Právě je úte lis 13, 2018 9:44 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Minuta z přírody , Chvalšovické pastviny - příklad devastace
PříspěvekNapsal: pon srp 11, 2008 12:09 pm 

V sobotu vysílala ČT v cyklu Minuta z přírody šot o výše uvedené lokalitě s výskytem tučnice obecné. Lokalita se nachází vlevo od silnice, cca 500 m od vesnice Chvalšovice na trase Strakonice - Čestice - Vacov.
Bohužel, v archívu ČT se pořad nepovedlo spustit a vysílání a v televizi jsem jej neviděl tak reaguji jen na textovou podobu pořadu.

http://www.ceskatelevize.cz/program/208 ... 50809.html

Bydlím kousek od této lokality tak ji velmi dobře znám. Jedná se o bývalou obecní pastvinu - dráha se to říkalo dříve. Někdy v sedmdesátých letech byl učiněný pokus živit zde národ a řádil tam buldozer s cílem louku zarůstající náletem meliorovat. Příroda, konkrétně skále která je podložím ( myslím, že je to migmatizovaná rula) se ukázala být silnější než stroje. Po odstraně náletu dřevin a narušení už tak slabé vrstvy půdy se tam rozšířila tučnice. Ještě počátkem osmdesátých let tam bylo modro. Bohužel tahle lokalita je ukázkou jak lze soustavnou ochranou přírodu ničit. Před dvaceti lety jsme tam s ČSOP sváděli marný boj s náletem, v současné době ( tedy byl jsem tam naposled asi předloni) tam je docela kuriózní situace. lokalita je obehnána elektrickým ohradníkem aby tam nemohli krávy pasoucí se vedle. asi by poškodili to roští. Tučnice přežívala na ploše asi 2 x 3 metry kde měkdo odstranil kus drnu. Docela zajímavý management péče o lokalitu. V textu zmiňovaný kosatec tam byl přesazen z lesní loučky u nedaleké vsi Kobylka (u Čestic) která byla zalesněna, myslím, že v té době tam kosatec nebyl, jedná se o úspěšný transfer. Nejzajímavějším z celé lokality je spontánní vznik rašeliniště v horní části louky která byla donedávna kosená tak není zarostlá křovím. Budu muset tohle místo opět navštívit. Možná se teď stěhuje tučnice do okolí kde by mohla najít díky pastvě dobytka vhodné stanoviště. Známý jihočeský botanik pan učitel Hartl tam pamatoval i rosnatku, ale ta už bude definitivně minulostí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 11, 2008 2:03 pm 
Moderátor

Díky za info! Ono je jasné, že někdy mnoho péče škodí a občas i v ochraně přírody vítězí demagogie a "ochranářský" šovinismus. :wink: Mhoho lidí je také praktikuje z prosté neznalosti problematiky, čehož můžeme být v poslední době svědky.

Když já někdy ty zazemňující se a zarůstající lokality s chřadnoucími konkurenčně potlačenými kytkami vidím, nejraději bych tam poslal bagr (a nebo pyrotechnika?)! 8) Konec konců P. bohemica pujde taky časem do "kytek", pakliže někdo nezačně na těch lokalitách provádět nějaký aktivnější management spočívající v odstranění vegetačního krytu na části lokality.....ale realisticky si myslím, že prostě na to nenajdou odvahu a jako typicky české se to rozplyne v nekonečné diskuzi co se má pro její záchranu dělat. A zachraňovat se bude, až skoro nebude co....

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku: Bagr v rukou ochranáře
PříspěvekNapsal: pon srp 11, 2008 2:27 pm 

může být pro přírodu požehnáním. Sukcesechce prostě nějakou stálou disturbanci. Jak se jednou lokalita uvede do klidu, druhy které stojí na počítku sukceei za pár let zmizí. Jako kluk pamatuji dnes už dlouhé roky zaniklou lokalitu rosnatky na Prachaticku. Po okraji takových popdmáčených drah vedla cesta k lesu a tam se rosnatce vedlo snad nejlépe, v trsech rašeliníků přerůstajících do kolejí od žebřiňáků a stále stále narušovaných koly vozů a kopyty dobytka. Později jsem tam rosnatku marně hledal. Je už to celé zaleněné, jak smrková platáž trochu dospěla tak se lokalita vysušila a zanikla.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 11, 2008 3:15 pm 
Moderátor

Je to přesně tak, na mnoha lokalitách je vidět, že jim neprospěla (mimo meliorace nebo ukončení využívání jako pastvin) ani to, že nikdo nenajde pořádnou odvahu některé části řádně narušit.
Na pomalu zarůstajících, i když podmáčených lokalitách, rostliny postupně ustupují, pokosení jednou, možná dvakrát za rok (na některých z nich) situaci výrazně nezlepší.
I ta P. bohemica roste v podstatě jen na výrazně narušených místech, na ostatních je na ústupu, případně tam už není.
Občas se třeseme nad tím, abychom posledních deset rostlin nepošlapali, ale vzpomenu-li si na jednu pobeskydskou lokalitu s P. vulgaris, tak nebýt toho, že se k tomuto lučnímu prameništi chodila napájet divoká prasata, která těch cca těch 15 x 2 m pořádně rozdupala a rozryla, asi by už ani tam nic nerostlo.
Na takových "zadupaných a rozhrabaných místech jsou to právě masožravky, které dokážou nejrychleji zareagovat a příznivé místo rychle obsadí....

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv srp 14, 2008 5:08 pm 
Moderátor

mě se tenhle pořad z archivu na webu ČT podařilo spustit a je to zajímavý, ale krátký šot. Jinak musím připojit zkušenost ze Šumavy. Pinguicula vulgaris se tam dá najít hned na několika lokalitách. Typickou šumavskou lokalitou je např. pravidelně využívané skladiště odtěženého dřeva, kde pravidelně půdu rozrývá traktor stahující dříví a nebo lyžařská sjezdovka vlastně podobným způsobem "přirozeně managmentovaná".
Tak to Františku vidím na motyku, tuhle lokalitu může zachránit obyčejná motyka. Ne na vykopání rostlin, ale na rozrytí okolí, aby se měla, kde tučnice usídlit. Bohužel tohle někteří nikdy nepochopí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát zář 04, 2009 11:56 am 

Ono ve spoustě chráněných územích, která mají schválený
management na záchranu určitých zájmových druhů se ten
management neprovádí, a tak louky nám vesele zarůstají
a nikdo se o to nestará, argumentem ochránců potom bývá
nedostatek peněz či pracovní síly jako takové, občas si říkám,
že by nebylo na škodu vzít nějaké to nářadí a ve vlastní režii
tyto plochy zraňovat, v půdě většinou existuje slušná zásoba
semen, která jen čekají na vhodné podmínky, aby mohla vyklíčit,
ale ne každý, kdo by mě na lokalitě s rýčem nachytal by nemusel
pochopit, o jak ušlechtilý čin se snažím :-D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát zář 04, 2009 6:51 pm 

No Kamile mám pocit že bohemice teď svitlo trochu na lepší časy, dík Darwiniáně.Na různých akcích jako bude zase "velké rákosení" se nás schází už stálá skupinka asi tak s10 lidí a dáse říct že se udělalo dost práce a nejen pro bohemiku.Docela mě přešel strach z masového prozrazení lokality,nejdříve se na akci přihlásí spousta lidí a pak se omlovají že mají chřipku,zkoušky nebo dovolenou,jsem zvědavý jakou výmluvu si vymyslý teď.Pro lokalitu je to ale lepší.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát zář 04, 2009 11:43 pm 

Trošku se mi, Zdeňku, nelíbí to slovo "výmluva", protože já tu chřipku předtím opravdu měl, jinak bych se akce zúčastnil. Jak ostatní, to nevím.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob zář 05, 2009 7:41 am 

Aksamit Zdenek píše:
No Kamile mám pocit že bohemice teď svitlo trochu na lepší časy, dík Darwiniáně.Na různých akcích jako bude zase "velké rákosení" se nás schází už stálá skupinka asi tak s10 lidí a dáse říct že se udělalo dost práce a nejen pro bohemiku.Docela mě přešel strach z masového prozrazení lokality,nejdříve se na akci přihlásí spousta lidí a pak se omlovají že mají chřipku,zkoušky nebo dovolenou,jsem zvědavý jakou výmluvu si vymyslý teď.Pro lokalitu je to ale lepší.

Nějak mi nedochází souvislost mezi Chvalšovicema a výmlumava okolo bohemky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned zář 06, 2009 6:14 pm 

Franto souvislost není žádná a omlouvám se že jsem stím zašel do tohoto vlákna.Jen jsem reagoval na poznámku Kamila že půjde bohemika do kytek pokud se nezačne něco dělat.
Jakube neber to osobně,projdi si jednotlivá vlákna na fóru "D" a uvidíš sám kolik se na poslední chvíli omlouvá lidí

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina