Právě je sob pro 15, 2018 6:14 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prostory pro láčkovky
PříspěvekNapsal: pát srp 12, 2011 8:02 am 

Ahoj,
chtěl bych se, prosím, zeptat těch z Vás, kteří pěstujete láčkovky v bytě, popř. domě, a nemáte možnost mít svoje kytí ve skleníku. Z jakého materiálu máte vyrobené domácí vitríny/skleníčky? Používáte klasické "akvárka" nebo někdo z Vás vyzkoušel i polykarbonát?
Chci si postavit větší vitrínu, ale při rozměrech, které chci a potřebuji se s ní nebude zrovna lehce manipulovat - pokud bude ze skla.
Pokud někdo můžete ukázat fotky Vaší vitríny budu moc rád!
Děkuji
Hezký den :)

Předmět příspěvku: Re: Prostory pro láčkovky
PříspěvekNapsal: pát srp 12, 2011 7:34 pm 

Ahoj Pavle.
Zde http://jarkh.rajce.idnes.cz/Foto_31._7. ... 110858.jpg je fotka mého zákoutí, kde pěstuji všechny své zelené mazlíčky :D.
Nížinné akvárko vpravo má rozměr 100x55x70 (d x š x v), horské 80 x 50 x 60. Není to nic extra velkého, ale přecijen jsme omezený jen jedním pokojem. Mám je polepená odrazovou fólií, abych ještě trochu světla získal.
Jak jistě vidíš, mám je schované pod úrovní okna, což mě tedy výrazně okrádá o světlo, ale zase je to jižně orientované okno, takže světla je i tak poměrně dost (navíc přisvicuji)a alespoň neuvařím horalky přímo pod oknem. Navíc při pootevřeném horním skle a oknu, mi poměrně slušně klesají i noční teploty, což horalky velmi oceňují.
Pod akvárka jsem si z nařezaných desek udělal skřiňky a na spodek namontoval kolečka. AKvárka jsou pochopitelně dost těžka, takže alespoň lze díky kolečkům s celým kolosem posouvat po zemi.
Jinak ještě bych snad dodal, že ať udělám akvárka jakkoli velká, za chvíli je mám stejně plná, díky neustálému rozšiřování druhů. Už se musím krotit, až povyrostou, budou namačkané jak sardinky v plechovce :-D

PříspěvekNapsal: ned srp 14, 2011 7:39 am 

Ahoj :) ,
děkuji za odpověď! Celý Tvůj komplet vypadá opravdu moc hezky a kytky, které Ti v něm rostou ještě lépe :wink: . Na kterou stranu je orientované okno?
Hezký den

PříspěvekNapsal: ned srp 14, 2011 7:45 am 

Jsem rád, že se libí. Okno je jižně orientované.

PříspěvekNapsal: pon led 16, 2012 1:36 pm 

Ahoj všem :) ,
pořád se mi hlavě promítají nápady různých vitrín a všemožných materiálů, z kterých je vyrobit...Napadlo mě vyrobit vitrínu z plexiskla, které je oproti sklu výrazně lehčí a také o něco levnější. Jediná nevýhoda, na kterou jsem přišel je, že se tabule plexiskla budou kroutit, to bych ale vyřešil lehkou Alu konstrukcí :) . Můžete mi, prosím, vy zkušenější poradit? Nemáte někdo zkušenosti s plexisklem? Ostatní máte svoje větší vitríny ze skla?
Děkuji
Hezký, zasněžený den :)

PříspěvekNapsal: pon led 16, 2012 3:35 pm 
Moderátor

Plexisklo má ještě další nevýhodu, da se relativně snadno poškrábat a to i při běžné údržbě. :wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: pon led 16, 2012 4:13 pm 

To je pravda! :wink: Plexisklo bude vyžadovat podstatně šetrnější zacházení... :!:

PříspěvekNapsal: pon led 16, 2012 5:00 pm 

Také propouští méně světla, ale pokud bude v blízkosti dobře prosvětleného okna neměl by být problém. Hlavním důvodem proč jsem od plexi upustil bylo snadné poškrábání, jak již bylo zmíněno. Na druhou stranu si myslím, že je daleko odolnější vůči rozbití což je velká výhoda v hodně obývaných prostorách. Dle mého názoru si myslím, že by se každý pěstitel měl rozhodnout podle prostředí, kde plánuje své rostlinky mít. Jinak držím palce! :)

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2012 3:33 pm 

Kdysi v minulosti jsem zdědil takovou putovní vytrýnu právě z plexi a al. profillů s čelní stěnou ze skla.
Je pravdou že se jeden neubrání poškrábání ač se snaží sebevíc a další nevýhodou bylo, že pod zářivkama chytlo jakýsi zákal a propouštělo mnohem méně světla.
Já uvažuji u nové vytrýny o dřevěné konstrukci, kde záda a bočnice budou z plexi které přijde polepit kůrou, strop a čelní strana ze skla a dno bude tvořit plastová vana s vyjmatelným roštem.
Jen nevým jak to sklo a plexi spojit.

PříspěvekNapsal: úte led 17, 2012 5:50 pm 

Ahoj,
taky jsem měl bodobný nápad jako vy, Zdenku. Odradila mě ale zbytečně misivní dřevěná konstrukce...s upevněním skla by nebyl problém :wink: .

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina