Právě je úte zář 25, 2018 12:17 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zahradní rašeliniště (stavba, pěstování, dotazy)
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 4:49 am 

Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří mě pomohli založit moje první rašeliniště.
Vše jsem dělal podle poznatků získaných na stránkách zkušenějších kolegů. A mám z toho radost i když je ještě mnoho co zlepšovat.
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Omlouvám se za kvalitu fotek, ale už je té techniky na mě moc.
Pro úplnost dodávám, že stáří rašeliniště je 8 týdnů.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 6:12 am 
Moderátor

Paráda! Budeme se těšit na další fotky zase po čase!

PS. Tu mexičanku nejspíš při letních výpalech upečete, pakliže není stíněná.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 6:24 am 

Jo, jo, hezké rašeliniště, můžu se zeptat jak dlouho se stavělo?

Dík

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 7:31 am 
Moderátor

Vašku super, jen tak dál, další člověk, od kterého budu moci čerpat zkušenosti.

Ta mexičanka je P.´Sethos´/´Weser´? To bych se s nimi nepatlal - pěkně vyzkoušej, že "...vyfukováním tabákového kouře do rašeliniště tučnice neporoste..."
:P :P

Narvi tam P. gigantea, o té se říká, že roste v nízkých polohách na jižních svazích na slunečním výpalu...tak to ověř a já potom budu v klidu...
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Naposledy upravil Radek Kastner dne čtv črc 02, 2009 11:17 am, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 9:54 am 

Rašeliniště jsem budoval asi týden. Ale vše jsem si předem připravil. Mimochodem je tam 1 500 l rašeliny.
Ta tučnice je Sethos, vím, že se jí tam asi nebude dařit, ale mám jich dost, tak jsem to zkusil. P.gigantea tam dám, až ji budu mít.
Mám s těmi mexičankami drobný problém, který lehce vyřeším - musím tam udělat vápencový koutek, zatím je mám v květináči nebo na kameni.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 10:42 am 

Tolik rašeliny kvůli páru kytek?:-) Nechápu proč všichni dávají na rašeliniště kameny. Podle mě se do žádného nehodí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 10:46 am 

Mě se tam kameny líbí, přece někde v přírodě je sem tam nějaký kámen :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 10:47 am 

:D Vašku ....Krásné rašeliňátko....překrásné sarracenie..Také jsem zvědavá na fotky po čase, až to patřičně zdivočí.
Ta mexičanka mne také zaujala... :D Zkusit se má všechno! zatím vypadá spokojeně....

Tak ať vám tam nevlítnou kosi, nebo slepice! :twisted:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 11:21 am 
Moderátor

S kameny si nelam hlavu, podívej se na pár článků z cest Barryho Rice, jak vypadají různá "rašeliniště", respektive většina rosltin roste v mokřadech a nikoliv přímo na rašeliništích a jejich vzhled je různorodý a často neuvěřitelný.
Až budeš tady,poradím ti (Fanda), jaké tučnice v pohodě do rašeliniště, respektive na šutr.
:P
Ještě mucholapky....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 12:13 pm 

Nene, ty položené kameny to esteticky hrozně kazí. V přírodě se něco takového nenajde. Jistě že mohou v přírodě růst kytky v kamení, ale to je uplně jiná kategorie....a šutry jsou tam v různejch velikostech často zapuštěné v substrátu! Tohle působí děsně rušivě....jako kameny kolem ohýnku.
Na slatiništích v jihovýchodní Americe je jen vegetace...max kus větve z borovice...........nebo křoví. Osobně bych tam nasadil nějaké ostřice, suchopýr a jiné bažinné kytky, ať je to různorodé.
Měl bych dotaz...jak dlouho jsou tam ty sarracenie?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 1:36 pm 
Moderátor

Karlos píše:
Měl bych dotaz...jak dlouho jsou tam ty sarracenie?

Myslím, že v textu od Vaška je to napsané, jak dlouho rašeliniště má a co se kamenů týká, je to každého věc a poté co mu to zaroste třeba rašeliníkem to rušivé nebude vůbec.
Tož asi tak...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 8:45 pm 

Mě se to moc líbí. Škoda, že nemám zahrádku...
Držím palce, ať se rostlinám daří :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2009 9:47 pm 

Děkuji za slova chvály a respektuji názor každého. Očekávám, že budete respektovat můj názor.
Nedělám si ambice na dokonalé rašeliniště.
Všechny rostliny , tedy i Sáry jsou tam teď 3 měsíce. Tolik rašeliny pro pár kytek nelituji a věřím, že se to vyplatí. Říkají to zkušenosti těch jejichž názoru si vážím.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 04, 2009 4:03 pm 

Vašku máš recht,je to tvoje rašeliniště a máš ho takové jaké se ti líbí. A k tomu množství rašeliny to není zase až tak moc velké rašeliniště, pro představu to znamená plochu 1m na 3m. při hloubce 50cm. Pro mě je tvoje rašeliniště další inspirací. Já ho začnu kopat tento měsíc a chci ho vytáhnout trochu nad úroveň terénu jako ostatní specializované záhony které mám,kaktusový,bylinkový a hajní přecházející ve skalku.Zdenek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 04, 2009 9:44 pm 

Díky Zdeňku, od tebe si názoru zvlášť cením. Jsi jeden z těch bez nichž bych to nedokázal osadit tak jak to mám.
Věřím, že to dokážeš daleko líp, je to obrovský kus práce, ale radostné. A ty výsledky - odměna za vše.
Ať se ti daří.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 13, 2009 7:55 pm 

Ahoj vašku!
Blahopřeju, já budu to své na jaře znovu předělávat! Slibuju fotky dodám! Mám mírně svažitý terén a soused neseká trávu, takže boj s plevelem, musím to nachystat tak abych ho utopil! Zase to vypadá jako v přírodě kde dochází k zarůstání........ Už nepleju a maželku už to přestalo bavit taky a to má výdrž!
A dělá to jen radost a že tam máš kameny nebo dřevo vůbec nevadí. Stačí se courat po lese, holt příroda je příroda a vidíš věci, že si říkáš kde se to tam vzalo. Jen Ty a manželka budete trávit pohledem na rašeliniště spoustu krásného času!

Jen ať se daří už se těším na in NATURA 2009

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

Předmět příspěvku: Re: Rašeliniště (zahradní)
PříspěvekNapsal: ned kvě 02, 2010 4:27 pm 
Moderátor

Tento víkend počasí moc nepřálo jakýmkoliv zahradním pracem, přesto jsem se rozhodl, že i za mírného deště dotvořím třetí (předposlední) fázi svého malého a prvního rašeliniště. Takže místo toho, abych dával dohromady zahradu kolem novostavby, dělal jsem to, co je mi milejší... :mrgreen:

1. fáze - práci jsem si ulehčil, zakoupil jsem plastový výlisek jezírka o objemu něco málo přes 1000 l. Takže se musela nejdříve vykopat jáma v naší krásně jílovité a kamenité půdě... (hloubka ca 85 cm)

Obrázek Obrázek Obrázek

2. fáze - nakoupil jsem 4 pytle (4x 250 litrů) bílé litevské rašeliny jako náplň rašeliniště a zároveň jsem do něj nacpal 20 navrtaných a neuzavřených pětilitrových plastových obalů od destilované vody pro vytvoření stolitrového zásobního vodního rezervoáru zvláště pro horké letní dny - rašeliniště je skoro celý den (do ca 17. hod.) na slunci... kontrolu vodní hladiny jsem pořešil klasickou platovou odpadní rourou s uzávěrem...

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

3. fáze - částečné osazení a drobná úprava okolí - z obou delších stran bude rašeliniště navazovat na další zahradní úpravy, proto jsem částečně upravil jen dvě kratší strany, respektive je navázal na dvě o něco sušší rašelinné oblasti - jednu osazenou borůvkami, druhou vřesem. Když jsem rašeliniště připravoval, rozhodl jsem se, že nebude primárně určeno pro masožravky, ale že ty je budou jen doplňovat v kombinaci s rostlinami z mokřadů a rašelinišť - takže základ tvoří (nebo ještě tvořit budou) - suchopýr pochvatý, mochna bahenní, vachta trojlistá (tyto tři přibudou příští týden), kyhanka sivolistá a brusinky. Ty jsou doplněny rostlinami Sarracenia oreophila, S. flava var. flava, S. flava var. rugelii, S. flava var. ornata × oreophila, S. purpurea ssp. purpurea ve dvou klonech, z toho jeden kanadský a několik kusů Dionaea muscipula ´Dentata´... všechno rostliny, kterých mám dostatek kusů na jakékoliv experimenty. Ještě bude chvíli trvat, než zapravím okraje a než seženu i nějaký rašeliník v trošku větším množství. Jinak povrch rašeliniště není rovný, ale s různými vyvýšeninami...

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: ned kvě 02, 2010 5:03 pm 

No je to tedy kus práce. Určitě vám v létě udělají rostlinky radost. :-) Nevím jestli jsem ty kanystry pochopil správně - časem se naplní vodou a v horkých dnech si z nich bude rašeliniště přes ty otvory tahat vodu? Je to opravdu zajímavý nápad. :-)

PříspěvekNapsal: ned kvě 02, 2010 7:43 pm 
Moderátor

Nico píše:
Nevím jestli jsem ty kanystry pochopil správně - časem se naplní vodou a v horkých dnech si z nich bude rašeliniště přes ty otvory tahat vodu?

Není to můj nápad, nechal jsem se inspirovat některými kolegy, kteří různé plastové nádoby používají, já měl holt dostatek obalů od destilky.
Jinak by měly fungovat přesně tak, jak píšete.

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 5:32 am 

Opravdu paráda. jen bych se rád zeptal kde se dá koupit tento druh rašeliny?

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 8:58 am 

Teda Radku...to je teda paráda!!!! (Aź se úplně stydím, že ještě žádné venkovní rašeliňátko nemám..) A koukám, že jsi zapojil do pracovního procesu i omladinu.. (poraď jak jsi to dokázal ?)...nebo jsi si na výkopové práce najal nezletilého ukrajince? :lol: :twisted:
Rašeliniště je špičkové!
Prosímtě a ta plastová trubka je jen na kotrolu a dolévání vody, nebo nějakým (mě utajeným )způsobem funguje i jako přepad?

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 1:00 pm 
Moderátor

Lewawarle píše:
Opravdu paráda. jen bych se rád zeptal kde se dá koupit tento druh rašeliny?

Tuto rašelinu - bílá litevská, neupravovaná, mletá (drcená?) se dala u nás do loňského roku (???) koupit jen ve Florcentru v Olomouci. Letos jsem si ale všiml, že litevskou rašelinu dodává do Hornbachu firma Agro. U ní ale pozor - ve 200 litrových balících dodávají hnědou a v 250 litrových bílou rašelinu.
Tudíž předpokládám, že se dá koupit všude možně po republice, rašelina od Agra má jiný obal a i tuhle jsem měl několik pytlů originál balený v Litvě a několik balíků přebalených v Letohradě, nevzpomenu si teď na dodávající firmu. Vyhovuje mi hlavně pro téměř nulový obsah nečistot...

Šarik píše:
A koukám, že jsi zapojil do pracovního procesu i omladinu.. (poraď jak jsi to dokázal ?)...nebo jsi si na výkopové práce najal nezletilého ukrajince? :lol: :twisted:
Prosímtě a ta plastová trubka je jen na kotrolu a dolévání vody, nebo nějakým (mě utajeným )způsobem funguje i jako přepad?

Ona už to není moc omladina, přece jen je mu dvacet :mrgreen: a nejspíš to pro něj bylo zajímavější než učení na maturitu... :wink: ale nemusí se nikdy do ničeho nutit...takže výhoda.

Trubku mám jen pro kontrolu hladiny vody, přepad jsem neřešil, nechal jsem jeden "roh" jezírka (díky ohebnosti plastu) o pár centimetrů níže a tudy bude odtékat přebytečná voda směr mokré části zahrady...

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 3:38 pm 

Citace:
Ona už to není moc omladina, přece jen je mu dvacet a nejspíš to pro něj bylo zajímavější než učení na maturitu... ale nemusí se nikdy do ničeho nutit...takže výhoda.
:wink: :mrgreen: Tak to máš opravdu výhodu...já musím toho mého puberťáka k veškeré fyzické aktivitě přemlouvat... :evil:

Trubka je dobrá...

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 4:44 pm 

Chtěl bych se vás zeptat. Mám teda o stopadesát procent menší rašeliniště a dost mi vysychá. Bohužel s těma nádobama jsem se dočetl až teď a musel bych to překopávat, což se mi nechce. Jen jakou vodou plníte svá rašeliniště? Já se snažím pouze dešťovkou, ale někdy to bohužel není možné (nemám jí kde chytat nebo vlastně jó, ale to je jenom max. kýbl za celou dobu co prší). Máme hodně tvrdou vodu a mám strach, že by to masožravky zrovna dvakrát neocenily.
Obrázek

PříspěvekNapsal: pon kvě 03, 2010 5:45 pm 
Moderátor

olaw píše:
Chtěl bych se vás zeptat. Mám teda o stopadesát procent menší rašeliniště a dost mi vysychá. Bohužel s těma nádobama jsem se dočetl až teď a musel bych to překopávat, což se mi nechce. Jen jakou vodou plníte svá rašeliniště?

Myslím, že v tak malém rašeliništi by asi zásadně nepomohla ani nějaká plastová nádoba, čím menší objem, tím snadnější vysušení, takže holt častěji dolévat. :wink:

Prvotní naplnění rašeliniště jsem udělal vodou ze studny, přece jen tisíc litrů dešťovky jsem k dispozici neměl, ale jinak nemám problém nachytat z okapů desítky i stovky litrů, holt musí jen sem tam zapršet a nějakou dobu to musí vydržet... :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Pěstování v bytě, skleníku a nebo venku; techniky pěstování

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina