zářivkami jsem objevil ještě tento zajímavý "akva" článek:

http://pmdd.mrp-cz.com/zarivky-pro-pestovani-rostlin-clanek-11

Stojí za přečtení. Akvaristé navíc bojují s řasami, proto "vhodné spektrum" rádi a často řeší....nás vitrýnkáře řasy naštěstí tolik netrápí a tak nám kytky dobře rostou i pod běžnými zářivkami. :wink: Autor sice trochu nepochopil ten vztah PAR a lumenů (podle mých měření PAR metrem u širokospektrálních zářivek lze naměřit vyšší hodnotu PAR u zářivek s vyšším světelným tokem udávanou v lumenech - což by pro nás kytičáře mohlo pri zjednodušení jako určité vodítko pro výběr trubice postačovat) a monochromatickou zářivku by použil pro rostliny snad jen extremista (takže argument mimo mísu). Tak nebo onak, jeho závěr bych bez debaty podepsal. Proto bez konkrétního experimentování, zdali je daný zdroj světla vhodný pro vasi konkrétní rostlinu a vaše konkrétní podmínky, můžete jen teoretizovat.

PříspěvekNapsal: pát zář 02, 2011 9:09 pm 

Děkuji za odpověď, já jsem se rozhodl právě pro metalhalogenidovou výbojku, protože jsem četl zkušenosti se sodíkovými výbojkami na zahraničním fóru a někdo se tam zmiňoval, že mu pod tímto žlutým světlem rostou hlavně sumaterské druhy láčkovek velmi špatně.
Akorát jste mě trochu zaskočil s těmi výkony. :-) 1000W na metr vzdálenosti, já měl strach aby se mi kytky nespálily až povyrostou, tak jsem pořídil jen 70W (4000K). Vidím, že jsem docela přestřelil, i teď vidím ve skleníku že obavy byly zbytečné a nesvítí to tolik jak jsem myslel. Chtělo by to ještě jednu sodíkovou, aby to světlo vypadalo trochu přirozeněji. Ještě to zkusím nakombinovat s dalším světelným zdrojem s teplou teplejší barvou.

Co se týče teploty, tak ta výbojka opravdu docela hřeje, ale vzhledem k tomu, že je to vitrína pro nížinné láčkovky, tak jedině dobře. Ve výsledku to udělá +2°C oproti pokojové teplotě. :-)

Uvidím, kterým druhům se bude pod MH výbojkami líbit, možná zkusím sestavit i nějakou tabulku nebo výčet.

PříspěvekNapsal: pon zář 24, 2012 5:17 pm 

Dobrý den, kolik zářivek potřebuji na dostatečné osvětlení paludária pro zdárný růst rostlin o rozměrech 80 délka, 40 šířka a 70 výška (cca 20 cm bude hladina vody takže rostliny budou do 50 cm. Budou stačit 2 zářivky? jaké mam použít, každý tu tvrdí něco jiného. Můžu umístit zářivky nad sklo? Děkuji

PříspěvekNapsal: pon dub 01, 2013 6:24 pm 

Nevíte náhodou někdo jakou mají svítivost halogenové zárovky GU 10, 35-50W ?
Prolezl jsem výce než 100 různých odkazů ale lumenové číslo jsem nikde nenašel.

PříspěvekNapsal: pon dub 01, 2013 9:03 pm 

A to chceš k masožravkám nebo na osvětlení bytu? :D
Podle mě jsou nejlepší UV-B zářivky: http://www.spokojenypes.cz/zarivky-zaro ... w?id=17791
a tu bych to kombinoval s 5.0 UV-B : http://www.spokojenypes.cz/zarivky-zaro ... w?id=17794
závit je klasický šroubovací...
Dají se sehnat i ty trubkové.
Samozdřejmě se dají sehnat i jiné, ale já je mám u chameleonů a vegetace co tam je ( orchidej,bromélie, Nepenthes a jiné), tak roste opravdu výtečně
PS: 10.0 UV-B nekupuj, to už dělá fakt mooc světla ta se hodí jedině ke kaktusům, nebo jiným rostlinám z pouště.

PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 6:22 pm 

K masožravkám vytrýnu budu mítasi 130 vysokou a tak uvažuji o výkonějším osvětlení.
Kdysy jsem měl udělaný osvětlení z přídavných halogen na auto.To bylo neuvěřitelný množstvý světla ale provoz byl drahý když vydržela jedna žárovka h4 asi týden.
Pod tímto osvětlením byla P. primuliflóra obsipaná dceřinými rostlinamy po celém obvodě. Proto uvažuji o nějaké halogeně.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina