Právě je pon říj 22, 2018 2:58 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ochrana poslední prosperující lokality tučnice české
PříspěvekNapsal: sob říj 04, 2008 7:24 am 
Moderátor

Protože na toto fórum chodí hodně lidí, jejichž názoru si vážím, zajímalo by mě co si myslíte o tomto: http://www.darwiniana.cz/chramst/view.php?cisloclanku=2008090021

Dle mého názoru je to docela velké riziko svěřit tento management právě onomu amatérskému spolku. Ne že bych se bál, že při tom sekání rákosu toho zase až tolik poškodí (stejně tak pokud si uškubnou nějakou kytku), problém spíše vidím v té zbytečné medializaci a snaze dotánout na lokalitu co nejvíce lidí na které se nabalí další a další. Svoje obavy jsem shrnul zde: http://www.masozravky.com/blog.php?id=30

Největší riziko, kromě vysbírání lokality (a nebo pravidelného sklízení semen) však vidím v tom, že se najde nějaký hlupák, kterého nenapadne nic lepšího, než lokalitu v dobré víře "posilovat" z kulturních rostlin (nebo hybridů), a pakliže se na lokalitu o které bude vědět díky Darwinianě kde kdo, dostane nějaká jiná tučnice (asi víme, o kterou jde), pak je s touto populací i tučnicí nadobro vymalováno. Nakonec oficiální stanovisko DW k vysazování nepůvodních druhů do přírody naleznete zde: http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?29,36679,36708#msg-36708 Ach jo, nikdo z DW chudákovi nevysvětlí, že je to maximálně riskantní podnik, a že by to neměl dělat. Naopak má jejich podporu! Taktéž si nelze nevšimnout snahy o to zavést tuto tučnici do co nejvíce sbírek. (Cituji M. Rubeše: Tučnice česká je mezi pěstiteli celkem rozšířená. Snad každý, kdo pěstuje zimující tučnice a koho znám, ji má. Neznám ale nikoho, kdo na ní má "papír". Díky tomu nemá smysl chránit tuhle kytku zákazem pěstování, ale je třeba vytvořit dostupnou a legální cestu nabytí. Pracuje se na tom.)

Abych ještě předešel hloupým doměnkám, které šíří onen IT ochránce přírody. V ČR je minimálně 5 lidí, kteří mají tuto tučnici ve sbírkách legálně, bez toho aniž by si v přírodě uškubli jedinou kytičku a mají na ni papír. Moje kultura pochází z BZ v Liberci - tak jako všech dnešních držitelů. Tato kultura je registována již minimálně deset let. Ačkoliv rostliny mám v kultuře a množím je in-vitro v dostatečném množství, úmyslně jsem zrezignoval z toho je prodávat a ani jsem tak poslední roky nečinil. Předně jsem nechtěl být obviňován, že mohu rostliny získávat z přírody, ale to byl ten menší důvod, který by mě trápil Tím větším bylo, že si zejména u tohoto taxonu myslím, že není moc dobré, aby byl masově pěstován v kultuře. A úplně nejlepší by bylo, kdyby ho neměl ve sbírce nikdo! Vysvětlím....

Ačkoliv už to v poslední době vypadalo, že taxonomický status této rostliny je vyřešen a počet chromozomů validován, stále dochází k dalším studiím (např. na UP v Olomouci), které toto mají potvrdit. Odlišnost Pinguicula bohemica od jiného podobného poddruhu druhu tučnice (znalci vědí), je bez rozdílu v počtu chromozómů velmi malá. A teď si vemte, že na tuto jedinou lokalitu, kterou Darwiniana vytroubí do světa nějaký "debil" vysadí nebo rozhodí semínka právě této tučnice a ta se s tučnicí českou začne časem křížit. Stejná situace je, pokud by nějaký "naiva" se rozhodl posílit tuto populaci svými rostlinami (semeny) z kultury, které mohou být i hybridního původu. Toto je největší riziko. V tomto okamžiku by došlo k naprostému znehodnocení celé populace a její genetické destrukci. A protože se jedná o jedinou populaci s velmi omezeným počtem jedinců, tak by to byl i konec tučnice české. Proto si myslím, že pro záchranu poslední prosperující lokality tučnice české by bylo nejlepší, kdyby o ní nikdo nevěděl.

Pokud zvážíme všechna tato rizika, tak mi to připadá jako docela cenné místo pro experimenty a zahrádku Darwiniany, není-liž pravda? A jaký je na to váš názor?

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob říj 04, 2008 8:04 pm 

Souhlasím s Tebou, Kamile, když jsem viděl ten příspěvek, málem mě omývali. To je něco tak nezodpovědného! Kdyby si vyhlédli nějakou lokalitu rosnatky okrouhlolisté, tak budiž. Ať si tam zkouší hrát si na ochránce přírody. Ale testovat si to na tak cenné lokalitě (sám jsem ji navštívil a je to lokalita s asi největším výskytem P. bohemica). Škoda jen, že Jarda Neubauer tu lokalitu v dobré víře panu Rubešovi ukázal a s celou parádou. Kdyby to byl věděl, asi by k tomu nemuselo dojít. Bohužel jim to překazit nemůžeme a rozmluvit si to asi nedají. Ach jo.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob říj 04, 2008 8:18 pm 

A tolik jsme tu tučnici měli rádi...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon říj 06, 2008 3:18 pm 

Pokud tato akce je brána jako upřímná snaha této lokalitě pomoci, pak si myslím, že by tam mohl (a měl) být prostor k určité komunikaci a konzultacím i s jinými stranami (a možná i spolupráci :D ) , aby tento zásah byl co nejefektivnější po všech stránkách (př. poučení jednotlivců, kteří se tohoto zásahu účastní, jak se k lokalitě mají chovat třeba i v budoucnosti. Zásah provézt tak, aby nebyly požkozeny ani ostatní populace ohrožených rostlin a pod.)
Pokud však je tato akce spíše jen pro ukojení vlastního ega a nebo jen pro prezentaci Darwiniany, pak si myslím, že to je poněkud drahý špás (jednalo by se v podstatě o zneužití této lokality) a nemělo by se to vůbec dopustit.
Z toho, co jsem se o této akci dočetl, mi vyplývá, že se jedná spíše o tu druhou variantu (velice rád bych se mýlil). A tak z počátečního optimismu, kdy jsem si říkal:,,Konečně něco smysluplného." jsem se přesunul do fáze, kdy se toho začínám trochu děsit .

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 30, 2008 10:56 pm 
Moderátor

I já se toho děsím. Důvody velice precizně shrnul Kamil. Bojím se, že se blíží poslední sezona této nádherné lokality. Čím více bude tato lokalita medializována, tím větší riziko poškození tu je. Jeden z "nejchytřejších" lidí z DW ve svém článku brojil proti zásahům, medializaci, zavádení do sbírek a teď vymyslí tohle. Hlava mu to asi už nepobrala. :roll:

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina