Právě je ned črc 22, 2018 12:32 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chlazení
PříspěvekNapsal: stř črc 02, 2008 10:44 pm 

Ahoj,
můžete mi, prosím, poradit, jak udržet v akvárii nízkou teplotu, za předpokladu dostatečného přísunu slunečních paprsků? Nechce se mi moc používat drahou techniku :evil:
Chtěl bych se zdokonalit v pěstování Heliamphor i horských Nepenthes - jak na ně "jdete" Vy?

Děkuji :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř črc 02, 2008 11:03 pm 

Pavle jak jsem ti říkal nic jednodušího než chlazení peltierem není. Nebo jedině dát terárko do studené chodby a svítit a svítit. Pokud se ti zdá 500-600,- drahé na to, že ti to vydrží nekonečně dlouho tak to tedy nevím.

Tel.: 606 463 365
http://masozraverostliny.webgarden.cz
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 1:02 am 

ahoj, trosku nerozumiem... co je chladenie peltierem ??? prosim vysvetlit princip:)..dakujem:)......

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 6:45 am 

Peltier je termoelektrický článek. Po přivedení napájecího napětí je jedna strana článku studená a druhá horká. Studenou částí chladíš v akvárku a na horkou přiděláš nějaké chlazení a snažíš se to uchladit, abys ten článek neupekl. Celé zařízení je dost žravé a odizolovaní chladné a teplé strany článku může dělat taky problémy, protože článek je pouze pár mm vysoký. Pro ilustraci spotřeby a jak to vypadá něco tady http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=601-008

a teorie je třeba tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Peltier%C5 ... l%C3%A1nek

http://rosnatky.cz
http://lithops.cz

Předmět příspěvku: Re: Chlazení
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 6:50 am 

Toto už jsem řešil s Milošem Šulou a vlákno bylo i na D. Nejlevnější je chlazení na principu odpařování vody. Nese to s sebou nutnost konstrukce nějakého boxu s vrtuli, který bude profukovat vzduch přes mokré povrchy. Např, foukat vzduch přes namočený bavlněný hadr. Něco bylo tuším i ve starém APMR. Je to jen nástřel. Ale technicky je to realizovatelné za pár Kč.
Při praktickém pokusu, kdy teploměr v místnosti ukazoval 35°C a po zabalení do mokré gázy a spuštění ventilátoru slezla teplota o víc jak 12°C.

Rivers píše:
Ahoj,
můžete mi, prosím, poradit, jak udržet v akvárii nízkou teplotu, za předpokladu dostatečného přísunu slunečních paprsků? Nechce se mi moc používat drahou techniku :evil:
Chtěl bych se zdokonalit v pěstování Heliamphor i horských Nepenthes - jak na ně "jdete" Vy?

Děkuji :wink:

http://rosnatky.cz
http://lithops.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 8:02 am 

Viděl jsem fotky z velkoprodukčního skleníku, kde měli nad kytkama pověšený záclony na který kapala voda, přes ty záclony pak foukal vítr. Ten samej princip, o kterém psal Vašek. Kamarád to praktikoval i ve svém skleníku.
Osobně si myslím, že pokud bych podmínky na chladnomilné druhy neměl, tak bych se věnoval teplomilným. To je moje rada, je to praktické, ekologické a taky levné.

Naposledy upravil MilanP dne čtv črc 03, 2008 10:57 am, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 10:39 am 

Zdravím,
mě se líbí, jak Heliamphory pěstuje M.Srba. Geniálně má vymyšlené osvětlení :D i chlazení :D a dokonce i provozní náklady nejsou zas až tak vysoké :D a jestli se nepletu, tak mu kytky docela rostou a kvetou :D . Jako jeden z mála má ve své nabídce stále nějaké druhy Heliamphor. Přiznám se, že jeho způsob pěstování je mi mnohem bližší a přijde mi i přirozenější (i když má také svá úskalí) a myslím si, že to je i mnohem větší frajeřina než tam nacpat samou elektroniku.
Na druhou stranu ne každý má na to podmínky a taková pěkně osázená, plně automatizovaná vitrýna také není rozhodně k zahození :D
R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 10:47 am 

S peltierem jsem si před 4 roky trochu pohrál a největší problém bylo uchaldit tu horkou polovinu článku. Ve výsledku vypadala vitrína jak kosmická loď a navíc se článek při přehrátí "kousnul" a přestal fungovat. takže jsem od toho upustil.

Pokud chceš v paneláku či něčem podobném pěstovat horské láčkovky, tak to bude chtít chodbu, či sklep a umělé osvětlení a nebo to chlazení přes mokrý hadr. Zvolil jsem první variantu a pěstoval heliamfory a láčkovky několik let v paneláku v jižním pokoji , kde teploty dosahovali přes léto 35C - samozřejmě mimo dosah slunce. Překvapivě, heliamphorám vyšší teplota přes léto vůbec nevadila, láčkovky (ultrahighland) stagnovaly. Chce to jednu maličkost - mít permanentně otevřené okno, aby aspoň přes noc pokoj trochu vychladl na 18-20C z denních 30C. Permanentních 26-35C nevydrží.

Ještě jsem uvažoval o klimatizaci celého pokoje (7000Kč) přes léto, ale než jsem se k tomu rozhoupal, tak bylo vždy po létu.

Ale nejlepší je, jak zmiňoval Milan, pěstovat to, nač mám podmínky. I mnoho intermediate-high láčkovek jsou nádhery - N.platychilla, vogellii, eymae ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 11:32 am 

Já pěstuji Heliny a láčkovky pod 3 x 23W osvětlením v místnosti kam vůbec nejde denní světlo (bohužel) teplota je v místnosti skoro celý rok konstantní kolem 22 stupňů, dík osvětlení teplota v akvárku vzrůstá tak o 5 stupňů. Abych dosáhl poklesu teplot mezi dnem a nocí jsem navrchu akvárka udělal držák pro chladící desky jež se dávaj do přenosných chladících boxů. Přes noc dovnitř dám jednu větší a menší desku ktéré předtím byly v mrazáku, ráno je hodím zpět do mrazáku. Přes den tam mívám taky chládící desku ale jen tu menší ať nestíni kytkám a musím jí častěji měnit. Přes noc teplota v akvárku je kolem 20 stupňů. Láčkovkám se daří dobře akorát ty Heliny i když už je mám dlouho rostou pomalu a pořád tvoří juvilejní láčky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 12:10 pm 

Ve skleníku v Troji a v Teplicích mají chladící zařízení, ve skleníku pro vysokohorské kytky. Jistě znáte. Ptal jsem se na to, jde jen o tunel z tkaniny, do něhož se vhání silným ventilátorem vzduch, který prochází přes mokrou tkaninu, ano toto všechno je celá ta věda. Prý by byl dobrej i nějakej matroš typu keramzit, drcený kox a td. V malém by se to dalo slušně udělat....např s keramzitem, nebo ještě lepším drceným koxem, přes který by proudil vzduch do terárka....podle mě ideální systém......funkční a levný....teplotu jim to tam sníží opravdu o hodně, ale číslo už si nepamatuju.
Karlos.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 12:30 pm 

Taky sem přispěju drobkem-před 2 měsíci mě tíseň donutila přesunout heliny z podkrovního bytu v činžáku k rodičům do rodinného domku na parapet.Duben-říjen otevřené V okno,akvárko,styl alá Mirek Srba,elektroniku neznají.Po měsíci helčám "ruplo v kouli" a začali růst raketovým tempem(raketový na heliamphory :lol: ).Výsledkem jsou vybarvené kompaktní láčky úplně jiného tvaru,také dospělé.Cephalotus reagoval velmi podobně a konečně začíná být mírně podoben luxusům Dr.Daňka ze skleníku fakulty,jak barvou,tak počtem láček,přímo se osypal láčkami.
Zalévám 2x týdně,nic jiného s nimi nedělám.
To vše bez pana chlazeného Klimatrona,jak se tu s oblibou používá,čili "BIO pěstování" :lol: :lol:
Jediné chlazení zajišťuje odpar z keramzitu na dně,při přirozeném proudění vzduchu,jak pofukuje oknem.
Další potvrzení faktu,že kytky nás při vytvoření příznivých podmínek nepotřebují :wink:
P.S.jestli se dám do kupy,skusím něco blejsknout,rozdíly jsou skutečně patrné

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 12:36 pm 

Saša. Tak to bych ty fotky teda rád viděl. Taky jsem příznivcem parapetu, a ne těch šílených akvárek.....se zářivkami.
Karlos.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 1:22 pm 

Karlos-jo snad budou.Jinak akvárek se zářivkama se nezříkám,s láčkovkama to asi ani jinak nejde,hlavně takhle v bytě s ústředním topením a v zimě,kdy je tma.Ale i tam se to dá udržet,když pustíš větrák do kamení(keramzitu) s vodou,je tam skutečně o 3-5°C jiná teplota a i to je milý....jednou sem viděl nějaký akvárko,kde ten kluk dával denně PET flašky se zmrzlou vodou a foukal na to větrákem,ale jak to fachalo,netuším....bylo to asi nevzhledné,ale třeba účinné.Člověk si musí vybrat-buď kytky,který utáhnu nebo se přecenim a pak vymejšlim jak to udělat a kupuju opičárny do bytu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 1:47 pm 

No:-) tohle s tím ledem to je ale fakt už šílenost:-) zkušenosti některých lidí ukázaly že je to zbytečnost. Třeba jako pokládání ledu na povrch substrátu Darlingtonií a podobně...to by člověk vydržel dělat jen opravdu krátkou dobu.....počáteční supernadšení.....
Ale větrák chodí sám...a voda se občas doleje....
Tak zatím....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 2:17 pm 

Zdravím
Taky mám akvárko alá Mirek Srba a čas od času si říkám:,, Mohl bych těm kytkám nějak přilepšit" a tak přemýšlím o větráčku z PC (několik jsem si jich i sehnal a mám je doma v šuplíku), jindy přemýšlím o mlhovači a nebo nějakým automatickým rozprašovači a vždy na podzim začnu přemýšlet o nějaké zářivce. Ale vždy si nakonec řeknu:,,Proč to měnit, když to takhle docela dobře funguje. Proč tam cpát elektroniku, když lze využít fyzikálních zákonů a přírodních zdrojů. A že mi v zimě Heliamphory udělají dvě vytáhlé láčky? No a co, na jaře zase budou dělat normální." A do dnes tam žádnou elektroniku nepoužívám.
V jiném vlákně jsem psal o tom, že jsem se jel podívat k M.Srbovi, jestli něco změnil na pěstování Heliamphor od doby, kdy napsal ten návod jak je pěstovat. Jestli začal používat nějakou elektroniku (větráček, mlhovač, zářivku...) . A když jsem pak následně viděl jak je pěstuje docela mě to překvapilo. Kytky byly nacpané v akvárkách akvárka z poloviny přikrytá sklem a šoupnutá na zem ve skleníku pod policema se Sarraceniema. Zkrátka jako by to bylo něco, co jenom překáží a musí se to někam uklidit. Tato zkušenost ještě víc posílila můj názor, že elektronika je více méně zbytečná a že osvětlení, chlazení, mlžení a td. se dají více méně vychytat jednoduchými způsoby i bez elektroniky.
R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 4:28 pm 
Moderátor

Pro ty, kdo u Mirka Srby nebyli, tak jen pro představu, o jakém způsobu pěstování heliamfor se výše připojených příspěvcích mluví...
:wink:

Obrázek Obrázek Obrázek

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 5:05 pm 

By mě zajímalo jaký teploty tam v dnech jako byl včera musej kytky mít. Protože já v novém skleníku kolem těch 40 musel mít a to nevím zda by mi to Heliny vydrželi.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2008 7:17 pm 

Já mám klimatizované terárko pomocí peltierova článku.
Přes rok jsem vylepšoval a vylepšoval mojí klimatizaci postavenou z peltierova článku. dnes když jsou takové horka jsem jí zabudoval do akvárka 50 x 60x 50 kde mám heliny a horské láčkovky. Normálně tam byla teplota 27°C. Dělalo mi to docela starosti. Zapnul jsem klimošku a do půl hodiny to snížilo teplotu o 6-7°C. Na noc když je v pokoji 22 °C a sníží mi to teplotu o tich 7 stupňů zůstane tam 15°C což je na pěstování láčkovek dobré. Celá tato klimatizace vyjde na nějakých 500,- jako na součástky..
4lánek mám 60W a terárko ze silného skla které zadrží chlad uvnitř. Zkusím dát okolo terária polistrien jestli bude nějaká změna. Horní část chladím velkým hliníkovým chladičem na kterém jsou 2 větráky.
Na spodní straně mám menší chladič s větráčkem na pohyb vzduchu a rovnoměrné rozprostření chladu uvniř. Teplotu dokážu snížit o nějakých 6-7°C.
Dále jsem také zkoušel dát místo malého chladiče hliníkový plech odpovídající rozměrům zadní strany. Výsledky byli stejné.

Klimoška
Obrázek
Zespodu
Obrázek
Celkový pohled
Obrázek
Pohled na rostliny
Obrázek

Tel.: 606 463 365
http://masozraverostliny.webgarden.cz
Obrázek

Předmět příspěvku: Možná hloupá otázka ...
PříspěvekNapsal: pát črc 04, 2008 5:31 am 

Kde se dá sehnat ten kompletní návod Mirka Srby na pěstování Heliamphor ?!?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 04, 2008 5:40 am 

Na jeho stránkách http://www.sarracenia.cz/navody/heliamphory/index.html

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 04, 2008 7:36 pm 

Nevím jestli to někdo zkoušel, ale já experimentuju s chlazením, protože pěstuji i horské láčkovky a v létě se vitrína opravdu přehřívá, tak se mrkněte jak jsem to vykoumala :D

http://nepenthes.blog.cz/0807/ochlazovani-vitriny

E-Mail: LucieBartonova@gmail.com
Web: http://nepenthes.blog.cz/

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát říj 17, 2008 12:58 pm 

Zdravim, planuji experimentovat s chlazenim na bazi Peltierova clanku, mate s tim nekdo podrobnejsi zkusenosti? Napr. jak velky vykon na jakou velikost nadoby, popr. jak se vam osvedcily, kolik vam "zerou" a cim chladite. :-) Poradi nekdo? Planuji ho umistit do nadoby 65x35x40 (dxsxv).
Neco jsem v tomhle vlakne vycetl, ale chtelo by to spise nejake konkretni udaje, abych nestrilel uplne od boku. :D Jestli se nekdo ozvete budu rad.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte lis 04, 2008 10:44 pm 

Karlos píše:
Saša. Tak to bych ty fotky teda rád viděl. Taky jsem příznivcem parapetu, a ne těch šílených akvárek.....se zářivkami.
Karlos.

to Karlos-tak jsem se hecnul a pozdě,ale přece,mám ty fotky.
H.minor-na první je vidět rozdíl mezi starými listy z vitríny-ty jsou zelené,u báze úzké,ve stáří se sklony k polehání.Naproti tomu jsou tam i listy nové,co vyrostly od dubna-ty jsou vybarvenější s výraznější žilnatinou,chlupatější uvnitř,na bázi daleko "bitelnější" a nejmarkantnější je velké červené víčko,které u listů z vitríny absentuje.Další věc je počet nových listů a s tím související tempo jejich přirůstání,je přibližně o cca 30% rychlejší.
http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_3996.JPG
Tady je lépe vidět vybarvení,žilnatina a habitus nových listů http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_3998.JPG
Zde rozdíl ve tvaru listů shora-ty z konstantní teploty jsou "uniformní",kornoutovité,kdežto ty narostlé v prostředí se změnami teplot jsou daleko členitější a tvarově zajímavější,blížící se "ideálu" druhu :-) http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_3992.JPG

Zde to samé u h.tatei var.neblinae(od Wistuby,takže velmi pravděpodobně hybrid mezi neblinou a hispidou)
Krajní listy ještě z vitríny,prostřední 2 již nové,rozdíl je markantní http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_4001.JPG
Zde listy dle stáří-prostřední vitrína,vpravo krátce po přestěhování,vlevo-čistě z parapetu s pravidelným střídáním teplot
http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_4004.JPG

A na závěr-asi nejlépe na změnu prostředí reagovala h.pulchella-víčko nemá tak výrazné,ovšem přeci jen už jakýs takýs tvoří a barví se u špičky do ruda,krom toho každý nový list je o půlku větší :wink: Nejstarší list je ten zpola zakrytý zcela vpravo http://sjatkac.webovastranka.cz/image/5 ... G_4011.JPG

Z výše uvedeného mi vyplívá,že "venčení" heliamphor duben-říjen je žádoucí a při zajištění základních požadavků,jako zabránit přílišnému výsmahu(2-3 hod.spřímého slunce denně stačí),neutopit kytky přes zimu a vyšší RVV,není potřeba nákladné chladící zařízení a dokonce ani větrák,prostě jim vzduch neproudí a rostou,čili jsem podruhé objevil Ameriku a jen dávám za pravdu "Srbově návodu".

P.S.opět omluva za kvalitu fotek,zase jen odkazy,nejde mi vkládat

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte lis 04, 2008 11:45 pm 

No to je paráda, nemám slov. Jaký tam jsou teploty? :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř lis 05, 2008 8:52 am 

Marek Míča píše:
No to je paráda, nemám slov. Jaký tam jsou teploty? :)

V létě je v akvárku klidně 30°C a teď na konci října kolem 10°C a v poho,myslím,že ty kytky vydrží víc,než bychom se nadáli.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina