Právě je stř dub 25, 2018 1:36 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba skleníku
PříspěvekNapsal: sob lis 20, 2010 4:35 pm 

Mám pár otázek co se týče stavby skleníku pro masožravky a jaké máte zkušenosti s jeho stavbou.

Jaký je ideální tvar?
Jaký použít materiál na zasklení?
Napustit nebo nezapustit?

S pozdravem

LionAslan

Předmět příspěvku: Re: Stavba skleníku
PříspěvekNapsal: sob lis 20, 2010 5:10 pm 
Moderátor

ad 1) osmiúhelník
ad 2) na zasklení se dá použít nejlépe samozřejmě sklo, podobně jako například na zabetonování beton
ad 3) když skleník, tak určitě napustit

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1) Co to má být, ideální tvar? Tvar čeho, základny, zastřešení? tvar základny se snad jiný nedělá než čtverec nebo obdélník, střecha může být klasická, kulatá nebo svažující se na jednu stranu. Vše spíš záleží na tom, kolik je na skleník místa, zda bude nebo nebude přistavěn ke stěně domu. Například u skleníku se zakulacenou střechou dochází k častějšímu a většímu odkapávání sražené vody než z klasického zastřešení. Vše záleží na typu pěstovaných rostlin.
Od toho je také potřeba začít - jak veliký, na jaké rostliny, vytápěný nevytápěný, kolik do něho chci investovat, na jakou stranu ho chci umístit, kolik světla do něj bude dopadat, koupit stavebnici, hotový skleník, vybudovat sám nebo si nechat udělat na míru?

2) Opět záleží na tom, co tam chci pěstovat, jestli bude nebo nebude vytápěný, jestli uvažuji, že tam budou rostliny i přes zimu, ale zda to jsou takové, které vydrží i menší mráz nebo budu muset přitápět více. Na výběr je v podstatě klasické zasklení - levné, lehce nahraditelné, ale neudrží dlouho akumulované teplo, nebo třeba dutinkový dvoj- nebo tříkomorový polykarbonát a tloušťce nejméně 10mm, ale spíše daleko větší, dobře se v něm láme světlo, nedojde k popálení rostlin, hlavně zjara, udrží dlouhodobě akumulované teplo, snižuje náklady na vytápění přes zimu, cena je tomu úměrná...

3) Co se týká napuštění, určitě nenapouštět, pokud to má být skleník a ne bazén!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Chápu, že je myšleno zapuštění. Pokud si můžete vybrat, tak zapustit a to ale až do nezámrzové hloubky, zapuštění zvyšuje pořizovací náklady celkem značně, na druhou stranu v létě snižuje teplotu, v zimě ji pomáhá udržovat a snižuje náklady na vytápění.

Těžko něco více napsat na obecné dotazy. Ale než začnete budovat, je nutno si odpovědět na spoustu otázek a myslet na spoustu věcí - přívod vody ano/ne, elektřina ano/ne, možnost plynu? investovat méně na začátku a potom více platit za vytápění a zavlažování, nebo investovat hlavní sumu na začátku a potom mít jen čisté provozní náklady snížené přípravou na snesitelné "minimum"....
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 6:21 pm 

LionAslan - plánuješ skleník? :D ...Závidím...

Rozhodně bych si udělala ten zapuštěný...Mám snem je mít ho na východní straně domu ..přilepený ke stěně, zapuštěný ...a pro případ nouze by tam bylo protažené topení z domu...U mne by to tecnicky šlo...jen finančně jaksi zatím ne... :cry: :cry: :-)
A šla bych rozhodně do toho polykarbonátu...

A osmiúhelníková základna - Radku - to by bylo přece super... :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 8:00 pm 

Díky za rady Radku.
Trochu jsem projížděl internet a zaujal mě koncepce solárního skleníku, tak jsem zpracoval pár verzí ve SketchUpu a jednu se zaoblením.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

S pozdravem

LionAslan

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 8:32 pm 
Moderátor

Skloněná střecha směrem k domu je nesmysl, kvůli srážkám, které by se tak dostávaly přímo na fasádu - nutnost dobré izolace. Sněhové srážky něco také váží a jejich sundávání ze střechy bez poškrábání polykarbonátu, pokud uvažujete o něm, je při takovémto tvaru celkem nemožné.

Výhodou je přistavění skelníku k domu - úspora energie. Pokud na snímcích není naznačeno pouze to, že část stěn do určité výšky bude pouze vyzděných, potom neplatí to o sklonu střechy, ale zase je to na úkor intenzity světla, takováto stěna v zimě stejně v podstatě neizoluje, jakmile prochladne/promrzne.

Schody v každém případě až dovnitř skleníku.

Jinak to má být zasklené nebo s polykarbonátem?

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 8:38 pm 

Taky mne to okamžitě napadlo - to s tím sklonem ke stěně domu... Jak to odizolovat...atd... Líbí se mi ta první verze.. :D :D :D

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 9:00 pm 
Moderátor

Ta první verze při podobném uspořádání skel/polykarbonátu bude znamenat zvýšení počtu míst, odkud bude odkapávat voda, ideální je desky ohnout obloukem kolmo dolů...
:wink:

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 11:51 pm 

Stěna by měla směřovat na S stranu, takže by přes den měla absorbovat teplo, které projde PK od slunce. Myslím si, že při tloušťce zdiva 17 cm, je menší tepelná ztráta než při použití 16 mm polykarbonátu, který bych chtěl použít.
Každopádně u té první verze by to bylo ohnuté směrem dolů a ne takto příčně, už kvůli instalaci by to bylo příčně těžší.
Sklon jižní části skleníku je upraven tak, aby v zimě jím procházelo co nejvíce světla a tím i tepla.

PříspěvekNapsal: ned lis 21, 2010 11:59 pm 

Takže ---moc tomu nerozumím...plánuješ ten skleník přilepit k domu? ....nebo myslíš tu vyzděnou stranu pouze jako izolaci od studenější severní strany...? :?:

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 12:13 am 

NN, k domu to neplánuji. To bych i jinak navrhl střechu. Ta vyzděná část má fungovat jako izolační a tak trochu jako ohřívací.

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 12:20 am 

Aha...už tomu rozumím, tak proto to zkosení na těch dalších návrzích... Hmmm.... No nevím jak moc může taková zeď akumulovat teplo...To bych pak byla raději pro některý z těch dalších návrhů....kde je větší plocha střechy... řekla bych, že každý kus světla dobrý...... Máš to nějak domyšlené s tou akumulací tepla? ... Myslím, že pokud bude mrznout, vymrzne i zeď...ať děláš co děláš...pokud nebudeš přitápět...

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 1:51 pm 

Zásadní otázkou je, pro jaké to bude rostliny a jestli bude vytápěný. Protože jestli nebude, tak v zimě ta 17cm stěna stejně moc tepla nenaakumuluje přes den a dokonce bych si položil otázku jestli nevyjde lépe tu stěnu také prosklít, aby tudy procházelo sluneční záření :-) a zvýšil se tepelný zisk od slunce přes den. A co se týče izolace tak to vychází zhruba stejně 17cm zeď a 16mm polykarbonát, samozřejmě finančně ne - 1m2 zdi o vyjde o polovinu levněji. :)
Každopádně je to zajímavá úloha na nasimulování v nějakém programu. :-)
Ale řekl bych, že jestli nebude ten skleník vytápěný, tak pro láčkovky to určitě nebude. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 5:07 pm 

Vytápění je v plánu.
Chtěl bych využít tepla vznikajícího při kvašení. Četl jsem článek, že jeden muž si udělal malé geotermální vytápění a v zimě udržel ve skleníku teplotu kolem 3° C.
Můžu část severní stěny nahradit polykarbonátem, ale nemyslím si že by to mělo valný účinek na stav osvětlení v zimě, rozhodně by to mělo účinek v létě.
Chtěl bych tam pěstovat horské nepky, tučnice, bublinatky, rosnatky a heliamfory, až bych si je pořídil. Zatím bych tam měl sáry, rosnatky a mucholapky a na zkoušku nějaké horské nepky.

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 6:24 pm 

Zní to zajímavě, vytápění kvašením. :-) Ještě kdyby se skleník zapustil, aby se zvýšila teplotní stabilita uvnitř a snížily tepelné ztráty, mohlo by to jako základ být dobré. Ale osobně, kdybych tam měl horské láčkovky, tak bych tam dal asi i nějaký další spolehlivější způsob vytápění. :-) Mohlo by se stát, že v zimě v noci hrkne teplota na -20 a ve skleníku se dostane taky pod nulu a to by nemuselo dopadnout dobře. :-)
Jaké rozměry bude mít ten skleník zhruba?

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 7:09 pm 

Zhruba asi tak 2,5 x 4 m základna, na výšku počítám tak 2,5 m.
Vytápění bude řešeno pomocí kompostu, který by podle předpokladů měl být hned vedle a měl by udržovat teplotu kolem 5 - 8 stupňů v noci. Slyšel jsem, že to docela dobře funguje. Když rozhrneš tak prvních 50 cm kompostu, tak z něj většinou jde pára.

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 8:50 pm 

Aha, myslel jsem že ten skleník bude mnohem větší, každopádně je to zajímavý nápad, až to vyzkoušíš tak by z toho mohl být pěkný článek do časopisu. :wink:

PříspěvekNapsal: pon lis 22, 2010 9:37 pm 
Moderátor

No, nevím nevím.
Pára a tudíž zvyšující se vlhkost při tak nízké teplotě a nedostatečné ventilaceje cesta k plísním a hnilobě.
Navíc pokud opravdu vydrží týden solidní mrazy, jak už tak každou zimu bývá, tuto teplotu to nezajistí, zvláště v takovémto prostoru.
17 cm cihla nehraje v izolaci v podstatě žádnou roli a pokud není skleník nalepen na dům, je lepší věnovat všechny strany pronikání světla...

PříspěvekNapsal: úte lis 23, 2010 12:01 am 

Zajímavé...takže jestli to dobře chápu... ten kompost má být venku , "nalepený" na tu zeď? (Tudíž by tam Radku nebyly žádné páry :twisted: )
...Ale ta výměra skleníku je myslím opravdu asi malá na to, aby to nějak tu teplotu drželo...

Je prima že hledáš alternativní způsob vytápění.... bezvadné myšlenkové pochody.....jsem zvědavá jak to dopadne...a k čemu se dopracuješ. :wink:

...Odpusďte blondýně... :lol: ale okamžitě mi povstala před očima představa, když si mluvil o tom kvašení, sud s kvasícími meruňkami/švestkami/nebo čímkoli lihotvorným... uprostřed sleníku... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: úte lis 23, 2010 3:09 pm 

Šárka trefila hřebíček na hlavičku. Ano, kompost bude umístěn z venčí u západní stany skleníku, radši bych na jich, ale tam má babička záhony.
Přes tuto zimu bych chtěl udělat pár měření v našem hnojišti :wink: :? :twisted: a kompostu :twisted: .
Trochu jste mě nahlodaly, a tak přemýšlím že půlku severní stěny bych vyměnil za polykarbonát.
Problém bude nejspíše se zapuštěním, protože nedaleko za zahradou máme větší rybník a bažinu, takže občas tady máme zvýšenou hladinu spodních vod.

PříspěvekNapsal: pát lis 26, 2010 6:34 pm 

Zdravím,
taky přihodím něco do diskuze :) skleník má rozměry cca 3x3 metry. podlaha je cca 1m pod úrovní země. je to skládačka s pozinkovaných plechů. sklo jsem nahradil polykarbonátem jednokomorovým 1cm silným. přes tuto zimu tam zatím budu zimovat jen špirlice a pokusně pár rosnatek - Dr. Capensis, Dr. Slackii, Dr. Capillaris. plus pár dalších

a samozřejmě provádět pokusná měřění, jak to bude teplotně vycházet :wink:

hlavní důvod stavby je ubytování horských láčkovek. pro ně bude v jedné polovině ještě vybudován jeden menší skleník uvnitř.

uvítám jakoukoliv připomínku

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

snad na těch obrázcích bude něco vidět. ještě jsem sem na fórum žádný obrázek nevkládal

s pozdravem M. Stulík

PříspěvekNapsal: pát lis 26, 2010 6:53 pm 

Zdravím. Jak já závidím! Vypadá to opravdu výborně. To já si o skleníku mohu nechat leda zdát. V paneláku je to naprd. Leda ho postavit před barákem vedle Kauflandu :-D Obávám se ale, že místo kytek by mi tam pobývali bezďáci, kterých se kolem potuluje až až :)

PříspěvekNapsal: pát lis 26, 2010 11:48 pm 

Vyděl bych tady menší problém v létě, kdy by se mohlo stát, že při nedostatečném větrání by mohly být láčkovky uvařeny.
Sice nemám zkušenosti s polykarbonátem, ale vím jaké teploty panují ve skleněném skleníku při nedostatečném větrání.

PříspěvekNapsal: sob lis 27, 2010 1:11 pm 

ve střeše skleníku jsou 2 okna automaticky ovládaná plynovými písty, které by měly otevírat okna v závislosti na zvyšující se teplotě

PříspěvekNapsal: sob lis 27, 2010 1:43 pm 
Moderátor

Při tak malém prostoru nestačí ani dvě automatická okna k důkladnému odvětrávání, respektive ochlazení skleníku. Samozřejmě že mu může pomoci umístění, respektive přistínění, ať už přirozené - stromy, kteře, nebo uměle vytvořené - např. stínící textilie. Přesto se malý prostor výrazně ohřívá. Na vašich snímcích není vidět, jak moc je přistíněný přirozeně.

Mám postavený skleník v podstatě stejného rozměru, jako uvádíte, volil jsem jižní orientaci kvůli světlu a zimování, přes léto jsou tam i při větrání automatickými okny i bočními mechanickými a vstupními dveřmi teploty v desítkách stupňů a to takových, že přesahují stupnici teploměru... Výhodou je to, že noční teploty potom opravdu výrazně klesají, takže se rostliny celkem srovnají. Láčkovky tam nemám, tudíž neumím posoudit.
:mrgreen:

Naštěstí ty masožravky, které tam pěstuji, to dávají v pohodě, jen mexické tučnice je lepší přes léto z mé sauny hodit raději přímo ven, přece jen jsou chladnomilnější... :wink:

PříspěvekNapsal: sob lis 27, 2010 11:21 pm 

Ahoj,
tak jsem dal na vaše rady a poupravil jsem ten můj nákres skleníku. V podstatě je skoro stejný, jaký jsem ho našel na netu.

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina