Právě je stř dub 25, 2018 1:17 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Masožravky na revitalizovaných výsypkách
PříspěvekNapsal: pát srp 19, 2011 10:08 am 

Dostala se ke mně informace o výskytu MR na rekultivovaných výsypkách na sokolovsku. Na jedné lokalitě se prý uchytily tisíce rosnatek, jinde jsou zase v jezírkách bublinatky. Víto tom někdo něco více?

Předmět příspěvku: Re: Masožravky na revitalizovaných výsypkách
PříspěvekNapsal: pon srp 22, 2011 11:11 am 

:| Že by nějaký nadšený "rozsévač"?

PříspěvekNapsal: pon srp 22, 2011 4:08 pm 

Šarik píše:
:| Že by nějaký nadšený "rozsévač"?

Podle dr. Ivo Přikryla, se kterým jsme se potkali na důlní ubytovně a který se revitalizaci této lokality věnuje, si rosnatka tuto lokalitu našla sama, možná se někde v okolí vyskytuje. Nicméně její výskyt může být , asi bude , jenom dočasný. Stačí změna hydrických podmínek a už se jí tam líbit nebude. teď prý je lokalita zavlažovaná vodou z nedalekého lesa, za čas se to může změnit a prosáknou tam vody z výsypky plné minerálů bude všechno jinak.
Lokalitu jsem bohužel neviděl, jenom o ní slyšel od dr.Přikryla.
A vidět ji by bylo určitě zajímavé.

PříspěvekNapsal: pon srp 22, 2011 9:54 pm 

To je zajímavá informace, nicméně pokud se na tyto místa rosnatky dostanou, je jisté, že musí být v okolí její výskyt hojný :D :D

PříspěvekNapsal: úte srp 23, 2011 9:57 am 

Petr Vacek píše:
To je zajímavá informace, nicméně pokud se na tyto místa rosnatky dostanou, je jisté, že musí být v okolí její výskyt hojný :D :D

Je to celkově zajímavá lokalita. Velmi různorodá, díky místům s roztroušenými křovisky je to ráj pro ptactvo, botanici zase sledují šíření jednotlivých druhů. Něco se sice na výsypky vyselo a vysadilo, ale většina druhů se tam šíří samovolně. Pro geology a hydrobiology jsou zase lákadlem pěnovcové močály. Díky vysokému obsahu uhličitanů ve vodě vznikají nejen pěnovcové močály, ale našel jsem například na spodní straně kamene přes který občas teče voda krápníky silné jako ruka.
V jezírkách s bublinatkami panují sice oligotrofní podmínky, ale voda v nich má poměrně velkou vodivost, projevuje prý se to na bublin, nají jiný tvar lístků.

PříspěvekNapsal: úte srp 23, 2011 9:08 pm 

Ono na Sokolovsku rašelinišť neni vyloženě málo a rosnatky se tam údajně vyskytují. Mám v merku ještě pár neturistických míst, kam se chci podívatZatím jsem byla jen na Kladské, kde jsou klasicky turistické chodníčky a tabule, kde zmiňujou i rosnatky. Tam jsem teda žádné neviděla, což ale neznamená, že na nepřístupných místech nejsou :) .

PříspěvekNapsal: úte srp 23, 2011 9:34 pm 

Katka Králová píše:
Zatím jsem byla jen na Kladské, kde jsou Ono na Sokolovsku rašelinišť neni vyloženě málo a rosnatky se tam údajně vyskytují.

CHKO Slavkovsky les je uzasne misto, provadel jsem tam take pruzkum, ale nenasel jsem tam take nic masozraveho a to myslim, ze celkem detailni na vice mistech.
Mozna to bylo tim, ze to bylo na zacatku kvetna a tenkrat bylo chladne jaro v te dobe tam i trochu snezilo a teploty max.5C pres den, a rosnatky jsou casto jeste v raseliniku dobre ukryte. Jelikoz jsme bydleli primo na Kladske, tak tam jsem to prolezl dost detailne a nic, ani lonske kvetni stvoly, ktere by je prozradily. :cry: :cry: :cry:
Nicmene myslim, ze ty revitalizovane plochy o kterych se bavime jsou vice na sever blizko u Sokolova

PříspěvekNapsal: úte bře 13, 2012 10:42 am 

Výsypky jsou pro mnoho přírodovědců velice ceněnými lokalitami, protože se zde vytvoří takové prostředí, které je vhodné pro života mnoha rostlin, které jinde nerostou. Semínka mohla být i v půdě a počkat si, až se vytvoří příznivé podmínky pro růst. Řekla bych, že tam ještě několik let vydrží, protože tyto lokality si udržují svůj ráz a přítok vody docela stále.

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina