Právě je sob srp 18, 2018 2:36 am

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Jiné rostliny

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Letos se urodilo
PříspěvekNapsal: sob lis 08, 2008 9:44 pm 

Ibicella lutea a Proboscidea louisitanica

Obrázek Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob lis 08, 2008 10:10 pm 

Pěkný, netušil jsem, že to u nás někdo pěstuje. :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 12:22 am 

Tak to gratuluji! Jsou to moc hezké (ale trochu smrduté) kytky. Dostal jsem nějaká semínka těchto kytek na letošní EEE v Miře, tak se je chystám příští rok vysít. Snad se mi podaří vypěstovat tak krásné kytky, jako máte Vy. Pěstujete je již dlouho? Měla byste zájem třeba vyměnit semínka? Mám dva druhy, ale bohužel nevím jaké. To uvidím, až mi pokvetou (pokud vůbec vyklíčí a porostou :-) ). Pište případně na vit.chudoba@volny.cz, ať nezasekáváme fórum soukromou korespondencí. Díky.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 1:46 pm 

No,nejvíc smrdí Ibicella.Květy Proboscideí docela hezky voněly.Bohužel Proboscidea fragans nepřežila,zdaleka nebyla tak vitální jako ostatní.Květy všech tří drápů.Rostliny v době vrcholné vegetace vysoké víc jak půl metru,šíře víc.

Obrázek Obrázek Obrázek

6lutá je I.lutea,květ s opylovačem je P.louisianica,menší se skvrnou je P.fragans.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 7:16 pm 

Teda Jani, :!: paráda. :!:
Mě ta tvoje darovanaá semínka ne a ne vzejít, ač jsem jim dělala pomyšlení...Loupala jsem , namáčela do kyseliny....vzešlo jen jediné proboscideí semínko a to až teď v září....a velmi rychle zase odešlo ve velikosti asi 8 cm... :( :cry: :oops:
Tedy jak ty to děláš....asi to bude rukama.....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 7:26 pm 

Moje hluboké uznání.Mám semínka a na jaře bych to chtěl zkusit.
Myslím, že by bylo vhodné napsat na web nebo do časopisu zkušenosti s kultivací.
Já jsem tak krásné rostlinky těchto rodů ještě neviděl a to už něco pamatuji.
Gratuluji a přeji další úspěchy v této ne jednoduché práci.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 7:34 pm 

:D Jasně , tímto tě žádáme a pěkně prosíme o pěstitelský návod a "know-how" do časopisu... :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned lis 09, 2008 8:39 pm 

Tak bando,učunila jsem to takhle.První semínka jsem vysela klasicky.Ze tří semen vylezlo 1,ale protože byl leden,tak se vytahovalo za světlem,až jsem mu ukrátila trápení.Těch pár dalších jsem vysela až v dubnu a to následovně.Semena (stejně jako pak plody)mají hodně tvrdou testu.Namočila jsem je proto na 2-3 dny do ( zkraje teplé) vody.Potom je třeba osemení oloupat.Oloupaná semena jsem položila na mokrou vatu,přestříkla 3%kysličníkem a dala do průhledné nádobky.Do tepla a na světlo.Když je klíček-kořínek asi 0,5cm velký,opatrně vysít-cca 2cm-hluboko do substrátu.Použila jsem substrát na balkonovky.Kytky jsou docela hladové,takže hnojit 1xtýdně třeba Kristalonem.Konečné květníky raději větší.Plody zrají poměrně dlouho,kytky preferují slunce a teplo.Uzrálé plody je třeba ihned-skoro násilně-rozevřít a semena vyluštit a dosušit.
Kytky vypadají docela honosně,rozhodně poutají pozornost.Pokud někdo budete mít zájem o semínka,napište na email a domluvíme se. Líby

A díky za poklony ale daleko víc si je zaslouží ti,co vypěstují pěkné "pravé" masožravky.
Třeba Šárka,jaké vypěstovala pěkná Drosophylla.Ty mě zas odešly do věčných lovišť !

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon lis 10, 2008 1:38 pm 

Moc děkuji. Určitě se budu snažit aspoň trošku se přiblížit.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon lis 10, 2008 7:08 pm 

Ahoj Líbi kytí moc pěkný.Já mám trochu jiné nou hau a tak ho předkládám.
Já jsem letos vysel P.lousianicua se 100% úspěchem.Semeník zůstal přes celou zimu na zahradě viset na stromě.V dubnu jsem semena vyloupal, skarifikoval a zasadil do zahradní země smíchané s rašelinou.Všechna semena do čtrnácti dnů ve skleníku vyrašila, po zmrzlých jsem je vysadil volně na záhon. Rostliny jsou to poměrně křehké a poléhavé, příští rok je zkusím vyvazovat. Ale zpět ke kultivaci. Mají rády velkou zálivku a potom mohou udělat keře o průměru asi tak 70cm a víc které kvetou až do září mnoha květy. Když jsem rostliny likvidoval změřil jsem obvod oddenku 9cm. A co se týče zápachu ten se na zahradě krásně rozplyne.
Semen mám dost tak kdo bude chtít ať si napíše . Zbytek pošlu do semenné banky. Zdenek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon lis 10, 2008 8:30 pm 

Já jsem tyto rostliny pěstoval asi před 5 lety a mohu stoprocenně potvrdit postup Jany Líbalové. Přesně, jak píše. Semena namočit, oloupat, nechat máčet 1 den v k. giberelové (někdy to není třeba), pak vysít do výživné půdy (kompostovka) a čas od času pohnojit. Pěstoval jsem je na balkoně a je třeba nechat semeníky uzrát tak, až se sami začnou otvírat. Pak sklidit. pokud se sklidí předčasně, nejsou klíčivá (musí být černá). Jinak rostliny jsou to nádherné, lepkavé, smradlavé. Mají rády přímý úpal a dost vody. Pěstoval jsem je ve velkých květináčích, do volné půdy jsem je nezkoušel sázet, ale nevylučuji to.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku: "Čertovy drápy"
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 11:09 am 

Tak jsem také letos vysela " Janina semínka" ... a vypadá to parádně....Před domem SMRADU JAK V HRADU (jen z té Ibicely).... :lol: Ale jsou krásné..

Proboscidea louisianica
Obrázek Obrázek Obrázek

Ibicella lutea
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Při pohledu na ty chycené hmyzáky na listech....prosím vás, řekněte mi někdo, na co mají lepkavé listy , jestli tedy nejsou masožravé?.... :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 2:26 pm 

Šárko lepkavé listy a stonky má víc druhů rostlin na ochranu před velkým tlakem hmyzu. A prosím tě napiš, jestli je máš volně nebo v květináči.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 3:40 pm 

Zdenku, Proboscideu mám v květináči, zapuštěném v hlíně zahrádky, Ibicelu v truhlíku, kam jsem vrazila jen oloupaná semínka(žádný giberelin)...a další várku Ibicely mám úplně volně vysetou do zahrádky....Ta má asi tak týden zpoždění oproti ostatním...ale už také má poupata...
Takže jsem vyzkoušela dá se říci všechna možná umístění...a jdou všude. Také mám něco umístěno na severní straně baráku(svítí tam přímo jen ráno), a ostatníjsou na jižní straně, kde praží slunce celý den - ty rostou lépe, ale mají astronomickou spotřebu vody... :D ...Roste i jedno semínko, které loni bylo zastrčené v květináči a nic ....letos si to rozmyslelo a kvete to...

Nevysévali jste někdo ještě tahleta pekelná semínka?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 5:29 pm 
Moderátor

Ať si touhle invazivní kytkou nezamoříš jižní Moravu...
:P :P :P

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 5:30 pm 

Jestli myslíš probosciedu, tak mám její semena a chystám se je vysít, ale nemám s touto kytí žádnou zkušenost :(

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv črc 02, 2009 8:45 pm 

Šárko, moje kytky (proboscidea i ibicella) taky kvetou o 106. A taky jsou to semínka od Jany Líbalové. Zajímalo by mě, jestli jí taky kvetou. Jinak zajímavý postřeh. Kytky smrdí pouze přes den. Jakmile zapadne slunce, přestávají smrdět. Vím to, protože je mám v ložnici na východním okně. Nejdřív jsem se toho bál, ale když jsem zjistil, že opravdu ten zápach je přes noc neznatelný, tak jsem je nechal v ložnici. Ještě ale, že tam přes den moc nechodíme a máme otevřené okno. Jinak díky pěstování v bytě, jsem již před týdnem sklidil z proboscidey dva zralé semeníky se semínky. Pár semínek bych chtěl ještě vysít a zkusit, jestli z nich do podzima něco sklidím. Jinak je velmi zajímavé pozorovat opylování. Jakmile se dotknete pinzetou, na které je pyl z jedné rostliny, blizny v květu druhé rostliny, tato se v podstatě okamžitě zavře. Pokud i do druhého dne zůstane zavřená, znamená to, že květ byl opylen a budou semínka. Ibicellu se mi nedaří opylovat, protože mám jen jednu kytku a i když má květů požehnaně, asi není možné ji opylovat vlastním pylem. Tak se aspoň těším z jejich krásných žlutých květů. A potvrzuji jejich náročnost na vodu. Skoro mám takový pocit, že je snad ani nemohu přelít. Naliji jim plnou podmisku a druhý den musím zalévat znova. Naštěstí od rosnatek a dalších masožravek, se může proboscidea i ibicella zalévat normální vodou z kohoutku. Takže tyto krásné kytky rozhodně doporučuji!

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2009 9:56 pm 

Šárko a Vítku, hluboké uznání za vaše úspěchy. Myslím, že se máte čím chlubit.
Jen mě trošku chybí, v poslední době, reakce té která to vše začala. Postrádám na fóru její dobrou náladu a smysl pro humor.
Moc ji zdravím.
V.K.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát črc 03, 2009 10:09 pm 

Nebojte Vašku!....Jana se zase objeví s podzimem...teď je i s kytkama na chatě, a bez internetu...Ta bude mrkat, jak jsme jí tu květenu pomnožili... :twisted: :lol:

Vítku...to s tou pohyblivou bliznou je úžasný postřeh... :o také jsem to hned vyzkoušela... :lol: :lol: :lol: Je to jako malá mucholapečka...super! To si musím namalovat! 8)

Já mám dost rostlin od obou druhů a opylovači se venku jen hemží, takže nemám potřebu jim to dělat uměle....už se rýsují i plody...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 04, 2009 4:16 pm 

Jak jsem psal výše proboscideu ani ibiceu není problém pěstovat volně na záhoně a semeníky spolehlivě vytvoří i s klíčivými semeny. Letošní léto má jednu výhodu vůbec nemusím zalévat, příroda se stará sama,na luteách mám také semeníky. Vzhledem k tomu že si jsou dost podobné zkusím je nakřížit. Zdenek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 04, 2009 4:19 pm 

Wauuu, Zdenku, toho křížence bych chtěla vidět...dej vědět, jak to dopadlo.... :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte říj 20, 2009 7:59 am 

Ahojte lidičky pěstující tyhle kytičky.... :wink: Vzhledem k tomu, že už u nás mrzlo a ty megarostliny Ibicely už odcházejí do věčných ďáblišť.... Myslíte, že by mi ještě zelené plody došly samy od sebe, stejně jako třeba jabka....? Nebo už to mám zrovna vyhodit i s rostlinou na hnůj? Je toho celkem dost... :lol:
Ne že bych měla letos o drápy nouzi, ale tolik lusků je mi celkem líto vyhodit....škoda, že mi nejde vložit fotku....Jo a v zahradnictví je berou do suchých vazeb a kytic jako exotiku za 3,- Kč nažku. Takže další přivýdělek pro chudého študenta.... :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte říj 20, 2009 11:26 am 
Moderátor

Bacha s tím hnojem, nebo postupně zaplevelíš semeny celou jižní Moravu....
:P :P :P

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte říj 20, 2009 9:13 pm 

:lol: Che , che, Radku, ty se směješ...ale mne to smrduté bejlí opravdu řádně zalehlo přední zahrádku a mnoha květin pod obrovskými listy ve stínu zašlo, nebo teď už i uhnilo.... :? Už nikdy Ibicelu na přední záhon ....asi je příště vyseju na hnojišti, nebo bráchovi na úvratí nějakého pole.....doufám, že z toho nebude další "bolševník" ..... :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř říj 21, 2009 6:45 am 
Moderátor

No právě proto jsem se smál, víme, co dákáže vysazená Ibicella lutea v jižní Evropě a s naším oteplujícím se počasím, si to taky možná brzy na jihu užiješ. Aspoň že budeme vědět, kdo vysel semena "podél cest", protože sama se tam určitě nedostala.....
:wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Jiné rostliny

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina