Právě je pát čer 22, 2018 12:33 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: lokalita P.bohenica dnes
PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 9:06 pm 

V knize, ze které jsem citoval, píší, že pro takovéto lokality, kde se nachází Hlízovec(dočasná rašeliniště, rašeliniště, podmáčené louky), je velmi vhodné provádět občasné sečení a odstraňování náletů. Jednoznačně nesnášejí konkurenční rostliny a odcházejí do věčných lovišť. Na této lokalitě to teda vzali z gruntu, ale to ještě neznamená, že se tam Hlízovec neobjeví. Jak říkám, deset let není žádná dlouhá doba. Tak asi takhle. To neznamená, že stav jaký tam momentálně je, podporuji. Možná by stačilo šetrnější odstranění porostů. Třeba u takového Sklenobýlu se stalo, že se na lokalitě objevil až po sto letech. A to není na jeden náš život. Takže, až naše děti našich dětí pochopí, že ochrana přírody nespočívá pouze ve snižování emisí v ovzduší, ale také v lokální ochraně a zabraňování vysušování, tak se snad dočkají i toho Hlízovce....

PříspěvekNapsal: stř bře 24, 2010 8:48 am 

Což o to, kniha je to dobrá, jen má asi každý svůj výklad. Já netvrdím, že se tam hlízovce (jen poznámka: česká jména se píší s malým písmenem; latinská s velkým u rodu a kurzívou) neobjeví, řekl bych, že tam nějaké i zůstaly (snad), ale to co udělali nemá s managementem odstraňování náletů nic společného. Na dané lokalitě, tam kde hlízovce rostly, to nebylo se zarůstáním tak hrozné... teď jsou tam jen koleje a odebraná část hlíny - i s mykoflórou potřebnou pro růst orchidejí. Udělalo se A - dobré pro masožravky (v případě, že se nezmění vodní režim), obojživelníky a ptáky, ale jaksi už nikdo moc nepřemýšlel o B, což jsou v daném případě orchideje a entofauna. Není to ale jen problém tady, to je, bohužel, v našem státě běžné - tím myslím v ochraně a managementu lokalit.
Hlízovec se sklenobýlem vůbec nemůžete srovnávat. To je ekologicky úplně něco jiného. Ten se může objevit po deseti letech i v ideálních podmínkách. Roste skrytě podzemními oddenky a ne každý rok musí vytvořit květy. Navíc objevit sklenobýl venku je dost těžké a je to věcí náhody (Mirek Srba by mohl vyprávět). Nemyslím, že je tak vzácný, jak se píše (ale vzácný pochopitelně je).
Díval jsem se, Jardo, na Vaše fotky. Pěstujete docela zajímavé druhy - tím myslím ty evropské terestrity. Ty se pěstují mnohem hůř než tropické epifyty.
Jen malé rýpnutí na konec - zkuste si květináč s Dactylorhiza praetermissa přejet traktorem a schválně, za jak dlouho se Vám znovu objeví :wink:.

PříspěvekNapsal: stř bře 24, 2010 7:48 pm 

Tak samozřejmě já jsem nestudoval přírodovědeckou fakultu, abych mohl vědět, jak správně se druhy popisují. Jsem pouze samouk, i když je pravda, že na tuto školu jsem si přál jít, ale má maminka byla jiného názoru. Každopádně orchideje mě zajímají a obzvlášť tyto evropské druhy. Všechny informace mám pouze z knih, takže se omlouvám, jestli autoři v knihách mluví nepravdy nebo se pouze mýlí. Jen jsem chtěl reagovat po tom, co zde padaly názory, jak katastrofálně to dopadlo. Myslím si, že větší katastrofa je, když někdo vlastní pole a nechává ho pouze ladem, než se najde investor, který ho koupí a postaví hypermarket. Takže buďme rádi, že tam nestojí Tesco. :lol: :lol: :lol: :lol: Jo takových polí tu máme spousty, která byla vysušena v místech, kde byly bažiny a rostla tu právě tučnice česká. Teď leží ladem, protože družstvo se rozpadlo a majitelé, kteří to dostali v restituci, se o to nesnaží starat....

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 8:30 am 

Už nebudu řešit ochranářské aktivity pro zviditelnění...

Já nepsal, že se v knihách mluví nepravdy. Psal jsem, že máme každý svůj výklad. Jsem dalek takových hodnocení a i když si to někdy myslím, tak to (většinou) nikde neventiluju. S Davidem Průšou se znám a vím, že to je člověk, který kytkám, a orchidejím Evropy obzvlášť, rozumí a hodně jich už viděl. Btw. taky nemá přírodovědeckou fakultu, je to doktor (tím myslím lékař). A právě o tom to je. Člověk nemusí mít bižolu, aby věděl jak se co píše. Stačí chtít a dá se to vyčíst z knih, najít na netu... těch možností je spousta. Neberte to ve zlém, ale argument, že nemám bižolu, tak nevím, jak se co píše, asi moc neobstojí. Já ji nemám taky a poučuju tady už dva roky (nebo jak dlouho už na této adrese tlacháme) 8).

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 12:40 pm 

Masožravky se na daném stanovišti objeví jistě již letos.Mnohem horší to bude právě s orchidejemi,když rostou všude v okolí i těsně v sousedství,bude trvat léta než se objeví první kvetoucí exempláře ze samovýsevu,pokud nebudou uměle přenesné z jiné zanikající lokality.

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 9:36 pm 

Ale, že jsme to tady rozjeli? :lol: :lol: :lol: No, každopádně jste mě překvapil se známostí s panem Průšou. Evidentně jeho knihu máte také nastudovanou a to je dobře. Alespoň se o to také někdo zajímá. Já procházím pár fór a tam se samozřejmě hovoří hlavně o rostlinách, které zakoupíte v Hypermarketech nebo v takových těch Hobbymarketech. No a konečně nějaká konfrontace a doufám, že se zkušným člověkem. Jak říkám, jsem mladý kluk co nabírá zkušenosti, takže do mě. :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

PříspěvekNapsal: stř dub 07, 2010 4:50 pm 
Moderátor

Koziště jsem v sobotu navštívil a zásahu AOPK tleskám. Na cca 1/6 plochy v místech, která si pamatuji, jako silně zarostlá rákosem a kde se pouze slunili nudisti, došlo k stržení drnů v délce cca 200 m a šířce pásu cca 50 m, s tim že ve spodní části se vytvořila volná vodní plocha. Asi to není nic, co by ohrozilo vodní režim a nebo populace orchidejí či tučnice české, která roste na opačné straně této lokality. Bude strašně zajímavé sledovat tu postupnou sukcesi a zcela jistě jsou to vhodné plochy mimo jiné pro kolonizaci tučnicí českou. Na to sev dalších letech velmi těším.

Naopak to co provádí na lokalitě P. bohemica Darwiniana&Rubes&aspol mě přijde naprosto zbytečné (razantní kosení bezkolence v pásu 10 x 300 m), naopak v některých aspektech a postupech velmi škodlivé. Holt jsou to "odborníci" na management lokalit. Opravdu rád bych viděl profi-plán managementu této lokality a stavy rostlin před zásahem DW a po nich a rád bych si o tom s někým z AOPK podiskutoval. Naopak se mi zdá, že divoká prasata jsou schopna provést mnohem účinější zásah na lokalitě, než tato skupina sekáčů.

Dost jsem se taktéž pobavil, když jsem na lokalitě potkal za dobu 2 hodin, co jsem tam v okolí byl, asi další 4 skupiny návštěvníků -takže místo je to již díky darwinijaní medializaci provařené dostatečně. Už jen zbývá najít záhonky se Sarracenia purpurea a nebo Pinguicula grandiflora a nebo kemp podobných aktivistů, kteří křovinořezy a sekačkami chrání jedinou lokalitu jimi vysazené tučnice řecké. :twisted:

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

PříspěvekNapsal: čtv dub 08, 2010 8:38 am 

Kamil Pásek píše:
Dost jsem se taktéž pobavil, když jsem na lokalitě potkal za dobu 2 hodin, co jsem tam v okolí byl, asi další 4 skupiny návštěvníků :twisted:

A bavil jste se skupinkami navstevniku, odkud pochazi a co na lokalite pohledavaji, bych se totiz vubec nedivil, kdyby nejaky podnikavec vsechny tucnice vyrejpal a pak prodaval jako raritku na zahradkarske vystave :( :( :( :(

PříspěvekNapsal: čtv dub 08, 2010 9:26 am 

Já bych se zas nedivila, kdyby to byli obyčejní turisti. Sobota, bylo docela pěkně, okolo samé lesy, místo na parkování, ideální na výlet...

PříspěvekNapsal: sob čer 19, 2010 8:07 pm 

Dnes jsme byli ve Starých Splavech na chatě vyměňovat toaletu a celkově chatu připravit na sezonu a napadlo mě, že by jsme se mohli podívat po nějakém tom rašeliništi, jestli pak objevím tučnici českou. Sešli jsme ze silnice s tím, že rozhodně nic nenajdu a že já prostě štěstí mít nebudu. No, asi po dvou minutách chůze se před námi objevil mokřad, přesně takový, jako zde občas ukazujete ze svých cest. Oči ihned padly k zemi a já začal "lovit". První, co jsme viděli, byly rosnatky okrouhlolisté, ty se zkrátka nedaly přehlédnout (byly opravdu všude a ačkoliv jsme se snažili, tak určitě pod našema botama nějaká zaplakala). Ale já jsem chtěl vidět tučnici. I když jsme koukali úplně všude, tak jsme je nemohli a nemohli najít. Najednou zvolám heureka, já orchidejář objevil hlízovec loeselův a docela pěkný trs, až mě to překvapilo, no tučnice to stále nebyla, i když v podstatě jsem byl, jak se říká, v sedmém nebi. Jsme na odchodu a já jsem se vyloženě coural a vzal jsem to trochu jinou cestou (všudy přítomnými rosnatkami) a bác ho první, druhá, třetí tučnice. Moc jich tam nebylo, žádná nekvetla a u některých se mi dokonce zdálo, že je květní stvol odštípnutý, ale našel jsem. Každopádně jestli se jednalo o tučnici českou, to nevím, ale rád bych to jednou zjistil. Výlet se vydařil, i když byl původně pracovní....

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: ned čer 20, 2010 7:14 pm 

Škoda žes nevyfotil lokalitu ale nejspíš jsi byl podle fotek na Baronském rybníku.Zdenek

PříspěvekNapsal: ned čer 20, 2010 9:35 pm 

Na Baronaku rostou tucnice v dirach a okoli, tohle vypada spise na Kosiste v jeho chudci casti. :D :D

PříspěvekNapsal: ned čer 20, 2010 9:38 pm 

Lokaliu jsem si vyfotil, akorát nevím, jestli by bylo dobré to hned tak dávat do éteru, protože nevím, jestli by to nebylo spíš na škodu.....

PříspěvekNapsal: pon čer 21, 2010 6:32 am 
Moderátor

olaw píše:
Lokaliu jsem si vyfotil, akorát nevím, jestli by bylo dobré to hned tak dávat do éteru, protože nevím, jestli by to nebylo spíš na škodu.....

Obecně uveřejňovat lokality je dnes spíše na škodu. :evil: Má to mnoho rizik od zvýšeného impactu, až po zavlečení nepůvodních druhů natěšenými pěstiteli.

V případě P. bohemica, se asi není čím trápit, neboť ty lokality jsou již dávno profláknuté a velmi medializované, těmi co "chrání" její poslední populaci. :lol:

Předmět příspěvku: Re: lokalita P.bohemica dnes
PříspěvekNapsal: ned črc 04, 2010 7:03 pm 

Docela by mě zajímalo, co tak špatného Darwiniana na Kosišti dělá, že se tam tučnici tak daří... rákos to kosení přežije, dokonce i jiné zdejší trávy, o ně se bát nemusíte. Rotundifolie, bohemicy a liparisky tam byly všude, o minorce nemluvě! Přivítal bych nějaký konkrétní nápad, vídku, jak ten management zlepšit, aby se ten tragický stav zlepšil.

O tom, jaké to tam opravdu je, se můžete přesvědčit z následujících fotek: http://jakubstepan.galerie.cz/4686837-akce-leto-2010#
Obrázek

PříspěvekNapsal: úte črc 06, 2010 6:42 pm 
Moderátor

Jakub Štěpán píše:
Docela by mě zajímalo, co tak špatného Darwiniana na Kosišti dělá, že se tam tučnici tak daří... rákos to kosení přežije, dokonce i jiné zdejší trávy, o ně se bát nemusíte. Rotundifolie, bohemicy a liparisky tam byly všude, o minorce nemluvě!

Taky by mě docela zajímalo, co by se tak špatného stalo, kdyby se tato kontroverzní "údržba" neprováděla. :D Tučnice by to jistě přežily, jako v minulých 20 letech, co osobně znám tuto populaci a stále tam byly v dobrých počtech a v životaschopné populaci i bez těchto aktivit. :wink: . A z čeho se domníváte, že se tam P. bohemica daří nyní lépe, než v uplynulých letech, kdy tam tento podivný sociální "management" nebyl prováděn? Máte nějaký seriózní důkaz? Tak sem s ním!

Já se naopak domnívám, že to co tam Darwiniana provádí, je velmi riskantní z mnoha důvodů.

Jinak díky za super fotky ze společenské akce s dětmi, které naprosto o ničem nevypovídají, a dále obecné proklamace typu rostlin je hafo a jsou všude a naše aktivity pomáhají, ale v případě, že někdo provádí tyto zásahy na tak cenné lokalitě (byť ze souhlasem AOPK), tak bych očekával poněkud profesionální přístup a relevantní postupy. Nicméně od natěšených amatérů s nulovou zkušeností a praxí s těmito zásahy, asi nelze čekat mnohem více, než práci s kosou a rýčem a následně tyto samochvalné výkřiky na internetu...

PříspěvekNapsal: úte črc 06, 2010 7:19 pm 

Ok :) , a Vy nějaké seriózní důkazy máte? Taky bych je rád viděl.
Já osobně bohužel ničím než fotografiemi z nedávné doby nedisponuji. I z nich je však dobře vidět, jak si populace vede dobře. Samozřejmě jak by si vedla bez našeho zásahu je těžké odhadnout. Vzledem k tomu, že louka byla značně zarostlá, bych to ale tak růžově neviděl. Tučnice by asi přežily, proč taky ne, když už tam byly tak dlouho a skoro v pohodě, ale nevěřím tomu, že by se rozpínaly tak, jako teď. To se na mě nezlobte.

PříspěvekNapsal: úte črc 06, 2010 8:28 pm 
Moderátor

Jakub Štěpán píše:
Ok :) , a Vy nějaké seriózní důkazy máte? Taky bych je rád viděl.

Důkazy čeho byste rád viděl??? Toho, že medializace DW, zvýšila impact na tuto lokalitu několikanásobně? Toho, že nemáte žádnou zkušenost s podobnými zásahy a zbrklými postupy můžete napáchat více škody, než užitku? Toho, že pro tuto populaci jsou takovéto razantní zásahy naprosto zbytečné?

Důkazy nejsou potřeba, tato populace roky dobře prosperovala i bez vašich zásahů!

Jakub Štěpán píše:
Já osobně bohužel ničím než fotografiemi z nedávné doby nedisponuji. I z nich je však dobře vidět, jak si populace vede dobře.

Přesně takové fotky mám taky, z minulých let, před zásahy DW. Populaci znám 20 let. O čem to vypovídá? 8)

Jakub Štěpán píše:
Samozřejmě jak by si vedla bez našeho zásahu je těžké odhadnout. Vzledem k tomu, že louka byla značně zarostlá, bych to ale tak růžově neviděl. Tučnice by asi přežily, proč taky ne, když už tam byly tak dlouho a skoro v pohodě, ale nevěřím tomu, že by se rozpínaly tak, jako teď. To se na mě nezlobte.

To jak by si populace vedla bez vašeho zásahu, není těžké odhadnout. Vedla by si stejně, jako v uplynulých letech, kdy to částečné zarostení zase tak v krátkodobém horizontu nevadilo. Tady si bohužel pár lidí vymyslelo činnost a teď ji urputně realizuje. To že planě kosíte 98% louky, kde tučnice česká neroste, jí moc nepomáhá, ačkoliv to tak interpretujete. Navíc zásadně si pletete ekologii horské spásané pastviny a nižinného mokřadu, což může být další průs.... Ale pomůže to hlavně těm, co se jim snažíte nakukat, že to dělají pro dobrou věc, že? :roll:

To že se dle vašich slov tučnice "rozpínají" a je jich hafo jak říká garant tothoto projektu, je sice verbálně hezké, ale abyste mě přesvědčil, že tyto aktivity nějak pomáhají, tak by se hodily především seriózní fakta.

Už samo to, jak tato akce začala, bez seriózního hydro-botanického průzkumu svědčí o děsivém amatérizmu zúčastněných. Existuje vůbec nějaký schválený plán managementu, který se realizuje, nebo to řešíte intuitivně na místě?

PříspěvekNapsal: úte črc 06, 2010 9:52 pm 

Je jasné, že oba jsme v této věci zaujatí. AOPK, jakožto objektivní pozorovatel, se ale přiklání na stranu Darwiniany. To také může o něčem vypovídat, není tomu tak? A nejen AOPK, je víc autorit, které tu nechci jmenovat, kteří vidí tyto zásahy pozitivně.

A vůbec, čemu naše zásahy mohou uškodit, jak se tu všude dříve tvrdilo? Vidím jen dobré výsledky. Při nejhorším to s populací nehne ani na jednu stranu (což z Vašich řádků dokonce i vyplívá).

Plán prací, pokud vím, sestavuje AOPK, Darwiniana pouze poskytuje pracovní sílu. A dle mého názoru mnohem kvalifikovanější než nějací univerzální pracovníci, kteří by na tučnici na lokalitě nebrali takový ohled, jelikož dělají za peníze a ne pro nějaký dobrý pocit.

Pokud máte fotky z doby před 20 lety, určitě se na ně rád podívám, jistě nebudu jediný. Bohužel výpovědní hodnota fotek je malá, vždy zachycují jen výsek, ne celou populaci.

Jak myslíte to krátkodobé zarostení? Ty nálety se odtamtud v krátkém časovém horizontu sami nedostanou. Leda že by se tučnice na čas odstěhovala vedle, což, jak jistě uznáte, je v současnosti trochu problematické.

Amatérismus - Ok, jsme amatéři, neživíme se tím. Děláme to pro radost. Je to špatně?
A ty prvotní výzkumy o kterých mluvíte by měly nějaký hlubší smysl, krom toho, že by Vám vzaly trumfy z rukávu? Vždyť jediné, co svou přítomností narušujeme, je rákos a traviny, nemůžeme ovlivnit hydrologii lokality. A pokud myslíte výkop jezírka a strhnutí drnu na druhé straně lokality, tak s tím nemá Darwiniana nic společného - to dělá AOPK bez našeho souhlasu, k čemu by se nás také ptali? Tučnice tam zatím není.

PříspěvekNapsal: úte črc 06, 2010 10:31 pm 

Někde jsem četl, že expanze těchto druhů, je jen díky tomu, že se zde těžila rašelina a že byl takto drasticky obnažen povrch. Díky tomu se zde rozrostla populace rosnatek, hlízovců a nevím, jak je to s tučnicí, tak dalece tyto lokality neznám(zda byla vysazena později nebo se tam objevila jako ostatní duhy rostlin). Myslím si, že to zas až taková katastrofa, jako těžba rašeliny v minulosti není a i tak si rostliny dokázaly poradit. Jak už jsem výše psal, pro některé druhy orchidejí 10 let neznamená dlouhá doba. Třeba za 40 let tam bude krásně.... :lol: :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: stř črc 07, 2010 5:41 am 
Moderátor

Promiňte, já nejsem v této věci nikterak zaujatý a snažím se o maximálně objektivní postoj. Ano, máte pravdu, nyní je dost těžké říci, nakolik zásahy DW budou pro populaci P. bohemica přínostné, či nikoliv. Ale není to příliš cenná lokalita (řekněme dneska jediná slušně prosperující), aby se přímo v místě výskytu tučnic dělaly tyto experimenty???

Ty zásahy AOPK na opačné straně louky jsou OK, a jiště dobré výsledky budou vidět za pár let, ale na těch se DW nepodílí, pouze se tím na svých stránkách vehementně chlubí.

A Jakube Štěpáne opět prosím fakta: Mě by velmi ty autority, které tuto činnost podporují zajímaly, buďte konkrétní. Bojím se, že žádní takoví odborníci nejsou. Pokud existují nějaké odborné posudky a plán péče o lokalitu, sem s nimi! Prozatím se zdá, že skladba vašeho odborného "týmu" je tristní. To že to děláte zadarmo a s nadšením o ničem nevypovídá, mnohem více o tom vypovídá jak to doposud děláte a jaké s touto prací máte zkušenosti. Ty byly doposud nulové a výsledky neprůkazné (tedy pokud neberete jako výsledek hromadu pokoseného rákosu a trávy a večerní opékání párků). A nezlobte se, já bych se raději nechal za peníze operovat od lékaře s 30 letou praxí než zadarmo od nadšeného studenta medicíny. :D :D :D

Darwiniana jako společnost pěstitelů se prostě rozhodla mít v přírodě vlastní zahrádku, tak se teď takto na velmi botanicky cenném území pěstitelsky realizuje. Ani by mi to nevadilo, kdyby to bylo v opačné straně louky, daleko od původního výskytu tučnice, kde by bylo mnohem transparentnější, nakolik je tato práce užitečná.

Velmi se bojím, že stejně jako vaši spolusekáči máte o ekologii tučnice české velmi špatné povědomí, když ji považujete za heliofyt?!? A taky se bojím, že o té lokalitě víte strašně málo, neboť migrace toho druhu není prvotně způsobena zarůstáním, ale je to právě důsledek změn vodního režimu. Takže třeba to hloupé kosení bezkolencové louky, jen tak po "hlavě" drnů na ploše cca 200-300m2 je opravdu na nic, jen je to možná dobré pro něčí ego, nebo jak vy tomu říkáte: pro dobrý pocit. A tak bych mohl pokračovat... :wink:

PříspěvekNapsal: stř črc 07, 2010 6:58 am 

A vy myslíte, že by se tučnici perfektně dařilo v porostu bezkolence, kde volné plochy pokrývá jeho sušina? Nikdo netvrdí, že bohemka je čistý heliofyt, ale určitě jí otevřená plocha vyhovuje víc, než podmáčený les. Ona si tam vždy své místo, kde je sluníčka akorát, najde.

O těch autoritách už jsem psal výše. Nemám tu v úmyslu nikoho poškozovat. O jejich existenci si klidně pochybujte, já taky o spoustě věcí pochybuji. Já osobně v rukou žádné odborné posudky ani plán péče nemám, čímž se ale nevylučuje jejich existence ;).

Vy byste si raději nechal řezat nohu za peníze od zubaře s 30letou praxí než od nadšeného studenta medicíny, který aspoň ví, čím ji uříznout?

PříspěvekNapsal: stř črc 07, 2010 7:30 pm 
Moderátor

Pánové, bylo by celkem fajn, pokud byste si své výměny názorů posílali mailem. Pokud chcete pokračovat, přesunu vás do příslušné sekce...
:mrgreen:

Jinak nemá smysl na toto téma dále diskutovat - D plán nevypracovávala, neviděla ani si nevytvořila žádné vlastní pozorovací mechanismy pro pozdější srovnání prospěšnosti tohoto zásahu tzn., že se o výsledcích může dohadovat kdokoliv a jakkoliv, exaktně doložené však nikdy nebudou = nemají význam a "pozorování" jsou tudíž nepoužitelná a nepřenositelná. Kromě dobrého pocitu z času stráveného na čerstvém vzduchu v družné komunitě. Osobně nemám nic proti levné pracovní síle a klidně zapálené.

Profíkem má být AOPK, které má mít plán zpracovaný, ale pokud vím, ten se týká jen/hlavně hlízovce (nemýlím-li se), tudíž to ostatní je jakási brigáda navíc.
:wink:

Jak se má zpracovávat projekt na revitalizaci např. mokřadů jsme se myslím jinak velmi podrobně dozvěděli na naší letošní exkurzi v Jizerských horách, včetně toho, jakou dobu to zabere a kolik skutečných expertů je nutno zapojit. Zvláště mě překvapilo i zapojení technicky zaměřených fakult univerzity.
:o

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: čtv črc 08, 2010 9:53 am 

Zdravím,
rád bych upřesnil pár informací, o kterých se tu debatuje.
Tato lokalita je (jak správně zmínil Olaw) odtěženým slatiništěm. Z toho je potřeba vycházet. V současnosti zde rostou mnohé vzácné druhy (Lycopodiella inundata, Pinguicula bohemica, Liparis loeselii, Carex lepidocarpa atd.) a na této konkrétní lokalitě je vhodné chránit spíše tyto druhy než celou vegetaci (právě proto, že je to vegetace sukcesně mladá, jen dočasná, ale obsahující zmiňované vzácné druhy).

Slatinu jsem navštívil s jistým docentem botaniky (vzhledem k tomu, že se diskuze neúčastní, nebudu ho jmenovat, nebylo by to slušné) s asi 30 lety botanické praxe, z rozhovoru bych rád vyzdvihl několik věcí:
1. pamatuje na lokalitě populaci tučnic, ale i ostatních rostlin, významně bohatší než dnes. Tzn. v době relativně nedlouho po ukončení těžby na silně narušeném povrchu.
2. zmínil, že by bylo velmi vhodné začít s nějakým managementem. Když jsem ho později informoval, že na lokalitě opravdu management začal, přijal to jako dobrou zprávu.

Většina vzácností, které se tam vyskytují, jsou rostliny iniciálních sukcesních stádií a sukcese se nezastaví, pokud nefunguje nějaký faktor, který by ji blokoval. Na rašeliništích to bývá přebytek vody a v jeho důsledku nedostatek živin (resp. jedné limitující živiny), ale dnes, kdy většina "civilizovaných" zemí hnojí krajinu plošně spadem z atmosféry, se hodnoty limitních živin začínají posouvat. Z toho plyne, že i nenarušené lokality mohou začít zarůstat a je potřeba jejich management (o narušených, člověkem napůl vytvořených, nemluvě).

Rákos ani bezkolenec nejsou zrovna diverzitě přátelské rostliny. Zejména bezkolenec je úporný problém, tvoří značné množství biomasy a v jeho opadu neklíčí prakticky nic. Navíc je ekologicky poměrně plastický a zvládá různé podmínky. S čím musím souhlasit, proti bezkolenci by bylo vhodné zasáznout drastičtěji - ideálně likvidovat celé ty drny. To však nelze bez pořádné techniky a tu lze použít jen v době, kdy nehnízdí jeřábi.

Co se týče hydrologie lokality, samozřejmě, že by bylo nádherné, kdyby se vypracovávaly plány péče až po podrobném hydrologickém průzkumu. Ale ještě jsem se s tím nikdy nesetkal - na takové věci prostě nejsou peníze, snad jen na extrémně významných lokalitách (z pohledu většiny, nejen z pohledu masožravkářů). Asi nejhorší (samozřejmě po cíleném vysušování), co může na rašeliništi být, jsou špatně zvolené strouhy... stačí aby byla příliš hluboká a významně se tak zrychlí odtok. To naštěstí problémem této lokality není.
Lokalitu docela dobře dokáží vysušit i stromy - čím je dřevina větší, tím má logicky vyšší transpiraci a je-li to dřevina na vodu náročná, čerpá z lokality tolik, že hladina podzemní vody často významně poklesne. Docela zajímavě na toto téma pojednává teorie dynamiky slatinných olšin (což není přímo k tématu, ale o člověk si udělá obrázek o tom, jaký mohou mít stromy vliv). Odstranění náletů tedy má více ekologických významů.

Shrnuto a podtrženo: na debatované lokalitě zatím nebyl Darwinianou udělán žádný riskantní zásah. Odstranění náletů ani odstranění rákosu tučnicím ani jiným rostlinám neuškodí. Dokonce by to chtělo něco razantnějšího - místy odstranit bezkolencové drny, ale to je otázkou spíše budoucího zásahu, až bude možno použít dostatečně silnou techniku. Tak jako tak, management je schvalován přes AOPK a na fleku si ho nikdo nevymýšlí.
O managementu AOPK asi nikdo nepochybuje, jejich zásahy jsou na pohled brutální, nikoli však ke škodě.

Co se týče sledování vývoje vegetace, vytyčil jsem letos zatím tři trvalé plochy s výskytem tučnice, kde jsme sečetli dospělé rostliny, semenáče a kvetoucí (resp. plodné) jedince. Plochy dále přibudou. Rád bych takto sledoval vývoj populace tučnic.
Dále hodlám využít fytocenologické snímky z doby před managementem z české fytocenologické databáze a po několika letech se pokusit dohledat pomocí GPS jejich polohu a srovnat vegetaci dříve a nyní (resp. v budoucnu).
Takže i na monitoring se myslí.

Už mě toho více nenapadá, snad jsem ukojil vaši zvědavost.
Adam Veleba

PříspěvekNapsal: čtv črc 08, 2010 12:31 pm 

Děkuji za plodnou diskusi, která se tu rozvinula. Děkuji i za zapojení "druhé strany" do diskuse, myslím si, že je to potřeba a mnohé věci se tím vyjasní. Já osobně zatím se svým názorem o škodlivosti či prospěšnosti zásahu D. na lokalitě počkám. Zatím opravdu nevím. Zajímalo by mě, jak práce na lokalitě ze strany Darwiniany, případně i AOPK budou pokračovat? Je nějaký plán na dalších třeba 10 let? Mohla by ho Darwiniana na svých stránkách uveřejnit nebo aspoň sem hodit nějaký odkaz? Plánuje Darwiniana spolu s AOPK rozšiřovat populaci tučnice české i na místa na dané lokalitě, kde se dřív vyskytovala a teď se již nevyskytuje? Nebo to nechá na přírodě? Jaký bude další osud této tučnice v budoucnu? Je snaha vytvářet další umělé lokality tohoto českého endemitu?

Vít Chudoba

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina