Právě je úte pro 18, 2018 6:00 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: demineralizovaná voda
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 1:25 pm 

Zdravím zdejší pěstitele! Předem se omlouvám pokud se Vám můj dotaz bude zdát stupidní ale i po projití všech možných stránek jsem nenašel pro mě uspokojivou odpověď. Zejména se odvolávám na tuto stránku kde se o této vodě přímo zmiňují http://masozravky.org/index.php?option= ... Itemid=112 pod pojmem demineralizovaná voda si představuju 5ti litrový kanystr který koupím u benzínky. Tato voda je primárně určená do chladících okruhů aut a tak mám trochu obavy zda neobsahuje nějaké škodliviny, které by mohly kytkám ublížit. Zejména mě tedy zajímá rozdíl mezi destilovanou vodou vhodnou třeba do infuzí- ta je zaručeně nezávadná a demineralizovanou vodou z drogérie která nemá zaručenou "pitnost" dá se používat tedy jako zálivka pod Drosera capensis a dionea? Moc děkuji za odpovědi!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 1:35 pm 

Destilovaná voda je produkt destilace (odpaření a následného zchlazení), kdežto demineralizovaná voda je "jen" vyčištěná. Ve velkovýrobnách přes různé filtry a lapače, doma třeba přes reverzní osmózu.
Závadná určitě nebude ani ta od benzinky nebo z drogerie :mrgreen:.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 1:37 pm 

supr, takže pro kytky vhodná? díky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 1:41 pm 

Jo, vhodná je a určitě v ní bude méně minerálních solí, než v té z kohoutku.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 1:46 pm 

jj, to je právě důvod proč se na ní ptám. Lít pod masožravky vodu z kohoutku mi připadá jako barbarství

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 2:14 pm 
Moderátor

No celá problematika je poněkud složitější, než se zdá. Zároveň chci ještě předem upozornit na trochu mylné vyjádření - destilovaná voda se do infuzí nepoužívá!
Destilovaná voda vzniká destilací v destilačním přístroji - dojde k zahřátí na bod varu a vzniklá vodní pára je pak opět chlazena na teď již destilovanou vodu. Je jasné, že množství minerálů ve vodě se destilaci redukuje.
Demineralizovaná voda vzniká v demineralizační koloně, která obsahuje tzv. iontoměniče - ty minerály vychytávají. Je ještě mnohem čistší než voda destilovaná.
To, co si koupíš u benzínky v kanystru, je skutečně voda demineralizovaná. Pro potřeby auta je nejvýznamnější vlastností, že neobsahuje vápník, který by se jinak usazoval jako vodní kámen na stěnách potrubí chladícího okruhu.
Že není vhodná ke konzumaci neznamená, že obsahuje nějakou škodlivinu, např. nějaký jed. Právě naopak neobsahuje nic než vodu a jen vodu. Vodu zbavenou prakticky veškerých minerálů, a právě tím je pro organismus škodlivá. Živé buňky našeho organismu totiž obsahují určité koncentrace minerálů. Běžná voda, kterou pijeme, obsahuje určité koncentrace minerálů a bunky našeho těla jsou tak v prostředí, které je prakticky nepoškozuje. Rozdíl koncentrace minerálů vně buněk a uvnitř buněk je takový, že stěnu buněk nepoškozuje. Jinými slovy osmotické poměry jsou takové, že stěnu buněk nepoškozují. Pokud se však živá buňka ocitne v prostředí demineralizované vody, tedy do velmi výrazného rozdílu minerálových koncentrací, dojde k neřízenému nasávání vody do buňky, jde o proces fyzikální, který není schopna buněčná stěna jakkoli usměrňovat, buňka nárůst objemu nezvládne a nevratně se poškodí (praskne). A to je celý princip škodlivosti demineralizované, ale vlastně též destilované vody. Řečeno stručně a laicky - prosím odborníky, aby mi neukamenovali, jen jsem se to snažil vysvětlit jako trochu poučený laik laikovi. A proč zalévat demineralizovanou vodou, nepoškodí buňky tvých rostlin? Nepoškodí. Substrát rostlin není demineralizovaný tak že zalitím dodáž jen vodu a minerály zůstanou v neměnné koncentraci. Zaliješ-li vodou ze studny či veřejného vodovodu tak do substrátu dodáš i nové minerály společně s vodou. Až se voda odpaří, minerály zůstanou. A opakuješ-li takové zalévání na minerály bohatou vodou dojde k nahromadění vysokých koncentrací minerálů v substrátu a to rostliny poškozuje vlastně na základě stejného principu vykládaného výše. Vysoká koncentrace minerálů váže vodu z buněk a v buňkách je pak vody nedostatek pro běžné metabolické procesy a buňky respektive celé rostliny pak hynou.
Doufám, že problém je vysvětlen.
A vody v kanystru od benzínky se nebojte. Spíše se bojte ceny. Cena vlastní vody v kanystru je opravdu zanedbatelná, prakticky celou cenu tvoří cena plastového kanystru. Lepší je sehnat někde zdroj vody rozlévané, ušetříte tak řadu obalů. Tohle už je ale na trochu jiné téma.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 2:57 pm 

Tak se taky ještě trochu vyjádřím k té "vodě od benzínky". V práci destilovanou či demineralizovanou vodu docela potřebujeme. Jedním časem jsme neměli ani přístroj na její výrobu ani náhradního dodavatele, tak jsme jezdili pro vodu k benzínce. Kvalitu vody kontrolujeme konduktometrem (přístroj na měření vodivosti). Kvalitní destilovaná či demineralizovaná voda má mít vodivost pod 20 mikosiemens/cm. "Voda od benzínky" standartně vykazovala vodivosti 250 a vyšší, což se blíží vodivosti pitné vody z kouhoutku (např. u nás na Liberecku). Takže je otázka, co se v kanystrech u benzínky vlastně prodává za vodu. Podotýkám, že jsme samozřejmě zkoušeli různé benzínky a vody různých výrobců. Podle mého názoru "voda od benzínky" nemá nic společného s demineralizovanou vodou z reverzní osmózy, ale možná je jen obsah vápníku snížen např. vysrážením kyselinou šťavelovou a její přebytek zvedá její vodivost. Ale je to jen doměnka.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 3:25 pm 

Za odpovědi děkuji! Nastává ovšem otázka kde sehnat demineralizovanou vodu :lol: když u benzínky to asi nebude to pravé :? Nastíním svou situaci: bydlím v paneláku, takže nemám možnost chytat dešťovku, nemám žádného známého masožravkáře, protože teprve začínám, takže nemám od nikoho praktické info jak toto řeší on. Ani nemám konexe někde do laborky kde se používá destilka. Tak se přiznám že moc nevím co dělat. Pokud by se chtěl někdo podělit o své know how jak to dělá, byl bych vděčný!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 3:44 pm 

Já mám tu výhodu, že si mohu čas od času přinést vodu z práce. Když jsem v minulosti tu možnost neměl, kupoval jsem ji v OBI. Neměřil jsem její vodivost, ale na kytky je docela dobrá. Jde o to nějakou vodu začít kupovat a vyzkoušet si ji. Pokud kytky nepojedou nebo se začne substrát zasolovat, zkuste vodu od jiného výrobce. Pokud máte větší spotřebu, zkuste popřemýšlet o reverzní osmóze. Dá se pořídit kolem 3000 Kč, možná i méně.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 9:46 pm 

Děkuji za rady. Asi jsem natvrdlý ale jak se pozná zasolený substrát? :oops:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 10:08 pm 
Moderátor

Jednoduše, na jeho povrchu "krystalizují" minerály a tvoří se z nich povlak, bílý, načervenalý atd.

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 05, 2008 11:09 pm 

Pane Kastnere, máte moc pěkné stránky! A k tomuto tématu mě překvapil Váš návod: 5L vody z kohoutku+ 2 polévkové lžíce octa :shock:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 7:18 am 

Pozor: ocet vám neodstraní vápník z vody! Už jsme se o tom s Víťou Chudobou někde rozepisovali. Ocet odstraňuje vodní kámen (z rychlovarné konvice,...), ale v tomto případě maximálně změní pH.
Pěkný den

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 9:16 am 
Moderátor

Přesně tak, používám ocet na změnu pH. Jinak převařením se pouze změní způsob vázání vápníku ve vodě. Jinak záleží na tom, jakou tvrdost vody máte v bydlišti, jak velké jsou květináče, složení substrátu, způsob zálivky nebo zasazené rostliny. Podle toho je potřeba si vybrat i vodu, některým masožravkám vápník nevadí, jiným mnohem více (včetně koncentrace jiných minerálů).
Rosliny se samozřejmě dají udržovat častějším přesazováním, zálivkou dešťovou nebo demineralizovanou vodou. Pokud máte rostlin více, jednoznačně se vyplatí reverzní osmóza, o které se kolegové zmiňují výše. Cena je v dnešní době více než solidní.
:wink:

PS - jinak převařenou vodu používám k zálivce u některých rostlin dodnes - např. i u láčkovek, to jaký jim to dělá "problém" - viz níže...

Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 3:56 pm 

Jak často přesazujete rostliny při zalévání takto upravenou vodou z kohoutku?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 5:40 pm 
Moderátor

Radek Kastner píše:
Jinak záleží na tom, jakou tvrdost vody máte v bydlišti, jak velké jsou květináče, složení substrátu, způsob zálivky nebo zasazené rostliny.

Takže asi tak, záleží na citu, na volném čase, na stavu rostlin nebo substrátu. Na to žádné pravidlo není.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 6:29 pm 

Láčkovky mi přijdou ke kvalite vody hodne tolerantni,dokud jsem nemel RO pouzival jsem jenom odstatou kohoutkovou a taky to šlo

ObrázekObrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 06, 2008 8:41 pm 

Já si taky dovolím přidat jeden postřeh o vodě .....
U nás ve výrobě máme lasery, kterými popisujeme plastové díly a tyto lasery musejí být chlazené vodou ! Od výrobce no používat vodu destilovanou a nedoporučují nám ani vodu demineralizovanou, takže používáme vodu deionizovanou. Poptával jsem se na okresní hygienické správě na rozdíly a jsou to stupně čistoty vody - tedy destilovaná je "nejšpinavější", pak je demineralizovaná a "nejčistší" je voda deionizovaná .........
Ale jinak co se kytiček týká, tak to skouším měnit - tedy mám taky tři stupně, které po čase obměňuji :lol: a to odstátá kohoutovka, převařená kohoutovka a dešťovka - hihihihi :lol: ale přesazování nejpozději jednou za 3 roky se stejně neubráním - ghíííííííííííííííí :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 07, 2008 10:55 pm 

Vidím že tu jsou opravdu odborníci tak si myslím že budete znát odpověď i na tento dotaz: když chci vyšetřit vodu co nám teče z kohoutku tak co musím udělat? Předpokládám změřit PH a tvrdost? Nebo tvrdost a PH je to stejné? Popřípadě jakými pomůckami se tyto vlastnosti vody měří? Jistě Vás už nudím nejapnýmy dotazy ale ja to opravdu nevím :oops: díky za Váš čas

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 07, 2008 11:23 pm 

pH se týká kyselosti (obsah H3O+ iontů). Čím je tato hodnota menší, tím je roztok (voda) kyselejší. Měří se pH-metrem (relativně drahý přístroj, který se musí navíc kalibrovat) nebo orientačně pH papírky (krabička za pár korun). K dostání by mohly být někde v drogerii nebo v obchodech s fototechnikou. Tvrdost vody odpovídá obsahu rozpuštěných solí, hlavně solí vápenatých a hořečnatých. Udává se v jednotkách koncentrací (např. v mg/l) nebo v tzv. stupních tvrdosti (německý stupeň tvrdosti, anglický stupeň tvrdosti). Možná na to existují také nějaké papírky, ale dá se zjistit také analytickými metodami (titrací) a nebo jednodušeji zavodat na vodárny, které Vám to řeknou. Tvrdost vody prozradí i její vodivost (v jednotkách třeba mikrosiemens/cm) - čím je voda tvrdší, tím má obyčejně větší vodivost. Takže doporučuji si zavolat do vodárny, odkud vodu berete, jakou máte tvrdost vody a jestli je to tím pádem voda tvcrdá nebo měkká.

Hezký den

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte dub 08, 2008 10:20 am 
Administrátor

Není potřeba nikam volat ( stejně bych jim nevěřil :D ), kapalina jak pro určení pH tak pro tvrdost vody ( jak vápenaté tak celkové ) se dá běžně sehnat v každé akvaristice a je to celkem spolehlivá metoda.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 12, 2008 4:25 pm 

Já pořád tak nějak nemůžu věřit té destilce z grogerie kdyz tam je psané "jen pro technické účely" :? fakt ji tam mám nalít? Mám z toho obavy :|

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 12, 2008 5:13 pm 

Ahoj,
osobně si myslím, že označení "jen pro technické účely" znamená to, že tato voda není vhodná pro účely např. potravinářské. Jestliže se používá do chladičů motorů, bude tam minimální nebo žádný obsah Ca, což je pro masožravky nejdůležitější. Rozhodně bude tahle voda lepší, než voda z kohoutku u nás (u vás:roll: ) na Moravě, kde je voda tvrdá. Párkrát jsem technickou destilku použil a nikdy se kytkám špatně neudělalo :wink: .
Pěkný víkend

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 12, 2008 5:41 pm 
Moderátor

Mimo jiné druhy zálivky používám běžně i technickou destilovanou vodu už dlouhé roky bez jakýchkoliv problémů. Myslím, že se z toho dělá zbytečný problém.
Ostatně rostliny mnohdy vydrží daleko větší "hrůzy".

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 12, 2008 7:11 pm 

rostliny "zalévám" jen a pouze destilovanou vodu, která je určena pro technické účely. A rostlinky rostou jak z vody :D :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina