Právě je úte úno 19, 2019 11:52 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rumunsko 2009
PříspěvekNapsal: pon zář 08, 2008 1:24 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Tučnice alpská je už beznadějně za námi a tak plánuji na příští rok. Zatím jsem okopíroval a trochu upravil příspěvek z předchozího rumunského fóra, které je už trochu nepřehledné. Tak se nedivte, že už jste to jednou možná četli.

Navrhuji věnovat další výpravu aldrovandce. Tou jsme tutu diskusi začali. Aldrovandka je jedním z mála druhů vymapovaných rostlin v Rumunsku. Na níže uvedené adrese lze získat informace z rumunské Natury nejen o aldrovandce. Komplexně zpracováno tam toho moc není, musí tahat přes Google filtrem.

http://n2k.nationalparks.ro/natura2000/ ... oid=168992


Tady je mapka kterou jsem zavěsil na web na začátku naší diskuze, vychází z informací na výše uvedené adrese
Obrázek

a tahle je přímo z odtud
Obrázek

Jedna varianta je jet mikrobusem (případně autem,auty, já ale žádné navlastním) a navštívit více lokalit. Např. cestou tam navštívit lokality v okolí Satu Mare u hranic s Maďarskem (č.1), cestou zpáteční zbytky meandrů Dunaje pod Craiovou (č.2), hlavním cílem by byla delta Dunaje.

Druhá, úspornější, cenově srovnatelná se zájezdem na Piatru, je cesta vlakem přímo do dunajské delty.

A tohle je moje dunajská flotila. V současné době kotví za domem u kamaráda ve vesnici Mahmudia, to je místo na břehu svatojiřského ramene Dunaje.
Obrázek Obrázek


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon zář 08, 2008 3:26 pm 
Registrován: pát pro 21, 2007 1:09 am
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha

Počítej s mojí účastí ať se pojede kamkoliv a jakkoliv.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon zář 08, 2008 5:45 pm 
Registrován: stř led 09, 2008 7:46 pm
Příspěvky: 14
Bydliště: Moravěnka, Morava

Jak jsem si tak prohlížel report z "výpravy do Rumunska 2008" tak k "expedici do Rumunska roku 2009" bych se taky rád připojil...Snad až se rok s rokem sejde budu moct jet... :lol: :roll:

_________________
Michal


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Návrh k diskuzi
PříspěvekNapsal: stř zář 10, 2008 12:20 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

1) Bude to akce otevřená pro všechny zájemce, bez ohledu na příslušnost ke společnostem, věk, barvu kůže, množství vlasů a jiné diskriminující ukazatele. Případní nezletilí účastníci zájezdu budou ale diskriminováni obzvláště hnusným způsobem, budu se chtít na jejich účasti domluvit s jejich rodiči.

2) Musíme se domluvit na dvou základních věcech:
- na termínu konání
- na způsobu dopravy
Proto sdělte jaký dopravy upřednostňujete a jakou máte představu o finančních nákladech.
Pro informaci : cesta vlakem při využití slevy CityStar cca 2500 Kč tam i zpět, bez lehátek
mikrobus by vyšel na cca 8-10 tisíc, při plném obsazení a dobrém kurzu koruny by mohl vyjít
na 6 tisícovek. Zájezd autobusem ( letos pořádali CK Carabus za 8 580 Kč a TCK Pavla Veselého za 6.600, Kč) je také možný, ale má trochu jiné zaměření.
Další náklady: cca 100 Kč/os. jednorázový poplatek za vstup do biosférické rezervace Delta Dunarii, cca 50Kč se
platí za jeden používání vlastní lodě bez motoru, nerozlišuje se mezi kajakem a raftem pro osm lidí. Lehátko ve vlaku stojí cca 500 Kč, ve vlacích vypravovaných rumunskými dráhami ale podstatně méně, letos jsme v Brašově pořídili lehátko do Budapešti za příjemných 210 kaček. Zájemci o rybolov si musí zaplatit za rybářský lístek. Přesnou částku nevím. Mohlo by to být do 500 Kč na týden.

3) Cíl výpravy: hezky si užít pobyt v relativně zachovalé přírodě, v pořádku se vrátit a k tomu nalézt co nejvíce stanovišť aldrovandky a získat údaje o jejím rozšířeni v této oblasti a jejích stanovištních podmínkách. Navrhuji oblast ve středu delty, mezi sulinským a svatojiřským ramenem Dunaje, tam to znám a mám poblíž lodě. Dr. Adamec nám doporučil ( cituji z majlu, bez háčků, čárek a kroužků) „…budete-li mit cas a chut, muzete merit napr. delku rostlin, pocet vetvi, pritomnost kvetu ci semen, korist v pastech, hustotu rostlin na m2, velikost porostu apod. Vsimejte si take doprovodne vegetace a vyskytu bublinatky Utricularia vulgaris ci U. australis, ktere se v delte take hojne vyskytuji.“ Z doprovodné vegetace by asi bylo vhodné zaměřit se i na další druhy, např. žabník a plavín, které by mohli být indikátory trofických podmínek na stanovišti.

Další cíle budou záviset na způsobu dopravy. Vlakem budeme odkázáni pouze na oblast delty a nebudeme se ničím jiným rozptylovat. Autem je možné vyhledávat další lokality cestou a případně navštívit i jiná zajímavá místa.

4) Další otázky do diskuze: ( nutná výbava)
Lodě: k dispozici mám dvě kánoe schované v deltě( Orlice a Vltava), to jsou čtyři místa. Orlice potřebuje drobnou opravu, zalepit menší prasklinu na přídi, následek přepravy ke kanálu Litcov na žebřiňáku před dvěma lety. Další lodě budeme muset vést sebou, hodně se používá typ Pálava, nebo vypůjčit na místě rybářskou loď. Půjčuje se ovšem také za peníze. Bez motoru vyjde na 300- 500 Kč na den. S motorem tak 100 eur na den. Stany jsou nutné s moskytiérou proti komárům, silní jedinci se bez ní ale možná obejdou. Plovací vestu si každý zajistí sám. Považuji je za nutnou součást výbavy. Pro ilustraci: jezero Gorgova má v průměru asi 5 km , jeho okraj, stejně jako okraje všech jezer v deltě, tvoří porost rákosu a v případě převrácení lodě se pomoci nikdo nedovolá.

GPS: bude hodit, kdo ji mák dispozici?

Organizace: skupiny do pěti osob, z důvodu slevy City Star – max. 5 lidí na jednu jízdenku, lehátka si např. musí koupit celá skupina . Skupina si může i pozměnit program, třeba odjet o pár dní dřív a podívat se i jinam. Nebo sednout ve vesnici Gorgova na loď a podívat se chvilku k moři.
Zdravotnické zabezpečení: očkování není na cesty do Rumunsko požadováno žádné, obecně se doporučuje očkování proti žloutence, já se chystám k očkování každý rok a nakonec jedu vždy s imunitou posílenou jenom rumem. Jindřichohradeckým. Zdravotní pojištění je dobré si zaplatit. Lékařské zabezpečení je tam především soukromé, síť lékáren lepší jak u nás a navíc jsou levnější. Dobré je vzít sebou nějaký prostředek na desinfekci vody, doporučuji Sanosil a nebo Savo, to se mi jeví jako nejlepší a navíc má nejlepší poměr cena/výkon.

Mapu delty mám neskenovanou, cca 21 mega v JPG. Posílám přes uschovna.cz.
Rád si vyslechnu či přečtu vaše připomínky a názory.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 17, 2008 4:06 pm 
Registrován: čtv kvě 01, 2008 11:02 pm
Příspěvky: 7

Předběžně se mnou počítej


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Mapy
PříspěvekNapsal: úte zář 30, 2008 12:35 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Přikládám mapky navrhované oblasti.

Obrázek

Celkovou mapu jsem zmenšil na necelé čtyři mega, dá se už poslat jako příloha.

Pro přehled přikládám snímek z Googlu .
Obrázek

Možná výchozí místa jsou vesnice Mahmudia, tam mám schované kánoe, potom vesnice Gorgova na severním okraji stejnojmenného jezera. Do Gorgovy jezdí z Tulcei osobní loď. Břeh kanálu od jezera do vsi by asi byl naší základnou, už jsem tam tábořil několikrát. Až prohledám adresáře tak přidám snímek místní rákosové hospody.
Zajímá mne okolí jezera, hlavně menší jezera Fortuna, Rotund, Radacios, Cuzmintu Mare a Potcoava. Červeně ohraničená oblast s číslem 17 je první zóna kam se nesmí, je to fikaně zabezpečeno neudržováním kanálů spojujících tuto oblast se světem. Dále lze pokračovat po kánalu Litcov okolo jezera Isac k ostrovu Caraorman který je také velmi zajímavou lokalitou.
Z jezera Obretinu udává aldrovandku Štěpán Husák a nedaleko odtud je lokalita ze které pochází rostlina ve sbírce dr. Adamce.

Mapku s údaji o výskytu v Rumunsku podle různých zdrojů chystám.


Google Earth opět zlepšil rozlišení svých map. Došlo i na Rumunsko. Pokud GE zadáte do vyhledávače názvy Gorgova nebo třeba Mahmudia, navede vás rovnou na místa předpokládané výpravy. Okolí jezera Gorgova je už dost čitelné, možná nezabloudíme.
Pokud zadáte názvy lokalit uvedených na serveru N2K ( adresa je v dřívějším příspěvku), lze na zobrazených snímcích rozlišit např. zavodňovací-odvodňovací kanály a vodní nádrže, poslední útočiště aldrovandky po vysušení oblasti mezi Satu Mare a Oradea.


Naposledy upravil Franta Havlíček dne pon pro 08, 2008 4:50 pm, celkově upraveno 2

Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Satelitní mapy
PříspěvekNapsal: stř říj 15, 2008 1:19 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Google Earth opět zlepšil rozlišení svých map. Došlo i na Rumunsko. Pokud GE zadáte do vyhledávače názvy Gorgova nebo třeba Mahmudia, navede vás rovnou na místa předpokládané výpravy. Okolí jezera Gorgova je už dost čitelné, možná nezabloudíme.
Pokud zadáte názvy lokalit uvedených na serveru N2K ( adresa je v dřívějším příspěvku), lze na zobrazených snímcích rozlišit např. zavodňovací-odvodňovací kanály a vodní nádrže, poslední útočiště aldrovandky po vysušení oblasti mezi Satu Mare a Oradea.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř říj 15, 2008 1:57 pm 
Registrován: ned led 20, 2008 6:28 pm
Příspěvky: 42

Zní to vážně lákavě. Pokud by mi vyhovoval termín, tak bych asi jela. Peníze si asi budu muset sehnat sama, takže jako chudý student jsem pro nejlevnější variantu :-).
Jinak, půjčení Pálavy vychází taky cca na 300,-/den, otázkou je, kolik lidí se vejde na onu rybářskou loď, pokud víc, byla by asi výhodnější, ale to je jen drobný detail, na který je času dost :-).


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Náklady
PříspěvekNapsal: čtv říj 16, 2008 10:58 am 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Pro variantu cesta vlakem počítám náklady tak 3500-4000Kč, včetně lehátek oběma směry. Jasněji v tom budeme mít až po Novém roce, až ajzboňáci opět zdraží, ale mezinárodních slev by se zdražování moc dotknout nemělo.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Cesta mikrobusem
PříspěvekNapsal: pát říj 24, 2008 12:14 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Počátkem července 2009 se chystá do delty Víťa Čenovský - Autoslužby MANA - na spíš turistickou výpravu. V případě zájmu pošle na cestu všechny mikrobusy co má, tedy oba dva. Pojedou na týden + cesta. Tak bude možnost uspokojit jak zájemce o levnější variantu, tak i ctitele motorizovaných výprav. Bližší informace zatím nemám. termín vyhovuje hlavně z důvodu, že prázdniny se v Rumunsku rozbíhají naplno až v druhé polovině července. První dva týdny tam mají studenti jakési zkouškové období, nepochopil jsem sice jaké, ale vyhovuje mi to. Nabízí se i možnost kombinace. Někdo pohodlně a na kratší dobu mikrobusem, někdo vlakem na celé dva týdny v bažinách a okolí.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Letní předdunajská výprava
PříspěvekNapsal: čtv lis 27, 2008 4:05 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Pro vzdělání, poučení, pobavení, stmelení a zchmelení účastníků výpravy chci naplánovat menší setkání na jihu Čech. Nejlépe v květnu nebo počátkem června. Podle počasí jaké nám příští rok bude naděleno. Natrénovat si hledání a rozpoznávání aldrovandky, bublinatek, ostřic a další květeny, vyzkoušet plavbu na lodi atd.
Máte - li nějaké návrhy typu kdy, kde, co, a kam podělte se s ostatními.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Účastníci zájezdu
PříspěvekNapsal: pon pro 08, 2008 4:57 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Tady v tom chlívečku budu čas od času doplňovat seznam potenciálních účastníků výpravy.

Změna 7.32009


Naposledy upravil Franta Havlíček dne sob bře 07, 2009 10:28 pm, celkově upraveno 4

Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Účastníci zájezdu
PříspěvekNapsal: pon pro 08, 2008 4:59 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Franta Havlíček píše:
Tady v tom chlívečku budu čas od času doplňovat seznam potenciálních účastníků výpravy.

Upraveno 8.12.2008

Franta Havlíček + Mirka + Roman Šejna,
Kuba Fišer
Honza Vlažný
Jirka Nedoma (hydrobiolog, České Budějovice)
a člověk jménem Majkl


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř led 21, 2009 8:15 pm 
Registrován: čtv kvě 01, 2008 11:02 pm
Příspěvky: 7

Změna plánů, budu to muset asi letos vypustit...


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Úvaha
PříspěvekNapsal: sob led 31, 2009 8:38 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

z trochu jinéno soudku:

měl by někdo zájem o jarní (přelom května/června) o výlet na rumunský Banát? To je ta část Rumunska kde žijí naši krajané. (www.banat.cz)
Jestli tam jsou nějaké masožravky nevím, na stránkách národních parků Banátu se žádné neuvádí, ale stejně tam je hezky.

http://www.cheilenerei-beusnita.ro/
http://www.pnscc.ro/harta%20parcului.htm


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 01, 2009 4:38 pm 
Registrován: stř led 09, 2008 6:41 pm
Příspěvky: 329
Bydliště: Praha 4

Franta Havlíček píše:
z trochu jinéno soudku:

měl by někdo zájem o jarní (přelom května/června) o výlet na rumunský Banát? To je ta část Rumunska kde žijí naši krajané. (www.banat.cz)
Jestli tam jsou nějaké masožravky nevím, na stránkách národních parků Banátu se žádné neuvádí, ale stejně tam je hezky.


Zajímavá úvaha - kdyby k ní bylo i něco bližšího... S masožravkama nevím, nevím, ale je tam asi dost orchidejí, takže čím dřív, tím líp (spíš ten květen, než červen).

_________________
DejF
www.carniplants.cz


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 01, 2009 7:55 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

DejF píše:

Zajímavá úvaha - kdyby k ní bylo i něco bližšího... S masožravkama nevím, nevím, ale je tam asi dost orchidejí, takže čím dřív, tím líp (spíš ten květen, než červen).


Je to zatím jenom návrh k proprání, datum by se upřesnil podle situace a počasí. Je možná doprava mikrobusem (3000 Kč/kus) nebo vlakem a případně si na místě objednat dopravu od krajanů. Mě by osobně lákala soutěska Carasu a bezlesí na hřebeni Semenicu , to ale v případě použití mikrobusu, jinak bych se asi držel Kolem českých vesnic. Soutěska Neri je taky hezká, existence českých hospod na dosah také není k zahození.
O krajanech více na www.banat.cz.
Oblast připomíná spíš Šumavu ( nejvyšší je Semenic, něco přes 1400 m.n.m.), ale jsou tam hlavně listnaté lesy. Vodní toky odkrývají vápencové podloží, je to tam poněkud krasové ( u řeky Caras je jeskyně Comarnic, u krajanů zase Turecká díra, Nera i Caras mají pěkně vymleté údolí).
Pokud tam masožravky nikdo neuvádí tak je budeme muset najít my.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 19, 2009 4:54 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Jarní Banát asi budu muset vypustit z repertoáru. V období květen a začátek června nebudu mít šanci vzít si na týden volna.
Soustředím se tedy jenom na výpravu do delty.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Účastníci zájezdu
PříspěvekNapsal: sob bře 07, 2009 10:29 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Stav k 7.3.2009

Franta Havlíček - nakonec pojedu asi sám.
Kuba Fišer
Honza Vlažný -asi nepojede, bude plnit povinosti muzikanta,
Jirka Nedoma (hydrobiolog, České Budějovi
a člověk jménem Majkl

Dalšími zájemci je parta čtyř skautů, s vlastními pálavami a možná i parta z výkumného ústavu vodohospodářského

Pokud se najde dostatek nejen morálně silných jedinců můžu vzít sebou nafukoivací člun, ruskej invazák. Ovšem je to velmi kolektivní zavatadlo. Mám k němu i takový malý skládací rudlík s údajnou nosností 40 kilo.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned bře 08, 2009 11:27 am 
Registrován: ned led 20, 2008 6:28 pm
Příspěvky: 42

Já bych teda asi taky jela, tak na 95 %


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned bře 08, 2009 1:30 pm 
Registrován: sob pro 29, 2007 12:59 pm
Příspěvky: 60

Franto, taky to zvažuju :). Už je domluvený konkrétní termín, způsob přepravy atd.?


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Doprava a termín
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 3:12 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Emásek píše:
Franto, taky to zvažuju :). Už je domluvený konkrétní termín, způsob přepravy atd.?


Zatím není nic definitivního, chtěl bych vyrazit hned na začátku prázdnin, nejraději vlakem. Ve stejnou dobu ale chystá výpravu do delty i parta ze Strakonic, dopravu zajišťuje dopravce Čenda mikrobusem, počítá s cenou asi 6 500,-Kč.
Vlakem by to mělo být o cca 3000 kaček levnější.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 3:41 pm 
Registrován: sob pro 29, 2007 12:59 pm
Příspěvky: 60

Tak, ju :D! Jestli se vlezem do sedmi tisíc, tak jedu. Začátek července je ideální, to budu mít už klid ve škole, stihnu Strážnické slavnosti, jen pak potřebuju vědět přesný termín, abych nahlásila dovolenou zaměstnavateli. Ovšem nemám stan, najde se prosím někdo, kdo mi nabídne střechu nad hlavou?


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Stany
PříspěvekNapsal: pon bře 09, 2009 3:55 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Emásek píše:
Tak, ju :D! Jestli se vlezem do sedmi tisíc, tak jedu. Začátek července je ideální, to budu mít už klid ve škole, stihnu Strážnické slavnosti, jen pak potřebuju vědět přesný termín, abych nahlásila dovolenou zaměstnavateli. Ovšem nemám stan, najde se prosím někdo, kdo mi nabídne střechu nad hlavou?


Vlastním asi tři použitelné kopence s moskytiérou, můžu zapůjčit. Stan bez moskytiéry nebrat! Ten je vhodný pouze pro masochisty nebo bojovníky za práva komárů.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Mapka
PříspěvekNapsal: pon bře 16, 2009 12:50 pm 
Registrován: ned pro 30, 2007 10:07 am
Příspěvky: 160

Přikládám mapku delty mírně znepřehledněnou zakreslením tras a oblastí kde se budeme pohybovat. Originál je na stránkách biosférické rezervace delta Dunarii :
http://www.ddbra.ro/en/prezentare-gener ... taDDen.jpg
Obrázek


Offline
 Profil  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


 Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 
cron