Právě je ned kvě 20, 2018 1:10 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nepenthes rajah
PříspěvekNapsal: ned kvě 18, 2008 7:20 am 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda když se budu stěhovat do Velké Británie a budu si s sebou brát mé masožravé rostliny a především N. rajah, tak je potřeba nějaký papír nebo potvrzení o vlastnictví či původu rostliny? Já osobně mám jen objednací list a to je vše. Nerada bych, aby mě někde v Anglii zadrželi za nelegální držení rostlin. :idea:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 18, 2008 5:57 pm 
Moderátor

Do Velké Británie (tedy EU) může rostliny přepravovat bez fytosanitárního osvědčení a taktéž CITES exportního povolení. Mělo by se ale jednat o rostliny očištěné od substrátu (vlastní zkušenost z minulého týdne) - pokud byste chtěla vézt rostliny se substrátem a v hrncích, pak byste se měla dotázat na rostlinolékařském úřadu v Británii - nakolik je to možné a co pro takový dovoz vyžadují.

To že Vás bude někdo kontrolovat (jak na hranicích a nebo doma) je asi absurdní, nicméně kdyby se tak stalo, měla prokázat legální nabytí CITES rostlin, např. objednávkovým nebo dodacím listem. Lze to udělat i dodatečně a renomovaní prodejci by neměli mít problém Vám takovéto potvrzení kdykoliv na požádání vystavit.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2008 1:40 pm 

Takže mi klidně bude stačit objednávkový list? A kdybych nechtěla aby rostlina utrpěla příliš velký šok a nechala bych ji zasazenou v květináči, tak by to hodně vadilo? Myslím, že by měli vědět, že pašeráci nepovezou rostlinu zasazenou v substrátu z keramzitu, kůry, polystyrenu a molitanu... no tak uvidíme, chci si dopředu zjistit informace a na co se připravit.
A děkuji moc!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2008 2:25 pm 
Moderátor

Greysi píše:
Takže mi klidně bude stačit objednávkový list? A kdybych nechtěla aby rostlina utrpěla příliš velký šok a nechala bych ji zasazenou v květináči, tak by to hodně vadilo? Myslím, že by měli vědět, že pašeráci nepovezou rostlinu zasazenou v substrátu z keramzitu, kůry, polystyrenu a molitanu... no tak uvidíme, chci si dopředu zjistit informace a na co se připravit. A děkuji moc!

Já Vám rozumím, ale nelze dopředu říci, co bude postačovat a co nikoliv - toto Vám musí sdělit příslušná autorita, které se to týká. Nás minulý týden donutili v Londýně na letišti vykoupat od substrátu kytku, kterou jsme si chtěli vzít na palubu letadla - kvůli nějakým předpisům - snad fytosanitárním. Jinak v EU je volný pohyb zboží, takže by toto teoreticky nikoho zajímat příliš nemělo.... Pokud něco zjistíte, dejte vědět.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2008 6:53 pm 

dobrá, děkuji.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 20, 2008 8:13 pm 

Minuly rok jsem se stehoval do Francie. Masozravky jsem si vzal samozrejme taky. Nebyl zadny problem neb na hranicich nejsou zadne kontroly. S Anglii by to melo byt stejne.

Předmět příspěvku: Od Stáni
PříspěvekNapsal: stř kvě 21, 2008 10:15 am 

Tak já osobně si myslím, že to, že musel Kamil na letišti sypat substrát, nebylo kvůli fytosanitárním a vůbec rostlinářským předpisům, ale kvůli bezpečnosti letecké dopravy. Ze stejného důvodu jako se odevzdávají nůžky a petlahve s nápoji (či "nápoji"). Nemyslím si, že za současných zbytnělých bezpečnostních opatření by nechali někoho jít na palubu letadla s květináčem neznámé sypké látky... Kamile, neměl jsi tam nějakou rozbušku? :D
Jinak při cestě autobusem do Británie žádné podobné problémy nejsou. Kytky je nezajímají, ani ty zasazené.

Předmět příspěvku: Re: Od Stáni
PříspěvekNapsal: stř kvě 21, 2008 12:14 pm 
Moderátor

Mirek Srba píše:
Tak já osobně si myslím, že to, že musel Kamil na letišti sypat substrát, nebylo kvůli fytosanitárním a vůbec rostlinářským předpisům, ale kvůli bezpečnosti letecké dopravy. Ze stejného důvodu jako se odevzdávají nůžky a petlahve s nápoji (či "nápoji"). Nemyslím si, že za současných zbytnělých bezpečnostních opatření by nechali někoho jít na palubu letadla s květináčem neznámé sypké látky...

Ne, ne, toto bylo ještě před bezpečnostní kontrolou, ale je klidně možné, že by to pak mohl být další problém. Prostě mám pocit, že UK má jinou fytosanitární politiku, než zbytek EU.

Jinak jsem samozřejme odevzal rozpitou petku s čistou vodou - opravdu hovadina - zatímco do hardisků, foťáků, dobíječek, baterek, kilometrů drátu a mé zadnice mi nikdo nelezl. Svět se opravdu v některých věcech řítí do záhuby.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 21, 2008 4:36 pm 

No ona EU žádnou vnitřní fytosanitární politiku nemá :D
Volný pohyb zboží - volný pohyb rostlinných patogenů.
Takže nějaký pokus ze strany UK o fytosanitární opatření... mně to přijde roztomilé... ale v kontrastu s kamionem shnilých zaháďátkovaných brambor, který volně projede, je to skutečně zbytečné flusnutí do rybníka.

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina