Právě je čtv led 18, 2018 8:28 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jsou legální semena S. oreophila - přidaná k časopisu CCPS?
PříspěvekNapsal: čtv led 31, 2008 7:51 pm 
Moderátor

JARUB píše:
Zdravím, ano, je velice smutné, co se děje. Mrzí mě, že CCPS, ačkoliv se zdá, že se velmi zajímá o současnou legislativu ochrany rostlin a CITES například dokáže poslat v časopise jako dárek semínka lokalizované rostliny ze seznamu CITES I. Bez dokladů o nabití, čímž ze svých členů činí spolupachatele. I takové věci se dějí..... Jana Rubešová

Milá paní viceprezidentko Darwiniany,

Jsem velmi rád, že jste se odvážně ozvala, ne každý se v této problematice orientuje - a někdo v ní vysloveně tápe; a já Vám to rád jednoduše vysvětlím.

Postup, který jsme zvolili je naprosto legální a ničemu neodporuje. Nedovolil bych si členy ohrožovat něčím, co by nebylo právně podloženo a v úplném pořádku. Semena pocházely z mojí kultury a matečné rostliny S. oreophila mám legálně ve sbírce v souladu se zákonem, zbytečně dedukujete opak. Trpím velkým nadbytkem semen a tedy než bych je házel do koše, byl jsem rád, že jsem se jich mohl takto "zbavit" a udělat tak něco pro zavedení tohoto "chráněného" druhu mezi více pěstitelů s pomocí CCPS. Není problém, aby se na mě kdokoliv kdo semena dostal v případě jakéhkoliv problému odvolal - jako na ten původní zdroj, od koho tato semena pochází. Samozřejmě to potvrdím, a toto zde píšu naprosto veřejně. Každý si může také tuto moji odpověď zkopírovat a použít, pokud má jakoukoliv obavu.

Kamil Pásek

PS: Pozdravte Vašeho muže cenzora, který mi opět tendenčně vymazal půlku příspěvku týkajícího se úrovně odborných znalostí některých představitelů Darwiniany. A zdá se, že oprávněně! :wink:

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 7:02 pm 
Moderátor

JARUB píše:
....a také jsme okamžitě požádali o doklad původu. Dle mých informací se nutnost potvrzení vztahuje i na semena. Dostali jsme e-mailovou odpověď, ale mail vám napíše kdokoliv jakýkoliv. Nejančilo by se s elektronickými podpisy, kdyby měl e-mail právní platnost. Takže toto potvrzení nelze použít. Myslím, že by bylo vhodné, aby se potvrzení poslalo dodatečně všem obdarovaným. Je to povinností. Jana Rubešová

Jak jsem slíbil odpovídám - zjednodušeně:

Podle zákona, leží "legální prokázání původu" zvláště chráněné rostliny nebo rostliny chráněné úmluvou CITES na DRŽITELI této rostliny. Zákon ale přesně nestanoví, jak má takovéto "prokázaní" vypadat. Z logiky věci vyplývá, že by to mohla být faktura, čestné prohlášení, darovací prohlášení a nebo jiný důkaz - ale není exaktně stanoveno, jaké má mít toto "potvrzení" náležitosti a jak má vypadat. Uznání takového "dokumentu" je plně v kompetenci příslušného státního orgánu. Nelze tedy dopředu vůbec předjímat, co je uznatelné a co nikoliv.

Zákon také naprosto NEUKLÁDÁ držiteli takovéto rostliny POVINNOST potvrdit nabyvateli původ této rostliny a formu, jak by toto potvrzení mělo vypadat (s jedinou vyjímkou a to je oficiální export mimo EU, který se provádí s exportním povolením, které dané náležitosti obsahuje). Z tohoto vyplývá, že nabyvatel může sice nějaké potvrzení žádat, ale nemá na něj právní nárok. Z našeho pohledu se domnívám, že zaslání potvrzení e-mailem (jak jsme dělali) plně zákonu vyhovuje - navíc byl původ těchto semen veřejně deklarován a dárce je jmenovitě znám.

ZÁVĚR: CCPS distribuovala semena v souladu se zákonem. Původ semen je veřejně znám a na požádánímůže být emailem potvrzen. Poskytovatel semen Ing. Kamil Pásek drží rostliny ze kterých sklidil semena v souladu se zákonem a je to kdykoliv ochoten prokázat kompetentním státním orgánům.

Ještě doplňující info:

Kdy mi hrozí, že budu prokazovat legální původ rostliny?

1. Pokud je rostlina zařazena na seznam zvláště chráněných druhů a nebo je chráněna úlmuvou CITES.
2. Rostliny budu v budoucnu veřejně nabízet, prodávat, vyvážet mimo EU, případně vystavovat.

Z tohoto vyplývá, že se to dotýká minima pěstitelů. Zejména ti, co si rostliny pěstují pro radost a v malém mohou být v pohodě, nikdy u nich žádná kontrola pravděpodobně nezaklepe.

Co tedy dělat s darovanou rostlinou (semeny) u kterých hrozí, že budu muset v budoucnu prokazovat jejich legální původ? Je několik možností:

1. Rostlinu si raději nepořizovat a semena pro jistotu nevysévat a zahodit.
2. A nebo vždy žádat o nějaké potvrzení, od koho semena/rostlina pochází a nebo pouze nakupovat (zásadně s fakturou). Pokud ale s daným potvrzením ale nejsme spokojeni a máme obavu, že nemusí být příslušným orgánem uznáno - pak se vrátit k bodu jedna a rostliny si raději nepořizovat (nevysévat).

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 8:17 pm 

Zdravím,
já jsem od začátku nezpochybňovala původ oněch semen. Jen způsob potvrzení. Kdybyste podobnou stať zveřejnil hned v časopise, kde byla semínka, tak byste si ušetřil spoustu následných prohlášení. Stále si nemyslím, že je e-mail nebo toto zde na fóru to správné vyhovující prohlášení, podle vašeho bodu 2 jsme od Vás chtěli písemný doklad, ale tento jsme neobdrželi, takže asi bod 1.
Jana Rubešová

P.S. Mám i jiné povinnosti než toto veselé fórum, tak mi případně mailujte....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 01, 2008 8:29 pm 
Moderátor

Tak to jsem opravdu rád, že jsme se konečně správně pochopili.... :lol:

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Ochrana přírody, CITES a legislativa

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina