Právě je čtv srp 16, 2018 9:34 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Fotografie masožravek

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šprlicový "les" již v květnu na zahradním rašeliništi :-)
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 12:33 pm 

Dobrý den,

Letos jsem poprvé postavil nad větším ze svých zahradních rašelinišť na jaro (od 25.3. do 18.5.) dočasný fóliovník a výsledek je opravdu úžasný již teď ke konci května, kdy jsem ho oddělal.
Co se týče vzrůstu tak mají kytky minimálně měsíc náskok oproti rašeliništi bez fóliáku a udělali vyloženě luxusní láčky...a tak přestože některé šplice nemají ještě plně vyvinuté žádné láčky a část kytek není ještě moc vybarvená, tak jsem se rozhodl je už teď pořádně nafotit a dát je sem...rozhodně už je na co se dívat.
Oproti minulým rokům už mám vychytanější celkovou koncepci rašeliniště, kamenný okraj, kamenné mulčovaní teplomilných šprlic.

Doufám, že se vám budou líbit!

A podotýkám - Všechny tyto rostliny jsou zimovány venku! :-)

Obrázek

Už chápete název "šprlicový les"? :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Bílé kameny odrážejí světlo a navíc akumulují teplo. ;)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

S. Flava var. cuprea, Oliver cooper top; ta už se začíná pěkně vybarvovat.

Obrázek

Obrázek

S. flava var. ornata x oreophila, luxusní kříženec od M. Srby, taktéž :-)

Obrázek

Obrázek

A do třetice je pěkně vybarvená i S. flava var. rubricorpora

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naopak S. flava var. atropurpurea - můj v tuto chvíli nejmohutnější trs ze všech šprlic, tak teprve láčky vytváří, a do typického tmavě rudého zbarvení má velmi daleko. Přesto nejvyšší výhon se 70cm již "budí respekt". ;)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A toto jsou trsíky od mého nejúspěšnějšího vlastního hybridu skříženého před 5 lety, S. flava var. rugelii x oreophila; zajímavé je, že po těch 5 letech dosahují různíé rostliny z téhož výsevu velmi rozdílných velikostí, na této fotce jsou 2 střední a 1 malý trs.
Obrázek

A tady je velký trs, se zatím nejvyšší letošní láčkou rašeliniště - téměř 80cm. :-)

Obrázek

Čerstvě otevřená láčka zatím není vybarvená, to uvidíte až v nějakých letních fotkách, jak se tento hybbrid umí krásně zbarvit...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

A tady jsou mucholapky - po kruté zimě se i ve fóliáku vzpamatovávají velmi pomalu, přesto jsem si jist, že na konci léta budou výstavní.

Obrázek

Obrázek

První krásnou past už má drobnozubá varianta
Obrázek

A tady máme další šprlici, která již nabyla charakteristické zbarvení - S. Flava var. rugelii, Giant Robust Clon
Obrázek

Naopak obyčejné rugelii zbarvení zatím skoro úplně postrádají
Obrázek

Obrázek

První, tvořící se list, křížence S. flava x minor var. ofekenoensis
Obrázek

A také, v létě velmi pěkný kříženec, S. Flava var. maxima X leucophyla, tak mu teprve raší láčky, které ovšem brzy budou mít možná 80-90cm, a neobvyklé světlé žluto-zelené zbarvení s jemnou fenestrací.
Obrázek

A tady již S. purpurea ssp. purpurea, nejhojnější druh (nejen) na mém rašeliništi.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nějaké tučnice, které u mě stále přežívají, navzdory bouřkám a ptákům, zleva P. grandiflora, vulgaris var. bicolor, vulgaris, a grandiflora ssp. rosea x poldini.
Obrázek

D. filiformis
Obrázek

D. 'hybrida'
Obrázek

Pár rostlin S. oreophila, kterým se letos daří, jen mám strach že moc brzo ztratí láčky, jak to mají ve zvyku, pokud brzo vyrostou
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Květ S. rubry
Obrázek

A zde květ celkem vzácné rostliny - S. leucophyla "schnell ghost - yellow flower"
Obrázek

S. Kateřina na rozdíl od leucophyl, které čekají na léto, tak již udělala pěknou láčku, zatím ale drobnější než loňské
Obrázek

S. x catesbaei
Obrázek

Velmi odolný kříženec S. flava x (purpurea x flava), kterého kamarád pěstuje i v Beskydech v 800mnm na severovýchodní stráni celoročně.
Obrázek

S. (leucophylla × oreophila) × purpurea
Obrázek

A zde je na porovnání pár fotek menšího rašeliniště, které nebylo pod fóliovníkem...purpurei kvetou, vysoké šprlice teprve začínají rašit a od zimy se ještě moc nezměnily...

Obrázek

Obrázek

nevypadá to tak, ale všechny ty krásné flavy z většího rašeliniště vypadaly před 1,5měsícem takto (aktuální foto z nefóliovníkového rašeliniště):
Obrázek

A na závěr 2 fotky přebytků, které jsem měl pod fóliákem na verandě pro změnu - ty hezčí z nich plánuji v červnu prodat. :-)

Obrázek

Obrázek

Pokud se vám tyto fotky budou líbit, tak další sem dám někdy v létě - až se šprlice řádně vybarví a dorostou... :-)

Pěkný den,
Jan Řehoř

Předmět příspěvku: Re: Šprlicový "les" již v květnu na zahradním rašeliništi :-
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 1:52 pm 

Hezké rašeliniště. Opravdu nádherné rostliny.
Jen by možná stálo za to, trochu zmenšit velikost fotek.

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 2:03 pm 

Díky! :-)

Ono s tou velikostí - 1200x900pix. mi přijde optimální - většina lidí na to má obrazovku, a kdo nemá (asi zrovna ty), tak si prostě může zmenšit stránku třeba na 75% a bude to mít jako 900*675pix. a to už se zobrazí dobře už každýmu...nebo si to dej třeba až na 50% a 600*450pix., pokud se ti to tak víc líbí. ;)

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 7:11 pm 

Máš moc hezký kytky.Jen ten křemen tam působí rušivě, možná by stálo za úvahu vyměnit ho za čedič.Barevně bude ladit s rašelinou a mnohem lépe akumuluje teplo, takže teplomilnějším sárám by udělal větší službu.

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 7:36 pm 

Díky ;)
Já uvažuju tam dát něco jinýho, ale mám strach aby to neuvolňovalo nějaký nežádoucí minárály, třeba zásaditý...křemen je hodně netečný a navíc kyselý. ;)
A nabízí se tu otázka, co je pro kytky lepší - jestli bílá odrážející světlo na listy, ale méně akumulující, nebo více tepla...

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 8:39 pm 

Tedy nestačím se divit :wink: , máš je všechny opravdu moc hezké :) Až si jednou nějaké rašeliniště postavím, zkusím ten trik s fólií - netušil jsem, že to bude až takový rozdíl. Čím to je, že ta fólie je tolik urychlí..(kytky byly fólií jen přikryté, že ano?) ?

Jinak, kdyby se nějaký ten přebytek našel, tak bych měl zájem o nějakou purpureu ..nemá-li ji snad někdo předem domluvenou. ..takže kdyby Vám tak nějaká zbyla, tak bych ji určitě rád odkoupil.. :D :)

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 9:41 pm 

Problém s velikostí monitoru nemám (FullHD).
Jen se mi jedná občas o ty texty, protože se v tom množství a velikosti fotek dost ztrácejí. Osobně si myslím, že je lepší sem dát malé obrázky, které fungují jako odkaz, a text, který bude viditelný. Další věc je třeba rychlost připojení, tím zase nemyslím sebe. A nakonec celková estetika.

PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2012 9:51 pm 

díky Vojto ;)

Ale fólií nebyly jen přikryté, to by nedopadlo :D (i tak jsem musel hlídat přehřívání jak byla ta vedra na konci dubna), byl nad tím postavenej dočasnej fóliák, 1m vysokej, kterej šel pak jednoduše oddělat, tady máš fotky: ;)
http://meteorologie.rajce.idnes.cz/Foli ... lce_dubna/

Přebytky purpurei ssp. purpurei mám volné 2 menší, jednu s 10cm láčkami a druhou s 5-6cm láčkami, s tím že obě klidně hned dám pryč, ale upřednosťnuji osobní předání v Brně, před posíláním poštou, to spíš až v případě několika rostlin (už i proto že cena jedné malé šprlice je někdy menší, než cena poštovného a balného, takže to by se ti prodražilo).
Jestli se někdy dostaneš do Brna, tak se rovnou přijeď podívat ke mě na zahradu na rašeliniště, a purpurku si odvezeš (+ mám asi 400 semenáčů šprlic z podzimního výsevu, takže jich pár zdarma nabízím každýmu, co se osobně dostaví, protože nemám kde tolik rostlin vypěstovat do dospělosti). :D ;)
Kdyžtak napiš SZ. ;)

LionAslan - Tož to příště udělám třeba jinak ;) , ono já to házím na rajče a od tam to sem dostat mi přišlo takle nejlepší.

PříspěvekNapsal: čtv led 03, 2013 8:53 pm 

Smekám !
Tohle rašeliniště je naprostá bomba !
Díky za inspiraci s kameny pro teplomilnější sáry :)

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Fotografie masožravek

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina