Právě je stř říj 24, 2018 3:59 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: lokalita P.bohemica dnes
PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 7:31 pm 

Dnes jsem navštívil lokalitu P.bohemica. :o No posuďte sami. I takto se provádí "menedžment".

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Před několika měsíci byl posekán rákos a odvezen,v tu dobu jsem celou plochu prošel a říkal si jak je to skvělý když může pomoct technika. Našel jsem tam kromě spousty rosnatek okrouhlo listých také hodně bublinatek menšícha poměrně dost torz orchideí včetně hlízovce lésova. A toto se děje zhruba 50m od výskytu P. bohemica.
Jsem zvědavý jstli se na lokalitě nezmění vodní režim. Obnažená místa určitě rychle obsadí rosnatky a hluboké koleje vytvoří dobré prostředí pro minorky. K čemu budou dobré veliké laguny hluboké asi 0.7m. nevím, jistě přijákají vodní ptactvo. :?:

Předmět příspěvku: Re: lokalita P.bohenica dnes
PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 7:41 pm 
Moderátor

Tak jako nikdo nedokáže dneska posoudit, nakolik zásahy, které provádí Darwiniana (= kosení alpské louky) budou pro tuto lokalitu přínosem nebo ne, tak to je naprosto stejné i s tímto zásahem. Neviděl bych to tak tragicky.

V klidu to nech na "přírodě" a těš se na jaro! 8)

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

PříspěvekNapsal: stř pro 02, 2009 10:01 pm 

Zdeňku, moc tě zdravím a rozumím ti. Těžko s tím můžeš něco sám udělat, ale i mě to rve srdce. Jinak s tebou chci mluvit osobně. Sám ti zavolám asi v pátek jinak mám spoustu omezení, ale ozvu se ti.
Ahoj V. K.

PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 9:35 am 
Moderátor

Ahoj Zdeňku, je to jak píše Kamil. Má to dva aspekty - dělat "alpskou louku" u nás mi přijde, diplomaticky řečeno, pomýlené, ale co se týká těch hrubých zásahů, nezbývá než počkat. Záleží v jakém celkovém rozsahu k velikosti lokality jsou prováděny a jak moc to změní nebo nezmění třeba celkový vodní režim.

Jinak z přírody dobře víme, že nejlepším managementem lokalit rosnatek nebo tučnic bývá, prohnat přes to místo několikrát stádo skotu nebo ovcí (tam kde to charakter lokality = pastviny, umožňuje) a je vymalováno...
:mrgreen:

Jinak ale ještě díky za tvou neutuchající mnohaletou monitorovací činnost, protože nikdo nemá vývoj na těchto lokalitách zmapován lépe než ty a na "výsledky" se už těším!
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 12:04 pm 

Silená je ta obrovska hromada tam, tu asi nekdo bude muset take odvest :(
Tyhle zasahy mi prijdou take dost diskutabilni, jasne je, ze obhajit se da uplne vsechno az cas ale ukaze.
:idea:

PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 1:01 pm 

Ty bahnité koleje vypadjí sice strašně, ale pro tučnici mohou mít blahodárnýn účinek. Tučnice je při sukcesi ráda v první linii.

PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 1:41 pm 

O masožravky strach nemám, těm otevřená plocha bude určitě vyhovovat. Bohužel mnohem delší vegetační cyklus mají orchideje které zůstaly pod radlicí buldozeru. Kromě prstnatce májového a vstavače pletového, které rostou při okraji na sušších místech a zásah je nijak zvlášť nezasáhl, zde také roste nenápadný, hodně vzácný hlízovec loeselův který právě vyhledává tyto dost podmáčená místa kde řádil buldozer.

PříspěvekNapsal: čtv pro 03, 2009 2:14 pm 

Mě se to zdá dost nic moc.Znám tady u nás jednu lokalitu,byla moooc pěkná,než se po ní prohnalo stádo lesní techniky.Potom už masožravky ani orchideje nevydejchaly první ani žádnou jinou linii.Já na lokáči bohemek bohužel nikdy nebyla,tak nevím,jak silná je tam jejich populace.Ale asi žádná závrať to nebude.Myslím že holky budou mít co dělat,aby zachovaly populaci v případě,že je tenhle managment učuněn přímo na místech jejich výskytu.Věřím zkušenějším,snad to nebude pohroma.Byla by to moc velká škoda! :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 7:21 pm 

V případě masožravých rostlin bych se moc nebál (orchideje nevím), ale vždy takový zásah znamená nové místo v ekosystému, kde nastupují první masožravky. Pak nastupují ochránci přírody a bez kvalitního managmentu následně odchází druh, pro který se lokalita zachraňovala! Paradox a změna. Takové koleje po LKT jsou ideální! 8)

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 10:27 pm 
Moderátor

tak prohlížím fotky a zírám, to je management. Zdeňku, díky za informaci. Když se spustilo kosiště, opakovaně jsem vyjadřoval své obavy. Tehdy hlavně pro medializaci lokality. Řada lidí, kteří lokalitu vůbec neznali, se nyní houfně mohli přijít podívat a samozřejmě "přiložit ruku k dílu", i s rizikem pár nenechavců. Teď mám rovněž obavy, protože přepuštění něco vody kousek vedle může vydat za armádu trhačů. Těžko říci, jak se projeví "zákopy" a "koleje", nakolik ovlivní hladinu vody z lokalitě. Na lokalitě není jen bohemica, ale jak říkáš, i orchidejářské rarity a dle mého názoru je může tento zásah dost ovlivnit. Na stranu druhou na odkrytá místa by vůbec nebylo od věci "upusit" pár hibernakul, rosnatky a bublinatky zde vyrostou sami, ty není třeba přesazovat.
Tak uvidíme, doufám že další Zdeňkův příspěvek bude již optimističtější a bude konstatovat přímo invazi nenažravých druhů

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 10:24 am 

Jen pro upřesnění, tohle je lokalita Kosiště?

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 12:13 pm 

Ano je to lokalita kosiště, jen pro upřesnění v této části se bohemiky nenacházely.

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 1:17 pm 
Moderátor

Aksamit Zdenek píše:
Ano je to lokalita kosiště, jen pro upřesnění v této části se bohemiky nenacházely.

Takže když se udrží dostatečná vlhkost, tak brzy budou, pokud tam technika nebude jezdit obden a najdou si ty správné niky...
:P

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 1:24 pm 

Aksamit Zdenek píše:

Díky za upřesnění, ta voda mi tam neseděla :-))

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 3:38 pm 

Aksamit Zdenek píše:

Tak to se teda kolegové z D. pěkně činej :D . Nevyřezávali jste na tomto místě v létě stromy a nevysekávali jste tam rákosí? Nevysévali jste tam v létě semínka? Pokud ano, tak to asi byla zbytečná práce. Možná by to chtělo do budoucna ty aktivity trochu skoordinovat. Co na to říká Jarda N. A jakej ten rybník má vlastně důvod? Je to kvůli ptákům? A co to přejmenovat na bahniště. A nechtěj tam nakonec stavět supermarket? :D :D To už by se to rovnou mohlo jmenovat staveniště. :D

PříspěvekNapsal: úte pro 08, 2009 10:38 am 

Radku Radku trochu pozornosti při čtení by nevadilo :wink:.Veškeré ruční práce se prováděli v druhé části lokality a tam technika nezasáhla.Podle informací které mám tuto akci koordinuje AOPK, stejně jako kosiště jestli jsem napsal zkratku špatně :oops: tak mě nekamenujte ale doplňte. A co nato pan Neubauer? Netušín náš vztah slušně řečeno je na bodu mrazu.

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 10:03 am 

O víkendu jsem se zastavil na lokalitě, před týdnem tu bylo ještě asi 20cm sněhu a teď vypadá takto.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ty hrozné hromady rašeliny zmizely na skládku. Potom jsem se šel podívat jak přezimovala hibernakula bohemik. Ač znám lokalitu velice dobře měl jsem co dělat abych něco našel. Objevil jsem je až na jednom zastíněném místě kde rostou skoro na holé rašelině.

Obrázek Obrázek

Toto je část louky s hibernakuly kde se v loni vykopával bezkolenec.

Obrázek

Přístupová cesta.

Obrázek

Skládka rašeliny mimo lokalitu.

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 10:16 am 

:roll: No potěš...Omluvte mne ..nejsem znalec...nevím jak by to mělo správně vypasat aby to tam bylo pro kytky životné...Ale mě to připadá tak nějak bezútěšně... :(

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 4:19 pm 

To mi Šárko mluvíš z duše :wink: Vypadá to jako po přechodu útočných jednotek.Bůh dá.že se tam něco urodí. :shock:

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 6:28 pm 

To je stejné jako s orchidejema. Mají nejraději rozrušenou půdu. Já si myslím, že tohle je naprosto ideální. Konkurenční rostliny jsou fuč a to je hlavní. Spíš by mě zajímalo, co se urodí na té hromadě, na poslední fotografii.... :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 6:45 pm 

olaw píše:
To je stejné jako s orchidejema. Mají nejraději rozrušenou půdu...

:?: :?: :?:
Tomu nerozumím a to už jsem pár orchidejí viděl. Jestli ty hlízovce, co tam rostly, vyhrnuli bulíkem... tak jestli se tam vůbec někdy vrátí, tak nejdřív za pět let. To nejsou trpaslíci, že v prosinci sklidíš gemmy a v březnu fotíš květy.

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 6:51 pm 

Pro takový Hlízovec 10 let není žádná doba. My ho tam asi neuvidíme, ale to neznamená, že se tam neobjeví. Je to jedna z orchidejí, která právě toto narušování má ráda. Já bych se o něj nebál a když tak vyroste na té hromadě. :lol: :lol: Důležité je, jestli stihli dozrát semeníky a pokud se hlíza nezahrabala metr hluboko, tak snad vyroste jinde.

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 7:04 pm 

V jedné knize přímo píší.
Cituji: Patří k velmi vzácným a ustupujícím druhům. Může se však za příznivých podmínek objevit i na nových stanovištích, zejména tam, kde došlo z nějakých příčin ke vzniku obnažených ploch bez vegetačního krytu ( obnažená dna rybníků nebo vodních nádrží apod.)
V našem případě kosiště. Důležité je, aby neměla velkou konkurenci a roste jako blázen. Možná, že tím vším pomohli právě i Hlízovci (Liparis loeselii)...
Jarda

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 8:33 pm 

olaw píše:
...Může se však za příznivých podmínek objevit i na nových stanovištích, zejména tam, kde došlo z nějakých příčin ke vzniku obnažených ploch bez vegetačního krytu ( obnažená dna rybníků nebo vodních nádrží apod.)

No, nejsem si jist, jestli David měl na mysli zrovna takovéto bagrování :wink:.

Jardo, přečtěte si tu knihu i na začátku (to nemyslím nijak rýpavě) a zjistíte, že zničení lokality hlízovců není dobrá věc a určitě jim to víc uškodí než pomůže. Nevím, kolik jste jich viděl a kolikrát jste viděl tu jejich lokalitu u Doks, ale je to tak. Nadruhou stranu, kdyby to bylo tak, jak píšete, tak máme ideální potencionální lokality od Mostu až po Sokolov. To jsou přesně ta stanoviště, kde došlo k narušení a jsou tam obnažené plochy bez vegetačního krytu. Jen ty hlízovce jsem tam neviděl.

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 8:50 pm 

Musí to být vhodná lokalita pro Hlízovec. To jsou podmáčená místa, přechodná rašeliniště. Tam kde jsou plochy vysušovány ani Bříza neporoste. Jinak bohužel, ještě jsem neměl tu vzácnou příležitost Hlízovec vidět, to neznamená, že mu nedržím palce.... :lol: :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina