Právě je sob pro 15, 2018 4:53 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zahradní rašeliniště (stavba, pěstování, dotazy)
PříspěvekNapsal: sob led 12, 2013 5:36 pm 

Ahoj/dobré odpoledne,
snad už se mi letos podaří postavit si venkovní rašeliniště, ale potýkám se s jedním celkem zásadním problémem a tím jsou mravenci....

Každý rok jich máme plnou zahradu, a proto tam také nic moc neroste. Je jich tam tolik, že všechny možné jahody a podobné rostlinky vůbec nepřežijou a já si nedělám naději, že letos tomu bude jinak... Jelikož bych si chtěl založit rašeliniště, tak bych se rád zeptal na radu, co s nimi. Vím, že když jsou normálně na zahradě mravenci, tak že to rostlinám nevadí, ale trochu se obávám, že jich máme na zahradě až moc..
Když se mi dostali do skleníku, tak jsem je občas prolil vodou s hodně koncentrovaným jarem a to pomohlo - jenže když bych to nalil do rašeliniště, tak tím zabiju úplně všechno (ve skleníku jsem na podlaze neměl nic)....

Máte s tím někdo nějakou zkušenost? - nejlépe jak je vyhubit, aby zase mohla zahrada sloužit svému účelu...?

PříspěvekNapsal: sob led 12, 2013 8:10 pm 

Je vyborny cas na pripravy :) promysleni "stavebnich" planu, shaneni levnejsich komponent, sledovani vlaken "nabizim" a zahajeni stratifikaci seminek ... :) jen jsem zvedavy, kolik fotodokumentaci tu na jare pribude :twisted: :mrgreen: :twisted:

PříspěvekNapsal: sob led 12, 2013 8:29 pm 

Vďaka za odpoveď.
Ono to ani ja netuším v čom je problém. Rašelinník je v priehlbinách.
A ten min. rok som tiež polieval tvrdou vodou a rástol v pohode.

A na rašelinisko mi veľa slnka nesvieti, takže sa moc slnkom nespaľuje.... fakt netuším.
Tento rok kupujem sud a budem polievať dažďovou vodou. Uvidím čo sa stane.

Každopádne na jar by som rád vysadil do rašeliniska Darlingtoniu... som zvedavý ako to zvládne...

PříspěvekNapsal: ned led 13, 2013 9:50 am 

Zaléválise tvrdou vodou záleží na množstvý rašeliny než se změní ph.Já zalévám jen dešťovkou,protože vodu kterou máme ve studánce, si mohu dovolit použít jen na temperátní tučnice jak je tvrdá.

PříspěvekNapsal: ned led 13, 2013 12:05 pm 

No zial ja som inu moznost ako tvrdu vodu nemal...

Ale teraz uz kupujem sud na dazdovku tak snad to prezije...

Inak ked mrzne a neni sneh, ako to riesite?
Lebo raselinnik to uplne vysusuje.... behom pol dna sa uplne vysusil...
Dikes za rady. :D

PříspěvekNapsal: pon led 14, 2013 10:52 am 

Někdo to nakrývá netkanou textýlií, ale příroda to také neřeší a rašeliník na jaře obráží ze stélek.

PříspěvekNapsal: pon led 14, 2013 2:19 pm 

Aha.
no ostáva len dúfať že sa v ňom nájde život.

PříspěvekNapsal: pon led 14, 2013 3:46 pm 
Moderátor

Rašeliník vydrží skoro vše, rozhodně i toto vysychání mrazem, na to jsou třeba některé masožravky daleko náchylnější.

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: pon led 14, 2013 7:28 pm 

To je pravda.
Dnes u nás napadlo dosť snehu našťastie.

Napadla ma ešte jedna možnosť prečo by sa ten rašelinník nemusel chytiť.
Rašelina keď je čerstvo nové rašelinisko, tak je taká svetlo hnedá. Po čase sčernie. (teda aspoň u mňa) . A keď som si pozeral foto, kde bol ten rastúci rašelinník, tak tam bola rašelina ešte pekne hnedá, zatiaľ čo na druhej strane keď som dal na rašelinisko rašelinník tento rok, tak rašelina už bola čierna.
Či by to nemohlo byť aj tým?

Na porovnanie foto z pred dvoch rokov: (aj tam v tých jamkách je už rašelina do čierna)

Obrázek

A rašelina teraz (už je úplne taká zoxidovaná):

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon led 14, 2013 7:40 pm 
Moderátor

Ta barva rašeliny vypovídá hlavně o tom, jak moc je nasáknutá vodou :wink:

PříspěvekNapsal: úte led 15, 2013 2:03 pm 

Podľa mňa až tak veľmi nie. :roll: Rašelinisko mám stále takmer plné vody ( kontrolujem hladinu vody). Ono je to vidno, že tá rašelina po čase nejako zoxidovala. Aj je taká iná na dotyk.

Aj som niekde čítal, že pokiaľ na rašelinisko nerastie rašelinník, tak by sa malo vymieňať každých 5 rokov 10 cm rašeliny z rašeliniska, lebo rašelina sa znehodnocuje.

PříspěvekNapsal: úte led 15, 2013 4:20 pm 

A co nechat rašeliník bejt - prostě si ho nevšímat a zkusit "volné" plochy osázet nějakými MR ? :) když bude z dohledu, třeba se vzpamatuje. :)
Z vlastní zkušenosti - volný povrch (třeba obyčejná hlína) se časem stane tvrdá - jako mlat .... musí se pak nakypřit (okopat, zrýt) a tak udělat ten povrch rašeliniště tak, aby mohl snadněji "dýchat" třeba ho "okopat" jakoby zvrásnit a vsadit nějakou MR, nebo i něco "obyčejného" ... vřes, nebo nějakou bylinu (tu na fóru jsou jména kytiček i nemasožravých) akorád pozor na nekontrolované rozrůstání ...
Pro zajímavost přikládám část e-mailu, který mi poslal pan Studnička z botanické zahrady v Liberci :

"S rašeliníkem se často zavlečou agresivní druhy, jako Juncus filiformis, Agrostis stolonifera, Molinia coerulea, Galium hercynicum, Eriophorum angustifolium, Juncus articulatus aj., které se pak stěží podaří udržet v únosném množství tak, aby v prostoru mohly existovat masožravé rostliny a celek také dobře vypadal. Na volné nezarostlé rašelině se obvykle brzy uchytí jednoletý Juncus bufonius anebo vytrvalý Juncus effusus, které se nekontrolovatelně rozsévají. O rašeliniště je proto nutné se neustále starat a plít je stejně, jako se to dělá ve skalce čili alpinu."

Až bude rašeliniště jako celek - fungující celistvá část přírody, pak ho nebudeš stíhat vytrhávat ... :twisted: . Než rašeliniště bude vypadat trochu k světu (než se bude podobat těm z přírodních lokalit) tak to pár sezón asi potrvá ... :)

PříspěvekNapsal: úte led 15, 2013 7:03 pm 

Ja tam mám vres, aj všeličo iné. (tá foto bola stará).

No každopádne teraz s tým nič nespravím a najlepšie bude naozaj nechať to tak.

Ja mám ten problém, že na rašelinisko mi svieti najviac 3 hod. priameho slnka. (potom ho zatienia stromy. A to pre mucholapky a sarracenie nie je najlepšie.
Ale na druhej strane sa tam darí tučniciam.

Tak som zvedavý čo z toho bude. Dúfam, že keď príde jar, budem mať možnosť sem hodiť fotky pekných rastlín a nie nejakých skapacín. :wink:

PříspěvekNapsal: úte led 15, 2013 7:13 pm 

S těmi sárami neházej flintu do žita :) zkus se např. zeptat Mirka Srby - to je machr na sáry - třeba by Ti poradil nějakýho stínomilnýho křížence ... prostě o sárách toho ví dost a je to příjemnej chlapík - byl jsem u něj na "exkurzi" - mazec :D

PříspěvekNapsal: stř led 16, 2013 7:36 pm 

Ok, dík za typ.

Ja so sárami problém nemám, len sa nevyfarbujú. :)

PříspěvekNapsal: pon led 21, 2013 7:34 pm 

Zdar všem masožravkářům!

Mám takový menší problém (viz 1.video na odkazu alba). Myslíte, že může masožravkám nějak vadit, že nedýchají? Nemám tu ledovou krustu sundat, ať tam je jen sníh?

Kdyby to někdo nepoznal, tak je rašeliniště to vykolíkované místo na tom 1. videu :lol:
http://mara008.rajce.net/Ledove_pole_21.1.2013
P.S. pořádně si to zesilte, ať to má grády

PříspěvekNapsal: pon led 21, 2013 7:39 pm 
Moderátor

Není potřeba s tím cokoliv dělat.
:wink:

PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 5:50 pm 

Ja mám na rašelinisku pol metra snehu, a rastlinám to nevadí...

PříspěvekNapsal: ned bře 31, 2013 2:36 pm 

Tak jsem si na začátku března pořídil od Mirka Srby (http://www.sarracenia.cz) kytičku - je to výběrový kříženec pro venkovní pěstění, než přijde do rašeliniště - nechal jsem ho odpočnout na parapetu ... zatím stihnul vykvést a začal pracovat na nových láčkách ... jak dlouho bude ještě čekat :( ... to je ve hvězdách ... :(
Obrázek

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2013 3:19 pm 

taky mám dotázek, mám rašelimiště 2 rokem. pěstuju v něm sáry, rosnatky a mucholapky.
a řeším problém s deštěm. pokud okryju horní kryt rašeliniště a začne na něj pršet, tak kapky rozhazujou rašelinu na rostliny. a ta v slunečném počasí nasychá na nově rostoucí listy saracenií a mucholapek,a ty pak špatně rostou.listy saracenií jsou pokroucené, víčka láček taky nevypadají jak mají. mucholapky mají zdeformované listy i pasti. neřešil jste někdo podobný problém?

děkuji za každou radu

PříspěvekNapsal: pát dub 19, 2013 6:52 pm 
Moderátor

Toto se mi tedy nikdy osobně nestalo, tedy ne že by mi kapky vody občas nenaházely rašelinu na rostliny, ale nepamatuji se, že by kvůli tomu někdy měly rostliny problém s růstem, podle mně bude zádrhel v něčem jiném.
:wink:

PříspěvekNapsal: sob dub 20, 2013 12:29 pm 

Miroslav Stulík píše:
taky mám dotázek, mám rašelimiště 2 rokem. pěstuju v něm sáry, rosnatky a mucholapky.
a řeším problém s deštěm. pokud okryju horní kryt rašeliniště a začne na něj pršet, tak kapky rozhazujou rašelinu na rostliny. a ta v slunečném počasí nasychá na nově rostoucí listy saracenií a mucholapek,a ty pak špatně rostou.listy saracenií jsou pokroucené, víčka láček taky nevypadají jak mají. mucholapky mají zdeformované listy i pasti. neřešil jste někdo podobný problém?

děkuji za každou radu

Ahoj!
Taky jsem kdysi řešil podobný problém, ale ...
Šel jsem tehdy do mulčovací kůry ... rostlinky jsem obsypal mulčovací kůrou a bylo - nestříkala rašelina na rostlinky a mravenci přestali odnášet rašelinu ... jenže ... v mulčovací kůře se držej slimáci a velmi rádi do ní kladou vajíčka a v mulčovací kůře špatně klíčí nové generace rostlinek - přirozený výsev.
Takže jsem si otázku položil trošku jinak - volná rašelina (hodně podmáčená) při dešti stříká ... v hustém porostu nestříká, nestříká zkypřená a nestříká vlhká - tedy pomůže "odvodnění" - já udělal 10cm pod povrchem do stěn plastové nádoby díry, aby voda "stála" jen dole a ta vrchní odtékala pryč, pomůže "nerovnost" substrátu/rašeliny - při dešti bude stříkat přemokřené rovné bahniště - ne zvrásněný polosuchý povrch - nemyslím přímo okopávat (u vydatných letních dešťů Ti stejně nepomůže nic :) ) a vydatnější vegetace - nepomůže nechat zarůst rašeliniště mechem!
Prostě - problém nebude "jen jeden", ale je třeba řešit rašeliniště ve všech směrech. Je špatné mít rašeliniště 2x1m a dát do něj dvě sáry, rosnatku a mucholapku (vlastní zkušenost) protože "jedna rostlinka neudělá fungující biotop" a pak jsou jednotlivé rostlinky osamocené - nespolupracují a bojují každá zvlášť.
Já zvolil tuhle variantu: Mám rašeliniště 2x1m a asi 20rostlinek S.purpurea ssp.purp. ty rozsadím do souvislého "koberce" aby měla každá rostlinka prostor, ale zas ne tak daleko od sebe aby si navzájem mohli pomáhat proti mravencům, dešťové vodě atd. dál jsem si koupil semínka rosnatek a tučnic a počítám až mi ve skleníku vzejdou, tak je do venkovního rašeliniště přesadím stejným způsobem ... :mrgreen:
Prostě - od všeho něco - odvodnění, trocha mulčovací kůry, trocha rašeliníku, ale všeho s mírou a pozorovat a hodnotit pro případné učení se z chyb :mrgreen:

PříspěvekNapsal: ned dub 21, 2013 6:11 pm 

1)Obrázek 2)Obrázek 3)Obrázek
  • První fotka je 7 let stará, jsou to 3ks 2letých semenáčů S.purp. ssp purp. zakoupené od p.Páska
  • Druhá fotka jsou ty samé rostlinky po šesti letech - v jednom a tom samém plastovém kýblu - 45x45 a 60cm vysokém
  • Třetí fotka je z letošní zimy 2012/13

No a protože se tam už moc mačkaly, tak jsem se rozhodl letos pro rašeliniště
a tady je stručně nafoceno jak se to celé událo :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Terén je v kopci, takže mírně svažitý, díra 1m x 2m a hloubka 80cm
Kvůli "úspoře" rašeliny jsem vymyslel na "nejvyšším" místě "koutek", kde budou částěčně v rašelině v květináčích obsypané vřesovníky z OBI - budou předpěstovávané pro zimní truhlíky do oken, oddělené větví a obsypané mulčovací kůrou.
Díra byla vystlána starým kobercem, rybníková fólie z OBI - tl.0,5mm. a geotextílie. Na dno kanystry - do kanystrů jsem vyvrtal díry a celé je přikryl geotextilií aby písek či rašelina nevnikaly dovnitř. min. do poloviny výšky kanystrů jsem nasypal písek=další úspora rašeliny. Celá jáma spolkla 3 a půl balíku bílé / baltské rašeliny (http://www.ceske-zahradnictvi.cz/-c-19/agro-raselina-baltska-bila), 20ks 3l sáčků perlitu a cca dva sudy dešťovky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
No, tady už je vřes, ořezané kraje - v pravé, spodní části je zvýšený terén pomocí klády - vyrovnala se tím částečně terénní nerovnost. Smrková kleč je zasazena mimo rašeliniště a v pozadí je "kbelík" s původním trsem purpureí. :)
Poslední dvě fotky jsou téměř finální - sáry jsem rozsadil - 43ks růstových středů :D ale sázel jsem je v trsech po dvou/po třech.
No a na zbytek plochy přijde sára od Mirka Srby (kříženec pro venkovní pěstění), rosnatky a dva druhy tučnic, ale to vše jsem pořídil ze semínek a tak to potrvá, než mi ve skleníku vzejdou :D .

PříspěvekNapsal: pon dub 22, 2013 8:19 pm 

tady posílám pár fotek mého malinkého rašeliniště, některé saracenie už jsou obrostlé mechem a u nich problém nemám. ale u mucholapek, které jsou v rašeliništi 3 sezonu, je to každý rok stejný. jak oddělám horní kryt z makrolomu a přijde slejvák a pak do nich začne prát slunce, tak začnou růst pokroucené listy. a u saracenií které jsem před týdnem rozsazoval je to stejné. hladina vody je cca 8-10 cm pod povrchem. nižší hladinu vody, ale nevím nevím jestli by mucholapky a rosnatky vytáhly vodu z větší hloubky :?:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: stř dub 24, 2013 3:10 pm 

Pridávam aj ja svoj tohtoročný výtvor, dúfam, že sa bude rastlinám dariť.

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina