Právě je stř pro 19, 2018 7:30 am

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Jiné rostliny

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Platycerium bifurcatum (Paroznatka)
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2008 11:06 pm 

Dostal jsem k vyroci krasnou paroznatku. Vlastne jsou to dve velke rosliny v jednom zavesnem kevetinaci. Substrat neni videt protoze je cely "zakornoutovany" nekolika vrstvami hnedych zcela suchych papirovitych (sterilnich) listu a z nich cni voskovite (fertilni) "parohy". Mam nekolik dotazu:
1) Mohu pri pripadnem presazovani ty zcela suche papirovite listy odstranit ?
2) Docetl jsem se, ze je mozne rostlinu pestovat epifiticky na kure (u nas asi borovice) nebo klasicky v kvetinacich (vzdusny substrat pro orchideje). Je ten epifiticky zpusob vhodny i v panelaku, vzhledem k nizke vzdusne vlhkosti ?? Napadl me nejaky knot, kterym by se ke korenum privadela vzlinanim voda (spis jen "vlkost").
3) Zalivka - myslim, ze je zbytecne rostlinu rosit, pres ten vosk se stejne zadna voda "do rosliny" nedostane. Proto si myslim, ze to je podobne jako u orchideji, tedy "namocit" koreny 0,5-krat az 2-krat za tyden do mekke vody.
Dekuji za rady a Vase zkusenosti.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv led 24, 2008 2:21 pm 

Já měla Platycerium přiheftované na kusu fošny a pověšené ve skleníku.Dorostla doslova obludných rozměrů.Když jsem končila s orchidejemi,musela jsem ji oželet.Ale znám lidi co jí mají v paneláku v hliněnám květináči v podmisce s vodou a taky pěkně rostou.Ty suché st.listy jsem nechávala,nejspodnější pomalu tlely a poskytovaly živiny rostlině jako detrit v přírodě.Do prohlubně za nima jsem čas od času nasypala trochu rašeliny s rašeliníkem na přilepšenou.Zálivku vidím skoro tím namáčením.Ale pamatuju si,že v létě občas ve skleníku vyschla na troud,ale nijak jí to nevadilo.Tak to je moje zkušenost.Ať vám dělá radost!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 17, 2008 9:37 pm 

Chtěla bych přidat moji zkušenost s pěstováním této kytky. Mám ji v koupelně na okně(vzdušná vlhkost tedy zajištěna)..Je v klasickém plastovém květináči, substrát pro orchideje, ale na dně asi 6cm-vrstva keramzitu. Stojí v podmisce s vodou, kterou dolévám, když si vzpomenu.....Nerosím (někde jsem četla, že jí to škodí). Zalévám dešťovkou.Ty staré příchytné listy neodstraňuju, líbí se mi na ní, bez nich to není ani parožnatka :)

Pěstuji ji takto asi rok, dostala jsem jí se dvěma listy, tak se jí to asi líbí.....Jen doufám, že to není jako v tom pořekadle s hloupým sedlákem a velkými brambory :D

Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát bře 07, 2008 2:43 pm 

Platycerium jsem si koupil asi pred rokem a pul v obi jako mrzacka z vyprodeje a dnseka vypada takhle
ObrázekObrázek

Nemá žadnou spešl péči (akorát ji občas celou ponořím do vody z akvárka čímž ji i hnojím).
Substrát jsem jí dal kupovanej pro orchideje s trochou rašeliníku a perlitu(skoro jak pro nepky).Jinak přestože se o ní všude píše že je stínomilná,tak mě se zdá že jí prospívá jak letnění tak slunění.
Takže závěr: je to parádní nenáročná kytka(roste i teď v zimě nad radiátorem),akorát do budoucna trochu náročná na prostor

ObrázekObrázek

Předmět příspěvku: Re: Platycerium bifurcatum (Paroznatka)
PříspěvekNapsal: čtv lis 24, 2011 10:45 pm 

Oživuji toto téma, protože je mi teď aktuálnější...Nedávno jsem se dostala ke čtvrtému druhu platyceria ... začaly mne opravdu zajímat...
tak pro pokoukání:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Platycerium stemaria(moje novinka:-)), P. weitchii, P.grande, P.bifurcatum

PříspěvekNapsal: stř čer 06, 2012 3:59 pm 

Šarik píše:
Platycerium stemaria(moje novinka:-)), P. weitchii, P.grande, P.bifurcatum

Ahoj Šárko tak jsem tady vyčmuchala fotky tvých parožnatek . :lol: Mě by zajímala nejvíc ta tvoje grande.Jak ti za ten rok narostla do jakého tvaru.Já ji mám od března 2010 posílám foto.Koupena je pod názvem Platycerium grande.Zatím tedy u mě nenarostly ty tzv. parohy- ještě nedospěla.Je to ještě miminko.

Obrázek

PříspěvekNapsal: stř čer 06, 2012 9:09 pm 

Ahoj Haki, tak jsem zjistila, že to, co jsem dostala koupit jako P.grande, je zřejmě spíše Platycerium superbum...napovídá tomu tvar listů... :roll: :) :?:
A neroste příliš rychle...vypadá v podstatě stejně, jako na té fotce před půl rokem...jen mu přirostly dva mladé listy, které teprve dostávají tvar... :| A podle fotek co jsm našla na netu je to tedy taky teprv mimino.
To tvoje vypadá jako pravé Platycerium grande...tak kdyby se ti pomnožilo 8) ...(za pár let? ) mysli na mne.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Parádní kornout - gratulace
PS: vosí hnízdo nenalezeno.. :cry: )

PříspěvekNapsal: stř čer 06, 2012 9:25 pm 

Šarik píše:
Platycerium grande[/b]...tak kdyby se ti pomnožilo 8) ...(za pár let? ) mysli na mne.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Parádní kornout - gratulace
PS: vosí hnízdo nenalezeno.. :cry: )

ČUS.Ćástečně je domluveno až bude mít výtrusnice že by to šlo vypěstovat.Na to potřebuje ale ty parohy :oops: něco ji tam teď roste ale jde to nějak pomalu.Takhle by to mělo vypadat-podle toho se až pozná že je to grande http://platyceriumgrande.blogspot.cz/ Jestli se vůbec dokáže množit-narůstat -tak to nevím Platycerium bifurcatum té jde množení až až.
To hnízdo neva v pohodě.

PříspěvekNapsal: stř čer 06, 2012 11:31 pm 

Ty stránky znám... jsou parádní... :shock: :wink:

Mimochodem - hnojíš? ... a čím?

PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 4:03 pm 

Vlastně dostává vše to co moje orchideje.Když vodu tak deštovou nebo z RO.Hnojivo po orchidejích takže -slaběji.Hnojím vším možným- kravinec, wuxal,dam390, nové hnojivo NPK20-5-10,výluhem z kopřiv,Lignohumát.To není tak důležité u mě zřejmě dobrá vlhkost v zimní zahradě to ji vyhovuje.Ta lítá od 60-100%.Spíš jsem měla obavu se zimního poklesu teplot k 13-14°C.Zatím to jde dobře . :oops: Zalévám až po důkladném osahání jestli je třeba.

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 1:16 pm 

Dobrý den
Moc by mne zajímalo jak dopadly kytky při té teplotě 13-14 °C. Mám podobné teploty ale parožnatku jsem si zatím netroufl pěstovat. Proto se ptám jak to zatím vypadá.

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 3:14 pm 

Dobře to dopadlo.Těch 13°C je noční pokles teplot,přes den vytápím na 20°C. Když vysvitne slunko je přes den i víc.Přes zimu přisvětluji orchideje.Proto Platycerium grande minulou zimu rostla.Tuto zimu už není pod lampou moc místa tak byla v rohu v zimní zahradě kam svítí slunko nejdéle-když teda svítí.Přežila to taky jen nerostla.Moc jsem ji nezalévala.Teď se probouzí a začíná růst.Na výšku má 40cm. Platycerium bifurcatum je takový plevel tý asi nevadí nic.Substrát u obou je prorostlý kapradinami které byly zrovna po ruce.
Ještě odkaz na Platycerium grande jak to bylo od začátku
http://haki1.rajce.idnes.cz/Platycerium_grande/
Platycerium_grande

Obrázek
Platycerium bifurcatum

Obrázek

PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2013 2:28 pm 

Rád bych se pokusil o její pěstování ale momentálně ji v Hradci nikde nemají . Nevíte kde se dá sehnat a nebo mám počkat až do jara zda se v Hradci někde neobjeví?

PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2013 3:19 pm 

Platycerium bifurcatum tu mají asi všude tu grande koupil jeden člověk tady
http://www.zahradnictvi-chladek.cz/jestli by to byla tutovka fakt nevím-leda se zeptat.Já mám grande z Drážďan(každoroční výstava orchidejí) od indianu.Pod tímto názvem ji prodali ,tak snad ano.Válí se jich tam vždy dost :oops:

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Jiné rostliny

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina