Právě je pon pro 10, 2018 12:22 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Můj první výsev semen = problém
PříspěvekNapsal: ned kvě 13, 2012 2:14 pm 

Dobré odpoledne, tak jsem si v zimě koupil semínka Droser, že si je na jaře zasadím a pokusím se, aby v mých podmínkách uspěly a vyrostly v dospělé jedince. 8)
Koupil jsem si více druhů. Zprvu jsem byl překvapen, jak jsou semínka malá :surprise: , ale co, třeba se nějaké uchytí.
Naštěstí jsem byl prozíravý a nejprve jsem vysadil jen dva druhy. Dobře jsem udělal, protože ve snaze, aby substrát nezaschl chytly oba květináčky takovou plíseň, že jsem sakra rád, že to dva kousky od každé přežily :P
Pak jsem vysadil zbývajicích sedm druhů. Čtyři z nich (na obrázku jsou to ty 4 spodní květináče) už se ukazují, ale ta vlevo (D.capensis - nedošlo mi, že už ji mám) obsahovala neskutečné množství semen, které jsem naneštěstí vysel tak špatně, že nevím, co s tím. Poraďte mi někdo, co mám dělat? Mám se snažit je už v tuto chvíli nějak rozdělit nebo nechat povyrůst a pokusit se je rozdělit až potom?

Obrázek

Obrázek
...a příště si každopádně vezmu větší květináče, i kdyby semínek vělo být třeba 5 :D

Předmět příspěvku: Re: Můj první výsev semen = problém
PříspěvekNapsal: ned kvě 13, 2012 3:14 pm 

Jo to se snad stalo každýmu začátečníkovi.Až si dodáš odvahu a budeš je chít rozsadit,
tak nejlepší způsob jak to udělat je zo je rozplavení. Už sliším otázku a to se dělá jak?
To si vezmeš mysku s mírně vlažnou vodou odloubneš část trsu semenáčků i sčástí substrátu,substrát klesne kednu a jednotlivé rostlinky se rozplavoupo hladině a můžeš pikýrovat.

PříspěvekNapsal: ned kvě 13, 2012 6:34 pm 

Díky za radu i to doplnění :D ..asi bych to zvládnul i bez něj - ono to z toho názvu tak nějak vyplývá, ale díky moc. Teď už si budu jistý a snad budu mít příště pevnější ruku :)

PříspěvekNapsal: ned kvě 13, 2012 7:47 pm 

A nebo je nechat zatím být a rozesadit je až za několik měsíců, až budou větší. Krásně se vyselektuje, která rostlinka je nejsilnější a která slabá. Silné přesadíte a slabé necháte být. Taky jsem si udělal "koberec" kapských do misky a nechávám je zatím svému osudu. Mám je asi ve stejné velikosti jako vy.

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: ned kvě 20, 2012 5:39 pm 

Nebudu zakládat nové téma, ale rád bych se zeptal, jak se dají právě semínka Droser získat. V nejbližších dnech mi pokvete Drosera a mé osobní zkušenosti jsou mizivé. Vždy, když mi nějaká kvete, tak kvítky se otevírají postupně (žádná novinka), ale doba, kdy je kvítek otevřen je vždy v řádech pouze hodin.. :( Nevím, jestli je to péčí, nebo je to normální, ale.. ..je to tak.

Rád bych se proto zeptal, jak se ta semínka dají získat? ..případně, jak periodu, během níž je kvítek otevřen prodloužit.

Díky

PříspěvekNapsal: ned kvě 20, 2012 6:35 pm 

Záleží na tom o jaký druh se jedná. Některé jsou autogamické (samosprašné), např. D. capillaris, D. capensis a příbuzné druhy, a u některých je to velký problém. Řešil jsem něco podobného u D. paradoxa, ale ta pokud vím, tak není autogamická.
V případě autogamických stačí když je necháš odkvést a pak jenom posbíráš stonky s květy a lehce dosušíš. Poté je rozdrol v prstech a to malí černý, jsou semínka. Ty můžeš rovnou vysít nebo je můžeš uložit na pozdější dobu.

PříspěvekNapsal: ned kvě 20, 2012 7:24 pm 

Ano, ta co mi již kvete je jak píšete samosprašná a konkrétně se jedná o základní druh D.capensis. :) :? Díky moc, budu se řídit vašimi radami a za nějakou dobu napíši, jak to valstně dopadlo. :wink: ..ještě jednou tedy díky

PříspěvekNapsal: stř čer 13, 2012 2:14 pm 

Jen bych se chtěl zeptat jak dlouho trvalo než drosery vyklíčily?? Já jsem před týdnem vysel cca 7 druhů. Dal jsem je do průsvitných krabiček od cvrčků (pomazánek z obchoďáků), přiklopil víčkem a dal na parapet. Za jak dlouho mám očekávat pidi dravce??
Dík
Jirka

PříspěvekNapsal: stř čer 13, 2012 4:42 pm 

No hele, jak se to vezme - hodně bude záležet na podmínkách.. ty máš ale určitě daleko lepší než já, už jen z toho, co jsi napsal :wink:
Mně se začala nejrychleji probouzet D.capensis a to už po nějakých 2-3 týdnech (byly to však jen mikroskopické semenáčky deroucí se vší silou na povrch.) :) Na druhou stranu taková D.sathulata var. lovellae se mi začíná probouzet až nyní a to už to jsou skoro dva měsíce od doby, kdy jsem je zasadil.. :lol: :|

..takže jsem ti vlastně moc neporadil. :P Počkej si raději chvilku na odpověď někoho zkušeného :D

PříspěvekNapsal: stř čer 13, 2012 5:05 pm 

Hm i to je dobrá rada. Já jsem vysil D. dielsiana,D.spathulata var. lovellae, D. burmanii,
D. nidiformis, D. affinis, D. capsensis "White flower", D. curviscapa

PříspěvekNapsal: stř čer 13, 2012 7:19 pm 

Tak rastliny klíčia tak do 1-2 mesiacov no D. burmanii to môže trvať aj rok :wink:

PříspěvekNapsal: stř čer 13, 2012 7:32 pm 

Téda tak to si dává docela na čas. A v těch krabičkách je to OK

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina