Právě je pát čer 22, 2018 12:55 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vliv velikosti květináče na velikost špirlic
PříspěvekNapsal: stř kvě 16, 2012 10:56 pm 

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jakým způsobem ovlivňuje velikost květináče velikost špirlic. Vždycky jsem se domníval, že pokud dám kytce velký květináč, tak bude mít pěkné stabilní prostředí, prostor a poroste jako z vody. V průběhu několika let jsem takhle přesadil ty nejlepší rostliny, které krásně rostly, do velkých květináčů. Další jaro však místo velkých láček jsem se dočkal takových dost podprůměrných. Toto se opakuje již třetím rokem. Rostliny vypadají vitálně, mají velký oddenek, každé jaro květ ale láčky tvoří špatné. Rostlinam v menších květináčích se daří na stejnem místě, se stejnou vodou a substrátem dobře. Nemá s tím někdo nějaké zkušnosti?

S pozdravem Pavel Hájek

Předmět příspěvku: Re: Vliv velikosti květináče na velikost špirlic
PříspěvekNapsal: čtv kvě 17, 2012 5:29 pm 

Něco na tom opravdu bude. Postupné zvětšování by se ale mělo týkat běžných pokojovek, kde je snaha o dokonalé prokořenění a pravidelné vysychání směsi, přičemž se přesazuje vždy do většího, ale ne moc velkého. Já o víkendu dal nějaké špirlice do květníku asi 18 - 20 cm s tím, že do těch menších už se skoro nevejdou a hlavně, špirlice jsou opravdu robustní rostliny, které nemají v malém květníku co dělat.
Otázka je, proč by měly v malém květníku růst semenáčky či mladé kytky lépe, než ve velkém. I pan Studnička píše o stabilitě prostředí a pěstování špirlic ve velkých nádobách.
Odpověď bude zřejmě znát ten, kdo se jejich pěstěním zabývá více. Přemokření směsi by ale vzhledem k vlhkomilnosti nemělo být problémem.....
Možná někdo zjistil, že pro semenáče je lepší, když jsou samostatně v malých květnících a ne velkých community pots.

PříspěvekNapsal: pát kvě 18, 2012 3:46 pm 

No mě jde o velké dospělé rostliny. V normálním květináči měly luxusní láčky. Pak jsem je přesadil do 2x možna i většího květináče a ty láčky nic moc. Taky si pohrávám s myšlenkou jak to maj špirlice s tim prokořeněním.

PříspěvekNapsal: pát kvě 18, 2012 11:44 pm 

Co je normální květináč? Pro trs sarracenií může být i 20 cm malej. Sázet do do 10 l kýble se mi zas nezdá estetické a spolkne to moc substrátu a místa.

PříspěvekNapsal: úte kvě 22, 2012 8:53 pm 

Ahoj Pavle,
taky jsem se pokoušel přijít na to, jestli velikost láček nějakým způsobem koreluje s velikostí květináče. Pokud ale vidím u některých pěstitelů obrovské flavy nebo leucophylly, které rostou z květináče snad 10x10 cm a mimo květináč je kus oddenku, který přirůstal už nějakou dobu...Pokud ještě vezmu v úvahu kvalitu substrátu - protože ta kytka nebyla několik let přesazená...Kytce to evidentně nevadí, když nádherně roste!
Nevím, jak se k tomu vyjádřit...
Dospělé kytky špirlic nejsou na kvalitu substrátu náročné, to vím jistě. Ale co ta velikost květináčů? Já osobně to řeším tak, že mám v celé sbírce pro špirlice jen dvě velikosti květináčů to proto, ať to hezky vypadá :oops: . V měnších květináčích (cca 11x11cm) mám střední kytky (menší i dvě), nebo dospělé, které ještě neudělaly velký trs. Velké trsy a dospělé S.purpurea mám v kulatých květináčích (cca 16cm?).
Přesazuji každý rok, ale opatrně. Rostliny jen vyndám, kořenový bal lehce oklepu a spíše pouze obsypu bal novým substrátem. Kdysi jsem kytku při přesazování úplně zbavil kořenového balu...Poslední dobou postupuji opatrněji (a také méně pracněji a levněji :mrgreen: ) a kytky rostou, zdá se mi, lépe :wink: .
Četl jsem, že třeba flava var. atropurpurea je citlivá na přesazení a nemusí se v následující sezóně plnohodnotně vybarvit, tak proto u těchto kytek postupuji obzvlášť opatrně tak jako u flava var. rubricorpora :wink: .
Asi jsem ti moc nepomohl, ale podle mě neexistuje nějaký vztah mezi velikostí květináče a pastí. Snažím se jen vyhnout extrémům, proto nedržím obrovskou kytku v malém květináči a při přesazovaní výrazně nenarušuji kořenový bal. Kytky mi potom rostou lépe :) .
Pavel

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina