Právě je úte úno 20, 2018 12:12 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomuzete prosim?
PříspěvekNapsal: pát črc 25, 2014 4:35 pm 

Dobry den,
dostal jsem od pritelkyne rostlinku z fotky a chtel bych se zeptat, jak se k ni chovat, aby moje zachazeni prezila :-) Neco jsem zde na strankach precetl a tak bych tipl, ze se jedna o saracenii, ale nevim jaky druh. Vzdy se mi masozravky moc libily, ale nikdy jsem nemel odvahu si ji zakoupit. Rostlinka je zakoupena v kauflandu. Okna mame na vychod a na zapad a voda z kohoutku tece tvrda podzemni. Predem moc dekuji za reakce a velice si jich vazim.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Pomuzete prosim?
PříspěvekNapsal: pát črc 25, 2014 5:05 pm 

Určit to půjde dost těžko, protože ve všech těchto velkoobchodech mají různé křížence, ale můžeš si být jistý, že je to z části S. purpurea.
Kytku bych držel na západním okně, kde bude mít více sluníčka a silnějšího. Pokud nemáš možnost někde získat dešťovku nebo za nízký peníz větší množství destilky, tak bych tu kohoutkovou převařil a nechal odstát. Případný usazený vodní kámen se přefiltruje přes kus látky.
A možná bych neváhal a přesadil do nového substrátu, aby nebyla pořád v tom hnusném blátě do kterého je sázejí a které je plně různých živin a hormonů.
Jinak přeji hodně štěstí v pěstování

PříspěvekNapsal: pát črc 25, 2014 9:17 pm 

A da se na to pouzit technicka destilka? Jakym zpusobem ji mam zalevat? Cetl jsem, ze se ma dat do malinko vetsi nadoby a zalit vodou az po vrch aby byl cely substrat ve vode. Je to spravne? A jaky substrat pouzit? Cistou raselinu, ktera je k dostani v kazdem kvetinarstvi, nebo nejaky specialni substrat? Presazovat se da hned? Nemusi se cekat do jara? Dekuji za odpoved.

PříspěvekNapsal: sob črc 26, 2014 7:28 am 

Ano, dá se použít technická destilka a je to velmi drahé, pokud ji budeš kupovat. Přes léto je lepší, když rostliny stojí ve větším množství vody, podobně jako je to v přírodních rašeliništích. Ovšem na zimu budeš muset omezit zálivku.
Jako substrát můžeš použít čistou rašelinu nebo její směs s pískem v poměru 2:1. Já osobně doporučuji přesadit hned po zakoupení, aby si rostlina zvykala na nové podmínky a tím se rychleji přizpůsobila. Teď přes léto máš ideální příležitost.

PříspěvekNapsal: sob črc 26, 2014 12:45 pm 

Takze substrat vymeneny a koupe se v destilce. Ustrihl jsem ty uplne suche listy a dal do o trosicku vetsiho kvetinace a zpet na zapadni okno. Jeste jsem tu cetl, ze by pres leto mela byt venku. Na to si ale musi rostlinky tak od kvetna zvykat,ze?

PříspěvekNapsal: sob črc 26, 2014 8:27 pm 

A jeste jsem se chtel zeptat zda.li ji mam vecer po zapadu slunce rosit? Diky za odpoved...

PříspěvekNapsal: čtv črc 31, 2014 11:28 am 

Zvykat, no, jak se to vezme. Já bych jí vzal a prostě posadil ven. Ony to mají opravdu rády, a jednou začít stejně musíš. ;) Ale rozhodně nerosit. Sarracenie obecně se nerosí, stejně jako se nedávají do akvárií nebo vitrín.

PříspěvekNapsal: čtv črc 31, 2014 1:48 pm 

Díky za reakci! Čili rosit nebudu a myslíš že ji teda můžu šupnout ven na balkon na parapet směřovanej na západ, kam půl dne pere přímý slunce?

PříspěvekNapsal: čtv črc 31, 2014 3:44 pm 

Já bych se toho nebál. Mám takhle venku spoustu rostlin a snášejí to naprosto bez problémů. Jde jen o to, jak rychle si na to zvykne, ale já bych se toho nebál. Jen bych ji možná ze začátku trochu obezřetněji hlídal, a kdyby se cokoliv stalo, tak vyfoť, napiš a poradíme ;)
Ať se daří ;)

PříspěvekNapsal: čtv črc 31, 2014 9:38 pm 

Mockrát děkuju za rady. Moc si toho vážím. Kdyby něco tak se ozvu. Děkuju!

PříspěvekNapsal: ned srp 10, 2014 1:04 am 

Mám jeden dotaz k rosnatkám... Mám doma semínka a chtěl bych se zeptat, zda-li je mám vysít hned, nebo je to v srpnu blbost? Chci je dle rad nasypat na mokrou rašelinu s perlitem, ale nevím, jestli mám takovýto květináč celý přikrýt ještě igelitem, nebo zda nechat pouze na západním parapetu s vodou v podmisce..??

PříspěvekNapsal: ned srp 10, 2014 5:40 pm 

Zdravím, pokud se jedná o nějaké běžné rosnatky jako např. Drosera capensis, tak je klidně můžeš vysít hned (pokud máš v úmyslu nechat je přes zimu doma, což více než doporučuji). Ohledně přikrývání igelitem bych byl opatrnější. Sám jsem to zkoušel u semínek Sarracen, a musím říct, že kytky pod igelitem vyrostly podstatně dříve, ale chce to hodně hlídat a větrat, aby nedošlo k přehřátí a následnému úhynu. Co se týká Droser, tam bych asi igelit raději vynechal, ovšem když je budeš pečlivě hlídat a odvětrávat, nemělo by se jim teoreticky nic stát, ale jak říkám, zkušenost s tím u Droser nemám. ;)

PříspěvekNapsal: ned srp 10, 2014 8:12 pm 

Přesně o takové se jedná - d. capensis, d. nidiformis, d. indica. Objednal jsem si seminka z darwinie - capensis a ty další 2 jsem dostal jako bonus, tak jsem zvědavej, jak mi to půjde. Bydlím v paneláku, takže budou rosnatky na západním okně. Dávají se rosnatky stejně jako špirlice na jaro, léto a podzim také ven? Špirlici mám na balkoně na sluníčku a jak vypadala nic moc, tak jí rostou nové listy. Každopádně moc děkuju za rady!

PříspěvekNapsal: pon srp 11, 2014 12:19 pm 

Rosnatky neletním (nedávám je na léto ven). V pokoji mi docela dobře prosperují. Některé mám také ve skleníku. Jediná výjimka je D. filiformis a D. x hybrida, které mám venku v rašeliništi celoročně.

PříspěvekNapsal: čtv zář 04, 2014 6:35 pm 

Tak ze seminek rosnatek co jsem nasel se mi zda se ani jedno nechytlo. Mam jeste cekat nebo to mam odpiskat? Mam to na zapadnim okne skoro permanentne otevrenym a zacina mi to chytat snad plisen ci co a jeste k tomu zelenou rasu, asi na pestovani ze semen nemam bunky...:-(

PříspěvekNapsal: čtv zář 04, 2014 7:17 pm 

Pošli fotku, podívám se.

PříspěvekNapsal: ned zář 07, 2014 10:00 am 

Ja jedu z tabletu protoze mi shorel ntb a pri vkladani fotek mi nejde tuknout na prochazet, neslo by to poslat na email?

PříspěvekNapsal: úte zář 09, 2014 12:11 pm 

zde jsou přeposlané obrázky od abdula99
ObrázekObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: pon lis 03, 2014 3:00 pm 

Mel bych jeste jeden malej dotaz... Drosery mi nejaky vyrostly ale ted pro zmenu resim smutnice. Pobihaji mi po kvetinacivh. Dal jsem ke kvetinacum lepove desky na ktere se chytaji ale evidentne je to nejak nedecimuje. Dokonce se mi uz rozsirily i na saracenii. Drosera indica mi uz v par kouscich uschnula... Co dal?

PříspěvekNapsal: pon lis 03, 2014 4:15 pm 

Zkusil bych substrát prolít nějakým insekticidem, ten by je mohl vylikvidovat. Smutnice se ti totiž množí v substrátu. Když ho prohrábneš, tak tam narazíš na malé poloprůhledné larvy, které jim patří.

PříspěvekNapsal: sob lis 08, 2014 4:46 pm 

takové to případy řeším mospilanem 20, jak postřikem přímo na kytky, tak i lehkým prolitím substrátu. Toto opakuji asi za 14 dní.

PříspěvekNapsal: pon lis 10, 2014 12:12 am 
Moderátor

Přesně tak smutnice se vyvíjejí z larev, které žijou při povrchu substrátu. Někdy se doporučovalo při malém množství květináčů je "vyplavit" ponoření respektive zaplavení celého květináče vodou a ponechání několik hodin pod vodou. U výsevu to použitelné není, ale pokud je to u již vzrostlých rostlin, tak co celkem funguje. Ale jak psal Dalibor - celý proces hubení se musí ve 14tidenních intervalech opakovat. Protože mezitím se vyvinou nové larvy z vajíček, které nakladly dospělé smutnice.
Tenhle postup se ale pro více květináčů nehodí.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina