Právě je ned srp 19, 2018 3:19 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Láčkovka - měknutí listů
PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 10:53 am 

Dobrý den,
mám asi půl roku láčkovku, do teď krásně prospívala, ale zničehonic mi začaly okraje listů měknout. Zatím nemění barvu, jenom se to rozšiřuje. Napadlo mě, jestli to nemůže být nějaká bakterie. Jediné řešení je asi listy odstřihnout, aby se to nešířilo? Trhá mi to srdce, ale nevidím jiné východisko. Chtěla bych znát Váš názor a jestli jste se s tím někdo setkal a ví, co se děje? :(

Předmět příspěvku: Re: Láčkovka - měknutí listů
PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 11:44 am 

Byla by vhodná fotografie. Takto podle popisu se to dá těžko určit. Taky by se hodili informace o druhu a způsobu pěstování.

PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 12:56 pm 

No, asi teď budu za blbce, ale já nevím, co je to za druh.. Každopádně, fotku sem ráda dám, ale není z ní nic moc vidět.. Pěstuju jí na parapetu, nemám pro ní lepší podmínky... Ale potřebovala bych fakt vědět, jestli odstřihnout celé listy..Já nevím co s tím, protože se to dost rychle rozšiřuje.Obrázek

PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 3:52 pm 

Máš pravdu, nic moc z té fotky není vidět.
Předpokládám, když nevíš co je zač, že to bude nějaký obchodní kříženec. Ten by měl vydržet dosti, pokud není stále zasazen v tom obchodním bahnitém substrátě.

Píšeš že měknou okraje? jako že jsou na omak tenší? Nebo se kroutí? Osychají?
Pokud nejsou viditelné žádné barevné změny ve smyslu fleků...neunáhli se... aby nebylo škoda ji hned stříhat!

Prohlédni ji i na spodních stranách listů,.. jestli nenajdeš nějaké škůdce....svilušky např. nejsou vidět - najdeš jen sušší, jakoby rezavá místa na listu.

Další možností je, že v současné době je na ni málo světla - začíná zima a dny se krátí. Horšící se světelné podmínky mají za následek světlejší a slabší listy. V tom případě zbývá jen čekat na jaro, snažit se nemít ji nad radiátorem a nepřelít ani nevysušit.
...
Hodila by se lepší fotka, popřípadě celé rostliny a jejího umístění.

Držím palce, Šárka

PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 7:59 pm 

Je koupená tuším možná v hornbachu, nebo takovým nějakým krámu.. Moc děkuji za vyčerpávající odpověď, ale všechno z toho co popisujete by se (podle mě) nešířilo takovým strašným fofrem, mám doma fytotechničku a ta si taky neví rady.. Je to naomak tenčí, měkčí, nekroutí se to, jen to jakoby prostě umírá.. Já nevím k čemu bych to líp přirovnala.. Začíná to vždycky na okraji listu (někde uprostřed) a postupně se to rozlézá. Do teď jí nic nebylo, neměnila jsem polohu nebo způsob zálivky, nehnojila, nepřikrmovala. Pravda je, že je v substrátu, ve kterým jsem ji koupila. Fotku bych sem mohla dát až v pátek. Ale jde o to, že z tý fotky ani nic neuvidíte, zatím to nemění barvu a tak je to fakt vidět jen okem nebo napohmat, prostě fotka to nezachytí a když tak hrozně bídně. Možná, že ale tohle je důležitý, o tom jsem se nezmínila. V týdnu nejsem doma, nechávám ji na starost druhé osobě. Bohužel tato předminulý týden zapomněla zalívat, když jsem přijela, rostlina měla uschlé pasti, ale jinak se zdála být v pořádku. Může tohle s tím souviset? Jediný čím jsem si jistá, že houba to není.

PříspěvekNapsal: pon říj 27, 2014 10:25 pm 

To je teda divné.... Ještě mne napadá jestli není "namrzlá" třeba od studeného vzduchu při větrání u okna.... Jinak to samozřejmě může být nějaká viróza či bakterie...
Říká se, že pak je rostlina ztracena.... :|
Přeji mnoho štěstí...

PříspěvekNapsal: úte říj 28, 2014 9:06 am 

Ani tím větráním to nebude :( Achjo, já se právě něčeho takového bála.. Fakt jsem neviděla nic šířícího se tak rychle. No, prostě ty listy odstřihnu a budu doufat, že přežije. Pokud teda přežije do pátku než se vrátím. Než jsem odjela, tak jsem založila kultivaci. Uvidím v pátek, jestli tam něco bude a pak se uvidí..

PříspěvekNapsal: úte říj 28, 2014 1:39 pm 

Dej pak prosím vědět - zajímá mne, jak to dopadne...

PříspěvekNapsal: stř říj 29, 2014 9:28 am 

Běla: něco jako měknutí okrajů u láčkovek neexistuje. V dobrých podmínkách se na jejich listech houby nešíří. Většina hybridů, roste na parapetu dobře a:
a) buď s láčkama, je-li dostatek vlhkosti.(mlžení moc nerozhoduje)
b) bez láček, ale listy jsou OK.
Drtivá většina problémů, i těch zdánlivě houbových, je způsobena nevhodným substrátem, nebo zálivkou. Rostlina prostě příjde o kořeny a pak vadne. Kořeny nedokážou nasávat potřebné množství vody, odpařující se z listů. Buď uhnijí, nebo proschnou a už to nerozdýchají. Komerční substrát(rašelina) se může zkazit a proběhnou v něm nevratné chemické změny, čímž kytce prostě nevyhovuje. Může být i zasolený, většina literatury nedoporučuje vodu z vodovodu, třeba je ta vaše tvrdá, nebo je tam moc chlóru.
Láčkovky světla až tak moc nepotřebují, ale měly by stát přímo na parapetu. Je-li jižní, mělo by se něčím přistínit, nebo mohou být za záclonou, na stolku.
Jde-li kytka do háje, je jedinou šancí zasazení do rašeliníku, rašeliníku s perlitem, nebo do nějakého kvalitního substrátu pro láčkovky + dočasné zvýšení vlhkosti třeba přehozeným igelitem.

PříspěvekNapsal: stř říj 29, 2014 7:08 pm 

Karlos: Neexistuje? Nebo jste se s tím nesetkal? Roste dobře s láčkama na každým listu. Voda je dešťová, nepoužívám vodu z kohoutku, stojí na východním okně, takže přistínit rozhodně nepotřebuje. Problém není ani zdánlivě houbový, to jsem psala, že je jediný, čím jsem si jistá. A pokud by byl problém v substrátu, šlo by to asi pozvolněji, ne ze dne na den. Každopádně pokud by to byla bakterie, tak to přesazení neřeší... Nedávno mi takhle odešla sloní noha, takže jsem viděla, jak rychle dokáže zničit kytku..

Šarik: Dám v pátek vědět, jak se to vyvíjí... Než jsem odjela, pro klid duše jsem ji ošetřila Previcurem, třeba to taky pomůže, aspoň to zpomalit..

PříspěvekNapsal: stř říj 29, 2014 11:44 pm 

Bjela: a v čem je nasazená? Vždy když jsem viděl fleky na listech, které se rozšiřovaly, šlo o kořeny. Sloní nohu Vám taky mohla odrovnat nějaká houba a ne baktérie.
Listy láčkovek nemívají s houbami problémy, neboť jsou přizpůsobeny na velmi vysokou vzdušnou vlhkost, kterou ani na parapetu nemívají. Na té fotce je spíš klasické uvadání.
Nějakou už jsem o kořeny připravil, takže jsem rekaci listů viděl.
Samozřejmě by mohla být báze napadená nějakou patogenní houbo typu fusarium, případně i tou bakteriózou a pak by to byl začátek jistého konce. Pak už by pomohlo jedině přeřízkování...pokud by měla vůli zakořenit. Na bakteriózy se používají většinou měďnaté přpravky jako je kuprikol.
Previcour je na tyto věci většinou neúčinný. Jakási psychická podpora zahradníka.

PříspěvekNapsal: čtv říj 30, 2014 9:19 am 

Karlos: V původním substrátu, netušim, co tam zamíchali. Vypadá to na samotnou rašelinu. Já si taky nejdřív myslela, že je to uvadání, že je to následek toho zapomenutého zalívání...Ale nedává to smysl, dělá se mi to na úplně nových listech. Nejdřív malý, na okraji a postupně se to rozlejzá dál. Já vám to asi neumím dost dobře popsat. A protože jsou listy odolný vůči houbám, jsem došla k názoru, že by to mohla být bakterie. Samozřejmě fakt netuším, co se děje, proto píšu sem. Dělá se to na druhým nejnovějším listu, pak třeba na čtvrtým, šestým, sedmým.. Nevím jistě, nemám možnost to teď napsat přesně. Myslíte teda, že bych to pro jistotu měla vzít ještě kuprikolem? S přeřízkováním nemám zkušenosti a je tedy téměř jisté, že bych jí dodělala.

PříspěvekNapsal: čtv říj 30, 2014 1:57 pm 

Bjela: nemáte tam i nějaké rezavé skvrnky nebo tak něco? Ptám se proto, protože se na láčkovkách mohou občas vyskytovat červení roztoči rodu brevipalpus. Sám jsem je na jedné rostlince měl, ale poškození je podobné sviluškám. Jsou menší než svilušky a většinou je pěstitel nevidí. Zřejmě to ale nebude ono, jen zkouším.
Vypadá to asi takto: http://www.cpukforum.com/forum/index.ph ... opic=53455
Jsou vespod, takže to vypadá jako jakési vadnutí.
Rašelina má bohužel svou trvanlivost. Komerční pěstitelé ji používají hlavně z praktických i ekonomických důvodů. Pro domácího pěstitele je však lepší obohatit rašelinu 30% - 50% nějaké inertní složky, jako je hrubý písek, perlit, pemza, kdo dá na syntetiku tak polystyren či molitan, nebo část rašeliny nahradit sušeným rašeliníkem. I láčkovku chce občas přesadit, i když je voda kvalitní. Receptů na internetu je dost.

PříspěvekNapsal: čtv říj 30, 2014 5:07 pm 

Karlos: To se mi nezdá, ale pořádně prohlídnu zítra a dám vědět. Než jsem odjížděla, tak tam určitě rezavé fleky nebyly... A myslíte, že je vhodné přesazovat teď? Mám rašelinu i perlit.. Přesazovala jsem v létě mucholapku, kořeny mi napadla nějaká houba, bohužel bylo asi pozdě a ikdyž jsem odstranila uhnilé kořínky a snažila se všechno dělat správně, tak mi chcípla. Jsem asi pěstitel na nic, ale tyhle rostliny mám hrozně ráda a chtěla bych, aby byly v pořádku. Právě jsem měla radost, jak se té láčkovce krásně daří. No a zničehonic tohle.. Jediné, co zatím nemá problémy jsou moje špirlice :D

PříspěvekNapsal: čtv říj 30, 2014 6:03 pm 

Nooo, nechci Vás nabádat k přesazení, doba pravda není úplně ideální. Třeba u mucholapek jsem zjistil, že opravdu nejlepší je přesadit na jaře a později už vůbec ne, neboť to má zásadní vliv na zpomalení růstu. Pravda ale je, že láčkovky rostou celoročně, i když mají výkyvy a sem tam trochu stagnují, tak by to měly zvládnout kdykoliv.
Zjistil jsem že láčkovky jsou dost citlivé na různé patogenní houby i kvalitu komponent. Dokonce není jedno, jaký druh rašeliníku se použije. Ten nejběžnější by ale asi měl být OK. I v rašelinách je celkem dost rozdíl, člověk musí zkoušet. Osobně jsem již vyřadil kůru, protože si myslím že do láčkovkového substrátu nepatří, nebo určitě ne čerstvá a když tak do 20%. S perlitem stále nevím. Je výborný na zakořeňování řízků, ale jakmile ho přidám do substrátu, kytka nějak nechce růst, to ale nemám potvrzené, spíš pocitově.
Dneska jsem jednu přesadil a smíchal jsem suchý rašeliník(navlhčený) s rašelinou a k tomu přidal hrubý písek a pemzu, vše ve stejných dílech, takže 50% vododržná složka, 50% inertní podíl.
Osobně se domnívám, že zrovna u láčkovek má smysl preventivní prolití fungicidem po přesazení, čímž se omezí možné škodlivé houby, které by se mohly pustit do kořenů.
Kdysi jsem jeden hybrid pěstoval ve směsi rašeliny a písku a kořeny vytvořily bal, který nešel rozrušit, aniž bych přitom neničil ty hustě prorostlé kořeny. Přitom žádný zvláštní substrát to nebyl....
Doufám že Vaše kytka nemá bázi napadenou právě nějakou tou houbovkou. V Liberci občas používají Topsin, který se jim osvědčil, když jsou nějaké problémy houbového původu u kořenů. Použít se dá i Fundazol, Ridomil Gold, Kuprikol jsem nezkoušel.

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 6:57 pm 

Tak teď nevím, ty měknoucí plochy, jsem předtím vystříhala, to vypadá, že se zastavilo nebo aspoň se neobjevujou nový, ale za to se objevily jiný, na 3., 5., 7. a 9. Obrázek
tak teď vůbec už nevím, co s tím...

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 6:57 pm 

Ježiš, netušila jsem, že ta fotka bude tak veliká, tak pardon :D

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 7:20 pm 

Co ta světlá věc v květináči? Já bych ji raději přesadil. U láčkovek opravdu platí, že když nechtějí růst, je problém u kořenů.

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 7:22 pm 

A tohle jsem objevila vespod jednoho listu..
Obrázek

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 7:26 pm 

Dělá se na povrchu substrátu takovej povlak... jednou za čas to prohrábnu, aby se k tomu dostal vzduch, ale ještě jsem nepřišla na způsob, jak se toho zbavit.. No asi z toho nakonec stejně vychází jen to přesazení... Jinak pořád pořád přirůstá, nezarazila. No a co s těma listama?

PříspěvekNapsal: pát říj 31, 2014 8:24 pm 

Tak ta druhá fotka je jasná - stopy od sání nějakým roztočem - nejspíše sviluška....nemusíš ji vidět pouhým okem... ale stopy jejich aktivity jsou zřejmé... :roll:(Roztoč nabodne rostlinnou buňku a vysajeji ji - ta uschne a proto má pak hnědou barvu a je oproti okolí jakoby propadlá...)

PříspěvekNapsal: sob lis 01, 2014 12:52 pm 

Tak ejhle opravdu to vypadá na roztoče! Bjelo doporučuji mrknout na ně lupou, jsou červení a placatí. Vím že jim láčkovky chutnaj! Dobrý je postřik vertimecem a pořádně i zespod.

PříspěvekNapsal: ned lis 02, 2014 12:09 am 

A hlavně - nezapomenout přidat smáčedlo!
Držím palce...

PříspěvekNapsal: ned lis 02, 2014 10:36 am 

Tak jsem to ošetřila, a teď se děj vůle boží.. Takže myslíte, že ten prvotní problém, to měknutí, mohlo být také způsobeno těmi hajzlíky? Ty původní fleky totiž zhnědly a jakoby uschly a už se to dál nerozšiřuje.. Ale to mi spíš přijde, že se to zastavilo po tom ošetření previcurem... Spíš se mi zdá, že se mi sešlo nějak moc věcí na jedný rostlině... Chci vám oběma poděkovat, že jste to se mnou vydrželi tak dlouho

PříspěvekNapsal: ned lis 23, 2014 2:09 pm 

Zdravím,
snad mi v tomhle ještě někdo odpoví, nechci zakládat nové téma. Jde o tu samou rostlinu, po aplikaci previcuru a postřiku proti těm malým breberám (teď si nevzpomenu na název) se to zastavilo, nebo zpomalilo. Bohužel teď se to začalo fofrem zase rychle horšit a já už si nevím rady. Vespod listů se objevily červené skvrny a nahoře zas takové jakoby sklovité.. Prej tohle vážně způsobujou bakterie a já mam strach, že mi ta kytka opravdu chcípne. Začalo se to objevovat i na bázích listů. Žádní paraziti na ní nejsou.. Víte někdo, prosím, co s tím? Předem díky
tady jsou fotky: http://firehorse.rajce.idnes.cz/nepenthes

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina