Právě je čtv dub 02, 2020 4:08 am

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nepenthes fusca
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 9:07 pm 

Ahoj, pěstujete někdo tenhle kousek?

Obrázek

Obrázek

Teď už je to tak měsíc co jí všechny nové zárodky láček zasychají a nevyvinou se. :( Prvně jsem si myslel, že to že neláčkuje by mohlo mít příčinu ve zkrácení dne a nižším přísunu slunečního světla. V to jsem přestal věřit, když začaly zárodky láček schnout. Přitom je stále ve vitríně na stejném místě, kdy ještě nedávno láčkovala. Vlhkost má průměrně 78-82%, každý den ji navíc rosím. Nemáte někdo s N.fusca víc zkušeností, nebo nějaký nápad?

Obrázek

Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Nepenthes fusca
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 11:42 pm 

otázka zní, jakou tam máš teplotu? a kdy jsi ji naposledy přesazoval?
Je možné že je na ní trochu víc horko, koukal jsem že ji máš relativně blízko topení, což si myslím není zrovna moc dobré pro horský druh nepky.

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 1:11 am 

Ne tam jsem jí jen fotil. :-) Jinak má kolem 25°C ve dne a 17-19°C v noci. Nepřesazoval jsem ji, mám ji teprve 8 měsíců. Ale doteď normálně láčkovala, jen když jsem ji přestěhoval do nové vitríny tak přestala na chvíli láčkovat, ale zase normálně začnula po chvíli. Tohle zasychání začlo tak před měsícem bez zjevnýho důvodu. Snad jen že oproti létu klesla průměrná vlhkost z 80-85% na 78-82%, je možný že jsem trefil přesně tu hranici vlhkosti co je ještě ochotná tolerovat. Ale nevím, proto se ptám jestli s ní má někdo víc zkušeností, nebo komu v jakých podmínkách láčkuje.

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 12:58 pm 

K tomuto dotazu se mohu připojit i já. Za poslední cca 1-1,5mesíců jsem zaznamenal skoro podobný průběh s (ne)tvorbou nových láček. Místo, kde je pěstuji je oproti létu nezměněné, vlhkost i teplota je stejná, přisvicuji jim jak jen to jde a přesto i nížinné druhy přestaly láčkovat a jakoby zasychaly...

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 1:53 pm 

otázka zní jestli nemáte poblíž tohoto místo ústřední topení nebo nějaký jiný zdroj sálavého tepla?

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 2:24 pm 

Topení není důvod zapínat, tudíž tento faktor to rozhodně neovlivňuje

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 2:32 pm 

Mám to samé u mé láčky, všechny zárodky schnou, světílka tam mají plno a vlhkost si myslím taky, 3x denně ji rosím, a večer přisvicuji.
Mám to také asi měsíc tento problém

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 2:44 pm 

já bohudík tento problém nemám,

rostlinky pěstuji na parapetu v kulových akváriích a stabilně mi láčkují i v zimě při nižším osvětlení

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 3:02 pm 

Co se týče toho topení, tak mám vitrínu od topení odizolovanou 50mm polystyrenu zabaleným v alobalu, takže na straně vitríny nic nesálá a rostlinka je od něj docela daleko ještě za řadou dalších, které bez problémů láčkují. Mám ve vitríně spolu s ní ještě 14 dalších druhů a všechny bez problémů láčkují. Proto se ptám přesně na tento, jestli s ním nemá někdo podobné zkušenosti. :-) Zkusím teď ten poslední list s láčkou zabalit do sáčku, jestli se láčka udělá nebo ne. Jestli jo, tak to bude asi vlhkostí.

Jinak co se týče N.fusca, tak jsem zatím zpozoroval, že je docela náchylná na změnu stanoviště a intenzity světla. Chvíli jí trvá, než se vzpamatuje a zase začne láčkovat.

PříspěvekNapsal: pon led 04, 2010 9:07 pm 

Zdravím, tak pokus se sáčkem uspěl. Na listu v sáčku se tvoří vesele láčka. Bylo to opravdu tím, že jsem trefil přesně tu hranici tolerance. :-)

Ale připadá mi obecně, že starší láčkovky jsou míň tolerantní k teplotě a vlhkosti než mladší a semenáčky. Máte někdo podobnou zkušenost?

PříspěvekNapsal: pon led 11, 2010 10:28 am 

ahoj, nico a odstraňoval si potom ten sáčok, keď pasca vyrástla? neschol potom veľmi rýchlo list, keď bol opät v tej nižšej vlhkosti ??

PříspěvekNapsal: pon led 11, 2010 2:06 pm 

Ne ještě tam sáček je. Neni úplně vyvinutá, chvíli to ještě potrvá.

PříspěvekNapsal: pon led 11, 2010 5:23 pm 

lebo mám tiež druhy, ktoré mi robia pasce bezproblémovo (n.bicalcarata) a potom sú také, ktorým to ide ťažšie (n.ovata, n. hookeriana), aj keď sú v akvarku s RVV 60-90%, pravidelne ich rosím, ale neviem, ako by som ustálil RVV na takých 80-90%, čo by podľa mňa bolo optimum....

PříspěvekNapsal: pon led 11, 2010 7:15 pm 

No já jsem jim teď docela přilepšil mlžičem. Ne že by to vyřešilo problém s kolísáním vlhkosti, ale kytkám to svědčí, znatelně pookřály. Koupil jsem si od http://www.pemacas.cz/7278-mlhovace-a-prislusenstvi/37945-m-011-mlhovaci-pristroj-+-trafo model ML-011. Mám ho zatím jen tři týdny a spouštím ho ručně, ale už teď to pozoruji. Musím ho ještě trochu zautomatizovat, abych se o to nemusel tolik starat. Dám ho do nějaké nádoby s vodou a mlhu budu dovádět do vitríny větráčkem a hadicí. Měl jsem takhle udělaný menší mlhovač, s nižším výkonem neznámého výrobce a pochybné kvality. Vydržel to ale jen 14 dní, pak se do něj dostala voda a přestal mlžit. Musel se nechat týden vyschnout. :-)

PříspěvekNapsal: pon led 11, 2010 10:31 pm 

Nico, tenhle mlhovač (ML011) mám už asi 4 roky. Za celou dobu jsem nemusel měnit membránu (používám měkkou až velmi měkkou vodu) a funguje znamenitě. Pokud se mlha odvádí větráčkem, má skutečně ten výkon, co píšou - na to je třeba dát pozor, protože za chvíli je miska s vodou, ve které je mlhovač ponořený, prázdná a voda je "přesunutá" v podobě mlhy do vitríny, kde se může hromadit. Naprosto stačí přes časový spínač pouštět mlhovač tak 2 hodiny denně ve čtvrt až půlhodinových intervaleh. Jak říkám, mám s ním ty nejlepší zkušenosti. Tak snad bude sloužit i Vám.

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: úte led 12, 2010 1:36 am 

No právě s tou vodou mám problém, za chvíli je všechna pryč, proto ho chci dát mimo vitrínu do větší nádoby, aspoň 5l aby to chvíli vydrželo. Nedal byste sem foto, jak ho máte umístěný vy? Já momentálně sháním nějakou tenkostěnnou, pružnou hadici, kterou dovedu mlhu do vitríny. A ještě aby byla černá, zkoušel jsem průhlednou zahradnickou (byla to první co jsem sehnal), ale je moc tvrdá a co je horší, dělá se v ní řasa. :-(

PříspěvekNapsal: stř led 13, 2010 12:31 am 

To je právě problém - je potřeba, aby byl pod vodou, ale ne moc. Takže leda ho umístit na nějaký plovák. Já osobně ho mám v mělké podlouhlé misce (28x11 cm, hloubka 7 cm), která zabírá místo asi 2 větších květináčů ve vitríně, což jde a dá se za tyto květináče schovat, aby nebyla tak vidět. Snažil jsem se, aby byla co největší na plochu, aby neklesala tak rychle hladina a zároveň co nejmenší, aby nezabírala ve vitríně moc místa. Kapacitu má asi dva litry a z toho 500 ml se dá vyfoukat jako mlha. Na boku mám umístěn větráček, který rozfoukává mlhu po celé vitríně. Vypadá to velmi efektně. Pokud si vzpomenu, o víkendu to zkusím vyfotit.

Zkoušel jsem i vést mlhu z hlavní vitríny vedle do vitríny menší úzkou podlouhlou mezerou mezi dvířky (cca 1x50 cm) a ten 1 cm je málo. Chtělo by to průměr aspoň 50 mm té hadice nebo roury, kudy to povedete. Počítejte také s tím, že pokud budete mít hadici nebo trubku příliš dlouhou, mlha Vám začne na stěnách kondenzovat a do vitríny nedojde.

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: stř led 13, 2010 11:30 pm 

No já mám právě plovák, aby se mlhovač udržoval v konstantí hloubce. :-) Tu hadici jsem měl průměr asi 26mm a fungovalo to dobře. Jenže byla zahradní a hodně tuhá a nepoddajná, tak mi kolikrát i tu nádobu s vodou převracela. To nebylo zrovna ideální. Kdyžtak sem dám taky fotku až dokutím a bude to celé funkční.
Nádoba uvnitř vitríny s velkou plochou hladiny mě už taky napadla, ale chci to právě vyřešit nějak externě, aby mi nezabírala zbytečně místo.

Kolik vám ta ML-011 vyrobí mlhy? V technických specifikacích píšou, že přes 300ml/h ale co jsem ho zatím zkoušel, přišlo mi že je vyrobí DALEKO víc. Jak často vodu doplňujete?

PříspěvekNapsal: stř led 20, 2010 10:21 pm 

Tak jenom pro ilustraci, dodělal jsem druhou verzi mlžení. Zatím to vypadá takhle, ale ještě to neni úplně hotové, zbývá ještě nějak pojistit aby víko víc těsnilo. Mlží ale pěkně. :lol:

Obrázek

PříspěvekNapsal: pát led 22, 2010 10:03 am 

No já jsem mlhovač vyřešil takto.Na dno vytrýny jsem dal část plastového ozdbného krytu na květináče a doněj umístil mlhovača celé okolí jsem obsypal keramzitem.Má to několik výhod celé dno vytrýny mě tvoří nádobu na vodu,veškerá voda která se vysráží opět steče zpět takže nemusím zdaleka sledovat hladinu vody a mohu bez prblému odjet i na několik dní pryč.
Obrázek

PříspěvekNapsal: pát led 22, 2010 5:09 pm 

Přesně takhle jsem to chtěl udělat ve velké vitríně. V té menší jsem na to neměl místo. Děkuji za foto. :-)

PříspěvekNapsal: sob led 23, 2010 12:33 am 

Zdeňku, jak často měníš membránu v tom mlhovači? Přijde mi, že se takhle musí ten mlhovač dost zanášet. Vždyť ta mlha sedá na kytky, po zkondenzování protéká květináči a obohacuje se o rozpuštěné látky. Já ho provozuji v měkké čisté vodě a už mi 3 roky jede bez ztráty květinky. :D

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: stř kvě 12, 2010 8:16 am 

Nico, môžem sa opýtať na priemer a dĺžku použitej hadice, priemer ventilátora a ako si spravil plavák pod tvorič hmly? vďaka

PříspěvekNapsal: stř kvě 12, 2010 5:53 pm 

Jasně neni problém. Tu hadici jsem koupil v jednom zahradním centru, byla mezi potřebama k zahradním jezírkům. Má průměr 38mm a dlouhá je 1m. Shodou náhod přesně pasuje do hrdla od 5l láhve od balené pitné vody. :-) Ventilátor jsem použil průměr 50mm, dávají se do notebooků, tak nebyl problém ho sehnat. Jen je to už druhej kousek, protože ten první jsem měl na nižší přívodní trubce a jak mlžič mlžil a stříkal vodu, tak do něj prsknul a ventilátorek jen zasmrděl. Plovák jsem koupil s mlžičem tenhle http://www.pemacas.cz/7278-mlhovace-a-prislusenstvi/37950-plovouci-disk-s-111-/, ale je to jen košík z plastu uvnitř vyložený polystyrenem.
Začíná to ale dělat pořád míň a míň mlhy asi se zanáší membrána. :-( Jen poslední věc, ten větráček je na 12V a momentálně ho napájím na 9V a i to je dost, žene tu mlhu docela velkou rychlostí.

PříspěvekNapsal: sob srp 03, 2013 6:59 am 

ahoj
Chtěl bych také přispět do tématu.Myslíte že nebude vadit když ji nemám odizolovanou od topení , ale v akváriu mám mocnou vrstvu keramzitu a vody a si 5 cm.
Jinak ostatně láčkovky láčkujou, genliseje rostou , bublinatka se zuřivě množí a to nejlepší na konec D.polifera kvete.

Zdraví Pavel

Obsah fóra » Pěstování masožravých rostlin » Dotazy začátečníků

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina