Právě je stř lis 14, 2018 6:28 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: POMOC!!! Optimalizace Paludária/vitrýny nepky,
PříspěvekNapsal: úte čer 16, 2015 1:11 pm 

Zdravím všechny..... cca před půl rokem jsem zkontstruoval projekt .... mám tři druhy láčkovek v zakrytých květnících miranda, rebeca a neznámý dar ale mám je cca 5let a v předchozích projektech láčkovali a jeden druh rosnatky volně v substrátu rád bych přidal další rosnatky a heliolimfy a láčkovici. Potřeboval bych poradit kam je nejlépe umístit. Cílem je dosáhnout estetického výsledku kdy budou všechny rostliny maximálně vitální a vybarvené. Mám mlhovač exo terra cca 30cm dlouhou kaskádu pro chlazení, svítím zatím 40W philipskou day light (což je asi málo), paludárium je cca 3m od jihozápadního okna - příme slunce není, uzavřený koloběh vody, pasivní sání vzduchu (mezi zadní a vrchní částí je cca 0,5cm škvíra, nejspíše nějaký pc větráček by to zlepšil). stěny vlastního vniřku se svažují k průčelí k nádrži s rybami a k rovince kde mám zatím ne moc vitální rosnatky a stěny samotné jsou překryty spec. látkou pro podporu růstu mechu. Vlhkost je stabilní na 83% teplota je přes den 25 v noci klesá jako teplota v pokoji cca 19. Zatím se ale potýkám s malou ochotou láčkování rostliny uprostřed a invazí nejspíše mšic a ztráty tentakulí u rosnatek (viz nemoci a škudci - parazit/rosnatka). Orchidej nad vodou je zcela vpoho.

1. jakou chybu dělám že mi dřevnatí stonek prostřední láčkovky a nemá ochotu láčkovat? Substrát je klasický jako hu tu používáte všichni.
2. kolik zářivek by bylo optimální pro takto velké paludárium od substrátu/hladiny vody jsou 65cm vzdálené zářivky?
3. jak co nejrychleji docílit zárůstu mechu v požadovaných lokalitách - okolí rostlin, stěny? mech je z přírody kombinací několika druhů rozšiřuje se šnečím tempem ale prospívá a kupovaného sušeného který začíná obrážet.
4. kam umístit rostliny heliolymfy a láčkovici - rozdílné proudy a vlhkost osvícení - díky charakteru paludária (tzn. nad láčkovkami je sušší a světlejší místo než dole u hladiny a pod listy láčkovek
5. možná na rostlinky pospíchám ale rád bych předešel nějakým chybám .... budu rád za jakkékoliv podměty či názory.
6. Konstruoval jsem to dle svých vlastních pozorování a zkušeností s nephentes ..... té uschlé rosnatky v popředí si nevšímejte prosím .... zemřela na okně
PS: foceno před údržbou
Obrázek

Obrázek

Předmět příspěvku: Re: POMOC!!! Optimalizace Paludária/vitrýny nepky,
PříspěvekNapsal: úte čer 16, 2015 2:24 pm 

To že láčkovka dřevnatí je pole mě normální , heliolimfy neznám asi myslíš heliamphory :D ale nevim nevim jestli tam na ně neni moc teplo, a tu rosnatku bych určitě vyndal to není rostlinka do uzavřených prostor, má ráda pohyb vzduchu a co nejvíc sluníčka, a láčkovici bych tam taky necpal

PříspěvekNapsal: úte čer 16, 2015 3:04 pm 

můj parapet není optimální tam mam špirlice a je to ověřené bud je tam sucho na rosnatky nebo když je zapařím tam zas málo světla .... nejlepší možnost je mít je za sklem, maximálně jim mohu zajistit pohyb vzduchu větráčkem z pc, a přikoupím zářivku .... nějaké doporučení? Bude jim to stačit? četl jsem tu někde že by měly zářivky dávat součet aspon 90W. zatím mám jen 40W. S tím dřevnatěním se to má tak že z jednoho květníku mám tři 4 rostlinky ty v popředí nedřevnatějí a neztracejí listy od začátku ty další dvě jsou úplný opak avšak jsou to vlastně jeden organismus se stejně starými výrustky. bohužel pěstování na parapetu je vyloučeno není tam tolika světla a suchý vzduch. A o láčkovici jsem četl že v domovině jí zahalují přízemní mlhy a nesnáší přímé slunce a miluje teploty do 25 .... proto jsem volil jí dát do projektu protože jak jsem psal jsou rozdílné podmínky ve spodní části a vrchní části paludária. O účinosti zářivek na určitou vzdálenost vím proto se ptám na názory o umístění květin ... tzn. že nejspíše by bylo příhodné je tedy dát blíž k zářivce tzn. nad nepky do svahu blíž ke škvíře s větráním, nemyslíte? Cíl je vypiplat habitat poskytnout maximální podmínky pro všechny bez možnosti přemístit je mimo projekt ... to pozadí je maximálně plastické mohu dávat rostliny kamkoliv udělám cokoliv ale chci je mít za sklem. Prosím uvědomte si že teplota a vlhkost se směrem nahoru mění není problém zajistit cirkulaci větráčky neptam se jestli to jde ale o rady jak toho docílit:)

Naposledy upravil Knox dne úte čer 16, 2015 3:29 pm, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úte čer 16, 2015 3:24 pm 

ano heliamphory ... viděl jsem tu spoustu vychytávek ohledně větrání na ně .... předpokládám že pokud k nim dám pc větráček že by je to mohlo ochlazovat natolik aby prospívaly .... to samé pokud jde o teplotu pro láčkovici .... světlo řeším co pěstuji cca 5let ... a nikde mi nikdo nebyl schopen poradit ... proto zde píši jen jsem tu četl o tom součtu a chtěl bych si to ověřit zdali to opravdu tak je. Nebo jaké osvětlení mimo zářivek mám volit. Vyděl jsem uspěšné pěstování pod umělým osvětlením .... jen jsem se nedobral k tomu čím na to svítí a jak. A nebo který větráček je vhodný z důvodu korodování kvůli vzduš. vlhk. Informace čerpám z darwinie.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina