Právě je pát úno 15, 2019 9:58 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: ned úno 14, 2010 2:08 pm 
Registrován: pon led 07, 2008 4:11 pm
Příspěvky: 273
Bydliště: Liberec

Kdy už bude pokračování, kdy už bude pokračování, kdy už bude pokračování. My už chceme pokračování, my už chceme pokračování, my už chceme pokračování!!! :D :D :D


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: úte úno 23, 2010 12:10 am 
Uživatelský avatar
Registrován: sob led 05, 2008 8:13 pm
Příspěvky: 125

Radek Panenka píše:
Kdy už bude pokračování, kdy už bude pokračování, kdy už bude pokračování. My už chceme pokračování, my už chceme pokračování, my už chceme pokračování!!! :D :D :D


Pokračování bude, jen nevím kdy. Nějak na to nebyl čas a asi ještě nějakou dobu nebude. :(

Jak dopadly pokusné drosáče? Jaké minimální teploty vám tuto tuhou a dlouhou zimu přečkaly :?:


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: pon bře 01, 2010 9:44 pm 
Uživatelský avatar
Registrován: sob led 05, 2008 8:13 pm
Příspěvky: 125

Po dlouhé a tuhé zimě se probouzím ze zimního spánku a na chvilku se zase dostávám k tomu, abych zavzpomínal na minulé léto.
V předchozím vyprávění jsem se loučil ze Španělska z cesty směrem do Portugalska, kam jsme to vzali zkratkou přes Austrálii. Ale to trošku přebíhám...

Na následujícím záběru se ještě krátce vrátím k naší cestě z roku 2005, kdy jsme Portugalsko navštívili poprvé.

Obrázek

Na předchozí fotografii můžete vidět nejen Luboše s naším průvodcem, jak zkoumají délku kořenů přirozeně rostoucích drosáčů, ale taky pěkný borový háj, ve kterém drosáče rostly. Všimněte se taky té bílé cesty vzadu pod kopcem.

A teď už se dostáváme do minulého roku a to na stejné místo. Následující fotografie je pořízena na skoro stejném místě, právě z té bíle cesty směrem k místu, kde Luboš dělal své pokusy. Nejdříve jsem docela pochyboval, zda jsme vůbec na správném místě, protože jsem to tam vůbec nepoznával. Borovice nikde, připomínaly je už je ty dvě šišky na záběru.

Obrázek


Místo borového háje jsme se ocitli v „Austrálii“ mezi samými blahovičníky! Ano, borový háj s drosáči se proměnil za ty čtyři roky v blahovičníkovou plantáž! Zajímalo by mě docela, co z této plantáže zbylo po letošní zimě, která i v Portugalsku byla na tamní poměry docela mrazivá. Tipoval bych, že teď nemají ani borovice a ani blahovičníky.

O kousek dál v příkopě jsme v roce 2005 našli Pinguicula lusitanica, viz. následující obrázek.

Obrázek

A po čtyřech letech stejné místo.

Obrázek

Jak je vidět, i tady se to dramaticky změnilo. Les vykácen a plocha předpřipravena na novou blahovičníkovou plantáž! Ostatně, mladé rostliny blahovičníku už klíčily i zde, jako nálet z okolí!

Obrázek

Po tučnicích ani památky, ale možná proto, že bylo léto v plném proudu.

Na místě jsme se ještě chvilku zdrželi, abychom se podívali na místa, kde ještě před několika lety rostly drosáče a v tichosti na ně zavzpomínali.

Obrázek


Pozornější si jistě všimli, že pod blahovičníky roste něco, co připomíná australské byblisy.

Blahovičníky srovnané v pravidelných lajnách a mezi nimi opravdu byblisy!

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Po bližším prozkoumání si člověk uvědomí, že se vlastně ani nejedná o byblisy, vlastně ani nemůže jednat, protože si uvědomí, že není v Austrálii, ale v Evropě, někde v Portugalsku, kde se blahovičník pěstuje jako rychle rostoucí dřevo, ba co víc, dnes už roste a samovolně se rozšiřuje dál a že drosáče nejsou byblisy ani kulisy ale opravdové drosáče. Snad jsem vám tím nezamotal šišku. :)

Obrázek

Obrázek


Je bezesporu zajímavé procházet touto umělou krajinou a sledovat její vývoj. Protože zde blahovičníky nejsou vysazeny ve stejnou dobu, ale každý rok osázejí kousek, tak zde můžeme pozorovat na relativně malé ploše, jak se drosáče vracejí na svá původní místa a jak se jim zde daří.

Mezi první druhy, které osidlují z okolí tyto skoro holé plantáže jsou právě drosáče.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Mají hodně místa, konkurenční vegetace je málo. Jak se však blahovičníky zvětšují a stárnou, začíná se zaplňovat i prostor mezi nimi a konkurence drosáčům přibývá.


Obrázek

Drosáče..., drosáče..., drosáče...
Obrázek


Nakonec se začínají objevovat i původní borovice

Obrázek


Zdá se tedy, že svítá na lepší situaci a borovice se časem vrátí. Bohužel, plevel v podobě blahovičníku se asi nikdy nepodaří již vymýtit tak, aby nehyzdil původní lokality nejen drosáčů, ale vlastně i celou krajinu! Snad jen pořádná doba ledová!

Tato populace drosáčů, je asi nejvitálnější z těch všech přibližně 15 populací, které jsme při našem loňském putování navštívili. A to asi díky tomu, že drosáče zde neměly konkurenci, byly ve výborné kondici a plodily neuvěřitelným způsobem, viz. fotografie. Jedna rostlina zde je schopna vyprodukovat i několik set semen najednou a to mnohé z nich v době naší návštěvy kvetly (asi podruhé v sezóně) a zároveň plodily!

Pro představu tady je jedna menší rostlinka.

Obrázek

Jako měřítko posloužila má bolavá noha. Kdo mě zná, ví, že to je spíše ploutev.


Myslím, že tato lokalita by mohla inspirovat mnohé pěstitele v tom, jak pěstovat drosáče a možná se najde i někdo takový, kdo si namísto, nebo vedle zahradního rašeliniště pořídí ještě drosáčoviště, třeba takové:

Obrázek


A dnešní povídání ukončím obrázkem místní flóry, znalci mě jistě doplní názvem.

Obrázek


Už teď se ale můžete těšit na další pokračování (které ještě nevím kdy bude) z našeho putování po blahovičníkové zemi, a to nejen na drosáče.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: pon bře 01, 2010 11:12 pm 
Registrován: sob pro 29, 2007 12:59 pm
Příspěvky: 60

Honzo, díky za příspěvek a inspiraci na drosáčoviště :D !
Znalec nejsem, ale to růžovofialové :wink: mi připomíná rod Erica...


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: úte bře 02, 2010 9:12 am 
Registrován: úte pro 25, 2007 11:05 pm
Příspěvky: 294
Bydliště: Jindř.Hradec

Nádherný fotky! Je vidět,že občas i nějaké, na první pohled ne zrovna populární opaření ,zase tomu podstatnému trochu i prospěje.A námět na drosáčoviště taky není k zahození :D Uvidíme,třeba se zadaří i u nás.Díky za foto i inspiraci :shock: :D
Ema to odhadla dobře,je to určitě Erica.Však na takhle písčitých substrátech roste,džbánkovité kvítky...je to ono :D


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: pát bře 05, 2010 8:06 pm 
Uživatelský avatar
Registrován: úte pro 25, 2007 2:39 pm
Příspěvky: 124
Bydliště: Čeladná, Olomouc

Vandalismus toto! Vykopávat drosáče na lokalitách, že se nestydíte! :lol:


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: stř srp 18, 2010 4:24 pm 
Uživatelský avatar
Registrován: sob led 05, 2008 8:13 pm
Příspěvky: 125

Už je to sice více než rok, co jsme se vrátili z cesty za poznáním lokalit MR, ale až teď mám zase chvilku, abych po čase přidal další díl povídání o této naší loňské cestě.

Kolem poledne jsem se přesunuli dále na sever k Portu. Tady na malém území rostou Drosera intermedia, Drosophyllum lusitanicum a Pinguicula lusitanica. Drosera intermedia je v Portugalsku poměrně vzácná a soulokalití, které jsme navštívili nás opět docela dostalo. První rostliny jsme našli ve svahu u cesty v husté vegetaci. D. intermedia jsem takto nikdy růst neviděl.
Kaluže na cestě nasvědčují přítomností vody. Svahy jsou místy mokré díky mnoha prameništím. Rosnatky rostly roztroušeně jen několik centimetrů od cesty.

Obrázek

Pak jsme se přesunuli o kousek dál. Na tuto lokalitu jsem se opravdu hodně těšil. Navštívil jsem ji před několika lety a už tehdy mě dostala. Mokromilná až obojživelná D. intermedia zde roste na svahu několik desítek metrů nad cestou a to bez zjevné přítomnosti vody. Rostliny jsme zde nalezli jak v křovinách, tak přímo na prašné cestě, na kterou téměř celý den praží středomořské sluníčko, občas (hlavně o víkendech) po cestě projede motokrosová motorka, o těch víkendech teda spíše motorky. Rostliny byly sice menší a kompaktnější, ale absence vody jim nijak nechyběla. Už jsem viděl růst D. intermedia na hodně lokalitách, ale tady v tomhle na troud suchém biotopu bych ji opravdu nehledal.

Obrázek

Tady v červeném kroužku je označeno jedno z míst, kde rosnatky rostou

Obrázek

A ještě jedno místo. Zatímco na typické lokalitě D. intermedia se jen stěží dá projít suchou nohou a to ještě v období sucha, tady se dalo klidně i k rostlinám si lehnout. Jen ty kameny byly jaksi tvrdší než bahýnko v bažině.

Obrázek

Po vodě ani památka

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A tady důkaz, že rostliny rostou na kopci, odkud případná voda rychle steče.

Obrázek

Obrázek

A ještě velikost rostlin

Obrázek


Po tom, co jsme se všichni nevěřícně nakroutili hlavou jsme se pěšky posunuli o kousek dál, kde jsem před lety viděl nádhernou populaci celkem velkých P. lusitanica. Rostliny tehdy měly i přes 5 cm v průměru a květní stopky až 25cm dlouhé. Jenže to bylo na jaře, zatímco teď bylo horké a suché léto. Vody zde byl sice dostatek, ale vegetace již byla tak hustá, že zde rostliny už jen živořily a ani z daleka nedosahovaly takových rozměrů jako před lety.

Obrázek

Obrázek

Ale i tak se byla nač koukat

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Našli jsme zde dokonce jedno překvapení

Obrázek

Jak jsme později zjistili, rostlina zde byla uměle vysazená, nicméně v minulosti se v této oblasti D. rotundifolia taky vyskytovala, ale je již pravděpodobně vyhynulá.

Naší další zastávkou byl blázinec. Z toho příšerného vedra už jsme na něj bylí tak akorát vyzrálí. V areálu jednoho dnes již nefungujícího ústavu je několik malých populací drosáčů.

Tato lokalita byla zase trochu jiná, než ty předchozí.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pak jsme krátce ještě navštívili známého Maria, u něj na zahradě jsme mohli obdivovat mimojité i tuhle pěknou aktinídii. Škoda jen, že kiwi dozrává až na podzim a tak dlouho jsme čekat nemohli :(

Obrázek

K večeru jsme ještě stihli jednu lokalitu drosáčů. Je to lokalita, která je pravděpodobně úplně nejsevernější dnes známá lokalita drosáče. Dříve se údajně drosáče vyskytovaly i mnohem severněji, ale tyto lokality byly bohužel zničeny.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Touto zase trošku jinou lokalitou jsme se po několika dnech drosofilování s drosáčemi na naší cestě rozloučili. Bylo toho opravdu hodně, tuším 13 různých lokalit drosáčů během asi 4 dnů – prostě 4 dny od rána do večera a jednou i v noci, kdy jsme na lokalitě i přespali by se daly shrnout asi takto: „Drosáč všude kam se podíváš!“ Ještě jeden další takový den a jistě by se z nás už stali drosofilové.

Ještě večer jsme se přesunuli do Španělska, kde jsme přespali na místě, kde jsme složili hlavy i před lety.
Ráno jsme se pak ještě krátce vrátili do Portugalska na jednu lokalitu Pinguicula vulgaris.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zajímavostí je, že se tu vyskytuje i P. lusitanica.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zajímavostí této lokality je, že se zde vyskytují dva různé druhy tučnic s odlišnou strategií přežívání zimy. Zatímco jedna přežívá pomocí přezimovacích pupenů, ta druhá pomocí semen.

Potkali jsme tu zde i tuto pěknou zmiji, pravděpodobně endemický poddruh, to se ale teprve prověřuje.

Obrázek

Tímto se s Vámi na čas zase loučím a příště se můžete opět těšit na Španělsko.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: úte srp 24, 2010 6:50 pm 
Registrován: úte led 22, 2008 7:37 pm
Příspěvky: 342
Bydliště: Loučeň (Nymbursko )

Ahoj, Honzo,
opět nádhera! Obzvlášť ty intermedie... úžasný druh!

_________________
Jakub Štěpán web growlist nabídka MR
stepanjakub1@seznam.cz


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: úte srp 24, 2010 7:08 pm 
Uživatelský avatar
Registrován: pon led 07, 2008 11:08 pm
Příspěvky: 1153
Bydliště: Krumvíř

:D Úžasné fotky a nádherné kytky!!! Ta zmije je taky pěkný macík! Děkujeme za pokoukáníčko...sem se chodím vždycky pokochat drosáčíma fotkama...

_________________
Mgr. Šárka Foretníková - foretnikova@seznam.cz
CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: letní masožravá cesta
PříspěvekNapsal: stř srp 25, 2010 7:56 am 
Registrován: ned kvě 09, 2010 2:25 pm
Příspěvky: 76

many beautiful picture

have you seen the lusitanica coroll throat ? brown or yellow ?

jeff


Offline
 Profil  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Masožravé rostliny na přírodních lokalitách

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


 Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 
cron