Právě je ned pro 16, 2018 4:14 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Květy trp.rosnatek
PříspěvekNapsal: sob črc 05, 2008 3:49 pm 

Obrázek
Moje nitiduly ssp. allantostigmy už delší dobu bohatě kvetou. Dělají mi ale tyto dva typy...je to normální, resp. proč tomu tak je..?
Díky ...Š.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 05, 2008 4:47 pm 

Nevim proč, ale parádní kresba. :)
Sorry za totální mimo příspěvek, ale máš fakt talent.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 05, 2008 5:07 pm 

Díky,...
Jo , jo , talent mám, to vím od mala, jen jaksi nemám talent jak ten talent uplatnit :evil: :wink:

Na techniku jsem levá, tak jsem po vícerých pokusech o macro fotku raději těchto pokusů zanechala, a vrátila se k osvědčené tužce.
Nevíte někdo jak je tos těmi tvary květů?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob črc 05, 2008 5:47 pm 
Moderátor

Zkuste Vaška Lenka nebo Davida Franka, ti dělají do trpaslíků opravdu hodně.

PS - ta kresba fakt paráda...

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 6:04 am 
Moderátor

A tohle květní "schéma" je vážně u různých květů na jednom identickém květním stvolu a nebo se jedná o květy rozdílných rostlin?

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 10:59 am 

Častější jsou ty "trojité" květy, ale ty druhé jsou tak z deseti. Jsou z jednoho květního stvolu...jednou takové, další je jiný. Ten nakreslený je např. z jedné rostliny a rozdvojený. Kvete mi tak mnoho těchto trpaslíků, ale jsou vlastně všichni z gemů jedné rostliny, myslíte, že je to nějaká mutace?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 12:18 pm 
Moderátor

Pro mě je to překvapení, já jsem měl vždy za to, že počet a tvar čnelek a blizny (pestíku) a prašníků patří mezi zásadní taxonomické znaky, které jsou neměnné. Jak je vidět, není tomu tak. :shock: Proč tom tak je, nevím... :cry:

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 1:28 pm 

Kamile, to že jsou to taxonomické znaky, přece zdaleka neznamená, že není možné, aby byly u konkrétního jedince postiženy/modifikovány nějakou mutací.
Taxonomický znak je námi uměle vytvořená záležitost, nikoli absolutní hledisko pro přírodu.
Taxonom pak jen musí odstínit tyhle anomálie vyskytující se u jedince od "pravidelného" vzhledu. Vždyť kdybychom to brali tak smrtelně vážně, museli bychom danou rostlinu prohlásit za nový druh :shock:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 5:28 pm 

Ach jo, omlouvám se za nesrozumitelnou větu(stává se mi to často..? :x )
Citace:
Častější jsou ty "trojité" květy, ale ty druhé jsou tak z deseti.

Takže, měla jsem na mysli: S tou čtyř-bliznou jsou asi tak tři z deseti.

Klidně by se z toho mohla vyšlechtit nová forma, ne? :D " allantostigmus čtyřbliznus"
Bude to ale těžké, protože dominantní vlohou bude asi ten trojitý tvar :D

Chtěla bych jen zjistit, jestli někdo nemá podobnou zkušenost..nebo mám jen já doma mutantíky...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 5:43 pm 

Jesti se nepletu, tak v popisu této rostliny je v počtu blizen tato vícečetná možnost uvedena ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 9:08 pm 
Moderátor

Je to zajímavý fakt, kterého si každý nevšímá. Chce to pozorného pěstitele.
Ale to, že jsou tyhle odlišné květy u téže rostliny či dokonce u stejném stvolu? Prostě pochvala za všímavost!!!! :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 06, 2008 9:30 pm 

Není to u nitidul nic zase až tak neobvyklého. On je trošku problém s tím, že (řekněme) typový květ allantostigmy má blizny čtyři a ostatní mají tři. Ale jak píše Mára - blizny mohou mít "3 to 4". A dokonce v "Bibli trpaslíků" (Lowrie II) je fotka leucostigmy, která kvete dvěma květy a jeden má blizny 3 a druhý 4. Od té doby to neřeším a vím, že podle toho se allantostigma určit nedá (ač tvar blizny roli hraje).

Spíše by mě zajímalo, jestli ty odkvetlé květy jsou otevřené a dělají třásně (jak to na některých trochu vypadá) to dělá omissa. Allantostigma je uzavřená.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 7:25 pm 

Pro DejFa:
Citace:
Spíše by mě zajímalo, jestli ty odkvetlé květy jsou otevřené a dělají třásně (jak to na některých trochu vypadá) to dělá omissa. Allantostigma je uzavřená.

Nevěděla jsem , že se jsou rozdíly i v takových maličkostech(botanik nedouk :oops: )...proto se omlouvám za nepřesnost. Dívala jsem se pořádně a máte pravdu, jen nějaké ty nejstarší u spodu jsou trochu pocuchané, jinak jsou všechny úhledně zavřené...Nevěnovala jsem tomu u kreslení takovou pozornost...soustředila jsem se na květy....Příště si dám větší pozor. :wink:

Včera jsem malovala jiného trpaslíka, snad tam nenajdete také nějakou zásadní krpu...
Obrázek
(Obrázek už byl umístěn na stránky CCPS)

Prosím , nemáte někdo tip na nějaké prima stránky, kde by se daly prohlédnout květy pro upřesnění určení trpaslíků? Abych věděla, jestli to co mám na štítku opravdu platí..?
Mimochodem pan Lenk má vždy tak nádherné fotky ...nemáte z nich soukromou galerii, do které by se dalo nahlédnout?

Šárka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 8:00 pm 
Moderátor

Šárko, obrázky jsou skvělé, na stránkách se pěkně uplatnily!

Zkuste se podívat na stránky Vaška Lenka, má tam nějaké fotky trpaslíků:
http://www.lithops.cz/taxonomie_trpaslici.html

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 8:13 pm 

To je parádní!
Něco takového jsem měla na mysli...
A až to bude jednou úplné i s fotkami všech těch květů...ještě větší paráda.

Díky za odkaz. :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 8:27 pm 

Šarik píše:
Prosím , nemáte někdo tip na nějaké prima stránky, kde by se daly prohlédnout květy pro upřesnění určení trpaslíků? Abych věděla, jestli to co mám na štítku opravdu platí..?
Mimochodem pan Lenk má vždy tak nádherné fotky ...nemáte z nich soukromou galerii, do které by se dalo nahlédnout?
¨

Jj, to je pravda, že má pan Lenk vždy tak nádherné fotky, až mě tím někdy... dělá radost. On to v galerii má sám, akorát je dost těžké se k ní proklikat a má to pod taxonomií http://lithops.cz/taxonomie_trpaslici.html (Vašku sprav si to, myslel jsem, že to nevyhovuje jen mě, ale...).
Něco je i na mých stránkách ve fotogalerii http://www.carniplants.cz/01trpaslici.htm , ale co mám stránky na nové adrese moc tam toho není a teď nemám moc čas to doplnit.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 8:30 pm 

Aha, to jdu trochu s křížkem po funuse, ale mám to rozepsané docela dlouho... to jen podtrhuje, že nemám čas. Ale nějaké fotky snad taky doplním.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 13, 2008 1:53 pm 

Ještě jednou květ allantostigmy...tentokráte počet blizen minimalizován :)
Je to opravdu zvláštní druh... :wink:
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 13, 2008 3:16 pm 

To už je zajímavější. Tři nebo čtyři blizny jsou běžné (tři jsou častější), ale dvě, to už je "úchylka". Ale i to se občas stává. Mně kvetly loni D. mannii všelijak, jen ne tak, jak měly (pětičetný květ a typické "hrotnaté" blizny) - ani jeden květ.

Obrázek Obrázek Obrázek

A přitom stejný klon v Liberci (u Vaška Lenka) kvetl normálně. Dodnes nevím, čím jsem to "přihnojil" (nehnojím) nebo proč tomu tak bylo.
Snad se Vašek nebude zlobit, když sem šoupnu i ty jeho fotky, ale já normální květ nemám a v galerii na lithops.cz jsem je nenašel. To abyste věděli, jak by měla D. mannii vypadat.

Obrázek Obrázek
foto V. Lenk http://www.lithops.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 15, 2008 10:57 am 

Reaguji trochu se zpožděním, neb jsem se dovoloval a bylo to fajn.
Na dotaz ohledně počtu blizen nedokážu uspokojivě odpovědět. Snad jen to, že kytky tak prostě reagují spontánně. Nejsem si jist, ale připadá mi, že tyto vady nejsou trvalé. To se ukáže u mě příští rok u těch květů s tentakulemi u D. enebba, jestli udržím. Každopádně původní pěstitel na ty fotky koukal taky dost překvapeně a jeho matečné rostliny se tak nechovaly. Jedno z možných vysvětlení je, že gemmy při transportu poštou prostě trpí, dochází ke stresu a to co pak občas sázím je až s podivem, že vyroste. Občas dojde pytlík s gemmy, který vypadá jak polévka a pokud nějaký ten gemmík přežije a vyroste, tak to určitě není jako v přírodě, kde s příchodem deště vystřelí gemm pod zásahem dešťové kapky někam do okolí matečné rostliny a spontánně, za dostatku světla vzchází ( ono to asi tak idylické nebude, ale to nevadí).
Jinak zrovna letos se mi povedlo vyfotit D. pycnoblasta, která má 5 klannou bliznu, což jako povolená odchylka v popisu není... ale co, kytku kvůli tomu nevyhodím.

Tady je, na stránkách se objeví později, jak dovolí čas.

Obrázek

Jinak děkuji za pochvalu fotek Šárce i Dejfovi, na stránkách jsou právě proto, aby se na ně lidi mohli podívat. V současné době se snažím fotit doma kytky a jak to čas dovolí, tak je postupně tlačit na web, ale už teď vím, že na některé fotky tam asi nebudou, nebo je budu muset vyprosit z jiných zdrojů.

Co se týká detailů rostlin, tak v tomto zase krásně školí mně Dejf, protože já ty kytky fotím a dost často nemám čas koukat do popisů, takže už mě asi 2x nachytal na švestkách (z u mě evidované D. dichrosepala se najednou vyloupla D. nitidula leucostigma .... ). Není to tak dlouho co jsme společně mudrovali nad D. nitidula ssp. nitidula a D. nitidula ssp. omissa ( po novu D. patens) a zrovna květní stvol, postavení poupat na něm, délka květních stopek a tvar odkvetlých poupat byl asi nejzřetelnější a jednoznačný znak.

Jinak mám prosbu na Vás Šárko, pokud mi chcete vykat, tak prosím raději pište křestní jméno. Toho pana Lenka necháme někde v zaměstnání :)

http://rosnatky.cz
http://lithops.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte črc 15, 2008 4:05 pm 

Dobře, :) Tak AHOJ Vašku!

Ta D. pycnoblasta, je vážně moc zajímavá.
...moje stávkují v dormanci, jsou z nich jen stříbřité kuličky ...asi je jim u nás moc horko...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 27, 2008 5:09 pm 

Tak jsem konečně přemluvil Drosera nitidula ssp. nitidula (budu používat starší, ale zaběhnutá jména), aby poprvé vykvetla, tak sem můžu dát fotky a napsat pár rozlišovacích znaků pro skupinu D. nitidula - kdyby to někoho zajímalo.

Všechny mohou mít 3-4 blizny. To je standart a není potřeba se nad tím pozastavovat. Dvě (jak vyfotila Šárka) už "vybočuje z normálu", ale pokud to nedělá celá kytka (a několik let po sobě), ale jen jeden květ, tak se prostě někde stala malá chybka, ale jede se dál.

Drosera nitidula ssp. leucostigma
Začal bych touhle - ta se snad nedá splést s žádným jiným trpaslíkem. Komentář snad není potřeba.

Obrázek

Drosera nitidula ssp. omissa
Nejlepší poznávací znamení jsou odkvetlé květy, které se nezavírají, ale zůstávají roztřepené (druhý obrázek). V květu je hodně podobná Drosera nitidula ssp. allantostigma. Blizny mohou být u sebe, ale není to pravidlo.

Obrázek Obrázek

U Drosera nitidula ssp. allantostigma a Drosera nitidula ssp. nitidula je potřeba se pořádně podívat na pestík.

Drosera nitidula ssp. allantostigma
Má blizny na kraťounkých stopečkách (to jsou čnělky) a proto vypadají jakoby namačkané na sobě. Semeník je baculatý.

Obrázek

Drosera nitidula ssp. nitidula

Čnělky jsou delší a semeník tenší.

Obrázek

Co se týče nových jmen... kdo chce tak ví kde to najít a ostatním nebudu motat hlavu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned črc 27, 2008 9:14 pm 

Taky přihodím jednoho trpaslíka. Omluvte prosím, trochu zhoršenou kvalitu. Ten trpaslík ne a ne postát. :D

Drosera ericksoniae
Obrázek

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 28, 2008 3:25 pm 

Vítku,
seš si jistý, že to je ericksonka?

Ty blizny vypadají divně, měli by být kulovité.

Obrázek Obrázek

Mohl by to být hybrid D. ericksoniae × pulchella ( D. ericksonella). Ta má blizny kyjovité (3 nebo 4).

Obrázek Obrázek

Zkus se kouknout na tvar listu. D. ericksoniae má čepel lžícovitou

Obrázek

kdežto ten hybrid je má víc do kulata s nápadným zúžením řapíku po pulchelle

Obrázek

Čistá D. pulchella to taky nebude - ta má ty blizny ještě delší.

Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 28, 2008 6:37 pm 

To je super!
Za chvíli tady z toho bude pěkně přehlednej atlas trpaslíků :D Jen tak dál pánové....a díky.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina