Právě je sob pro 15, 2018 4:47 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba skleníku
PříspěvekNapsal: ned lis 28, 2010 12:00 am 

no právě z důvodu teplot v létě jsem ten skleník zakopal metr do země. samozřejmě nějaké zastínění textilií v parném létě musím pořešit, protože nepka villosa nebo macrophylla by asi radostí nekvetla. na fotkách je vidět v pozadí skleník na zeleninu, kde byly masožravky ubytované do letoška,samozřejmě kromě horských nepek, a tam se v létě na slunku šplhají teploty kolem 55°C někde i malinko přes 60°C :( což je strašný
ale plánuju do skleníčku zabudovat nucený koloběh vody s vodopádem a ventilátorama na cirkulaci vzduchu, tak to by mohlo teplotu vzduchu srazit na požadované optimum. tak snad to bude mít nějaký účinek

PříspěvekNapsal: ned lis 28, 2010 12:34 pm 

Miroslav Stulík - Parádní skleník...a úžasné plány.. :shock: :D :D :D vypadá to náramě...Myslím, že když se to v létě přistíní, mohlo by to být ideální... Zkušenosti se skleníkem bohužel nemám - i když bych chtěla mít-- vaše starosti vám přeju/závidím... :D

PříspěvekNapsal: ned lis 28, 2010 1:31 pm 

4etl jsem nádherný článek na internetu, kde jeden pěstitel kaktusu popisoval svoje vytápění/chlazení skleníku.
Měl ho udělaný z čerpadla a jednoho okruhu, který měl ve skleníku, a druhého okruhu, který měl vedle skleníku asi 1 - 1,5 m pod zemí. V letě to prý fungovalo jako chladící zařízení a v zimě to naopak skleník zásobovalo teplem.

PříspěvekNapsal: ned lis 28, 2010 5:37 pm 

Stínění skleníku jsem vyřešil jednoduše a příroda se sama stará jak moc skleník je přistíněn.Mám na zahradě velmi starou jabloň a skeník jsem postavyl na sever těsně zaní.
Někdo může namítnout že slunce které se dostane do skleníku skrz listy může sluníčko popálit.Kdepak stejně jako putující stín tak i světlo je pro rostliny přirozené a rostliny osvětluje pomalu tak že mají dost času nato aby reagovali a dodaných oblastí přesunuly dostatek vody který danou část ochladí.Od podzimu do jara je skleník plně osvětlený a větve tvoří jen putující stín,na jaře když začne kvést stínu přibývá a k podzimu s opadem listí pomalu ubývá.Z počátku jara a podzimu se o udržení teploty starají ještě dva hydraulické písty které otvýrají okna a vlétě otvýrám ještě jedno okno na polno.
Stalo se mě na slkonku lonské zimy, že se okna poodevřela při slunečném počasí přes den při -3C a skleník větral.

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 3:18 pm 

Dovolil bych si jeden osobní příspěvek k tématu, byť s časovou prodlevou. Časová prodleva byla způsobena především tím, že poslední dva měsíce jsem ve volném čase nedělal téměř nic jiného, než zabydloval a aklimatizoval svoji sbírku v novém skleníku (9 x 9,6m). Přikládám fotky z realizace.

Den 0:
Obrázek
Obrázek

Den 1:
Obrázek
Obrázek

Den 2:
Obrázek
Obrázek

... za 5 dní postaveno:
Obrázek
Obrázek

... v půli prosince:
Obrázek

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 3:53 pm 

Nádherný skleník Mirku... dosti závidím. Jen by mě zajímal přibližný rozpočet, typl bych to na takových 150 000,-. Co používáš na zasklení a vytápíš ho?

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 7:31 pm 

:shock: Wau...Hezký Mirku! To už je takovej druhej barák! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 7:49 pm 

Fantastická továrna na Špirlice a ostatní. Už se těším na návštěvu, doufám, že je to tam co to znám.
K tomu rozpočtu bych přidal.
V.K.

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 9:03 pm 
Moderátor

Koukám Mirku, že už je z tebe konečně Moravák a to se vším všudy!!!
:mrgreen:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 9:17 pm 

Radek Kastner píše:
Koukám Mirku, že už je z tebe konečně Moravák a to se vším všudy!!!

Jak jsi to Radku myslel....se vším všudy....To už má Mirek i vinnej sklípek, nebo co? ...Jestli ne, tak to má ještě rezervy... :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon led 17, 2011 11:05 pm 
Moderátor

Šárko, Šárko....ale kdo ví, co má pod podlahou skleníku...

PříspěvekNapsal: úte led 18, 2011 12:55 pm 

Pro Aslana: Jak by se řeklo u nás doma, tak skleník stál "o něco víc". Já bych nechtěl úplně specifikovat, protože to bylo opravdu hodně a jak znám některé jedince z české masožravkové komunity, tak by se jim z toho mohla "zamotat hlava".

Ale jinak jsem se skleníkem maximálně spokojený. Přestože je na první pohled řešen technicky dost jednoduše, tak se tepelně chová přesně tak jak jsem si přál a jak jsem si jej navrhnul.

Takže se mlžete těšit na jaře na den otevřených dveří, tentokrát na Moravě a datumově předpokládám druhou půlku května.

Co se týče terénní exkurze tak je otázka, zda se pokusíme pachtit někam na Vysočinu na rosnatky, nebo na Slovácko na bublinatky a nebo dáme přednost analýze rostlinných exudátů - to už nakousli Radek se Šárkou. Já jsem Moravák teoretik, ale pokud vím, tak na Moravě se pěstuje víno jen v oblasti, která odpovídá panoniku. V oblasti hercynika a zejména pak karpatika se pálí hlavně švestky/trnky/kadlátky (Prunus domestica). Toto exaktní dělení je vidět i u nás a na okolních vesnicích. Zatímco u nás ve vsi se ještě pálí, tak ve vedlejší vsi, v Tvarožné, která je už na kraji panonica, tak tam už jsou vinohrady. ... sorry za ten geobotanický koreferát :-)

PříspěvekNapsal: úte led 18, 2011 8:47 pm 

Mirek Srba píše:
pokud vím, tak na Moravě se pěstuje víno jen v oblasti, která odpovídá panoniku. V oblasti hercynika a zejména pak karpatika se pálí hlavně švestky/trnky/kadlátky (Prunus domestica). Toto exaktní dělení je vidět i u nás a na okolních vesnicích. Zatímco u nás ve vsi se ještě pálí, tak ve vedlejší vsi, v Tvarožné, která je už na kraji panonica, tak tam už jsou vinohrady. ... sorry za ten geobotanický koreferát :-)

:D :D :D OK.... Já nevím kde že to přesně teď bydlíš...takže někde u Tvarožné?.. :D
Ale jak bydlíš ve vsi...a ne v dědině....tak to ještě Moravákem nejsi... :D

Dějám si srandu.... :D Jen blázen by chtěl dělit ten náš pidistáteček na ještě menší kousíčky.... Berem do party všecko i "Cajzly" (Omlouvám se za vložení termínu z Hantecu ) :mrgreen:

Mimochodem u nás na panonice bylo dnes 10°C :-/ Celkem kosa...asi fouká od severu....

PříspěvekNapsal: úte led 18, 2011 9:35 pm 
Moderátor

Mám pocit, z Mirkova "referátu", že zešílel z moravského vzduchu....
:mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: úte led 18, 2011 9:48 pm 

Možná jo, Radku :-) Ne, tu poučku o geomorfoalkoholickém členění Moravy nemám ze své hlavy. To jsem vyčetl z publikace RNDr. Jiřího Sádla, který je velká kapacita a taková vyrovnaná osobnost. Stejně intenzivní geobotanik jako alkoholik. A od té doby mě facinuje, jak ta poučka sedí v reálu..

... shrnuto. Ne všichni Moraváci musí mít vinný sklípek, jak psala Šárka a jak si myslí pražáci. Na větším území se pálí slivovice aj. Ostatně na těch fotkách skleníku je vidět jak mocný sad meruněk má soused...

Radku a teď to dilema: Skleník není ještě plně osazený. Vykopat pod střední částí sklípek, nebo nevykopat? Hlásíš se ke krumpáči?

PříspěvekNapsal: stř led 19, 2011 4:52 pm 

No, řeknu Vám že taková pravá moravská svatba ve sklípku, to není vůbec špatná věc :wink: ! Já jsem pro sklípek :) . Jo a krupáč není třeba :) , díval jsem se, jak se takový domací sklípek pomalinku kope, pěkně ručně, a jde to bez problémů rýčem. Hlína je překvapivě "měkká" (neumím najít správný výraz), chci říct, že zemina není slehlá a udusaná, ale právě že naopak!...jen si najít ten čas :? ...

PříspěvekNapsal: stř led 19, 2011 8:06 pm 
Moderátor

Mirku, víš, jak jsem levý na manuální práci :mrgreen:

Ale dobrou radou přispěju kdykoliv, ostatně to podzemní patro tam udělej a pěstuj tam nějaké chladnomilné špeky, větrání vyřeš jako ve starých bunkŕech a je vymalováno!!!!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PS - Jinak cenu si dokážu představit, když srovnám cenu za svůj malý 3 × 3 skleník a Vaškův daleko větší...no, já ty prachy teď už raději propiju!!!!

PříspěvekNapsal: pát led 21, 2011 12:53 pm 

Sklípek je dobrá věc, ale exkurzi můžeme udělat i bez sklípku, myslím, že jsme schopni se vydatně samozásobit. Já určitě.
:lol: V.K.

PříspěvekNapsal: sob led 22, 2011 6:50 pm 

Môžem sa vás opýtať, že ako vykurujete svoj sklenik? :D

PříspěvekNapsal: ned led 23, 2011 8:56 pm 

Náš nový skleník, který jsem teď zde představil vytápíme elektrikou (přímotopy s ventilátorem). Není to běžný způsob a řadě pěstitelů se to bude zdát jako šíleně neekonomický úlet. Nicméně po zvážení jiných možností (tuhá paliva, plyn) a nákladů spojených s dotažením plynu atp. jsme se rozhodli pro tuto variantu.
Skleník je navíc navržený tak, že topit se bude hlavně v té střední čási, kde se bude udržovat teplota 10-15°C pro teplomilnější druhy a krajní části se budou ohřívat unikajícím teplem přibližně na 0°C pro špirlice, mucholapky a mojí středomořskou flóru. Takže střední teplá část bude izolována těmi krajními a přestože je skleník v jednoduchém skle, nebudou ztráty tak velké.
Zatím se skleník energeticky chová podle propočtů, nebo dokonce o něco lépe. Vyrobit v něm 1°C oproti venkovní teplotě potřebuje 500W. Takže když chci vytopit -12°C na nulu, stačí mi k tomu příkon 6kW. Zatím topíme jen na tu nulu, takže se topí jen prosinec, leden a únor. A podle stavu elektroměru odhaduji, že nás tato zima vyjde na 18-20 tisíc Kč.

PříspěvekNapsal: pon led 24, 2011 9:29 pm 

Vytapeni elektrikou na 15C, to bude financne hodne narocne :surprise: Vytapeni skleniku neni zadna legrace pri vzrustajicich cenach energii. Z dlouhodobejsi perspektivy bych uvazoval urcite o jinem zdroji energie. Temperovat na 0C by se dalo jeste utahnout ale na 15C to chce uz hodne energie. :D :D

PříspěvekNapsal: pon led 24, 2011 11:09 pm 

Taky vytápím elektrikou a je to finančně náročné. Letos jsem tomu odlehčil a pořídil jsem si tepelný zářič na propan-butanovou láhev. Zapaluji to při větších mrazech a na spotřebě elektřiny to je vidět. Ale ani to není levné. Každopádně vytápět skleník i dobře postavený ( 20 mm polykarbonát) a zapuštěný v zemi je relativně drahá záležitost. A to teplomilné rostliny ( 15 st.C) zimuji v bytě. Skleník vytápím na 10 stupňů, ale když je -20 tak tam je přechodně i 5 st.
Výborné je když skleník je přilepený na domě a topení je protažené z bytu do skleníku a na plyn. To ale u mě nebylo možné.
Je to daň naší krásné zálibě a výsledky - nelituji!!! :lol:
V.K.

PříspěvekNapsal: pát dub 15, 2011 8:15 pm 

zima už je konečně za námi a konečně se dá pohnout venku s prací :)

menší skleníček uvnitř už se začíná pomalu rýsovat. heliamphory už si tam začínají vesele vegetovat. vlhkost je pro ně teď dostačující, jenom na ty zatrolené horské láčkovky to ještě nestačí:( snad až to celé uzavřu dveřma tak se zvedne na požadovanou hodnotu:)
nucený koloběh vody jsem taky čekal že to bude větší terno, ale snad to bude mít trochu účinek. stínění mám vyřešené stínící textilií na jižní straně a nad střechou vnitřního skleníčku, jak je vidět na fotkách.
vnitřní i vnější stěny jsou z jednokomorového polykarbonátu 10 mm síly

pár foteček:

Obrázek
image uploading
Obrázek
image hosting
Obrázek
image hosting
Obrázek
adult image hosting
Obrázek
image uploading
Obrázek
image upload
Obrázek
hosting images
Obrázek
image hosting

PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2011 8:28 pm 

Vypadá opravdu moc pěkně. Ten nucený oběh vody tam máte pro zvýšení vzdušné vlhkosti nebo jako prvek tlumící větší výkyvy teplot? Případně v zimě na vytápění?

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2011 9:41 pm 

jj díky,
ten oběh vody je tam z důvodu zvyšování vlhkosti a, aspoň doufám, na udržování přijatelných teplot přes léto.
na vytápění je pod rošty v podlaze natažená hadice cca 30m a plánuju ohřev vody v barelu vpravo v zemi a prohánět to čerpadlem jako vytápění v podlaze. i když nevím jestli to bude stačit. tuto zimu klesaly teploty uvnitř na -5 což není dobré:( ale to byl skleník ještě jenom jednoplášťový, tak snad to nebude tak energeticky náročné

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina