Právě je úte říj 16, 2018 10:46 am

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Orchideje a bromélie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Orchidej - zastřižení listů?
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 11:49 am 

Dobrý den,
minulý rok na podzim jsem si koupil v jednou květinářství tuto orchidej, u které bohužel nevim název, který u rostliny chyběl a paní prodavačka jej též nevěděla. Rostlinu jsem si koupil, protože byla ve slevě, ale přitom vypadala pěkně - kvetla. Když jsem však přišel domu, tak jsem trochu více zaostřil na substrát a něco se mi na něm nezdálo, tak jsem rostlinu vyndal a měla kořeny plné nějakých hub a plísně - byl to pro mě trochu šok, přemýšlel jsem jestli mám jít rostlinu vrátit, ale pak mi jí bylo líto a tak jsem si řekl, že jí zachránim.
Opatrně jsem odstranil subsrtát s plísní, poté i oné houby a kořenový systém jsem důkladně proplách a odstranil podezřelé kořeny. Takto zbavenou rostlinu jsem nechal přes noc zavěšenou volně na vzduchu, aby vše pořádně proschlo. Další den jsem jí zasadil - použil jsem keramizit, dřevěné uhlí, borovou kůru, perlit a trochu rašeliny. Myslím si, že to rostlině vyspělo, jelikož mi kvetla i poté.
Po zimě květenství opadlo a od starých částí rostliny začaly růst nové části a konečně se dostávám k mé otázce:

Staré části jsou ohlé dolu a vypadají trochu vysátě, nové části rostou krásně nahoru, tak se chci zeptat, jestli části, které jsou svěšené dolu (viz. obráky dole) mam odstřinou, či nikoliv.

Obrázek Obrázek Obrázek

Mám ještě jednu otázku a to sice, jestli je normální, že nové odnože rostliny rostou s harmonikově zvlněnýma listama (obrázek níže)

Obrázek

Všem děkuji za rady a typy.

Naposledy upravil Zak32 dne čtv čer 11, 2009 12:18 pm, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 11:58 am 

Varhánkovité listy jsou důkazem nevyrovnané zálivky nebo teplot.....Doufám že jste do substrátu nedal uhlí černé, ale dřevěné. Listy na starých pahlízách co přepadají není problem sešmiknout třeba napůl....zas tolik zelené plochy kytce nevezmete. Ty listy co směřují dolů jsou ale listy vrcholové, vyrůstající ze seschlých pahlíz...rostlina tedy není uplně v pořádku, protože kytky které rostou v květináči, obvykle mají i staré pahlízy naducané vodou, pokud mají samozřejmě dobře vyvinutý zdravý koř. systém. Typuju že jde o běžného, tuctového křížence skupiny Miltonia, Odontoglosum.....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 12:17 pm 

Děkuji za vaší odpověď a identifikaci. Květina má zálivku jednou týdně, uhlí je samozřejmě dřevěné, byl to pouze překlep :D (už jsme ho opravil) a kořenový systém si myslím (netvrdim), že je v pořádku, rostlinu mam v průhlednym květináči tak tam vidim bíle kořeny. Kořeny rostou i mezi rostlino, přiložím ještě nějaké foto.

Obrázek Obrázek

Na druhé straně jsem si všiml, ze jsou kořeny trochu nazelenalé (bohužel se mi nepovedly nafotit) - že by plísen? Ale z přemokření by neměla být...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 12:47 pm 

Tak nějaké nové tam rostou to ano, ale asi jich nebude zas tak moc.....u těhle hytek trochu trvá, než se deficit ve starých pahlízách doplní, někdy ani nedoplní...a zelené kořeny? No mokré kořeny mají u orchidejí být zelené, obsahují chlorofyl.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 3:24 pm 

Nevypadají květy náhodou takhle?
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 3:51 pm 

Nene :) vypadaji spíše jako tyto:
Obrázek

Toto jsem samozřejmě našel na internetu, ale je to nejpodobnější co si pamatuju...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2009 6:31 pm 

Burrageara. Máme tu samou doma. :-)

Obsah fóra » Nemasožravé rostliny » Orchideje a bromélie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina