Právě je pon lis 19, 2018 6:30 pm

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pár dotazů začátečníka - Drosera
PříspěvekNapsal: sob led 21, 2012 1:49 pm 

Dobrý den,
jako úplný začátečník bych měl na zdejší zkušené pěstitele pár dotazů. Než jsem se rozhodl zeptat, tak jsem 3 měsíce vyčkal, studoval forum a materiály a rostlinky žijí, zatím :-) Koupil jsem je v jednom nejmenovaném hobbymarketu v říijnu 2011, částečně ze zvědavosti, částečně protože mi jich bylo líto, jak byly zbídačeny a taky proto, že byt, kde bydlím se jeví ideální na pěstování těchto rostlin - parapet mam v podstate vychodo-jiho-částečne i zapadni, takze tam sviti slunce od vychodu do pozdniho odpoledne.

Navic jsem se rozhodl jit cestou jednoho zdejsiho moderatora, ktery razi, ze se rostliny musi prizpusobit prostredi, ne prostredi jim :-) Tak zkousim co snesou.

1) je to drosera aliciae? podle obrázků z googlu by to mělo sedět

2) 1. obrázek je při zakoupení, 2. obrázek je moje mini fytárium z krabic na bonbony, tam jsem je mel cca měsíc a půl, zdvojnásobily svůj objem i výšku, krásně rosily, ale esteticky nic moc

3) po měsici vyhodila jedna šlahoun, hádám květ, ten však uhynul, viz foto 3, předpokládám pro špatnou kondici rostliny?

4) z estetických a technických důvodů jsem si zřídil minifytarko (obr. 4), jak funguje popíši jinde, zde jsem drosery přemístil, přesazeny nebyly, jsou tam již měsíc a půl, mám pocit, že se jim daří celkem dobře, ale rosí minimálně, jen ta úplně v rohu. Domnívám se, že to bude nízkou vlhkostí v fytariu? fytarium je z cca 4/5 z vrchu zakryto - nad droserama, rosím denně, stojí v cca 1,5 cm vody.

5) jak jsem zde na fóru pochopil, jste schopni odhadnout i kondici z rostlin, jak to vypadá s těmi mými na fotkách?

Budu rád za jakékoliv odpovědi, o fytarku a mucholapkach v jinem prispevku.

S pozdravem Herbert

Obrázek ObrázekObrázekObrázek

Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů začátečníka - Drosera
PříspěvekNapsal: sob led 21, 2012 3:25 pm 

Tak abych to vzal postupně, tak jak jsi to tady vypsal.
1) Ano, jedná se o Drosera aliciae. Je to poměrně častý druh, který najdeš skoro ve všech květinářstvích společně s Drosera capensis a capillaris.
2) Nepostřehl jsem otázku, takže neodpovím.
3) Kondice rostliny je poměrně slušná. Zánik květů je spíše způsoben uhnitím, které je způsobeno nadměrnou vlhkostí a uzavřeným prostorem.
4) Též jsem nepostřehl otázku, ale z osobní zkušenosti, tyto rostlinky nemají rády uzavřené prostory a příliš vysokou vlhkost, bez toho aniž by se hnul okolní vzduch. Opravdu, uzavřené akvárium, nebo spíše akvárium všeobecně, není vhodné místo pro tyto rostliny, a tím míním i Dioneu.
5) Jak už jsem psal, kondice rostlinky je slušná, ovšem je co vylepšovat. Pokud se podívám na trichomy, tak je to dost špatný. Jsou malý, nevýrazný a přijde mi, že vůbec nerosí, což je dáno vysokou vlhkostí a tím, že je rosíš ty sám. Pokud je rostliny povytáhlá, tak jí chybí dostatečné oslunění.

Sečteno, podtrženo.
Ideálně vyndat z akvária, umístit do jiné zeminy (např. rašelina s pískem, poměr tady jistě někde najdeš), a nechat volně na parapetu v misce s vodou. Nemusí mít stabilní hladinu vody, ideální je kolísavá hladina, a vydrží i kratší období sucha, tj. 2-3dny. A hlavně NEROSIT.

PříspěvekNapsal: sob led 21, 2012 4:04 pm 

Zkusím dát na tvé rady a na zkušenou nebudu fytárko zakrývat víkema rosit
Ačkoliv se mým droserám dle mého nejvíc dařilo v krabici od bonbonu, kde se krásně rosily. Tím přemístěním jsem riskoval, ale zatím to jde.

Stran přesazení jsem zde někde na fóru četl, že první rok to není nutné a je to rizikové, takže to zatím zkoušet nebudu. Jsou pořád ve stejném substrátu od koupení a jen kolem jsem kvetináčky obsypal rašelinou, protože se mi nelíbí, když v akvárku jen tak stojí květináče.

Každopádně dík za názor

PříspěvekNapsal: sob led 21, 2012 4:25 pm 

To že rosí není znak toho, že jsou fit. Lépe se to pozná na tom, jak vypadají listy a jak vypadají trichomy. Co se týče přesazení, já je přesazuji skoro vždy, když si je přinesu domů. A to proto, že si hned začnou zvykat na jiný přístup. Jsem na ně hold trochu tvrdej, buď přežijou nebo mají smůlu. Problém fytárka je v tom, že nemůžeš zas tak dobře kontrolovat vlhkost substrátu. Jak jsem už psal, jsou to v podstatě nenáročné rostlinky, které vydrží docela dost.

PříspěvekNapsal: sob led 21, 2012 4:56 pm 

:) Taky se přidám -
herberte - rostlinky jsou pěkné a klidně je nech tedy v tom akvárku, jestli se ti to tak víc líbí, ale rada ohledně té vlhkosti je opravdu opodstatněná - teď v zimě obzvlášť v kombinaci s málo světlem - hrozí uhnití rostlinek... :)
PS . k tomu rošení - jejich vlastní rosu , kterou si tak pracně samy tvoří(rosnatky) tím svým rošením smýváš...takže ruce pryč od postřikovače... :D

Tak ať rosí a rostou...

PříspěvekNapsal: ned led 22, 2012 10:54 am 

ok, díky, já myslel, že čím víc rosy a barvy, tím líp.
Zkouším tedy nerosit, we shall see

PříspěvekNapsal: sob bře 31, 2012 7:55 am 

tak jsem se inspiroval Vašimi radami a vypadá to s příbytkem slunečního světla docela dobře.
Nerosím, zálivku jsem omezil, sundal jsem víko z mini fytárka a hned je to poznat.

Obrázek

Nicméně bych měl na zkušené pěstitele další dotaz.
Ono pěkné jsou pouze 1-2 horní "patra" mých droser. Další "patra" jsou osychající listy, bez trichomů, pomalu odumírající. Chtěl jsem se zeptat jestli to tak nechat jako přirozený proces nebo to třeba ostříhat?

Vlastně jsem udělal takový malý pokus, rostlinka vlevo na obrázku totiž takovým prostřihem prošla. Pomalu skomírala, několik "pater" rostliny osychajících, umírajících, ani to horní patro nebylo nic moc, tak jsem to surově prostříhal, nechal horní dvě "patra" a během 14 dnů chytla druhý dech. Krásně rosí, chytla barvu a vyhodila nové listy. Tak uvidíme jak se jí bude dařit dále.

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina