Právě je sob črc 21, 2018 5:11 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kvalitní rašelina
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 10:15 pm 

Dobrý den,
nevíte prosím kde sehnat opravdu kvalitní vláknitou rašelinu? Na konci léta jsem koupil velký pytel rašeliny - torf od AGRA a nejsem s ní vůbec spokojen. Během zimy s ní byly jen samé problémy. U většiny sarracenií a rosnatek substrát na povrchu splesnivěl a když už jsem se plísní konečně zbavil tak se zase objevily stovky larev smutnic. Na jaře plánuju všechno přesadit včetně láčkovek, ale do tohohle humusu už opravdu ne! Taky se mi nedaří sehnat takové ty polystyrenové kuličky do substrátu k láčkovkám.
Díky za rady.

Naposledy upravil Lukáš dne pát úno 01, 2008 10:24 pm, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 10:24 pm 

Ahoj, to že se ti objeví plíseň na zimu nebo smutnice není závada rašeliny (v mnoha případech). Já kupuji (objednávám) bílou rašelinu která je považována za nejkvalitnější rašelinu. Sice stojí trochu více ale mám jí jen na nepenthesky a jiné vzácnější kytky. Jinak polystryénové kuličky se dají sehnat v prodejně látek jako náplň do polštářů. Jinak stačí sehnat kousek polystryenu a nadrolit si to sám. Místo toho lze použít jiné věci (molitan atd...)
Tak ať se daří :!:

Tel.: 606 463 365
http://masozraverostliny.webgarden.cz
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 10:25 pm 

Zdravím.
Tak s touto rašelinou mám taky zkušenosti a už jí nechci nikdy vidět! Plísně, smutníce a navíc začíná zapáchat velmi rychle a více. Na jaře se chystám vše co půjde přesadit. Nedávno mi byla doporučená Litevská rašelina. Vím, že se třeba prodáva v Sempře v Olomouci a místí masožravkáři si jí prý chodí kupovat a jen jí chválí. Jen sem slyšel, že se prý prodáva v 250l balení, což může být pro někoho zbytečně moc.

S pozdravem Jarek Ch.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 10:26 pm 

Lukino,tak nalámej na malý kousky kus polystyrenu a máš vystaráno :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob úno 02, 2008 12:45 am 

jistě nebudu sám,kdo ti poví,že láčkovka nemusí rašelinu vůbec vidět!Není to tajné,složení rád prozradím a roste to i tak!
Ovšem co člověk,to recept na láčkovky a roste to všem :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 14, 2008 4:20 pm 

Zdravím,
léta jsem používal také rašelinu od AGRO C.S. ale v poslední době mě už také štve a tak jsem loni koupil pytlík nějaké estonské bílé vrchovištní rašeliny a doma, když jsem to rozbalil, tak to byla taková jemňounká drť .Pak jsem teprve pochopil, co to znamená, když napíšou, že je tříděná. Můžete tedy někdo poradit nějakou kvalitní, hrubě vláknitou rašelinu(název, cenu, prodejce nebo výrobce...)?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 14, 2008 9:09 pm 

Stou Litevskou rašelinou vedle nemákneš.Já ji už používám léta a jsem stále spokojen.Sáry,mucholapky a rosnatky si jen chrochtaj,nepoužívej ji na tučnice a drosofila je moc ostrá.I po dvou letech kdy jsem přesazoval mucholapky se měla tendenci rozpadat.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2008 2:44 pm 
Moderátor

Přesně tak, kvalitní je. Ale shánění dá trochu práce. Je lepší se ptát v zahradnictví, v hypermarketech jí nemají (alespoň co já vím). Balení je skutečně větší, někdo jej koupí a pak jej rozdělí na menší balení a nabídne ostatním. Ale to už napovídám asi moc a mohlo by to být bráno jako skrytá reklama a to bych nechtěl. :oops: :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 08, 2008 9:55 am 

Stačí rašelinu " vypálit " v troubě a hned je to o něčem jiném. Např. různé larvy smutnic a podobné havěti se tím určitě zbavíte. Já to tak tak dělám a hned je problémů s rašelinou méně. S tou plísní bych to na rašelinu nesváděl. Ono když je v zimě květináč za oknem a v bytě se nevětrá, tak se není čemu divit. vyplatí se méně zalévat! S plísní problémy nemám a to používám zde zmiňovanou Agro rašelinu, kterou mám i ve venkovním rašeliništi, kde samo sebou žádné ze zde zmiňovaných problémů nejsou. :roll:
for Lukáš: PERLIT jsou ty bílé kuličky co scháníš a v kde jaké květinovce či OBI jej snadno seženeš, nebo použij polystyren jak zde bylo již zmíněno.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 16, 2008 10:48 pm 

neviem, ci je to normalne, alebo ci sa opät pytam hlupost... na nepky mam substrat raselina + perlit, presadzal som v jari .... na povrchu sa mi tvori ale akasi hmota... nieco slyzke.... skoda, ze momentalne nemam fotak .... snad pridam foto, ked bude k dispozicii ... neviete co s tym??? da sa to odstranit?? ci uz kaslat nato, vyckat do jari a nanovo presadit? kvet vo vode nestoji, no je kazdy den zalievany.. udrziavany vo vlhkej pode....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 16, 2008 11:19 pm 
Moderátor

Pravděpodobně je to jen mech nebo nějaká řasa, to by neměl být takový problém. Na láčkovky to za určitých okolností může být "těžký" substrát (rašelina × perlit), záleží na druhu.
U láčkovek ani tak nejde o zálivku jako o vzdušnou vlhkost, rozhodně není potřeba je zalévat každý den, substrát sám o sobě vydrží vlhký několik dní, pokud tedy nejsou rostliny umístěny volně v suché místnosti nebo nad topením...

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 07, 2009 1:40 pm 

Prosím Vás, chystám se přesadit rostliny do připravených substrátu. Ráda bych si rašelinu před použitím "vyčistila". Našla jsem si rady, že ji stačí chvíli péct v troubě nebo mikrovlnce. Ale všude dodávají, že to i smrdí. Mám obavy, že takový experiment mi nebude dovolen, jelikož jsem jediný zapálený pěstitel v této domácnosti. Je to s tím smradem moc zlé? Jak dlouho je třeba péct a na kolik stupňů? Nejsou i jiné metody?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 07, 2009 2:10 pm 
Moderátor

Já bych ani neřekl, že to nějak výrazně smrdí, mně to vždycky přišlo jako taková "nasládlá" nedělní buchta...
:P

Jinak zkuste sehnat co nejčistější rašelinu, jako velmi vhodná se ukazuje pobaltská, tzv. bílá rašelina. Ovšem ta se nedá většinou sehnat všude, záleží na tom, kde bydlíte. Tady v Olomouci např. je to celkem bez problémů, ale pouze v jediném obchodě/zahradním centru.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 07, 2009 2:47 pm 

No já nevím jak vy ostatní, ale já s tim přepejkáním vůbec dobré zkušenosti nemám. Možná je to jen náhoda, ale vždy když jsem tu rašelinu přepekl v mikrovlnce, tak brzy začla plesnivět. Proto jsem raději přešel na takovou alternativu... nechat ten pytel v zimě pořádně přemrznout.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob bře 07, 2009 3:14 pm 
Moderátor

Osobně to také nepraktikuju, stačilo mi si to dvakrát vyzkoušet, momentálně se nezabývám ani pečením, ani přemrzáním.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 10:08 am 

Zdravím,
tu pobaltskou rašelinu (nejčastěji asi Litevskou) seženete nejčastěji v nějakém zahradnictví případně v květinářství. V supermarketech (OBI, Baumax a pod.) seženete nejčastěji od Agro cs. (zelenobílé pytle), ale ta je na tom s kvalitou trochu hůř. Ale ani tu bych asi nepekl :D .

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 3:56 pm 

Já používám od svých začátků právě tu zmiňovanou od Agra. Musím říct, že jsem s ní docela spokojený a navíc se dá sehnat skoro všude. Můžu doporučit, je zbytečné se jí bát jako NEKVALITNÍ rašeliny. Až na to, že je trochu jemnější na ní nic špatného nevidím ;).

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 7:03 pm 
Moderátor

Já ji také používal od začátku. Rašelina od Agra se vyznačuje širokou dostupností...velmi nestálou kvalitou, vysokým obsahem příměsí nerašelinného původu a častým zamořením smutnicemi. Toť moje zkušenost.

Struktura pobaltské "bílé" je zcela odlišná a pokud můžu, používám nyní už je tuto.

Jinak samozřejmě je každého věc, do čeho si rostliny zasadí, protože může mít odlišné zkušenosti, nebo volí podle dostupnosti.
:wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 7:19 am 

Ono s tou rašelinou je to opravdu různé. Co to je kvalitní pobaltská? Někde např. seženete hrubě strukturní bílou rašelinu z pobaltí a ono je to ve finále přemíru vody cucající sviňstvo, které rychle podléhá chemickým i fyzikálním změnám. Obvykle obsahuje struktury nerozloženého rašeliníku, a jiných rostlinných zbytků, brzy se kazí, na povrchu vzniká jakési řasnaté zhoubné blátíčko. V takové rašelině se to pak vytahuje a má to nezdravou barvu. Naopak rašelina od agra, s označením primaflora mě nikdy nezklamala, i když ty smutnice tam jsou...ale to jsou i v tzv. kvalitní bílé rašelině např. z Litvy.
Primaflora se tolik nepřemáčí i struktura je dobrá je stálá, nekazí se tolik, roste to v ní dobře.
Dle mého je lepší tmavší rašelina, starší. Je chemicky stálejší, i když nemusí být tak strukturní. Jedna z nejlepších je z hory Sv. Šebestiána, ale tam už se snad ani netěží.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 10:58 am 

Jakub Štěpán píše:
Já používám od svých začátků právě tu zmiňovanou od Agra. Musím říct, že jsem s ní docela spokojený a navíc se dá sehnat skoro všude. Můžu doporučit, je zbytečné se jí bát jako NEKVALITNÍ rašeliny. Až na to, že je trochu jemnější na ní nic špatného nevidím ;).

No tak asi na tom niečo bude keď sa jej všetci obávajú, mnohým v tej rašeline masožravky vyhynuli. Ja osobne odporúčam bielu rašelinu 8) Biela rašelina obsahuje menej minerálnych a organických látok ktoré masožravkám moc neprospievajú.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 11:20 am 
Moderátor

Myslím, že tvrdit, která ZNAČKA rašeliny je lepší a nebo horší je velmi zavádějící.

Jedná se o přírodní produkt s často proměnlivými a dopředu těžko odhadnutelnými vlastnostmi. Velmi také záleží na tom, jak byla následně zpracována a skladována a do toho už nikdy nevidíte, pokud u toho nejste. A v tomto smyslu je nákup dobré rašeliny často loterie.

Takže mnoho let mi třeba dělala radost profi-rašelina Klasmann, a když jsem v jednom dalším roku do ni přesadil 1/2 sbírky, tak jsem se nestačil divit, jak byla kontaminovaná mechy, vřesy a co všechno mi na ni během následujících týdnů vyrostlo.

Chce to prostě zkoušet, pokud jste s nějakou řašelinou spokojeni, tak si raději koupit více z dané šarže do zásoby, to je celé kouzlo. Bohužel za celé roky jsem jiné kouzlo, jak najít dobrou rašelinu neobjevil (snad kromě toho, že si ji natěžíte někde na vrchovišti vlastoručně), a to jsem z komerčních nabídek vyzkoušel kde co. Věřím, že mohou být země, kde se na KVALITU prodávané rašeliny můžete spolehnout, ale ČR to není.

Proto spoléhat se na to, že prodkut ABC je lepší než CBA, prostě v našem dodavatelském prostředí (kde mnohdy jde jen o nízkou cenu produktu) nejde. Proto jsem se taky bavil nad nabídkami té zaručeně skvělé rašeliny na jiném fóru - mimochodem, jaké s ní máte zkušenosti po několika měsících?

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 12:47 pm 

Citace:
Myslím, že tvrdit, která ZNAČKA rašeliny je lepší a nebo horší je velmi zavádějící.

Ja netvrdím ktorá značka je lepšia a ktorá nie. Však rašelina od Agro je výborná pre mnohé domáce rastliny, kvety....ale pre masožravky je nevyhovujúca. Závisí to aj na stave rastliny či príme tú pôdu ale väčšina ľudí sa ponosuje, že im v tejto rašeline masožravky vyhynuli. A biela rašelina, ako som už písal obsahuje menej živín a organ. látok a masožravky potrebujú pôdu ochudobnenú o taký dusík a iné látky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 12:55 pm 
Moderátor

Agro nabízí jak "bílou" tak "hnědou" rašelinu:

http://www.agroprofi.cz/vypis.php?prg=pestitel&pod=okrasne_skolky&akc=14

Dle mé zkušenosti kvalita opět proměnlivá u obou produktů, ale masožravky se na ní pěstovat vcelku dají (když máte štěstí).

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 2:26 pm 

Ahoj,
osobně jsem s rašelinou od Agra neměl nikdy problém. Je pravda, že z ní je spousta mechu, ale s jinou rašelinou nemůžu srovnat. Smutnice jsem nikdy neměl. Asi to bude dost individuální - co člověk, to názor.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte bře 10, 2009 11:27 pm 

Kdysi jsem také na rašelinu od Agra nedal dopustit, ale poslední dobou s ní nejsem moc spokojený - velmi rychle na ní raší řasy nebo plíseň. Co se týče rašeliny, kterou nabízela loni Darwiniana na své výstavě, tak s ní jsem velmi spokojen. Kytky do ní přesazené se mají k světu a žádná plíseň či jiné neřesti (smutnice) se zatím neobjevily. Škoda, že jsem si vzal jen dva pytle.

Vít Chudoba

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina