Právě je sob dub 21, 2018 4:25 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Plíseň na substrátu
PříspěvekNapsal: čtv dub 23, 2009 10:19 am 

Ahoj, nedávno jsem začal pěstovat masožravky a mám takovýhle problém: zasadil jsem si semena rosnatky a po nějaké době se mně na substrátu začala dělat taková bílá plíseň, to samé se udělalo na subtrátu u půl ročních semenáčků mucholapky. Ještě se mi tam dělají takové zelené mokvající plošky. U rosnatky mám substrát čistou rašelinu a u mucholapky rašelinu s perlitem. Mohli byste mně někdo prosím poradit nějaký konkrétní přípravek abych se toho zbavil? Bojím se na to něco dát, abych si rostliny/semena nezlikvidoval:). Bylo mi razeno, abych zkusil tu plíseň zlikvidovat mechanicky jen hrubým postřikem vody nebo postřikem zředěným roztokem heřmánkové tinktury, ale plíseň se pořád vrací:(. Jestli tu už podobný dotaz je, tak se omlouvám ale nenašel sjem ho:). Přiložil bych nějaký fotky, ale zatím nevím jak:).

Díky za odpověď Tomáš

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv dub 23, 2009 12:11 pm 

Ahoj
pokračuj klidně z heřmánkem,ale zajisti lepší větrání-moje zkušenost.
A nebo si pořiď chvostoskoky,sežerou plísňové i tlející zbytky :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv dub 23, 2009 12:29 pm 

No ty mucholapky jsou volně na parapetu na jižním okně a ty semínka rosnatky jsou v takovým polouzavřeným "skleníčku" taky na tom okně a oboje stojí v podmisce s vodou. Zkusím to teda tam nějak líp provětrávat:-). Jinak ty brebery radši ne, ještě by mně pak sežraly i psa;-).

Předmět příspěvku: Re: Plíseň na substrátu
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 7:28 pm 

Zdravím, nedávno jsem zasadil nové přírůstky do namíchaného substrátu a vypadá to, že si v něm začíná libovat plíseň. :-( Je to asi rašelinou. Nevíte čím bych se jí mohl zbavit? Četl jsem tady něco o odvaru z Heřmánku. Zatím jsem zkusil do květináčů napíchat stroužky česneku, prej to taky zabírá. Krajní možnost je nová rašelina, ale to zatím nechci, zrovna se rostlinky uchytily a začaly růst.

Obrázek

PříspěvekNapsal: ned pro 13, 2009 10:20 pm 

Takže přátelé můžu za sebe říci, že česnek proti plísni rozhodně ne!! Je sice zdravý a je to dezinfekce, ale dezinfikuje úspěšně kromě plísní i láčkovky. Do týdne mi odešlo velké množství láček, staré, nové i tvořící se. Takže tudy cesta nevede. Zkusím nějakou koncentraci toho heřmánku, co jsem tu četl kdesi na fóru.
P.S. A ten smrad po pokoji.

PříspěvekNapsal: pon pro 14, 2009 10:08 am 

:lol: :D :twisted: Smrad z česneku musel být opravdu ďábelský....

Já můžu poradit jedině přípravek Rovral FLO Activ... Je to chemie , ale zabral mi na plíseň na substrátu, i na padlí na bublinách...Snesly to bez problému Bublinatky, heliamphory, láčkovky, i rosnatky (jen jim opadla na chvíli rosa).... Je to teď v zimě můj hlavní "pošplichovač"... :wink:

PříspěvekNapsal: pát pro 18, 2009 9:41 am 

Masožravky nepěstuju, ale občas k vám nakukuju na orchideje.
A tak si dovolím poradit zaručený a účinný způsob, jak zikvidovat plíseň na substrátu.

Já jsem typ pěstitele, který sahá po chemii až v opravdové nouzi.Proto, když se mi u dvou orchidejí objevil náznak plísně na substrátu, pátrala jsem po přírodní metodě.

Zkuste proti plísni osvědčenou přesličku. Pokud si ji nemůžete natrhat v přírodě, koupíte ji běžne v lékárně, sáček za cca 30 kč. Nasypte ji do poloviny hrnku a zalijte plný hrnek vroucí vody. Nechte aspoň 10 minut louhovat. Potom nařeďte výluh do cca 10 litrů vody a postavte do toho květináč. Nechte nasáknout a vyndejte a nasáklou vodu nechte důkladně vykapat. Extrakt z přesličky spolehlivě likviduje plísně. Můžete aplikovat bez potíží kdykoli, i opakovaně, není to nikterak nebezpečné, na rozdíl od chemie.
Tento způsob se používá především u orchidejí, ale lze použít prakticky u jakýchkoli rostlin.
Mimochodem, toto není z mé hlavy, tento návod na desinfekci půdy je v knize Tajemství dědečkovy zahrady.

www.orchideje.freepage.cz

PříspěvekNapsal: pát pro 18, 2009 3:44 pm 

Díky Věrko,určitě nás bude víc,kdo to zkusíme :wink: :)
máš hezké stránky!

PříspěvekNapsal: pát pro 18, 2009 8:23 pm 

Díky za radu, zkusím to jestli se objeví. Nechci to zakřiknout, ale ten česnek s ní taky docela zamával. :-) Uvidíme jak se vzpamatuje, doufám že už ne.

PříspěvekNapsal: pát pro 18, 2009 10:59 pm 

líby píše:
Díky Věrko,určitě nás bude víc,kdo to zkusíme :wink: :)
máš hezké stránky!

Děkuju :)

Taky jsem k přesličce přistupovala s nedůvěrou, ale dnes na ni nedám dopustit. Stejně tak několik dalších lidí, se kterými jsem se o tuto radu podělila.
Doufám, že i vám tady přeslička pomůže :D

www.orchideje.freepage.cz

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2009 7:43 pm 
Moderátor

díky za radu, myslím že nedůvěra není na místě. Naopak je vhodné být aktivní a zkoušet zcela nové a nebo dávno zapomenuté.
Určitě zkusím využít.

PříspěvekNapsal: sob říj 15, 2011 11:10 am 

Dobrý den,
mám pravděpodobně podobný problém. Jsem naprostý laik a začátečník. Před 8-10 lety jsem měla malé akvárko s rosnatkou a mucholapkou...po nějaké době jsem je úspěšně zlikvidovala a akvárko zrušila. Minulý týden mi k narozeninám rodiče přivezli z Exoty 2 rosnatky. Akvárko ani nic podobného už nemáme, tak je máme v misce s dešťovou vodou na okně (na jih). Ve čtvrtek jsem je zalívala a vše bylo OK, dnes na to koukám a celý substrát máme potažený bílou plísní (pravděpodobně). Zdá se nám, že se objevuje plíseň i na přízemních listech menší přisedlé rosnatky.
Zkusím tedy sehnat přesličku a pro jistotu i přípravek Rovral FLO Activ. Mám zvážit přesazení/rozdělení?
Obrázek
Za případné rady mockrát děkuji.

VeruSKa

PříspěvekNapsal: sob říj 15, 2011 11:11 pm 

Hmmm ,tak to je hodně hustý povlak... :? Substrát je hodně do kopce, tak bych asi opatrně mechanicky odstranila bílou vrstvu..Rostlinky vypadají v dobré kondici. ...
Zálivku bych omezila na pouze vlhký substrát, nenechávala bych je už stát ve vodě.

Ale pokud se bílý povlak vrátí (a to asi ano) přesadila bych je do nového substrátu.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Nemoci a škůdci masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina