Právě je úte čer 19, 2018 8:53 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Okolo Veselí
PříspěvekNapsal: čtv srp 13, 2009 11:41 pm 

Min. týden jsem navštívil moje oblíbené Veselí, potřeboval jsem hodně repelentu, tolik komárů jsem zde nikdy nezažil a rychle pořídil několik fotek.

První je celkem zajímavá lokalita u Záblatí, měla by se tam vyskytovat i D. intermedia, bohužel jsem jí nenalezl, kdoví, kde je jí konec. Nicméně je tam hojně U. australis.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Další fota jsou z okolí Veselských pískoven, kde zavládla panika, že snad někdo lokality zničil bagrem (četl jsem to zde na foru), tak vězte, že to udělali ochranáři v dobré víře zachránit masožravky, podle všeho se jím skvěle daří, tak uvidíme.
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

a všude se vyskytuje plno žab:
Obrázek

Další je lokalita malého lesního rašeliniště, které úspěšně zarůstá a vysychá, v minulosti se zde hojně vyskytovala D. intermedia, ještě loni jsem tam poslední zbytky viděl, ale letos NIC. Rostě tam naštěstí hojně D. rotundifolia obratně ukrytá v rašeliníku, které se ještě na některých osluněných místech daří a dorůstá obřích velikostí, květenství s mnoha květy.

Obrázek Obrázek Obrázek

Toto jsou ukázku z nedalakého ale úplně rozdílného biotopu, lokalita která byla také upravena tím bagříkem, ale je vidět, že rosnatkám se zde, navzdory davům rekreantů, celkem daří, porosty jsou sice silně sešlapány, ale to dokazuje, jak odolná může D. rotundifolia být. A to roste na čistém avšak stále promáčeném písku. Růžice jsou velmi kompaktní a až o polovinu menší, než v ekologickém optimu v rašeliníku. Počet květů na stvolu min. poloviční.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát zář 04, 2009 12:09 pm 

Letos když jsem přijel zavzpomínat na nedávno ukončená studia ve Veselí,
tak jsem samozřejmě nemohl vynechat návštěvu Vlkovských pískoven,
byl jsem docela zděšený, když jsem viděl po roce od poslední návštěvy tu
"spoušť", ale děje se tak pod dohledem CHKO Třeboňsko a BÚ v Třeboni,
a má to prý skutečně za cíl udělat dostatečnou plochu pro konkurenčně
slabé rostliny, mezi které patří i naše masožravky :-), jen mě mrzí to
lesní rašelinišťátko, které kromě vysazené D. intermedia hostilo i nejnižší
výskyt boreální kyhanky sivolisté (Andromeda polyfolia) v ČR, ta už tam asi
také není....

O lokalitě u Záblatského rybníka, jež hostí jednu z nejsilnějších populací
Drosera intermedia v ČR jsem se nedávno dozvěděl, že zde rostlina letos
"vyhynula" následkem dlouhodobého zaplavení způsobeného neustávajícími
přívalovými dešti, jež prý v takovéhle míře
nevydrží ani tato rosnatka, ale prý se není čeho obávat, jelikož prý zde
existuje obrovská zásoba semen v půdě, ze kterých se prý populace má
obnovit....

Předmět příspěvku: Re: Okolo Veselí
PříspěvekNapsal: pát zář 04, 2009 4:26 pm 

Petr Vacek píše:
... okolí Veselských pískoven, kde zavládla panika, že snad někdo lokality zničil bagrem (četl jsem to zde na foru), tak vězte, že to udělali ochranáři v dobré víře zachránit masožravky, podle všeho se jím skvěle daří, tak uvidíme.

Nezavládla panika, jen jsem konstatoval, jak to tam vypadá... Myslím, že to byla spíše obojživelníkářská lobby než ochrana masožravek. To by stačilo odstranit nálet, ale to je jen moje domněnka. Celé to srovnat a snížit o půl metru a vyvézt i s kytkama a semennou bankou asi není ideální řešení. Možná potom na "Kosišti" dělají uplně zbytečnou práci, když to stačí srovnat bulíkem :shock:. Alespoň myslím, ale netvrdím, že tomu rozumím - dělal jsem geologii, ne biologii :wink:. Jen mi nějak chybějí fotky rosnatek z té lokality s bublinama.

PříspěvekNapsal: sob zář 05, 2009 7:39 am 

Bagr v rukou ochranáře může být pro některé lokality přímo ideální řešení. Neviděl jsem sice jak to ve Veselí vypadá, ale pokud tím lokalitu nevysušili tak to jenom prospěje. Ony i na jiném místě fóra diskutované Chvalšovické pastviny jsou takovou externelitou neúspěšného pokusu o náhradní rekultivaci v sedmdesátých letech. Masožravost kytkám pomáhá získat živiny a přežít na velmi neúživných místech, ty jsouzpravidla sepjaty s rannými stádii sukcece. Odstraňování náletu je jenom takové prodlužování agónie. První větu mého příspěvku mám od bývalého ředitele CHKO Třebońsko dr.Jandy, tomu se dařilo domluvit s těžaři a usměrńovat těžbu v pískovnách takovým způsoben, který neschával přírodě na těžených lokalitách možnost regenerace.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned zář 06, 2009 10:34 am 

No jedná se o jak jak "obojžilvelníkářskou lobby" tak i o službu rostlinám,
je to skutečně spolupráce mezi CHKO a Botanickým ústavem v Třeboni,
který zde také chystá nějaké repatriace určitých druhů rostlin, ten biotop,
který zde připravili je skutečně ideální pro masožravky, ale i pro třeba
malou nenápadnou rostlinku kriticky ohrožený nehtovec přeslenitý,
(Illecebrum verticillatum), ponechaly zde "ostrůvky" vegetace, kde jsou
nehtovec, rosnatka a další vzácné rostlinky zastoupeny a mohou se odtud
šířit na pro ně uvolněná "teritoria" :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 8:41 pm 

kaktusák píše:

O lokalitě u Záblatského rybníka, jež hostí jednu z nejsilnějších populací Drosera intermedia v ČR jsem se nedávno dozvěděl, že zde rostlina letos "vyhynula" následkem dlouhodobého zaplavení způsobeného neustávajícími přívalovými dešti, jež prý v takovéhle míře nevydrží ani tato rosnatka, ale prý se není čeho obávat, jelikož prý zde
existuje obrovská zásoba semen v půdě, ze kterých se prý populace má obnovit....

Minuly tyden jsem to tam navstivil celkem podrobneji a D.intermedia stale nezvestna, pro zmenu je lokalita dosti vysusena, na bultech raseliniku jsou aspon celkem pekni jedinci D. rotundifolia.
Co me ale celkem zarazilo, ze jsem nenasel ani D.anglica na puvodni lokalite nedaleko, kde jeste predloni rostly uzasne exemplare teto majestatne rosnatky. :( :( :(

PříspěvekNapsal: stř črc 21, 2010 9:18 am 

it is natural species or a introduced species ?

here in LE MANS ( FRANCE).
drosera intermedia and drosera rotundifolia are a pioneer species with also P.lusitanica , your case surprised me especially since D. intermedia and P.lusitanica in spring are a immersing species .

the lake have level seasonal fluctuations ?

these species do not love also a too shaded vegetation causing their disappearance.

to make a reappearance to D.intermedia ; D.rotundifolia ; P.lusitanica we practise just an 'etrepage' ( a environment stripping , just to let appear the substrate ) it is a method in france to see if these pioneer species are present .

drosera anglica ( longifolia) in FRANCE are often a calcicole species with the time often this specie disappear when in the same site you have D.rotundifolia benefit to the hybrid D.x'Obovata'

jeff

PříspěvekNapsal: čtv črc 22, 2010 8:42 am 

jeff píše:
it is natural species or a introduced species ?

That is the natural species just as D.anglica short distance away. I will have to observe these natural sites for long time :D :D :D then we can make the result (disappear or not) :shock:

PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 4:05 pm 

the lake have level seasonal fluctuations ?
no high herb on your site ?

what substrat for the anglica ?

you observe this D.anglica site for how many year ?

jeff

PříspěvekNapsal: úte črc 27, 2010 11:24 pm 

The site of D.intermedia is close to the pond, flooding water is possible just as changing of water level. There are not "high herb". :) I have the evidence about the big flood one year ago. I hope that sundews will come in few years back. 8) 8)

The second site (with D.anglica) is spring area, I assume that water level is stable. I observed the spectacular D. anglica and x obovata 2 years ago on this site. :( :( :(
D.rotundifolia on the top of sphagnum nowadays.

The site of D.anglica:

Obrázek Obrázek Obrázek

The same site two years ago:
Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: stř črc 28, 2010 2:27 pm 

then if there are a water fluctuation and no high herb all is possible for D.intermedia , P.lusitanica also

for D.anglica I think the problem for them are the high herb and aspecially the susbrat acidity .
D.rotundifolia and D.x'Obovata 'are more tolerant to acid substrate , 2 year is not a problem but 10 or 15 yes actually in FRANCE we have this problem on a restauration site , there is 10 year we have reintroducted 100 P.anglica actually we have just 10 , the problem the high herb and may be the PH , we know this year or next year the exact problem.

nevertheless on some mountains and in plain ,here , strong regression for them ,their environment have changing and becoming more acidic as well two other benefits.

nice drosera station :wink:

jeff

PříspěvekNapsal: pon srp 23, 2010 10:40 am 

Tak jsem si udělal prodloužený víkend na jihu a konečně jsem viděl všechny naše masožravky venku (vlastně kromě štramberské P. vulgaris bicolor), ale to patří do chlubírny, na kompost, do hospody nebo kam...

Taky jsem se stavoval ve Veselí a chtěl se pokochat pohledem, jak se tam daří skvěle masožravkám po promyšleném zásahu ochranařů a spol. (četl jsem to zde na foru). Bohužel, musím konstatovat, že můj "panický" příspěvek z loňského roku byl, řekněme, oprávněný (jen na vysvětlenou, nebyl panický, jednalo se o rotundifolie a těch je jako sra..., takže lokalita sem, lokalita tam - navíc, když rostou kousek vedle - je jedno). Bublinatek je tam hodně (a narozdíl od jiných lokalit tam ještě hojně kvetou), ale rosnatku jsem tam nenašel ani jednu, a že jich tam bývalo pohojnu. A myslím, že už by tam měly být, kdyby tam zůstala semená banka, rosnatky klíčí a rostou poměrně rychle. Takže si myslím, že ten zásah byl udělán hlavně pro žáby a kytky šly bokem - pochybuji, že by se dělala ochrana U. australis, která ani není chráněná, na úkor rosnatek... ale je fakt, že u nás je možné všechno. Neměl bych strach, on je tam někdo třeba vysadí a budou znova, píšu to jen proto, abych uvedl na pravou míru svůj loňský "panický" příspěvek a nemělo to cenu psát dřív, než jsem si ověřil, jak to tam vypadá po roce.

Trochu mi to připomíná tohle http://www.nature.cz/publik_syst2/files08/hlizovec.pdf . Na jednu stranu napíšou, že kytka roste v ideálních podmínkách 5-7 let a na druhou tam dají fotku vybulíkované lokality. Když si dám jednu k jedné, tak v ideálním případě tam za 5-7 let porostou hlízovce zase :mrgreen:.

A z jiného soudku, k fotkám jinde (kytky na kompostu)...
Rakousko: Nigritella rhellicani, Gentiana nivalis, Cyclamen sp.
Polsko: Neottianthe cucullata - docela špek, asi nejbližší jistá lokalita je až v Polsku u litevských hranic, pak až na východě (Sibiř atp., což už je přece jen zruky); Goodyera repens, Xylaria longipes, Clavicorona pyxidata, zvěřinec určil správně Radek
A konečně jsem po třech letech našel sklenobýl v Krkonoších.

Tož tak.

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina