Právě je ned zář 23, 2018 7:17 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nechat doma nebo dát ven?
PříspěvekNapsal: sob bře 10, 2012 2:17 pm 

Dobrý den, tak se nám pěkně oteplilo a já se rozhodl, že pár svých jedinců postrčím na vzduch ven. Měl jsem je tam již loni a dařilo se jim hezky, takže žádný problém. Před nedávnem jsem si ale koupil dvě nové. První jste mi pomohli indentifikovat jako S. areolata, ale co je zač ta druhá to nevím (Nepenthes...?). Kdybyste ji někdo dodatečně poznal, dejte mi prosím vědět. Každopádně jsem se chtěl zeptat, zda-li je mohu dát ven na zahradu? Teplota by již mohla být snesitelná. Nebude jim však vadit přímé sluneční záření..? ..nebo vlhkost vzduchu?

Obrázek

Obrázek

a ještě pokus o jeden detail láčky. Kvalita obrázků je mizerná, ale snad z toho něco vykoukáte..
Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Nechat doma nebo dát ven?
PříspěvekNapsal: sob bře 10, 2012 9:43 pm 

Nejsem sice odborník přes Sarracenie a Nepenthesy, ale troufám si říct, že přízemní mrazíky by ti tu Sarracenii odrovnaly (nemá v sobě nic ze S. purpurea) a o Láčkovce nemluvě. Ta je teplomilná (skleníková), nikoliv venkovní.

PříspěvekNapsal: sob bře 10, 2012 11:24 pm 

Nepku bych každopádně nedával ven, možná tak v létě, kdy bude v noci kolem 20°C.
Jinak co se týče sary, tak bych se přes zimu tolik nebál. Pokud jí necháš přes léto a podzim aklimatizovat, a na zimu jí lehce obklopíš chvojím nebo rašeliníkem, tak je možné že přežije. Je to jenom o tom se přizpůsobit. Možná jí zmrzne většina "trumpet", ale na jaře ti znovu obrazí a vyrostou ti nové.

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 7:56 am 

Díky moc za rady, ale přeci jen bych se ještě zeptal. (Rozhodl jsem se, že tu aerolatu dám ven a toho jedince Nepenthes si nechám v pokoji) Každopádně nevíte, jak je to s přímým slunečním zářením? Nebudou se mi pálit od sluníčka pasti a černat-umírat rychleji než narostou nové?

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 8:25 am 

Ahoj,
pokud chceš mít hezky vybarvené špirlice, tak je musíš umístit na přímé sluníčko :wink: . Špirlice ti poroste i v horších světelných podmínkách. Pasti budou ale v takovém případě špatně vybarvené a v krajním případě "vytahané" a jako by etiolizované.
Pavel

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 10:10 am 

A u té druhé, Nepenthesky, bych použitím akvária, které je umístěné v domě a shora otevřené asi nic nezkazil, což?

A drosery? Můžou na přímé slunce? resp. moje jediná a sice začátečnická Drosera Capensis..?

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 11:24 am 

Zvýšením vlhkosti určite nič nepokazíte :wink: .

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 11:59 am 

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz, co se týká umístění. A sice: před necelými dvěma měsíci jsem si nakoupil semínka několika Droser. Na dotaz položený prodejci, zda-li je mohu zasadit již v lednu, aby jako "měli zimu" mi bylo doporučeno, že to mohu udělat u D.anglica, D.binata var. dichotoma a D.rotundifolia. Zasadil jsem je a umístil do domu - resp. za okno do sklepa, které bylo z důvodu větrání po většinu zimy otevřené.

Nic se ovšem neděje. Zasazené rostlinky nejeví nejmenší známky života :( . Proto bych se chtěl zeptat, zda-li teprve porostou nebo jestli jsem udělal chybu se "zazimováním"
..případně kam mám ještě květináčky přemístit (do tepla do pokoje nebo nechat tam, kde jsou,...)

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 12:45 pm 

D rotundifolia a anglica leží v přírodě většinou pod sněhem a čekají na jaro. Jejich semena tedy potřebují působení nižších teplot aby vyklíčila a došlo k odbourání inhibičních látek, blokujících klíčení. Semena se tedy stratifikují buď v lednici, nebo se nechají ležet někde venku pod sněhem. Nějaká semena samozřejmě mohou vyklíčit i bez stratifikace, ale většina vyklíčí až po ní. Samotné klíčení pak může probíhat třeba od března do dubna. V lednu je málo světla za oknem, tam se budou semenáčky vytahovat a růst nezdravě pokud vůbec nějaká semena bez řádné stratifikace vyklíčí. 10°C není stratifikace, chce to nižší teploty 0 - 6°C. D. binata je sice taky zatahující, ale vyžaduje vyšší teploty než předchozí druhy. Stratifikace v chladu nejspíš podpoří vyklíčení větší části semen, ale zkušenosti mohou být jiné..... třeba se někdo vyjádří.
Počkejte do května, třeba se tam něco pohne.........

PříspěvekNapsal: ned bře 11, 2012 1:27 pm 

Dobře, díky moc za rady. Nechám už je asi tam, co jsou a uvidím, jak v květnu...

Ještě mám semínka D.burkeana, D.burmannii, D.indica a D.spathulata. U těch mi bylo doporučeno vysýt až na jaře. Mám je už v nejbližších dnech vysýt (stylem "nasypat" na substrát) nebo ještě počkat? A dát do tepla do pokoje nebo raději ven?

PříspěvekNapsal: úte bře 13, 2012 5:30 pm 

Nikdo nic :( . To jste mne moc nepotěšili, ale alespoň mi poraďte jako začátečníkovi, kdo z Vás je tu odborník přes rosnatky..

PříspěvekNapsal: úte bře 13, 2012 5:33 pm 
Moderátor

Klidně je už vysej na substrát a nechej zatím doma na jižním parapetu...ale na tohle člověk moc radit nepotřebuje. :wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: úte bře 13, 2012 7:08 pm 

To je mi jasné, nebyl jsem si ale jist, zda-li také náhodou nepotřebují chladovou stratifikaci. To bych asi musel počkat do příštího roku. ..o to mi šlo. Ale díky moc..

PříspěvekNapsal: úte bře 13, 2012 8:59 pm 

Rosnatky všeobecně nepotřebuji stratifikovat. Většina druhů totiž roste v tropickém až subtropickém pásmu. Jen pár druhů roste v mírném pásmu, a i u těch není potřeba stratifikace.

PříspěvekNapsal: stř bře 21, 2012 4:45 pm 

Dobré odpoledne,
měl bych takovou malou prosbu. Asi před necelým měsícem jsem dal na jižní okno (zvenku) Sar. areolatu, S. purpureu a jistý hybrid S. leucophylla x S. psittacina a možná ještě něco dalšího, nevím, ale tyhle dvě jsou dominantní.
Každopádně zejména u toho hybridu jsem zjistil, když jsem naň sáhnul, že je takový oslabený - pasti nejsou tak "pevné" jako dřív a začínají trochu tmavnout (nejspíš vlivem přímého slunečního záření) a vypadjí trochu jako kdyby jim někdo "odsál vzduch" z pastí - jsou trochu splasklé. :o
Chtěl bych se proto zeptat, zda-li byl dobrý nápad dát ji ven a nebo jestli ji mám raději přemístit do domu. :?:

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina