Právě je pon čer 25, 2018 4:49 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vitrína
PříspěvekNapsal: pon lis 08, 2010 8:11 pm 
Administrátor

Posílám foto nové ( zatím ještě nedodělané ) vitríny
Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Vitrína
PříspěvekNapsal: pon lis 08, 2010 8:25 pm 

Moc pěkné! I to pozadí se mi líbí. Z čeho je? Plánuješ ho osázet něčím zeleným nebo bude tak, jak je?

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: pon lis 08, 2010 9:00 pm 

Hezká Miloši! :D Korek, ne? A plánuješ tam zahakovat epifyty...nebo to bude ještě nějaká jiná vychytávka? ... :wink:

PříspěvekNapsal: pon lis 08, 2010 9:58 pm 
Administrátor

Je to běžné korkové pozadí 90x60cm.
V pozadí mám vtlačených pár rostlin Epidendrum nocturnum. Na obrázku nejsou vidět, jsou výše na tom pozadí.Plánuju tam ještě připevnit nějaké drobné epifytní nepky a umístit xaximový kmen doprostřed vitríny, který využiju taktéž k osázení. Zatím rosím ručně, ale je tam umístěné i čerpadlo pod roštem, které bude pomocí kapkové závlahy smáčet korkové pozadí automaticky, zatím to dělám ručně.

A ještě jedna starší fotka pro představu, jak to celkově vypadá.
Obrázek

PříspěvekNapsal: pon lis 08, 2010 11:57 pm 

Na dně je ten propíraný kokos? Vypadá to moc pěkně. :-)

PříspěvekNapsal: úte lis 09, 2010 8:29 am 
Administrátor

Ano jsou to proprané kokosové čipsy. Nechtěl jsem do vitríny dávat nějaký speciální namíchaný substrát který by obsahoval molitan , perlit, polystyren, které v přírodě nenajdeme a které by v té vitríně vypadali příliš kýčovitě.Samozřejmě lze jako substrát pro rostlinu použít i cokoliv jiného a květináč ( nebo kořenový bal obalený textilní fólií namísto květináče, kvůli větší propustnosti vlhkosti ) zahrabat vrstvou čipsů aby to vypadalo pěkně. Budu tam mít i pár rosnatek a ty by asi v čipsech nežili mic dlouho, takže to budu řešit takto.

PříspěvekNapsal: sob led 29, 2011 7:45 pm 

Hm velmi vkusné páči sa mi to, ja tiež zariaďujem veľké florárko práve, aké má toto rozmery?

PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 10:06 am 

Aby som nezakladal zbytočne novú tému.
Plánujem stavbu florária. Na začiatok mal by som otázku k pozadiu. Predstava je niečo takéto http://upload.simplydesign.sk/users/tozi/58.jpg ,po stene bude kvapkať voda. Čiže otázka je ako na povrchovú úpravu? Tak aby vydržala takú vlhkosť. Premýšlal som nad epoxidom,ale nemám s tým žiadne skúsenosti. Doteraz som pracoval iba na "suchých" stenách. Rastlinstvo tam plánujem heliamphory,tillandsie a nejaké orchidey a veľkosť florária 75x50x80. Ak vieťe o inej úprave ktorá by vyzerala dobre,tak budem rád ak sem napíšeťe Vaše skúsenosti.

PříspěvekNapsal: pát zář 23, 2011 12:18 pm 

Moc pěkné, kde ste sehnal to korkové pozadí a jakou textilní folii ste měl na mysli,kterou obalíte kořenový systém rostliny se substrátem a zahrabete těmi kokosovými chypsi? Moc pěkné libí se mi to.Kolik trubic?2?daylight? nebo hot a cold a jak udržujete závlahu? pouze zaléváte rostliny nebo udržujete nějakou vlhkost a máte nějaké větrání? díkyy :-) taky se chystám něco podobného stavět tak by mi pomohlo pár rad děkuji,mějte se,at to roste!

PříspěvekNapsal: pát zář 23, 2011 7:09 pm 

To korkové pozadí se dá sehnat na téměř každé teraristické burze. Je to lisovaný korek. Celé je to v takové desce, jako je uvedeno na fotce. Pro dojem plastického pozadí se obyčejným jídelním nožem vydlubují části toho lisovaného korku.
Co se týče té netkané textilie. Jsou dva typy. Jeden tenčí a ten se většinou používá na přikrytí rostlin v zimě. Ta je taková tenší a většinou i bílá. Druhá je černá, silnější, a ta se většinou používá i proti prorůstání rostlin v zahradě.

PříspěvekNapsal: pon zář 26, 2011 9:16 pm 

A kdybych měl akvárium kolem 60-70 cm na výšku stačily by 3 trubice jako osvětlení? a jak je to ve vitríně se závlahhou naspod nějaké kameny a na to třeba perlit nebo ty kokosové chypsy a přímo do vitríny zalévat nebo přes čerpadlo a větrání se řeší jak? jaden centilátor nahoře co odvádí vzduch a jeden dole co vzduch čerstvý přivádí?

PříspěvekNapsal: úte zář 27, 2011 6:45 am 
Administrátor

Dalibor Kantoš píše:
Pro dojem plastického pozadí se obyčejným jídelním nožem vydlubují části toho lisovaného korku.

Je to poměrně tenká deska, takže zas se do ní až tak moc dloubat nedá a ani jsem neslyšel že by to někdo dělal. Ona se ta deska po vložení do vlhkého prostředí trošku zformuje a ty korkové kousky se pokroutí takže nebude tak plochá, jak vypadá, když ji koupíš.
Větrání se řeší pasivně, není potřeba tam montovat nevzhledné ventilátory. Ve dvířkách mám díry, které slouží jako otvor na prst při otevírání dvířek.Případně se to řeší kovovou mřížkou pod dvířky. Nahoře je pak nutné udělat další mřížku.

PříspěvekNapsal: úte zář 27, 2011 9:20 am 

Jo, tak super,a jaké osvětlení byste doporučil. Myslím že na foru je přesně téma na osvětlení ale každy doporučuje něco jiného? Myslíte,že ty trubi stačej? a to je ta hot white a cold white aby se světlo trochu vykompenzovalo a nevypadalo v teráriu příliš nepřirozeně?

PříspěvekNapsal: úte zář 27, 2011 9:22 am 

a jak v terárium řešíte závlahu květníky ponořené do kamenné drtě kam čerpadýlkem honíte vodu a tím tam máte i vlhkost nebo jen zaléváte?

PříspěvekNapsal: pon říj 10, 2011 4:38 pm 

Měla bych dotaz, vyrábí někdo v Praze vitríny za rozumnou cenu? Kvůli stěhování si asi nebudu moct dovést tu stávající, tak bych ji prodala a nechala si vyrobit novou. Nebo máte zkušenosti jak nejbezpečněji přepravit 80kilovou skleněnou potvoru vkuse?

PříspěvekNapsal: pon říj 10, 2011 11:30 pm 

Nevím jestli vám to pomůže ale nedávno jsem řešil podobný problém. Taky jsem stěhoval 100kg monstrum. :-) Převezl jsem vitrínu 100km na přívěsu. Stáhl jsem jí plastovou folií kolem dokola, odizoloval od přívěsu polystyrenem, přikurtoval a přežila to. :-)

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 6:28 am 

A byla celoskleněná?

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 9:02 pm 

3 strany jsou skleněné a jedna je skleněná v dřevěném rámu. Ale sklo toho vydrží překvapivě hodně pokud si dáte tu práci a vitrínu pořádně odizolujete, aby cestou neklepla o něco na hranu. Když ji dokola pořádně stáhnete balící PE folií, odizoujete od stěn přívěsu polystyrenem a položíte ji na rovnou podložku (já použil takovou 1cm tlustou gumovou podložku), tak bych se toho zase tolik nebál. Samozřejmě musíte jet jako se sklem. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 1:38 pm 

Miloš Šula píše:
Je to běžné korkové pozadí 90x60cm.
V pozadí mám vtlačených pár rostlin Epidendrum nocturnum. Na obrázku nejsou vidět, jsou výše na tom pozadí.Plánuju tam ještě připevnit nějaké drobné epifytní nepky a umístit xaximový kmen doprostřed vitríny, který využiju taktéž k osázení. Zatím rosím ručně, ale je tam umístěné i čerpadlo pod roštem, které bude pomocí kapkové závlahy smáčet korkové pozadí automaticky, zatím to dělám ručně.

A ještě jedna starší fotka pro představu, jak to celkově vypadá.
Obrázek

Velice jste mi inspiroval, jaké jsou v této vytríne použity květiny?

PříspěvekNapsal: stř lis 21, 2012 2:27 pm 

ahojte,moja prva kompletna praca od vyroby teraria az po pozadie,vsetko doma na kolene vyrobene

co sa tyka rastlin,mam iba to do vitriny,zbytok snad budu na buduci rok
Obrázek

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina