Právě je pát črc 20, 2018 3:34 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Darlingtonia
PříspěvekNapsal: stř črc 27, 2011 12:14 pm 

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda by se dala pěstovat darlingtonie na chladném okně ve sklepě. Maximální teplota tam je asi kolem 25°C, minimální nyní asi kolem 12°C podle počasí (jsem z Liberce). Světlo tam je rozptýlené s chvílí přímého slunce. Na okně je síťovina, takže je tam neustále průvan. Problém bych viděl ve vlhkosti. Všude se uvádí 70-90%, ale toho tam rozhodně nedocílím. V zimě by tam také zůstala. Teplota tam je asi něco pod 10°C, přesně nevím.

Vím, že darlingtonii je nejlepší pěstovat v chladném skleníku, který bohužel nemám. Vlastním větší fóliovník, kde mám umístěné sáry, mucholapky a jiné MR. Bohužel v něm jsem na jaře přišel o svou tříletou darlinu z důvodu přehřátí a následného uhnití. Rád bych proto věděl, zda když bych si koupil novou rostlinu a umístil ji do sklepa, že ji tím zajistím dobré podmínky pro růst.

Popřípadě, zda někdo nemá již podobný způsob vyzkoušený - zahrada, sklep nebo něco podobného. Na internetu se moc o různých způsobech pěstování této rostliny nedá nalézt.

Předem děkuji za odezvy

Předmět příspěvku: Re: Darlingtonia
PříspěvekNapsal: stř črc 27, 2011 12:40 pm 

Ahoj, ja nepestujem D. californica, ale na jar keď budem mať skleník si ju zaobstarám. Poznám jedného pestovateľa na Slovensku, ktorý pestuje darlingtonie v skleníku s mucholapkami a so sarraceniami a nemá s tým problém.

PříspěvekNapsal: čtv črc 28, 2011 3:08 pm 

Petr: Aby nebyla ta Darlingtonie z nedostatku světla ve sklepě neduživá.
Jste si jistý, že ta tříletáodešla na přehřátí? Možná by stačil jen dobře větraný folník a dobře zvolené místo.

PříspěvekNapsal: čtv črc 28, 2011 7:34 pm 

Tak sklep jsem tedy zavrhl. Dnes jsem se díval, že za domem je místo, které by jí mohlo vyhovovat. Je tam chladno, stále čerstvý vzduch a trochu přímého slunce prosvítajícího mezi listy velkého ořechu. Tam by jí mělo být dobře a neměla by se tam přehřát.

Ve foliovníku by to už nešlo, svítí na něj slunce od 9-17 hodin přímé slunce (je na jihovýchodní straně) a rychle tam stoupne teplota. Přidávám odkaz na to jak vypadá, našel jsem ho na internetu: http://www.akcniceny.cz/detail/foliovnik-846098/ . Mám ho trochu vyšší, protože je držený kovovými regály, ve kterých jsou rostliny. Velikostně není tedy moc velký. Ze zkušenosti vím, že se rychle ohřeje a i přes silné větrání není ani v nejnižších policích moc dobré místo pro darlinu, která potřebuje chladné klima bez přímého slunce, aby se nepřehřála.

PříspěvekNapsal: stř srp 03, 2011 11:43 am 

Dobrý den,

sklepové okno otočené na jih určitě nezavrhujte. Sám takto pěstuji Darlingtonie už asi 8 let a s úspěchem.

PříspěvekNapsal: čtv srp 04, 2011 9:28 am 

Dobrý den, mnoho lidí mi radí, že bych měl umístit tuto rostlinu spíše ven, ale Vy jste první, do mi doporučuje i sklep. Mohl bych poprosit o rozvedení Vašich podmínek pěstování Darlingtonie na sklepním okně (teplota, lokalita, osvětlení, způsob zasazení, substrát,...). Sice mám možnost ji umístit na jižní sklepní okno, ale je z části zastíněné stromky ze zahrady. I přesto tam chvíli odpoledne svítí slunce a bojím se aby se to zase mohlo nepřehřát a rostlina by mohla uhynout. Vzadu za domem by na ní svítilo jen mezi listy velkého stromu. Jinak by tam měla spíše rozptýlené světlo.

PříspěvekNapsal: ned srp 07, 2011 9:28 am 

Dobrý den,

okno je orientované na jih, od východu je stíněno verandou přistvěnou k domu, takže světlo se na rostliny dostává teprve kolem poledne. Teplota vzduchu se díky vlhkému sklepu drží do 20°C. Rostliny jsou nasazeny jednak v propustném substrátu v květináčcích a jednak jako petrofyty, tj. připevněné na kusu skály. V mém případě jde o kameny sopečného tufu s vysekanými otvory, do nichž jsem dal směs živého rašeliníku, hadovcové drti a rašeliny.

PříspěvekNapsal: ned srp 07, 2011 10:17 am 

Jiří: to si žádá fotku!

PříspěvekNapsal: úte srp 16, 2011 10:32 pm 

Ahoj,

tak já pěstuji darligtonie venku ve vlastnoručně vyrobeném foliáku. Slunce v létě do něj praží od 7 do 19h. Větrání mám řešené tak, že dole u země je pruh asi 15cm mezera, která je neustále volná a ve slunečných dnech pootevřu trochu víko, čímš tam vzníka dobrá cirkulace vzduchu. Jinak bydlím nedaleko Liberce v Jizerských horách a myslím, že u nás se darligtonie přehřát snad ani nemůže, náš soused vždy říka: Tady je 8 měsícu zima a 4 chladno. Letos to platí obvzlášť.

PříspěvekNapsal: čtv dub 11, 2013 5:54 pm 

http://www.youtube.com/watch?v=XebZMWy2SLU docela pěkné videjko. Studená voda asi opravdu nebude tak důležitá, jako prokysličení a struktura substrátu.

PříspěvekNapsal: pon čer 03, 2013 1:49 pm 

Pozdě ale přece posílám obrázky ilustrující pěstování Darlingtonie na kousku sopečného tufu, jak jsem se o něm zmiňoval před 4 lety (respektive už asi už před 12 lety tehdy ještě na původním masožravkářském fóru okoun.cz).
Sytém napodobuje pěstování tučnic na travertinu a zároveň imituje některé přírodní populace Darlingtonií, které rostou jako petrofyty. Do kusu soupečného tufu je vysekán otvor, který se naplní pěstebním substrátem (používám drcený hadec s živým rašeliníkem a troškou rašeliny) a všechno se umístí do podnosu a postaví na sklepové okno orientované na jih. Jak je vidět na fotkách, při troše trpělivosti lze dosáhnout i květů.

Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: pon čer 03, 2013 6:49 pm 

Ahoj Jirko!

To je prostě paráda. Ty vypěstuješ na šutru cokoliv.

Příště očekávám láčkovky!

Díky za super fotky!

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

PříspěvekNapsal: úte čer 04, 2013 4:31 pm 

Obdiv.

PříspěvekNapsal: úte čer 04, 2013 6:29 pm 

Paráda - opravdu umění vychytat všechny požadavky rostliny...Moc pěkné.

PříspěvekNapsal: úte čer 04, 2013 7:23 pm 
Moderátor

Jirko, díky za další doklad toho, že když se chce tak jde úplně všechno.

PříspěvekNapsal: stř čer 05, 2013 7:23 am 
Moderátor

Vynikající výsledky a přitom tak jednoduché. Paráda.
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: čtv črc 03, 2014 10:30 am 

Darlingtoniu úspešne pestujem v substráte : žulový štrk 2-3 cm + rašeliník + minimum rašeliny. Výhoda je ju posadiť do veľkého kvetináča kde má stabilnejšie podmienky a nakoniec kvetináč zakopať do rašeliniska, alebo len do zeme, kde je chladnejšie .
Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2014 4:48 pm 

Lubomír: pěkné pěkné. Když tak přihoďte prosím později fotku vyzrálých a vybarvených pastí.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina