Právě je stř čer 26, 2019 3:24 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Diskuze k článku Mají mít pěstitelé možnost ... (T2008/1)
PříspěvekNapsal: pát dub 25, 2008 8:16 pm 
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: čtv pro 20, 2007 8:48 am
Příspěvky: 577

http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?17,32857,page=1

Omlouvám se, že to tady tahám, ale s panem cenzorem se mi nechce podle jeho pravidel diskutovat, navíc o takových blábolech, toto fakt může vymyslet jenom někdo, kdo sedí celý den za počítačem a už mu z toho hrabe...

Jen bych chtěl opět korigovat Martina Spoustu (viz příspěvek dole): Tedy k většině nemám co dodat a myslím si o tom stejné, jako o původním článku. Takže škoda času to komentovat.

Ale toto mě opravdu zaujalo:

Citace MS: 1) lokality druhu Pinguicula poldinii má zhruba dvě lokality poblíž sebe. Jedna je dosti vzdálená - nedostupná díky skalnímu převisu. Ta druhá byla přímo podél silnice. Nádherná podívaná na rostliny čítající desítky až stovky rostlinek v květu je opravdu fenomenálním a nezapomenutelným zážitkem - leč uběhlo několik let a lokalita u cesty je zcela zplundrovaná - biotop je zachovaný ale rostliny vyrabované - myslíte si, že byly rostliny vyrabované za účelem "záchrany druhu" ????

Znám obě lokality, velmi dobře, na obě jsme Martina Spoustu vzali při naší cestě. Nyní bych už podobnou chybu neudělal. Nicméně od té doby jsem tam byl několikrát, naposledy tuším předloni. Je sice pravda, že na části situované u cesty žádné rostliny nebyly, na rozdíl od předchozích let. Ale naprosto si to nelze vykládat tak, že rostliny byly vykopány a vyrabovány! Tohle jsou opět zbožná přání rádoby ochránců přírody, kteří o tom vědí prd a dělaji si z toho téma.

Spíše nám to připadalo, že došlo ke změně postřiku, kterým se provádí zimní ošetření cest. Nebo správa cest začala používat herbicidy. Případně dlouhé letní sucho, se kterými se Itálie potýká čim dál častěji. Abyste rozuměli, zmizely jenom rostliny, které byly jen úzkém pásu u cesty, který se táhne v délce cca 200m.

Jinak na místech vzdálených dále od cesty rostliny rostou v setrvalých počtech a bez poškození.

Takže asi tolik k těmto dezinformacim.

PS: Lokalita u cesty je sekundárního původu, prostě nálet semen na vhodnou plochu, vytvořenou člověkem pro účel cesty. Optikou těchto "samozvaných ochránců přírody" tam tyhle kytky neměly co dělat a asi je nakonec dobře, že tam zase nerostou! Neboť tam nejsou původní. Ach jo, blbost je prostě nevyhubitelná.....a jak se zdá, pro některé je i nakažlivá!


Re: Diskuze k článku Mají mít pěstitelé možnost ... (T2008/1)
Autor: Martin Spousta (IP zapsáno)
Datum: 25.04.2008 12:03


Zdravím,

mno ono vrátit jakýkoliv rostlinný či živočišný druh zpět do divoké přírody je velmi složitým a mnohdy i nákladným projektem a ne vždy je zaručeno, že úsilí, vložené do takového záchranného projektu, nebylo marností. Vrátit do volné přírody živočicha či rostlinu sebou nese mnoho úskalí. Za prvé se musí vytvořit nějaký plán, jak to vše provést, musí být jistě nějaký finanční zdroj a to mnohdy ne malé částky, jelikož vláda není vždy až tak ochotná přispět. Botanicky se u rostlin musí dbát na podmínkách, sběr by měl být pod určitou ochranou a rostliny následně pěstované uměle za účelem "znovu navrácení do přírody" musí mít pečlivý záznam. Dalším problémem, je fakt, zda bude daný druh vrácen na stejnou lokalitu či na zcela jinou. Zde se ale nabízí jedna důležitá otázka, zda se na té nové lokalitě nezmění i jiný biologický řád. Nemůže se například stát, že znovu vysazení nějakého druhu např. tučnice (Pinguicula) ohrozí i jiné druhy, které v dané oblasti odpradávna žijí? Co hmyz, který se zde může vyskytovat? Nenastane invazivní růst tohoto druhu? Jak to ovlivní půdní mikrofaunu či mikrofloru? Toto a mnoho jiných otázek musí být v rámci záchranného programu vyřešeny.
Když si nasbírám jen tak rosnatku okrouhlolistou, která mi roste za barákem, ještě neznamená, že jsem ji zachránil před dalšími sběrači nebo například novou urbanistickou výstavbou.
Například u tučnic pocházejících z Mexika, se vyskytuje jen na nepatrných lokalitách, až bychom mohli říci mikrolokalitách. Když takovou tučnici jeden rok vidím, jak nádherně prosperuje na místě velkém řádově decimetry čtvereční, a v roce následujícím vidím, respektive nevidím ani jednu rostlinu ale v nabídkovém katalogu některých "rádoby renomovaných a prosfesionálních" pěstitelů, jsem z takové barbarské činnosti velmi posmutnělý. Tito lidé, kteří o sobě tvrdí, jakými jsou odborníky bez ohledu na dopad činu, který spáchaly, jsou největší hrozbou pro celou přírodu. A když pak vidím ty nehorázné ceny za rostliny vyprodukované na tkáňových kulturách pohybujících se od desítek až po stovky Euro, tak si snad každý dokáže udělat svou představu. Před několika lety jsem měl tu možnost navštívit několik lokalit masožravých rostlin v mnoha státech Evropy. A teď dva příklady:
1) lokality druhu Pinguicula poldinii má zhruba dvě lokality poblíž sebe. Jedna je dosti vzdálená - nedostupná díky skalnímu převisu. Ta druhá byla přímo podél silnice. Nádherná podívaná na rostliny čítající desítky až stovky rostlinek v květu je opravdu fenomenálním a nezapomenutelným zážitkem - leč uběhlo několik let a lokalita u cesty je zcela zplundrovaná - biotop je zachovaný ale rostliny vyrabované - myslíte si, že byly rostliny vyrabované za účelem "záchrany druhu" ????
2) neuvěřitelný pohled na dvě lokality druhu Pinguicula vallisneriifolia. Tato největší tučnice, se vyskytuje ve Španělsku na malých lakolitách. Jedna lokalita u Rio Borosa je stále bohatá na tyto rostliny a to i přes to, že jsou podél celého výskytiště dřevěné mola.
Ovšem lokalita v Sierra de Cazorla byla před několika lety téměř nenávratně zničena vlivem lesního požáru. Rostliny jsou od předešlé lokality zcela nerozlišitelné ale cena na trhu je podstatně vyšší. Myslíte si, že cena zachrání tuto rostlinu???

JSME NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ PŘÍRODY. POKUD NEBUDEME CHTÍT POROZUMĚT PŘÍRODĚ, NEMŮŽEME POROZUMĚT ANI SAMI SOBĚ

Martin Spousta

_________________
Kamil Pásek

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 26, 2008 11:07 pm 
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: čtv pro 20, 2007 8:43 pm
Příspěvky: 476
Bydliště: Plzeň a Starý Plzenec

Situaci na lokalitě P. poldinii mohu potvrdit z loňské návštěvy, je velmi pravděpodobný zásah např. herbicidů, ale proběhly tu i stavební práce, které tu zničily též mikrolokalitu P. alpina. Zato na místě najdete krásný pramenný bazének "vkusně" zdobený afrikány!!! Inu, to je Itálie.
Teď je každý, kdo viděl nějakou lokalitu machrem nad machry. Každý se dnes staví do role vševěda, vytrhávaje si svůj kousek informací z kontextu přírody, aby monumentálně pravdivě vysvětlil každý prd.
Pane Rubeši, pane Spousto, pane Darwiniano, proč vlastně pěstujete masožravé rostliny? Není Vaše láska k masožravkám láskou opičí? Že to nejsou domácí druhy, ale druhy z dalekých krajin? Což např. Drosera schizandra či prolifera nejsou v zemi svého původu stejnou vzácností. Nemáte náhodou doma rostliny, jejichž nedávní předci si spokojeně žili na původních přírodních lokalitách v Severní Austrálii? Že nemáte! Jak to můžete vědět? Nepodporujete plenění přírodních nalezišť svojí touhou zařadit nový druh do své sbírky. Už slyším Vaše alibistické reakce. Ale piště si klidně dál své články, je z nich čím dál tím více cítit ztráta Vaší soudnosti a rozumu.

_________________
S pozdravem MUDr. Jaroslav Liška
www.foxcpg.com


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 28, 2008 9:59 am 
Registrován: pon led 07, 2008 1:11 pm
Příspěvky: 372
Bydliště: Řevnice

To je ještě k těm vzácným rostlinám v péči soukromníků- Doporučuji následující odkaz a kapitolu National collection.

http://freespace.virgin.net/eileenrobin.watson/#AP

Že je Velká Británie ve vztahu k soukromému majetku a vztahu k amatérským biologům trošku jinde, netřeba asi as alespoň trochu zasvěceným zdůrazňovat.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 28, 2008 11:38 am 
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: čtv pro 20, 2007 1:39 pm
Příspěvky: 2089
Bydliště: Bystrovany (Olomouc)

Tak z mého pohledu toto je ten úhel, jakým by mělo být, mimo jiné, s rostlinami ve sbírkách nakládáno a je také vidět, jaký mají nebo mohou mít význam do budoucna, pokud se v nich podaří udežet dostatečné množství druhů, navíc s evidovaným původem.

Zajímavý rozdíl ve srovnání s diskusemi některých "profesionálů a znalců" na výše uvedeném fóru.

Beru, že přísnost je nutné, dejme tomu v povoleních a registraci, na druhou stranu to může pomoci uchování některých čistých druhů nebo dalších rostlin. V každém případě tady nemluvíme jen o masožravkách.

Díky, Milane, za odkaz.
:wink:

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2008 3:50 pm 
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: čtv pro 20, 2007 8:43 pm
Příspěvky: 476
Bydliště: Plzeň a Starý Plzenec

Díky Milane za zajímavý odkaz. Velká Británie je opravdu někde jinde, bohužel. U nás se ale trochu stále v tomto směru hledáme a vývoj v téhle problematice mírně řečeno stagnuje. U někoho (jistě si domyslíte, koho tím myslím) bohužel stagnují i rozumové vlastnosti a to evidentně už léta, a ještě ke všemu pak svými pseudorozumy ovlivňují názory začínajících pěstitelů. Bude to asi trvat léta než situace dozná pozitivních změn a dostaneme do situace Velké Británie.

_________________
S pozdravem MUDr. Jaroslav Liška
www.foxcpg.com


Offline
 Profil  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


 Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 
cron