Právě je ned dub 22, 2018 7:36 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mexiko 2009 - tučnice v přirozeném prostředí (Jak na ně...)
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 5:35 pm 
Moderátor

Včera v noci jsme se konečně vrátili z třítýdenní mezinárodní "expedice" do Mexika, jejíž cílem bylo, mimo konzumace Corony, Victorie, Negra Modelo, Bohemie, Tequily a kobylek, navštívit lokality mexických tučnic v přirozeném prostředí. Výpravy se zúčastnil Hans Luhrs (NL), Oliver Gluch (DE), Peter Harbarth (DE), Kamil Pásek a moje maličkost, tudíž česká masožravkářská veřejnost měla silné zastoupení.
Během tří týdnů jsme najezdili 5300 km, viděli 39 lokalit tučnic, celkově se jednalo o 23 druhů, či variet. Pořídil jsem 3500 snímků a asi 4 hodiny filmového záznamu...

Tady alespoň několik málo fotografií, další podrobnosti se budou postupně objevovat na mých stránkách a také na setkání členů CCPS. Myslím, že v současné době neexistuje v ČR tak obsáhlé a komplexní penzum informací o těchto rostlinách, přírodních lokalitách a podmínkách na nich panujících (včetně teploty, vlhkosti, substrátu nebo světelných podmínek). Také jsme přímo na místě zjistili, jak se rostliny následně ve sbírkách mnohdy nesmyslně označují...to nemluvím o informacích, které se někdy vyskytují v různé literatuře, o internetu nemluvě...prostě na vlastní oči je na vlastní oči...

V každém případě jsme sami museli uznat, že naše pokusy o pěstování jsou někdy až neuvěřitelně vzdáleny realitě. Naštěstí je většina druhů mexických tučnic relativně přehmatůvzdorná a snáší i hodně odlišné podmínky, ovšem rostliny mnohdy vypadají poněkud jinak než v přírodě samotné.

Rostliny sem šoupnu podle abecedy, ne podle zajímavosti nebo toho, jak jsme je postupně navštěvovali...

Pinguicula acuminata - chudolistá růžice...

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula agnata ´El Lobo´, ale kdo byl na přednášce ví, jaká je její správná lokalizace... :wink:

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula komplex ANPA

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula calderoniae - byli jsme jedni z prvních, kdo ji vůbec spatřili, na tomto místě jsme byli dokonce úplně jako první...no a potom si jednu nedej... :mrgreen:

Obrázek

Obrázek Obrázek

Pinguicula conzatii

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula crassifolia

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula ehlersiae (na stejné lokalitě i P. takakii

Obrázek Obrázek

Pinguicula elizabethiae

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula emarginata

Obrázek Obrázek
Obrázek

Pinguicula gypsicola na stejné lokalitě i P. takakii

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula hemiepiphytica

Obrázek Obrázek
Obrázek

Pinguicula heterophylla

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula ibarrae

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula laueana

Obrázek Obrázek

Obrázek

Pinguicula martinezii

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula medusina

Obrázek Obrázek
Obrázek

Pinguicula mirandae

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula moranensis var. neovolcanica

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula moranensis

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula orchidioides

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula potosiensis

Obrázek Obrázek Obrázek

Pinguicula rectifolia

Obrázek

Obrázek Obrázek

Pinguicula spec. Tonala

Obrázek Obrázek Obrázek

Naposledy upravil Radek Kastner dne úte zář 15, 2009 7:24 pm, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 6:18 pm 

Pane Kastnere opravdu nádhera. Podmínky růstu mě u některých druhů velmi překvapily - určitě je to velmi inspirativní pro jarní přesazování...
Díky za krásné fotografie.
Zdravím.
Daniel Engel

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 6:45 pm 
Moderátor

Daniel Engel píše:
Podmínky růstu mě u některých druhů velmi překvapily - určitě je to velmi inspirativní pro jarní přesazování...

Jen bych chtěl upozornit na to, že vše není, tak jak se jeví... (na fotografiích)...je to zanedbatelné procento celkových podmínek.

:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 6:50 pm 

Nádhera! Pěkná inspirace do budoucna a probuzení touhy po některých taxonech :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 7:35 pm 

Díky za upřesnění. Každopádně to je pro mě inspirace pro novou strategii pěstování této skupiny tučnic, jelikož jsem letos kupodivu nijak zvlášť dobře nedopadl se systémem rašelina+písek+perlit.

Radek Kastner píše:
Daniel Engel píše:
Podmínky růstu mě u některých druhů velmi překvapily - určitě je to velmi inspirativní pro jarní přesazování...

Jen bych chtěl upozornit na to, že vše není, tak jak se jeví... (na fotografiích)...je to zanedbatelné procento celkových podmínek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 8:14 pm 
Moderátor

Daniel Engel píše:
Díky za upřesnění. Každopádně to je pro mě inspirace pro novou strategii pěstování této skupiny tučnic, jelikož jsem letos kupodivu nijak zvlášť dobře nedopadl se systémem rašelina+písek+perlit.

Substrát je jedna z věcí, které tučnice relativně dobře tolerují (různé druhy), ty hlavní rozdíly z lokalit byly v celkové vlhkosti (substrát, RVV), množství světla, zda rostliny rostly v polopouštích nebo mlžných lesích, teplotní průběhy, pohyb vzduchu atd.

Obecná poučka pro pěstování základu této ekologické skupiny, jak je obecně přejímána a "posílána dál" je:
Jižní parapet, dostatek světla, rašelina : písek 50:50...
:P :P :P

takže hrr na to, já pro jistotu od základu měním způsob pěstování celkově, když už je zabít, tak rychle

Ještě jsem zapomněl na další masožravé rostliny:

Catopsis berteroniana

Obrázek Obrázek
Obrázek

...něco žánrových snímků...

Obrázek Obrázek

...a další květena - kaktusy, kapradiny, orchideje, tillandsie, palmy...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 8:47 pm 
Moderátor

Radek Kastner píše:

Obecná poučka pro pěstování základu této ekologické skupiny, jak je obecně přejímána a "posílána dál" je:
Jižní parapet, dostatek světla, rašelina : písek 50:50...

Neříká se tomu v odborných kruzích domestifikace? :wink: Znám "pár", kterým to takto funguje....

Jinak s fotkama jsi opět rychlík, já ty svoje zavěsím na blog až během příštího týdne.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 10:21 pm 
Moderátor

Kamil Pásek píše:
Neříká se tomu v odborných kruzích domestifikace? :wink: Znám "pár", kterým to takto funguje....

Ano, ano, vím o čem hovoříš, ale správně je to spíš "domystifikace"....já znám aspoň "pár a půl"...
:P

...jo a pro jistotu místo, kde rostlo tučnic "nejvíce" (totiž u cesty, protože je tam určitě vyseli nezodpovědní pěstitelé)...Teotihuacan s chrámem Quetzalcoátla, Pirámide del Sol a Pirámide de la Luna...

Tak tohle je sám velký a žhnoucí Quetzalcoátl :P
Obrázek

Pyramida slunce...
Obrázek

a pyramida měsíce...
Obrázek Obrázek

Naposledy upravil Radek Kastner dne ned zář 20, 2009 10:59 am, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2009 11:22 pm 

Takže když svým mexičankám dopřávám po část dne jemný chládek, občasné prolévání vodou, minerální porézní substrát a asi po dvě hodiny denně jen velmi rozptýlený sluneční svit, tak dělám špatně?? :-) :-) chci taky do Mexika

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 5:55 am 

Neuvěřitelné a fantastické. Myslím, že zde vzniká další podrobný lexikon a manuál k pěstování. S několika přáteli jsem v poslední době mluvil o tom, že tučnice pěstujeme určitě jinak než by si zasluhovaly - A JE TO TADY!
Díky, teď budu trávit na fóru asi podstatně víc času.
Mimo jiné obdivuji Radku rychlost se kterou ses zařadil do běžného života už jsi zpracoval první fotografie a informace.
Jsem taky rád, že tě nenechaly klidným ostatní rostliny a zejména kaktusy.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 7:04 am 

Radek: Jak jsi to myslel že jsou pokusy mimo realitu? Chceš vázat kytky na vápencový blok do vrstvičky mechu? Jaké horniny se v oblasti nachází? Jde vždy o vápencový typ, nebo i kyselejší horniny? Však vám ty kytky v umělých podmínkách rostou a mnohdy i lépe než v přírodě ne? Působí to na mě tak, že by rostliny byly rády za o něco lepší podmínky, ale ty jim bohužel dopřány nejsou, tak přežívají ve spárách s minimem substrátu....
Díky za fotky, pro nás co jsme v tropech nebyli jsou hodně zajímavé.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 7:19 am 
Administrátor

Supr Radku, ta P.calderoniae a P.acuminata vypadají zajímavě.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 8:38 am 

Je to vždy velké překvapení a zážitek, vidět rostliny v přírodě třeba na druhém konci světa, člověk si je doma pěstuje a hýčká v nějakých podmínkách a realita je pak mnohdy jiná.
Kolik jste přivezli nových genetických materiálu, aby se měli pěstitelé z čeho za pár let těšit ve svých květináčích?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 9:46 am 

Pane Vacek ,říká vám něco CTES?Pokud si někdo něco přivezl tak vám na vaši otázku těžko odpový a už vůbec ne veřejně.
Radku super některé taksony vydím poprvé alespoň na obrázku :wink: Tak trochu ti ten krásný výlet závidím :oops:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 9:59 am 

Co to je CTES :shock: ? Znám jen CITES?

Předpokládám, že při takové expedici měli zajistěny všechna potřebná povolení a dovoz byl proveden legálně, nepředpokládal jsem, že trhali něco nelegálně, to mě nenapadlo, koukám na rozdíl od jiných... :) :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 2:35 pm 
Moderátor

to Kaktusák - dělejte každý tak, jak vám to roste a máte pocit, že je to to pravé, já se také nespoléhám na mnohé rady, ale prostě si zkouším, na druhou stranu nepatřím mezi "domestikátory kulturních plodin", tudíž jsem se na místě rád poučil a došlo mi, proč mých ca 40 různých druhů tučnic reaguje hodně odlišně na stejné podmínky, které jim dopřávám, minimálně jsem zjistil, že existují alespoň tři ekologické "podskupiny" s významně odlišnými nároky na svůj život, podle toho se zkusím zařídit, mnohdy také záleží na tom, kolik kdo z vás druhů tučnic vlastně má a zda čirou šťastnou náhodou nepatří do stejné ekologicky náročné skupiny, jako že podle většiny běžně pěstovaných druhů bych řekl, že to je mnohdy právě tento případ.

to Vašek Kmoníček - díky, máš u mě soukromé informační sezení... :P a samozřejmě něco připravím s Kamilem pro podzimní setkání CCPS v Olomouci

to Karlos - nemám pocit, že bychom se znali

to Miloš - P. calderoniae moc lidí na světě ještě nevidělo, natož na lokalitě, myslím, že to pro nás pro všechny byla opravdu pecka, škoda že zrovna nekvetly, červená je červená :wink: u P. acuminata jsem si rád potvrdil, že ani v přírodě nemá rostlina více listů než v mé sbírce :P

to Petr Vacek a Zdeněk - co se týká materiálu, tak to tady mohu říct klidně veřejně - jediné, co jsem si odvezl z Mexika jsou fotografie, filmy, tequila, mezcal, chile verde, chile roja, oaxacká čokoláda a drobné žaludeční problémy. Na nic z toho se CITES nevztahuje, ostatně co se Mexika týká nejde ani tak o CITES, jako spíše o samotné mexické zákony, kterým se CITES jen tak nevyrovná....a také o propracovanou strukturu Policia municipal, Policia estatal, Policia federal a přírodní a ekologické stráže....sympatičtí to chlapíci v neprůstřelných vestách, přilbách a s těžkou výzbrojí, neměl jsem potřebu s nimi diskutovat a případně si prodloužit pobyt v Mexiku (3 týdny byly i tak minimálně o 2 víc, než by normální člověk vydržel)

No a jinak si myslím, že tady už bylo fotek i informací dost, zbytek už si nechám na své stránky, na stránky nebo setkání CCPS nebo do našeho časopisu Masožravé rostliny.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 6:37 pm 

Zdar Radku!
Ty utajená liško, na lokality takového světového významu........

Super fotky, fakticky paráda! Jen mě mrzí, že jsem dnes rozřezal poslední kmen na palivo na zimu, no ale příští rok si na borovici zasadím P. hemijefitiku, bude muset růst!

Už se těším na přednášku v rámci podzimního setkání CCPS!

Asi teď nebudu měsíc spát!

Dobrá práce kluci a ty fotky.......

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 16, 2009 9:26 pm 
Moderátor

František Malý píše:
Už se těším na přednášku v rámci podzimního setkání CCPS!

Fando, ty máš přece u mne soukromé hodiny, ostatně ještě od tebe musím vybrat peníze za kameru... :P :P :P

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv zář 17, 2009 9:34 am 

Radku, Kamile, velká gratulace!!! Další komentář netřeba.

Předmět příspěvku: MR
PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 11:56 am 

Dobrý den!
Na výstavě ve F.Morganě jsem viděl fotky z cest na Borneo,pan Pásek nádherně povídal o Mexiku.To už by vydalo na krásnou cestopisnou knížku!Neuvažujete o něčem takovém?Určitě by to pan Pásek zvlád,vždyť jeho kniha o MR je určitě "nejčitelnější"pro pěstitele malého formátu jako jsem já!Navíc pěkných cestopisů není nikdy dost!
Pravidelný návštěvní výstavy(2008-3x,2009-2x)

Předmět příspěvku: Re: MR
PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 12:31 pm 
Moderátor

Filda píše:
To už by vydalo na krásnou cestopisnou knížku!Neuvažujete o něčem takovém?

Jo, jo. Kamil určitě o něčem takovém uvažuje.....ostatně v Mexiku jsme si sepsali stránek a stránek textů...bohužel část z nich se nedá zveřejnit, ale Kamil to určitě vychytá a rád to pro pěstiteslkou komunitu udělá, vždyť si to přece zaslouží...jen nevím, jestli ta komunita nebo Kamil....

PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 6:30 pm 
Moderátor

Radek Kastner píše:
Filda píše:
To už by vydalo na krásnou cestopisnou knížku!Neuvažujete o něčem takovém?

Jo, jo. Kamil určitě o něčem takovém uvažuje.....ostatně v Mexiku jsme si sepsali stránek a stránek textů...bohužel část z nich se nedá zveřejnit, ale Kamil to určitě vychytá a rád to pro pěstiteslkou komunitu udělá, vždyť si to přece zaslouží...jen nevím, jestli ta komunita nebo Kamil....

:lol: :lol: :lol: Kamil se hlavně těší na tvoji úžasnou přednášku již tuto sobotu, což bude první veřejný výstup z této cesty. Pak jsou tuším na řadě nějaká home-videa sponzorovaná Frantou M........... No a co bude pak, je ve hvězdách. 8)

...ale vážně, materiálu na pěkný cestopis je dost, času je naopak málo, jistě se z mé strany něco objeví v časopise Masožravé rostliny. Na knížku to nevidím.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 7:23 pm 
Moderátor

Kamil Pásek píše:
Kamil se hlavně těší na tvoji úžasnou přednášku již tuto sobotu, což bude první veřejný výstup z této cesty. Pak jsou tuším na řadě nějaká home-videa sponzorovaná Frantou M...........

Tu přednášku mi nepřipomínej, Fanda už je ze mně taky hotovej...říkal jsem si, že to je marné, poté, co jsem to už potřetí překopal a nemůžu ty fotky už ani vidět, natož abych si vymýšlel, co k tomu ještě říkat...
Jo, jo, Fanda bude sponzorovat filmovou verzi pro Nejšnl Džeografik CZ...ale to dáme někdy u piva...

PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 10:09 pm 

Citace:
Tu přednášku mi nepřipomínej, Fanda už je ze mně taky hotovej...říkal jsem si, že to je marné, poté, co jsem to už potřetí překopal a nemůžu ty fotky už ani vidět, natož abych si vymýšlel, co k tomu ještě říkat...
Jo, jo, Fanda bude sponzorovat filmovou verzi pro Nejšnl Džeografik CZ...ale to dáme někdy u piva...

Radku, už se nemůžu dočkat! :shock:

Plně s tebou soucítím, podobné pocity jsem zažíval před dvěmi lety, ale s tučnicemi z opačné strany Atlantiku, než ty. Ale neboj, ještě třikrát se vyspíš, a pak to budeš mít za sebou 8) Teda, samozřejmě myslím tu přednášku. :wink:

Předmět příspěvku: Pinguicula hemiepiphytica
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 5:45 pm 
Moderátor

Tak pokud se chcete podívat na něco, co na sobotní přednášce o mexických tučnicích určitě neuvidíte, mrkněte na tuto malou mexickou ochutnávku, kterou jsem náhodně vybral z filmových materiálů. Zatím nebyl čas se filmy probírat...
Jakpak asi vypadá lokalita Pinguicula hemiepiphytica ve skutečnosti? Nekamenujte mne, ale zvuk jsem stáhl, know-how je know-how :P :P :P

http://www.youtube.com/watch?v=1j7_ZYCFCqA

Naposledy upravil Radek Kastner dne čtv říj 22, 2009 8:54 pm, celkově upraveno 1

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina