Právě je pát čer 22, 2018 8:08 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rosnolist
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 12:00 pm 

Letos do pokusu nejdu,mám jen 4.ks,které běžně domestikuji při zimních teplotách 0-5.st již několik let.Mám ale spoustu letošních semínek a tak vysadím příští rok(sázím běžně v lednu a nechávám v chladu na balkoně,až se oteplí sami vzejdou),víc rostlinek a pokus udělám.Také dám pár semínek ven napřímo k opunciím(jak už tu někdo psal) a uvidíme!
Filda

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 12:26 pm 

Ja bohuzel take zadne rosnolisty nemam(ani seminka),ale vzpominam, ze pred mnoha lety, kdyz to byla jeste u nas pomerne vzacnost, jsem ziskal nejaka seminka z Nemecka, slozite vysazoval do systemu dvou kvetinacu, rosil a udrzoval vysokou vlhkost, ze jsem je rovnou nevysazel ven, to by me fakt nenapadlo!! :evil: :evil: Je celkem zajimave, ze o pestovani MR se u nas rozsirila rada polopravd, coz pricitam hlavne prvni knize Masozrave rostliny od M.Studnicky, kde jsou z dnesniho pohledu dost nepresne informace, ktere pak dalsi pisalci jen bezhlave prejimali.
:D :D :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 3:00 pm 

Petr Vacek píše:
Ja bohuzel take zadne rosnolisty nemam(ani seminka),ale vzpominam, ze pred mnoha lety, kdyz to byla jeste u nas pomerne vzacnost, jsem ziskal nejaka seminka z Nemecka, slozite vysazoval do systemu dvou kvetinacu, rosil a udrzoval vysokou vlhkost, ze jsem je rovnou nevysazel ven, to by me fakt nenapadlo!! :evil: :evil: Je celkem zajimave, ze o pestovani MR se u nas rozsirila rada polopravd, coz pricitam hlavne prvni knize Masozrave rostliny od M.Studnicky, kde jsou z dnesniho pohledu dost nepresne informace, ktere pak dalsi pisalci jen bezhlave prejimali.

Zdravím,

musím souhlasit s tím, že spousta , z dnešního pohledu, polopravd a nesmyslů, pochází z knihy pana Studničky. Ale musím se pana Studničky zastat. Pan Studnička je v oblasti masožravek v naší republice průkopníkem číslo 1 a pokud, na základě různých zkoumání a pozorování přišel na to, jak tu či onu rostlinu pěstovat, pokud přišel na nějaké finty, které mu fungovaly, tak je samozřejmě používal, byť byly třeba zbytečně složité a napsal je samozřejmě do své knihy. A další, který si pořídí tu vzácnou kytku, bude experimentovat a nebo vsadí na osvědčenou radu odborníka? Po pár letech, když tu kytku líp pozná a nabaží se jí, řekne si:,, Mohl bych něco s tou kytkou zkusit" A hle, ono to jde i jinak a mnohem jednodušeji. Kdyby však tenkrát nedal na ty krkolomné rady odborníka průkopníka, kytku by už dávno neměl. Dnes mnohé tyto metody (s rosnolistem, darlingtonií a pod.) berem s rezervou, nebo se jim otevřeně smějem ale nesmíme zapomenout, že pro mnohé ta kniha byl začátek, bez níž bychom to měli mnohem, mnohem těžší.
Jinak, myslím si, že nás čeká ještě nejedno šokující překvapení, co se týče pěstování kytek. Když může venku přezimovat mucholapka a sarracenie (což tehdá bylo také nemožné), věřím tomu, že ten rosnolist mezi těma opunciema taky poroste.

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 3:36 pm 
Moderátor

Petr Vacek píše:

První Studničkova kniha je v mnohém (a to nyní po 25 letech!!!) překonána, ale ve své době to byl bezkonkurenční zdroj informací. I po letech se v ní stále dají najít perly. Dnes jsme dál a nikomu není bráněno studovat novou literaturu, které jsou mraky a snad toto není jediná kniha v našich knihovnách?! A co je informací na internetu!!!

Problém je někde jinde. Je jen málo kvalitních autorů se zkušenostma, o které se mohou pri svém psaní opřít. Většina "autorů" jsou jen opisovatelé a kompilátoři, toho co již bylo někde napsáno, a pak to často opíšou i s chybami. Dneska by se dalo říci, že už jsme mnohem dále a že alespoň triviální chyby a postupy mohou být eliminovány. Ale opět, je to jen o lidech a jejich zkušenostech a erudici, navíc je to v přímé úměře s jejich mnohdy nabubřelým sebevědomím. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na ten úžasný atlas pana Žáčka. Sebevědomí (projektu) vysoké, úroveň průměrná. Chybovost značná. A kdepak loňské sněhy a nové kartičky jsou! A co lze více dodat, když mi jedna paní v Thrakii posledně říkala: jak je s tímto projektem navýsost spokojená a jak je to vlastně fajn, že to nikdy nebude hotovo, protože to je přesně podstata tohoto projektu a že se není za co stydět.

Je potřeba se nechovat jako slepé ovce, které věří čemukoliv. Žádná kniha nebo článek nemůže být dogma. Je potřeba jednotlivé názory, které někdo publikuje, konfrontovat hlavně s vlastními zkusenostmi a zkušenostmi pěstitelů, kteří mají nějaké renomé a ignorovat a eliminovat pseudo-zdroje informací, které jsou nedůvěryhodné. A z této mozaiky si rozumně uvažující člověk může udělat poměrně dobrý obrázek toho, jak třeba v pěstování postupovat.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 4:38 pm 
Moderátor

Radek Panenka píše:
Jinak, myslím si, že nás čeká ještě nejedno šokující překvapení, co se týče pěstování kytek. Když může venku přezimovat mucholapka a sarracenie (což tehdá bylo také nemožné), věřím tomu, že ten rosnolist mezi těma opunciema taky poroste.R.P.

Jen tak mimochodem, mezi "opunciemi" by pěkně rostly dokonce i některé mexické tučnice.....
:wink:

Co se pana Studničky týká, je to přesně jak napsal Radek nebo Kamil, nebýt této průkopnické knihy (kterou jsem shodou okolností dostal nedávno darem, že Fando!), kdo ví, kolik nadšenců by u nás vůbec bylo.

Stejně tak však dodávám - skutečné lokality navštívilo v podstatě jen "pár" lidí a ještě méně se jich o informace skutečně podělilo - podstata je v poznání a experimentu...
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 5:27 pm 

Semena rosnolistu postupně sklízím už od začátku října, a mám jich už asi 60 (na semena jsem vybral nejlepší klon z mé sbírky) . Pokud byste kdokoli nějaké chtěl, i za účelem pokusů, rád pošlu, samozřejmě frei! Stačí říct...
Mě stačí, když si nechám tak 15, abych měl i do rezervy.

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 6:27 pm 

Diskuze se nám posunula trochu někam jinam, tak jen dodám, že souhlasím s oběma Radky i Kamilem, předběhli jste mě, ale aspoň to nemusím psát já. Nicméně je čas to stočit zase zpátky.

Další den jsme se se zpožděním dostali do oblasti na jihu Španělska, kde je velká koncentrace drosáčů. Zpoždění jsme nabrali díky nějakým uzavírkám a tak jsme se hladoví dostali na místo až k poledni, což nebyl zrovna nejlepší čas na návštěvu lokalit. Slunce pálilo tak, že návštěvy se smrskly do několika minut, protože déle se na slunci nedalo vydržet. Teplota ve stínu, pokud si dobře pamatuji byla 44°C. Bylo to doslova peklo, navíc jsme se nemohli zchladit v autě, protože jsme neměli klimu. Ale možná dobře, protože jinak bychom to asi všichni odnesli angínou.

Vidíte sami, že se nebylo pořádně kam schovat

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pak jsme se na chvilku zastavili na další lokalitě. Za posledních 10let jsem tu několikrát nevědomky projížděl přímo kolem lokality, a nevěděl o ní. A že to byla hodně pěkná lokalitka!

Obrázek

Obrázek

Pak jsme se zase na chvilku stavili na další, tu znám dlouho a sleduji, jak se populace mění, jak lokalita zarůstá...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dalibor se jako obvykle opět velice osvědčil jako měřítko. Díky!

Obrázek

A zase jedna mrtvolka

Obrázek

No né, koho to sem čerti nesou.

Obrázek

Bydlíme necelých 20km od sebe, doma nemáme ani čas se sejít, zajít na pifko, tak jsme se sešli aspoň na jihu Španělska. Kdyby jsme se tak chtěli sejít, tak by se nám to nepodařilo takto načasovat :).

Na těch horách vzadu se na vrcholku ve výšce necelých 900m vyskytuje taky jedna populace drosáčů.

Obrázek

A tady je detail lokality

Obrázek

Drosáče tam rostou přímo na základně, a v její blízkosti.

Tady už jsme na cestě na jiný kopeček

Obrázek

Obrázek

A teď malá změna, ať nezabřednem do stereotypu. Je to zelené, žere to muchy, ale drosáč to není! Co je to?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pravda, tahle zelená není

Obrázek

A tady je to místo. Dole v trávě několik desítek kudlanek (v životě jsem jich tolik na jednom místě neviděl) a nahoře na kopci další drosáče. Není to paráda?

Obrázek

A tady už lokalitka drosáčů

Obrázek

Pozornější si jistě všimne vzrostlého drosáče v levo dole

Obrázek

Tady ještě fotka ze zimy, ze stejné hory

Obrázek

A další den ráno, ale to už jinde jsme
Ranní mlha nad lokalitou drosáčů

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A teď trochu petrofytů. Tady už chybí jen ty opuncie.

Obrázek

Obrázek

Všude samé drosáče, chce to změnu. V této oblasti se vyskytuje i Pinguicula lusitanica. Bohužel jsme tam byli v době, kdy většina lokalit této tučnice vysychá a rostliny se objevují ze semen až s příchodem vlhčího období. Takže teď zase něco pro milovníky tučnic a speciálně pro Kamila.

Dostal jsem tip na lokalitu, kde by měly být tyto krásné miniaturky. Na místo se dalo dostat dvěmi způsoby, buď hustou pichlavou vegetací, nebo projít po kotníky, místy možná až po kolena něčím, co silně připomínalo močůvku. Zvolili jsme první variantu. Dostat se však na místo nebylo vůbec jednoduché, prodírali jsme se hodně pichlavou a hustou vegetací, takže jsme byli pěkně pořezáni do krve, sluníčko pálilo, my se potili a krvavé rány štípaly. Byla to asi nejhorší návštěva za celou naší společnou cestu.

Tak tohle mělo být podle popisu ono místo

Obrázek

Ta voda, se tváří jen zdánlivě jako voda, spíše to vypadalo na močůvku stékající z pastvin.

My jsem šli tou houštinou, travička ač tak z fotky nevypadá, nebyla zrovna přátelská

Obrázek

Dlouho jsme hledali, kluci se rozutekli po okolí, že prý tady to určitě není, že tu růst nemůžou, že to je nějaké divné. Najednou, ani nevím jak, jsem v trávě uviděl na vzdálenost několika metrů, cosi jako tučnici. Tady je to místo:

Obrázek

Tak co, našli jste je? Tady je ještě detail

Obrázek

Už je vidíte?

Tak kvůli těmhle několika prckům jsme se sem trmáceli

Dodnes nechápu, jak jsem si těch několika málo kytek mohl všimnout, aniž bych se k nim přiblížil.

Obrázek

Obrázek

A detail, kytka měla jen několik cm i s květní stopkou.

Obrázek

A co tady, najde je někdo?

Obrázek

A detil, foceno z asi třech metrů.

Obrázek

Nelezl jsem blíž, nechtěl jsem Jardovi nanosit tu hnojačku do auta.

Kluci byli odvážnější. Jarda ukazuje Daliborovi, co má fotit. Tam někde jsou ty tučnice, ja se k nim blíž nedostal. Byla to velká bojovka, jinam nešlo kam šlápnout.

Obrázek

Radku, zajímalo by mě, zda máš taky podobné zážitky z Mexika, a pokud ano, že si je v sobotu nenecháš jen pro sebe.

A ještě jednou ta lokalitka, teď z jiného úhlu pohledu

Obrázek

A touhle fotkou ze zákulisí naší cesty (snad se na mě nebude Dalibor moc zlobit) se loučím a příště se podíváme jak jinak než na drosáče, tentokrát do Portugalska.

Obrázek

Chudák Dalibor - celou cestu do Portugalska na něj takto svítilo sluníčko a my se obávali, že bude jak dva v jednom, z prava bíly, z leva černý. Ale vyřešil to po svém.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 7:09 pm 
Moderátor

Honzo super!

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 7:17 pm 

:shock: :D Děkujeme za super zprostředkovaný výlet.... Nádhera.... Po shlédnutí těch drosáčů mezi šutry a pod sněhem...zkusím jednu rostlinu nechat celou zimu venku... Uvidíme ....:-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 7:21 pm 

Šarik píše:
:shock: :D Děkujeme za super zprostředkovaný výlet.... Nádhera.... Po shlédnutí těch drosáčů mezi šutry a pod sněhem...zkusím jednu rostlinu nechat celou zimu venku... Uvidíme ....:-)

Konečně někdo odvážný! Jestli jedete do Olomouce, tak se mi ozvěte, jakožto prvnímu odvážlivci dovezu semínka drosáčů.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv říj 22, 2009 7:26 pm 

:D Do Olomouce samozřejmě jedu, a ráda Vás poznám osobně...
A nabídku semínek ráda přijmu....Letos mám drosáče jen dva...Nejaké jsem loni umrtvila v zimě příličnou zálivkou...Takže tuto zimu (po shlédnutí té suti, v které jste je fotili...), plánuju je pěstovat jako sukulenty.... :lol: :twisted:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát říj 23, 2009 8:52 am 

Pekne pokracovani...Bez klimatizace to bych asi ale nedal.., :( A Kolik km jste vlastne najeli celkem?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát říj 23, 2009 11:29 am 

Drosophylum je kytka u které se mě nedaří. Už několik jedinců mě vyklíčilo i úspěšně vegetovalo a pak konec. Před 2 léty jsem je zimoval
v nevytápěném skleníku. Zima to byla pořádná asi - 15 st. C. Vypadaly dobře, ale na jaře konec. Dnes mám lepší podmínky a rád to znovu
zkusím. Jsou to nádherné kytky.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát říj 23, 2009 5:34 pm 

Vašku jednu malou radu,časně z jara chtějí drosa dost slušnou zálivku,pozor nesmí stát ve vodě.Jako když zjara taje na naskalách sníh,zavlaží ten trošek zeminy a hned je voda pryč.Dej si pozor taky na příliš teplou vodu aby nenastal teplotní šok to je taky spolehlivě pošle do věčných lovišť

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát říj 23, 2009 8:10 pm 

Zdravím,

fotky jsou super. Určitě bych se tam chtěl také podívat. Koukám, že semeníky u těch rosnolistů byly dozrálé, ta cesta byla na tento čas schválně načasovaná? Jsou rosnolisty ve Španělsku a Portugalsku chráněné? Zůstaly tam po vaší návštěvě ještě nějaká semena? :D :D :D
Musím říct, že po přečtení tohoto vlákna a hlavně shlédnutí fotek, jsem se rozhodl to s rosnolistem zase zkusit.
Ten radar je taky super. Něco takového bych si uměl představit i u nás třeba někde v Brdech :D :D :D

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon říj 26, 2009 9:11 pm 

Radek Panenka píše:
Zdravím,

fotky jsou super. Určitě bych se tam chtěl také podívat. Koukám, že semeníky u těch rosnolistů byly dozrálé, ta cesta byla na tento čas schválně načasovaná? Jsou rosnolisty ve Španělsku a Portugalsku chráněné? Zůstaly tam po vaší návštěvě ještě nějaká semena? :D :D :D
Musím říct, že po přečtení tohoto vlákna a hlavně shlédnutí fotek, jsem se rozhodl to s rosnolistem zase zkusit.
Ten radar je taky super. Něco takového bych si uměl představit i u nás třeba někde v Brdech :D :D :D

R.P.

Bohužel, všechna semena byla vysbírána do posledního. Lokality, kde se drosáče udržuji hlavně semeny jsou tak navždy ztraceny!:twisted:

Ve Španělsku jsou Drosáče chráněny, v Portugalsku bohužel ne! Pokud se mýlím, Honza mě snad opraví...

A co se týče cesty, bylo zvolené datum, které nám vyhovovalo, nebo se mýlím... :) :?:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon říj 26, 2009 9:34 pm 

Někteří z Vás ví, že můj zájem je teď směřován na Rosnolisty. Poslední 2 roky zkouším, co všechno ty potvůrky vydrží. A musím říct, že mě mnohdy opravdu překvapili. Výsledkem má být krátká publikace věnována nejen popisu, ale hlavně novými poznatky z přirozených lokalit a domácí kultivace. Jak již bylo v tomto vláknu zmíněno, některé informace se jen kopírují. To pak odrazuje některé pěstitele od pořízení druhů o kterých se všude píše, že kultivace je velmi obtížná. Nevím už kdo s tím přišel, ale nápad se mi velmi líbí! Pokud by měl někdo zájem, milerád poskytnu zdarma semena, či rostlinky. Na oplátku bych uvítal kratičké informace o tom jak se Vám pěstování dařilo - podmínky kultivace, co rostlinky snesly a co ne. :wink:
V případě zájmu, mne kontaktuje na mail. Jakékoliv připomínky, rady, či nápady jsou předem vítány.

J.Ch.

Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 9:00 am 
Moderátor

Petru Vackovi ale i ostatním- na mapě ta trasa má zvláštní tvar kapky a 8000 km cesty bylo dost abychom si užili spousty zážitků, ale také pořádné dřiny. Když si vzpomenu na horskou lokalitu drosáče, kdy jsme se drali podle leteckého snímku s podivným šrafováním stále do kopce podivným terasovitým suťovým svahem porostlým borovicemi a korkovivými duby a nevěděli kam to vlastně jdem. Nebo před pár příspěvky popisovaná lokalita P.lusitanica, kde jsme dlouhou dobu slyšeli pouze sprostá slova a výkřiky hrůzy po zatětí dalších trnů do nohou notně již zkrvavených - to byl skutečný nezapomenutelný zážitek. Některé filmové horory považuji ve srovnání s těmito zážitky za hodně řídkou polívčičku.
Někteří si na tuto lokalitu odnesli zvláštní památku. Ano, mluvím teď pouze a jen o sobě - na pravém bérci mě od naší cesty zlobí jedna rána co se stále ne a ne zahojit, až jsem se před týdnem naštval a výsledkem poněkud krkolomného chirurgického výkonu byl cca 1 cm dlouhý trn odstraněný z rány. tak snad už se to teď zahojí. :D

pro všechny- jinak koukám, že je z toho už docela pěkný seriál a to jsme teprve cca v polovině. Tak snad mi vyjde čas a pomohu Honzovi, Daliborovi a Jarkovi taky svýma fotkama.

PříspěvekNapsal: sob lis 14, 2009 9:30 pm 

Zdravím,

tak kdy bude pokračování, už se nemůžu dočkat.

PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 10:53 pm 

:wink: Zdravím, ....jen tak pro informaci....kolik je nás drsoňů, kteří tedy zkušebně nechávají rosnolisty na pospas našim mrazům? - Zcela bez ochrany?
(Já mám venku dva...)
Teplota už u nás byla párkrát pod bodem mrazu...nejvíce -7°C, ...předevčírem -5°C ....To vypadali takto...

ObrázekObrázekObrázek
Jeden je na okně v dvoukvětináči a druhý je v jednoduchém květináči a postavená na volné půdě.

Až pak mráz zase polevil, roztáli a zase vegetí...

ObrázekObrázek
Jsem opravdu zvědavá, jestli to vydrží celou zimu.... :roll: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 9:37 am 

Šárko, to jseš tedy fakt drsoň :roll: Mě se letos konečně podařilo dopěstovat tři kousky.Vypadají pěkně, ale venku bych se je zatím bála nechat.Doufám,že skleník s,těmi pěti stupni zvládnou,když tvoje musí mrazy :mrgreen: Ale zkusím až se mi zadaří víc rezerv.Vy tam tedy máte ale větší zimu :shock: Tady si zatím lebedíme v minimu -2°C.Tak ať to ti králíci vydrží :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 12:09 pm 

Já rostlinu momentálně nemám žádnou ale v lednu budu dělat volný pokusný výsev na skalku k opunciím.Podle fotek a informací které sem Hoza dal by to mělo drosášům vyhovovat.

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2009 4:29 pm 

Potřebovala bych jednu takovou obecnou radu....k pokusným králíkům, co jsou na mraze... :| Mám strach, aby jim nevymrzla vody a oni neuschli....myslíte , že je mám opatrně zalívat? Venku už týden mrzne....dnes je -13°C..substrát je zmrzlý na kost, takže má oblíbená metoda - šťouchnu do toho prstem - pro zjištění optimální vlhkosti nelze provádět... :evil:

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2009 4:37 pm 

Šárko vzhledem k tomu že je máš v květináči je zalej ale pozor na teplotu vody,nebo tak dva dni počkej má se výrazně otepli a pak to bude jednoduší.

PříspěvekNapsal: ned pro 20, 2009 4:56 pm 

:wink: Díky Zdenku....provedu... :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina