Právě je úte lis 13, 2018 9:01 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výlet k hornímu toku Jizery
PříspěvekNapsal: ned srp 30, 2009 11:36 pm 

Zdravím,

24. a 25. srpna jsem si udělal dvoudenní výlet na moje oblíbená místa na Rašeliništi Jizery. Auto jsem nechal na Smědavě a vydal se nejdříve na Černá jezírka.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Byl jsem tam poprvé ale věděl jsem od kluků, že tam někde roste S. purpurea a doufal jsem, že ji tam někde najdu. Nakonec to nebyl takový problém ji najít. Vlastně to bylo to první, na co jsem narazil, když jsem se k Černým jezírkům prodíral. Uznejte sami, nesluší ji to tam?

Obrázek Obrázek

Nevíme, kdo ji tu vysadil, ale úspěšně zde roste již několik let (v zimě třiceti stupňové mrazy). Pokud by ji chtěl někdo odstranit s tím, že sem nepatří a že narušuje ráz krajiny a pod, tak mu doporučuji, ať nejdříve odstraní ty tisíce stříbrných smrků (Smrk pichlavý) z celých Jizerek a pak, ať se vrhne na jednu chuděrku… Ale to jsem se nechal trochu unést.
Pak už následoval přesun dolů do údolí k řece Jizeře, přechod přes území nazývající se ,,V močálech“ , překonání řeky po spadlé kládě, průchod takovým dost dobrým lesem a prodírání se kosodřevinou no a jsem na místě. Krásné rašeliniště, o kterém jsme tu už loni psali.

Obrázek

Vedle D. rotundifolia zde roste D. anglica a dokonce i D. x obovata. Tvarová variabilita rostlin je zde tak veliká, že s těží člověk rozpozná, co je D. anglica a co D. x obovata . Zřejmě zde vedle klasické D. anglica roste i trochu jiná D. anglica a to velmi malého vzrůstu s krátkými čepelemi a s velmi krátkým květním stvolem. Zkrátka velmi připomíná D. intermedia ale mikroskopické snímky semen jasně prokázaly, že to je D. anglica . A když se tohle všechno promíchá, tak tam najednou je tolik velikostí a tvarů…

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na jedné rostlině jsem sledoval chycenou vážku, jak bojuje o život a snaží se odlepit. Říkal jsem si, že to je náhoda a že se vážka z toho brzy dostane ale po každé, když jsem se k ní vrátil, tak tam ještě byla. A pak jsem si začal všímat, že i na několika dalších kytkách jsou pozůstatky (většinou křídla) vážek. Říkal jsem si:,,Ta anglica, to je ale lovec.“

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
(všiměte si křídla v levo)

Obrázek

Měl jsem v plánu navštívit ještě jedno rašeliniště a tak jsem se začal přesouvat (hustý porost kleče, probahněná louka, potok a zase hustý porost kleče). Toto rašeliniště je sice větší ale roste zde už jen Rosnatka okrouhlolistá. V minulosti jsem tu byl už dvakrát, ale vždy jen na kraji, teď jsem ho prošel celé.
Pak už jsem zamířil zpět k Jizeře a hledal místo pro svůj pelíšek.

Obrázek

Počasí bylo naprosto bezmráčkové a tak jsem mohl v leže ve spacáku sledovat noční oblohu plnou hvězd. A takovou oblohu jsem už nezažil hodně hodně hodně dlouho! Teď mě mrzí, že jsem ji nevyfotil ale vylézejte ze zahřátého spacáku, vytahujte stativ a všechno to štelujte, udělejte cvak, cvak a pak to všechno zas uklízejte a znovu zalézejte do spacáku. To se mi tedy opravdu moc nechtělo. Ráno jsem všechno zabalil, uklidil a dal do původního stavu aby po mě nezůstal ani papírek. Vlastně jeden zůstal ale ten jsem pečlivě zahrabal :D .
Druhý den jsem chtěl navštívit dvě rašeliniště pár kilometrů po proudu Jizery. Znamenalo to chvílemi jít po břehu, chvílemi se brodit v řece.

Obrázek

Pak jsem přešel na cestu a šel přez Velkou Jizerskou louku. Kdysi tu byla osada ale domy jsou dnes zbourané

Obrázek Obrázek

až na jednu chatu.

Obrázek

Dorazil jsem na rašeliniště Mlynske,

Obrázek

kam před pár lety polští botanici přenesli několik rostlin z rašeliniště, které jsem navštívil den před tím, v domnění, že se jedná o D. intermedia . Chtěl jsem je najít a tak jsem prolezl celé rašeliniště až jsem je v jednom koutě našel. Bylo tam pár rostlinek. Co mě však víc zaujalo byla jedna Rosnatka okrouhlolistá a na ní chycená vážka. Ještě lepší bylo, že přímo na té samé kytce už byla chycená ještě jedna vážka. Takže nejen D. anglica ale i D. rotundifolia loví vážky.

Obrázek

Poslední místo, které jsem chtěl navštívit, bylo rašeliniště Kobyla laka. Jediné místo v Jizerských horách, kde roste Bříza trpasličí ( Betula nana ). Víc jak dvacet let jsem snil o tom, že jsem chtěl vidět růst tuhle rostlinu v přírodě v Jizerkách. Loni jsem se dozvěděl, že roste na tomto rašeliništi a to hned u cesty. A také jakmile jsem tam přišel, hned jsem ji viděl. Roste tam v příkopu u cesty a zrovna v místech, kudy lidé chodí do křoví si ulevovat.

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

A pak mi to došlo! Vždyť já jsem tudy už jel dvakrát na kole! A ani jednou jsem si ji nevšiml .
Měl už jsem toho dost, tak jsem to rašeliniště ani víc nezkoumal, přebrodil jsem Jizeru, přelezl kopec, vylezl jsem na Malé Jizerské louce,

Obrázek

ještě nakoukl na Rašeliniště Jizerky a mazal na Smědavu a domů.

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 9:41 am 

Dobrý den,

prosím Vás, mohl byste mi prozradit kde se nachází ty purpurovky? Ja tam jezdim každou chvili, bydlim v Novém Mstě pod Smrkem takže tam jsem tak za hodinu a pul na kole a moc rád bych se podival jak tam roste purpurovka. A pokud máte ještě v plánu nějaký menší výlet do jizerek mohl bych se přidat?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 10:07 am 

Krasná reportáž, Jizerky jsou klenot naší vlasti. A když vyjde počasí, tak to platí dvojnásob :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 10:11 am 

Pavel Hájek píše:
Dobrý den,
prosím Vás, mohl byste mi prozradit kde se nachází ty purpurovky?

Vždyť to autor píše v tom článku, kde roste jedna ubohá špirlice.

Zajímalo by mě, když autor pozoruje místo již několik let, jestli zmíněná špirlice vykazuje nějaké známky rozrůstání a invaze. Někde jsem totiž četl názory, že to je vysloveně invazní druh, který musí být ničen aby nezničil rašeliniště.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 10:55 am 

Radku, to byla naprosto vyčerpávající reportáž :P Ten malý trs špirlice je fakt nezmar, ale určitě ne invazivní druh, teda aspoň tady není.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 11:47 am 

Přidávám se, moc pěkná reportáž. Sáry jsou perfektní, jestli se tam někdy dostanu, moc rád se s nimi setkám. A jsem rovněž názoru, že do invazníh odruhu mají velmi velmi daleko. Obzvlášť pokud tam roste jedna jediná a nemá možnost se šířit semeny.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 11:49 am 

Amérika :)
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 1:02 pm 

Chtěl jsem ji tam přinést sestřičku (mám doma takový krásně žilkovaný), aby ji tam nebylo smutno a měla se s kým milovat :lol: a to by pak byl teprve hukot. Ale stejně si myslím, že to co lidi v Jizerkách za posledních sto až dvěstě let zprznili (smrkové monokultury, smrk pichlavý, nepůvodní kleč neznámého původu vysazovaná přímo na rašeliništích a td.), bychom s dvěma sarraceniema asi nedohnali.

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 1:27 pm 

Ano, autor píše že jí našel cestou na Ćerná jezírka, což mě přijde docela široký pojem...ono hledat takhle jednu kytku v té divočině je ještě horší než hledat jehlu v kupce sena. Ale určitě si udělam den volno a pujdu to tam projít.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 3:21 pm 

Pavel Hájek píše:
Ano, autor píše že jí našel cestou na Ćerná jezírka,

No je pravda, že autor měl asi velke stěstí, prodírajíce se lesnim porostem a jestě najít špirlici, kterou hledal, to je opravdu jako najít jehlu v kupce sena :D :D :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 4:52 pm 

Díky za krásnou a zajímavou reportáž.
My co bydlíme dále a už moc nemůžeme cestovat to jistě oceníme. Je nádherné mít doma podmínky a perfektní rostliny, ale ty exteriéry nic nenahradí.
Vám se však povedl i komentář. Vaši reportáž jsem si uložil a v chmurných zimních večerech se s ní potěším.
Snad se dočkám ještě vašich dalších reportáží.
Děkuji
V. Kmoníček

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 5:25 pm 

:shock: tééda to musel bejt vážně parádní výlet...hned bych se přidal :) a ten krásnej hotel ve kterým jste spal...k nezaplacení fakt parádní reportáž

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2009 10:47 pm 

Radku, super a díky i za mail, nějak nestíhám odpovídat. Z pochopitelných důvodů se snažíme s kluky některá vzácná a krásná místa nezveřejňovat a už určitě ne zde na veřejném fóru. Zmiňovanou špirlici jsem viděl na tom místě taky a není ji až tak těžké najít. Je to jakási vstupní "brána" při příchodu k Černým jezírkům. Ale spíš je drobný problém najít ta Černá jezírka, resp. to konkrétní místo. Jak to bylo, Ondro - 40 kroků a pak u stromu vlevo nebo vpravo? :-) Ne, dělám si samozřejmě legraci, bude lepší, když tam, Pavle, třeba někdy vyrazíte s námi. A velmi oceníme, když si polohu místa necháte pro sebe. Přeci jen je to překrásné místo, kam moc lidí nechodí (jestli vůbec někdo).

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 9:40 am 

Purpurea: fúúúj. Upřímně nejsem rád.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 10:43 am 

Vít Chudoba píše:
Radku, super a díky i za mail, nějak nestíhám odpovídat. Z pochopitelných důvodů se snažíme s kluky některá vzácná a krásná místa nezveřejňovat a už určitě ne zde na veřejném fóru. Zmiňovanou špirlici jsem viděl na tom místě taky a není ji až tak těžké najít. Je to jakási vstupní "brána" při příchodu k Černým jezírkům. Ale spíš je drobný problém najít ta Černá jezírka, resp. to konkrétní místo. Jak to bylo, Ondro - 40 kroků a pak u stromu vlevo nebo vpravo? :-) Ne, dělám si samozřejmě legraci, bude lepší, když tam, Pavle, třeba někdy vyrazíte s námi. A velmi oceníme, když si polohu místa necháte pro sebe. Přeci jen je to překrásné místo, kam moc lidí nechodí (jestli vůbec někdo).

Vít Chudoba

Opravdu velice rad bych se přidal a samozřejmě že se misto budu snažit chránit (tajit) aby ho nikdo nepoškodil :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 4:26 pm 

Mirek Srba píše:
Purpurea: fúúúj. Upřímně nejsem rád.

Asi to není úplně správné, že ji tam někdo vysadil ale když už tam je, tak už tam asi patří. A není to zas tak neznámá věc, myslím, že jsem někde slyšel, že i ochranáři o ní vědí. Jinak jak už jsem psal výše, spíše než jedna purpurea mi v Jizerkách vadí jiné věci a mnohem závažnější. Jedna z dalších takových věcí, která se mi nelíbí, je že Poláci prý chtějí na ta nedostupná místa Rašeliniště Jizery vybudovat cyklostezky. To by byl konec s takovýto krásným a opuštěným místem. Nyní se tam dostane pouze ten, který přesně ví, co tam chce dělat a vidět a je pro to i ochoten trochu riskovat, ale pak se to tam bude hemžit cyklistama, co tam budou v podstatě jen projíždět.
Také si myslím, že člověka žijícího ve městě v paneláku a majícího pár kytiček na parapetu potěší jakákoli masožravka, kterou potká někde v přírodě, zatímco člověk, který je neustále obklopen těmito kytkami, má třeba na zahradě umělé rašeliniště a zkrátka se už těch kytek dostatečně nabažil, bude mít na věc trochu jiný názor.
Co se týče nějakého dalšího výletu, myslím, že jsem vám pane Hájek psal v S.Z. že momentálně nic neplánujeme. Snad na přesrok. Možná snad letos ještě cesta do Prahy na výstavu.
Také si myslím, že už jseme (asi hlavně já) toho tady na fóru práskli až moc. Na druhou stranu to všechno jsou informace, které lze najít v knížkách a také Poláci o tom vesele informují na informačních tabulích.
Jinak také, chtěl bych se vrátit na začátek a zeptat se vás, co si myslíte o těch vážkách? Je to normální kořist těchto rosnatek, nebo to je spíše výjimka?

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 4:52 pm 

Víte já nejsem toho názoru aby se to mělo nějak utajovat. Lidé na tomto fóru jsou tu spjati kvůli svému koníčku. Nedovedu si představit, že člověk co má rád přírodu a masožravý rostliny by měl nějakou přírodní lokalitu ničit nebo znečisťovat. Vy si myslíte někdo snad něco jinýho??? Pokud bych o nějaký přírodní lokalitě věděl a zeptal by se mě na ni nějaký kamarád z masožravkářský společnosti a věděl bych že má rád přírodu a kytičky tak mi řekněte jedinej důvod proč mu to neříct? Je jasný že tam nemůže zanášet vlastní kytky nebo semínka nebo naopak je tam sbírat. Já si myslím, že když ten člověk půjde mimo stezku a nebude vědět kde hledat tak udělá stokrát větší škodu než kdyby mu někdo řekl kde ta lokalita je. Nechci se tu rozčilovat nebo tak něco ale docela mě zajímá vás všech názor na tohle téma...jaký s tim máte osobní zkušenosti a jak vy jste se dozvěděli o přírodní lokalitě s masožravkama? Díky moc

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 5:09 pm 

Jo... částečně s Tebou souhlasím. Ovšem polohu některých cenných lokalit přece nemůžeme všude vyžvanit. Já sám jsem se o většině masožravých lokalit dověděl od přátel, kteří mi zřejmě důvěřují a já tyto informace dál šířím jen po lidech, kterým rovněž důvěřuji. Mnohokrát se mi již stalo, že jsem se vymlouval, abych lokalitu neprozradil lidem, ke kterým moc velkou důvěru nechovám. Já vím, když člověk chce, tak se to dozví, ale aspoň ať to nemá tak jednoduchý ;).

P.S. Vážku jsem na rosnatkách v přírodě nikdy neviděl, tak nemohu posuzovat. Ale připadá mi to ještě horší, než ta sršeň na intermedii o jarní výstavě v Ústí (ta tam však byla uměle přilepená)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 5:34 pm 

Tak ještě jednou ahoj,
sdílím názor Radka a Vítka, že místa, která jsou před veřejností částečně utajena by měla být utajena i nadále. Rašeliniště Jizery je takovou zónou klidu v Jizerských horách. Není tam žádný turistický ruch ( ty polské ciklostezky mě dost vyděsily, ač velice rád jezdím na kole). Hnízdí tam jeřáb popelavý, tetřívci a další živočichové, kteří se člověku vyhýbají. Podobně tomu je i u Černých jezírek, kde na každého ta samota naprosto dýchá. Zvláště Černá jezírka je dosti malá lokalita a téměř každá návštěva by tam byla znát. To jsou možná důvody, proč sem prostě někdo nedá GPS souřadnice a Jizerky by třeba za rok, možná za deset let ztratily další kouzelné místo. Kdo chce navštívit Černá jezírka, určitě se jich i dočká, ale spěchat nemá smysl.

S pozdravem Ondřej Sehnoutka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2009 10:50 pm 

Ondro, mluvíš mi z duše, napsal jsi to moc hezky. Martine k Tvému dotazu - jsem zásadně proti sdělovat jakékoliv podrobnosti o lokalitách na veřejných fórech. Na ta fóra může přijít kde kdo, jak člověk, který by kytce neublížil, tak i naprosto cizí člověk, co s kytkama nemá co do činění a jen tak ze škodolibosti nebo aby si něco dokázal nebo já nevím, z jakého důvodu ještě, přijde na lokalitu a my se nebudeme stačit divit. Mám takovou jednu zásadu - lokalitu, kterou objevím sám, ukážu lidem, ke kterým mám důvěru. Lokalitu, kterou mi někdo ukáže, neprozrazuji nikomu, ani lidem, ke ketrým mám důvěru. Vždy je odkážu na toho, kdo mi tu lokalitu ukázal. Ať si sám rozhodne, jestli chce lokalitu zveřejňovat dál nebo ne. Jsem spíše pro to lokality co nejvíce utajovat.

No a Pavle, my se ještě možná neznáme - koukám, že jste z Liberecka, tak se můžeme někdy domluvit a sejít se a popovídat o kytkách a tak.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2009 8:14 am 

Myslím, že v časti masožravkářů je jistá fobie z toho, aby někdo nevytrhal nějaké naležiště MR. Jelikož se mapovaní vyskytu MR věnuji řadu let , vím, že největší paseku může udělat člověk a to změnou hlavně přirozených podmínek. Pokud je lokalita v pořádku, tak jí nikdo jen tak nemůže vytrhat. Přijde mi konspirační chovaní trošku směšné, spíš dětinské. (viděli jste např. známou lokalitu ve Veselí, kde přímo pod dekami rekreantů rostou stovky rosnatek o kterých ví každý široko-daleko a přesto tam vesele žijí). Nicméně nadruhou stranu určitě není vhodné vystavovat na veřejných místech nějaké přesné informace, hlavně v podobě GPS souřadnic zvláště unikátních míst, kterých ale u nás není víc než 10!
Na jaře jsem se na jedné "tajné" lokalitě náhodně potkal s jistých masožravkářem, byla to celkem legrace, koukal na mě jako když mu chci vytrhat všechny "jeho "masožravky", nakonec jsme se rozešli pomalu jako špióni s tím, nikdy jsme se tady nepotkali :D :D :D
Co si tak vzpomínám, tak jedině lokality P. bohemica na Dokesku byly drancovány nezodpovědnými jedinci, tyhle místa podléhala stupni nejvyššího utajení a stejně o nich vědělo plno lidí a výsledek byl ten, že tam nezbylo skoro nic, ale hlavní důvod je stejně ten, že ty lokality nejsou moc životaschopné a když tomu pomůže ruka nenechavce, dílo je dokonáno...
A v těch Jizerkách, když bysme šli do důsledku, nemá nikdo co dělat, je to CHKO a tam by se měli návštěvnící pohybovat jenom po značených cestách, takže snad ničení nehrozí. Doufám, že Polaci nezavedou ty cyklostezky, to by byl konec. Jednou jsem se tam i hádal se skupinkou adolescentů, co jezdili kolem do rašeliniště a ničili rosnatky, měli z toho dobrou legraci jak se propadají a bahno lítá kolem :twisted:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2009 3:21 pm 

Zdravím,
pane Vacek, naprosto s vámi souhlasím, snad jen to, že po CHKO se člověk může volně pohybovat ale na chráněná území a do rezervací (vlastně ani nevím, jaký je rozdíl) je vstup zakázán. Zřejmě jste myslel toto.
Nemyslím si, že já bych měl nést zodpovědnost za ochranu nějaké lokality. Ani nepodléhejme nějakým dojmům, že je nějaká lokalita naše jenom proto, že jsme ji objevili, nebo že tam často jezdíme. Za tu nese odpovědnost stát, na jehož území se lokalita nachází a je to v podstatě jeho majetek. Dokonce i jednotlivé kytky jsou zákonem chráněné. Někde jsem četl, že pokuta za vytržení P. bohemica je 2500 kč. Ale to je informace stará asi 20 let. Nevím jak to je dneska. Každá země má své zákony na to jak chránit své přírodní bohatství. Samozřejmě občanským iniciativám se žádná země asi bránit nebude ale zákon bude vždy nad tím ( A to neřeším, jestli je správný nebo špatný. To je zase věc té či oné země a jejich zákonodárců). Svým způsobem mi je jedno, jestli si tam Poláci zavedou cyklostezky nebo ne. A svým způsobem mi je jedno, jak to dopadne s Černými jezírky. I když jako občan a milovník přírody udělám vše, co bude v mých silách aby Černá jezírka zůstala alespoň v takovém stavu jako jsou nyní. Kdyby mě tam načapala lesní stráž, nemůžu říct ani slovo. Samozřejmě, že bych se vymlouval, že jsem zabloudil a žádnou ceduli neviděl, a že tam nic neničím, že jenom fotím a asi bych mu také neříkal, že jsem se cíleně rozhodl porušovat zákony ale ani to by mi asi moc nepomohlo. Kolem většiny rašelinišť je takzvané ochranné pásmo. Je to pruh lesa který pomáhá udržet tomu rašeliništi takové podmínky, jaké potřebuje. A toto pásmo je zahrnuto do chráněného území a cedule jsou většinou už před tímto pásmem (např. aby to lesáci nevykáceli). V podstatě už jenom vkročení za tyto cedule, i když to je obyčejný les, je porušení zákona.
Napadá mě tako vý příklad: Nadšený masožravkář objeví nedaleko svého bydliště lokalitu s masožravkama, shodou okolností chráněné území a tak si ji zamiluje, že tam jezdí každou chvíli. Fotí a sleduje jak to tam žije. Když tam proběhne zvěř a kopyty vyrve nějaké kytky, on jde a pečlivě je zasadí zpět. Když se tam objeví vandalové, vyžene je. A takhle to trvá deset let. po nějakých deseti letech se tam jde jednou podívat a načapají ho tam ochranáři nebo lesní stráž a dají mu pokutu za to, že se pohybuje po chráněným území. Všichni v tom asi cítíte tu křivdu. Ale tako vý je zákon. Zákon nerozlišuje lidi s dobrými a špatnými úmysly (i když takový zákon, kdyby to dokázal, byl by stokrát lepší) ale lidi kteří tam vstupují a nevstupují. Nevím také, jestli lesní stráž vždy a každého tvrdě pokutuje a nebo některé případy řeší třeba jen domluvou.
Co tedy dělat, když chceme vidět nedotčenou přírodu a naše oblíbené kytičky? Já to čas od času risknu. Snažím se chovat na těch lokalitách slušně, nezanechávám po sobě odpadky a pod a doufám, že bych si vysloužil maximálně tu domluvu případně vykázání z prostoru, doufám, že mě Poláci nepošlou na nucené práce do Varšavy jako to dělali těsně po druhé světové válce.
Překročil někdo z vás někdy při jízdě autem nejvyšší povolenou rychlost? Myslím si, že každý a ne jednou. Je to stejné porušení zákona avšak může to mít mnohem mnohem mnohem tragičtější následky než pár pošlapaných kytiček.
Když jsem byl na Velké jizerské louce, měli tam Poláci ceduli, že na rašeliniště Jizery je vstup zakázán, že to hlídá lesní stráž a jedním dechem tam hned psali, že tam je spousta přírodních překážek (husté porosty kosodřeviny, tok Jizery a rozsáhlá rašeliniště) že to tam vlastně ani nehlídaj.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř zář 02, 2009 5:17 pm 

Chráněné území je každé uzemí, které má zvláštní ochranu na jakémkoliv stupni. Od Přírodní památky po Národní park. Pohybovat mimo vyznačené cesty se ale nesmí jen v I. zóně NP a v NPR (Národní přírodní rezervace). Všude jinde to možné je. Na většině cedulí u PR (Přírodních rezervací) je "žádáme, abyste nechodili mimo vyznačené cesty", což je správně. Někde mají, že se to nesmí, ale to je nesmysl. Někde se o tom ani nezmiňují. Celý zákon je třeba zde http://www.mzp.cz/www/platnalegislativa ... 040811.doc . Na ceduli na obrázku o chození mimo cesty není ani čárka (ono v těch mokřadech ani cesty nejsou). Vyfotil jsem si ji ale z jiného důvodu. Na této lokalitě roste naprosto unikátní prstnatec perleťový. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nic zvláštního jsem nenašel. Pravda, objevili jsme tam, pro danou lokalitu pravděpodobně zatím nepopsanou, docela velkou populaci prstnatce pleťového, ale prstnatec perleťový ani jeden. Bohužel, takovýchto ptákovin je na cedulích u CHÚ stále dost.
S tou pokutou to také není tak horké - alespoň u nás. Zatím jsem si se stráží většinou docela dobře pokecal, než aby mi hned vypálili flastr, a to i tam, kde jsem neměl co dělat. Někdy mi i řekli, kde mám danou věc hledat. Když vidí, že tam člověk nic neničí a nechytá, tak jsou (většinou) v pohodě. Ale pozor - v okolních státech už to takový med není, hlavně na Slovensku vás můžou i zastřelit (mají statut veřejného činitele).
"Ceník" našich kytek a zvířat jsem nikde nikdy nenašel. Okolní státy to mají dost podrobně. Hlavně na hmyz: druh - cena. A jsou to docela pálky :D.

Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon zář 07, 2009 10:16 pm 

Takže jen pro informaci,

Černá jezírka - Přírodní rezervace, Rašeliniště Jizery - Národní přírodní rezervace

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina