Právě je ned led 21, 2018 5:18 pm

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Orchideje a bromélie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Paphiopedilum
PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 3:24 pm 

Nenašla jsem toto vlákno . :mrgreen: Doufám, že tu najdu spřízněnou duši pro střevíce.Dám jednoho který kvete druhý den.Je to hybrid Paphiopedilum​ White Mica.Hodný-vychovaný pafíčko kvete každým rokem .
Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Paphiopedilum
PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 3:40 pm 

Hezký střevíc, ale na nohu ho asi nedostanu :D
Střevíčníky mám nejradši, protože se mi líbí jejich barevnost a velikost květů. Na podzim jsem si koupil své dva první kousky a chtěl bych si časem pořídit další.
Nebyli by nějaké rady pro začátečníky? :wink:

PříspěvekNapsal: pon úno 11, 2013 4:13 pm 

Uf to jsem si naběhla. :mrgreen: No nejsem žádný moc velký radil.Nejdůležitější je voda a to tak ,že pouze dešťová nebo z RO .V žádným případě nepoužívat z vodovodního řadu.Nepřehánět to z hnojením.Pak koupit si kytku do svých podmínek jako, že si nekoupím chladnou do teplého a naopak.To jsou základy a pak se člověk otluče sám stálým pozorováním.
Dám ještě Paphiopedlum villosum -zatím dobře roste ,proto i kvete.K indukci na květ mu stačil pokles zimní 13°C.
Obrázek

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 5:01 pm 

Jó papilka to je srdeční záležitost.Než jsem přišel na to jak tak mě jich dost odešlo. Zásadní je udržet správnou vlhkost substrátu, co se týče hnojení beztoho se obejdou. První úspěch s papilkama jsem měl až od doby kdy jsem začal používat pet-lahve. Jako nejlepší se mě osvědčily od koly ty pevný, je snima dobrámanipulace. Seřízl jsem ji v horní části těsně předtím než se začne zužovat.Potom jsem nahřál šroubovák a propálil několik děr asi tak 5 cm odedna pro odtok přebytečné vody.Potom jsem vypálil ještě několik děr aby subsrát větral a netvořili se plísně.Na dno jsem dal nalámané střešní tašky jsou schopný pojmout velké množství vody a pomalu ji uvolňovat,tato drenáž končila v místechkde byli vypálený první díry.Potom už šel jen substrát a rostlina. Petky mají ještě výhodu v tom že je perfektní přehled o stavu kořenů.Jestli najdu fotku tak ji sem dodám.

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 5:25 pm 

Jo Zdenku tak ta tvoje vychytávky s petflaškou by mne zajímala... Mám taky tři "pafíky" ale kvetou spíše vzácně... Ještě moc nevím jak na ně... ato jsou u mne už třetím rokem...

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 7:24 pm 

To Aksamit Zdenek
Jo taky pěkný mrchy-pardon.Moc mrtvolek za sebou nemám-ale to může být hned.Já sázím pafíky do čehokoliv.Když přesazuji najednou zjistím ,že podle stavu množství kořenů není do čeho.Pak přijde na řadu petka ,mističky různý obaly květináče.Prostě aby nebylo moc místa pro substrát -aby se kořeny vešly.Ano mám taky ráda průhledné pro kontrolu kořenů ,hlavně ze začátku růstu..Někdy vyplňuji kapradinami.Když jsem přesazovala do květníku nebo něčeho vyššího taky jsem se vrátila k drenáži.Bez drenáže mě některý kořeny uhnily hlavně ty dole .Dolů hrubější (i dřevěný uhlí)nahoru jemnější.Jo to je fajn.Taky mě někdy něco chytne a zkusím jinak .Např.Paph.spicerianum mám v nizounké mističce ,drenáže není třeba roste tam zatím dobře.Můžu dát zítra foto.Budu ráda ,když taky pošleš. :wink:

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 7:27 pm 

Šarik píše:
Mám taky tři "pafíky" ale kvetou spíše vzácně... Ještě moc nevím jak na ně... ato jsou u mne už třetím rokem...

A co to máš Šárko zač?No nejsou všechny hodný.... :wink:

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 8:07 pm 

Haki - mám obyčejné obchodní křížence neznámého původu jeden je teplomilný (kratčí strakaté listy) - ten mi vůbec ještě nekvetl takže ani nemám zdání jak by měl vypadat květ...
druhý je chladnomilný... delší špidlaté a tmavé listy... ten loni kvetl... někde bude foto...
a ten třetí je klasický baumaxový kříženec tek kvetl taky minulý rok, když jsem je letnila... fotky mám bohužel někde ve starém počítači...musím je vydolovat.

PříspěvekNapsal: úte úno 12, 2013 10:10 pm 

Strakatolistý nemusí být vždy teplomilný např.tyhle jsou často v obchodech já je nemám.
http://www.firstrays.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=179 jsou do temperovaných podmínek.Moje švagrová ho pěstuje v bytě ,ale v chodbě.Kvete ji pravidelně.Bude tam rozdíl teplot..A ty baumaxový budou spíš studený(pár jich mám) a budeš je muset letnit -jak píšeš že potom kvetl to bylo správně. :lol: to vychytáš.

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 10:27 am 

Tak posílám to Paph.spicerianum(má nové 3růžice) a ještě jeden příklad multihybridu v nízké misce. Musím říci ,že já jsem asi spíš přelévač :? tak mě tohle víc vyhovuje.
Paph.spicerianum
Obrázek
Multihybrid bez názvu

Obrázek

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 2:35 pm 

No fotku s petkama jsem nenašel a tak jsem vyfotil květníky co jsem si nechal udělat na papilka.Pryncip je ale stejný.
Obrázek

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 3:16 pm 

Děkuji za foto –zajímavé to je myslím, že to stejné nebude.Máme ale každý zřejmě jiné pěstitelské podmínky já mám zimní zahradu a někdy šílenou vlhkost i 100% .Mě by zajímala velikost –průměr květináče a taky jak vypadají rostliny nad puclákem –fakt mě to zajímá .Nenutím jen jsem zvědavá a jaký pafíčka tam jsou zasazený ?
Jo jednu pet-flašku mám ale malou 8)
Obrázek

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 8:26 pm 

Tak jsem vyštrachala co mám... :D

Obrázek
1. Obecný běžně dostupný kříženec z baumaxu..loni kvetl, letos nic a taky měl letnění...

ObrázekObrázek
2. To je ten - dle mého názoru chladnomilnější pafík taky loni kvetl po letnění... letos byl letněn stejně a nic...

Obrázek
3. ten jsem myslela, že je by měl být teplomilný... ale nereaguje mi na nic... a ani nevím co je zač...popravdě... za tu dobu tří let co ho mám se moc nezměnil... :|

PříspěvekNapsal: stř úno 13, 2013 10:25 pm 

K TÉ 1.
Já to rozeberu podle svých zkušeností. Nezáleží jen na letnění ,tedy poklesu teplot. Je to o kondici a růstu pafíčka.Trochu problém poslala jsi starší foto -nevím jak vypadají současně.Tyhlety(na cedulce je asi květ jak kvetl) kvetou kdykoliv .Vlastně když doroste nová růžice pak přijde pokles teplot (4měsíce )a nakvétají .Já jsem je mívala venku od května do poklesu 8 až 5°C.To je ta správná indukce pro tento druh.Aby si pafíci vybrali správnou dobu indukce sami.Rostou v chladu taky-možná pomaleji to nevadí. Chce to pohlídat hlavně případné mrazíky .V zimě jsem je mívala v chladnější ložnici na jižní straně.Popisuji svoje pěstování -kvetou mě pravidelně.Jestli není 2roky přesazen ,tak bych ho přesadila. Ale je to stará fotka z r.2007?Bylo mě divný ,že nevidím starou odkvetlou růžici.
K 2.
Ten vypadá dobře asi (není to ale současný foto)–netuším přesně Paph Harrisianum (Paph barbatum x Paph villosum.)To jsou taky chladnější kytky. Možná temperované podmínky-nemá zkušenost.
K 3
Myslíš tím ,že se nezměnil že tedy ani skoro neroste za tři roky?V tom případě bych ho přesadila-možná... možná nemusí mít v pořádku kořeny,nemá sílu ani na květ.A jesti je chladnější nebo do spíš temperovaných podmínek dala bych ho na zimu do poklesu o 5 až 8°C.
Jinak je máš pěkný je vidět že ti to jde .V případě ,že vypadají dnes takto.Foto je taky z r.2007 nebo mě to blbě ukazuje?Jak vypadá Šárko dnes.
Tak takto :wink: je to prostě víc věcí proč ty mršky nekvetou. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pát úno 15, 2013 2:52 pm 

Haki - děkuji za odpověď.... dnes beru z práce domů foťák , tak vyfotím aktuální stav....jasně že ty fotky jsou staré....
Jsem technický antitalent... :shock: to jsou z roku 2007?Je to možné, že je mám už tak dlouho... ani nevím....většinou jsou to jen takoví zachráněnci z výprodejů v květinářství... moc jsem se jim ale nevěnovala - musím přiznat.... jen jsem je jen na léto vyšoupla ven a na zimu zase schovala...hnojivo viděli jen velmi vzácně, když zbylo v konvičce...

OK...vyfotím a pošlu nové foto...

PříspěvekNapsal: pát úno 15, 2013 11:08 pm 

Takže aktuální foto mých týraných kytiček...
1.
ObrázekObrázek
2.
ObrázekObrázekObrázek
drobet jsem je přelila... tak nevím jestli nejsou mé starosti o ně už pasé... trojka to totiž nerozchodila....tak kdoví jak dopadnou tyhlety...

PříspěvekNapsal: sob úno 16, 2013 8:20 am 

:mrgreen: Takto týraný kytky já taky chci :!: :wink:
No ted jsi mě vyrazila dech protože tahle tvoje metoda je velice dobrá,soudím podle stavu kytek -
Šarik píše:
moc jsem se jim ale nevěnovala - musím přiznat.... jen jsem je jen na léto vyšoupla ven a na zimu zase schovala...hnojivo viděli jen velmi vzácně, když zbylo v konvičce...

Ten první musí kvést i kdyby nechtěl-to je pěkný trsík.I ta 2.
Rostou ti tam nový růžice (to je hlavní)jen se zeptám jak jsi je dlouho nepřesazovala?Ne že by to vzhledově potřebovali ale 3 roky v jednom substrátu by bylo už dlouho.Jestli budeš přesazovat(ted je vhodná doba) klidně je dej do stejného květináče -do stejné velikosti.Jinak pochvala -fakt.Ten kocourek je taky dobrej.

PříspěvekNapsal: sob úno 16, 2013 11:41 am 

Jé tak díky za pochvalu...myslela jsem, že dostanu spíše vynadáno, že jsem k nim takový barbar...
že jsou jako prales to vím, jen kvést jsem je viděla za tu dobu jen málo.... mršky...Kdy je na květy vlastně doba? Myslela bych, že na podzim, kdy je sklidím z venkovního letnění...?
Kdy jsem je přesazovala.. nemám přehled... ale ty tři roky to už bude... jestli je přesadit mám... pak jaký substrát použít? Minule jsem vzala obecně prodávanou kůru na orchideje a přišoupla jsem pár mušliček(někde jsem četla , že to chtějí, kvůli vápníku?)
A taky rozdělovat, nebo nechat v trsu?
PS: Máme doma dva kocouří "domácí škůdce"... tento je ten mladší a musí prostě u všeho být....takže mám jeho čumáky, nebo nohy na mnoha fotkách kvítek, které musím fotit na zemi...

PříspěvekNapsal: sob úno 16, 2013 1:35 pm 

Ten první velkokvětý zelenolistý multihybrid. Indukce na květ probíhá 4měsíce zpět od znatelného poupěte.Ale musí dorůst růžice do květuschopnosti.Těžko se to určuje -hlídá . Když budeš pozorovat růst někdy se růst nové růžice překrývá z kvetoucí růžicí a někdy nová růžice roste až po odkvětu.Já bych to neřešila prostě ho šoupni ven a on si pafík vybere sám.Přesně nevím co ho donutí ke květu jestli pokles nebo rozdíl teplot. Možná ten velký rozdíl teplot.Proto se dává tzv.letnit může být venku od toho května až do 8°C.A to myslím furt –já jsem si jen hlídala aby na paph.nepršelo.Nejsou to žádný bábovky vydrží i k 5°C no to už ale chce pohlídat –nesmí mrznout .Dej si tam teploměr.

Substrát-přesadit určitě oba i ten Paph Harrisianum .Když ti funguje kůra tak do ní.Ty mušle nevím tedy jestli je takto vápník přístupný já bych ty mušle nějak rozdrtila víc Použít se dá i dolomit(vápník , hořčík)

Paph Harrisianum (Paph barbatum x Paph villosum.)U rodičů tohoto křížení je indukce v zimních měsících řekla bych že 2měsíční pokles stačí ke květu .Ale kdo by to řešil –prostě chladná světlá místnost na zimu je fajn.Ten pokles --mám villosum stačí mu pokles zimní ke kvetení 13°C.Asi tak by to mohlo stačit Paph Harrisianum. Tohle pafíčko má olaw pěstuje doma –ten by mohl říct taky něco.
Dělení –nedělit .Dělí se 4 růžice ale musí mít dobrý kořeny .To někdy není nový růžice hned kořeny nedělají někdy až za 2roky.Je hezčí kvetoucí prales.Jo a povinně si zaznamenat datum přesazení já si to tisknu a na květináč přilepím průhlednou páskou .A mám přehled. :mrgreen: no a vše. :wink:

PříspěvekNapsal: sob úno 16, 2013 9:15 pm 

Děkuju za vyčerpávající odpověď,
a neboj nebudu jim vyhrožovat kompostem, když nepokvetou... :twisted:

Mám je oba u okna na severní straně ...mají tak 19°C...
A díky za tip s tím lístečkem o přesazení.. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2013 7:01 pm 

HAKI konečně jsem se dostal k tomu nafocení pafilek.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2013 8:33 am 

Děkuji za foto.Vypadají spokojeně.Ještě se zeptám proč u pafíček jsou ty dlouhý stopky?Který já tam mám taky pravda-ale ne tak dlouhý :mrgreen: Byly tam semeníky?Trošku jsem proti ozdobným květináčům –Phalaenopsis by už potřeboval taky přesadit možná i ostatní :P .Jo koukala jsem na tuto fotku-co je to za rostlinu před tím pletivem to je pafíčko?
Včera jsem taky přesazovala Paph.appletonianum.Mám ho v pucláku velikost 15.Ale protože pak uprostřed je dost místa kde kořeny nejdou tak tam pravidelně dávám někdy děrovaný košíček (místo drenáže)–je pod pafíčkem na fotce.Když je tam ještě místo tak i kapradiny.

Obrázek
Paph.appletonianum(fotím pro kontrolu příští)

Obrázek

PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2013 9:05 am 

Haki - díky za inspirativní nápovědu k tomu přesazování... vypadá to účelně s tím košíčkem...

:roll: Jen tak pro zajímavost... proč Paphiopedilum točí kořeny po krajích a nevyužívá celý prostor květináče? Jistě to má nějaký důvod viz jak žije v přírodě...?

PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2013 10:24 am 

Šárko papilka koření velice mělce v úživné a propustné části substrátu.Proto jdou kořeny nejdříve do stran a potom když už nemají kam se stáčí po stěně ke dnu nádoby.
To papilko by mělo být insigne.Tadle lodžie už ale není pravda před 2 roky jsemse z paneláku odstěhoval.

PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2013 10:59 am 

KOŘENY-Taky si to tak myslím ,nějak jsem teda o tom nekoumala. Zrovna Paph.appletonianum jsem našla nedávno jak roste v přírodě http://www.youtube.com/watch?v=BkkwCV7eJvs-mělce na těch kamenech kořeny jdou do dálky do stran.Paph.se táhne za světlem.Ale není to u všech druhů paph.některý kořeny rostou i v různých štěrbinách . V květináči to bude zase jiný. Moje zkušenost s tím vnitřním košíkem u větších nádob je dobrá.Tak si myslím i přívod vzduchu má svůj význam ,dobře tam substrát vysychá .Nevím jak světlo?-ale na sluníčku by kořeny přímo neměly být.Možná někdo víc vysvětlí.Dám strašnej příklad kdy mě pafíčko spadlo a je to na něm vidět.Ale ty kořeny http://haki1.rajce.idnes.cz/Paphiopedilum_roebelinii_x_sanderianum_Paph._Michael_Koopowitz/#033-7.2.2011Pro_mne_uspokojive_koreny-.jpgprorostly obtočily malý košíček že ani není vidět.Ten košíček už je prostě jeho....Ty hliněný pucláky jsou dobrý pro přívod vzduchu -ale nemám zkušenost .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Orchideje a bromélie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina