Právě je stř říj 17, 2018 8:52 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Utricularia australis versus Utricularia minor
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 8:54 am 

Ahoj,
nevím, jestli jsem tento dotaz neměl zařadit do otázek začátečníků:-), ale chystám se sledovat některé přírodní lokality těchto rostlin. Jak nejsnáze tyto rostliny odlišit? Děkuji

Předmět příspěvku: Re: Utricularia australis versus Utricularia minor
PříspěvekNapsal: ned lis 08, 2009 9:48 pm 

Je toho více. Nejlépe květ - U. australis má spodní plátek koruny rovný, U. vulgaris prohnutý jako sedlo.
U. australis má srovnanější měchýřky a všechny jsou zhruba stejně velké. U U. vulgaris jsou rozházené a každý jinak velký.
U. australis má trichomy (jednobuněčné hroty vyrůstající z prýtu) na papilách (takových bradavkách), u U. vulgaris nejsou papily tak znatelné.
Nějaké fotky jsou na mých stránkách.

U. vulgaris má u nás oficiálně jen dvě lokality. Ale občas se nějaký "drb" o další lokalitě objeví. Na většině lokalit je australiska, ale není vyloučeno, že těch lokalit vulgarisky bude více. Kdybyste ji (vulgarisku) někde našel, dejte, prosím, vědět.

PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2009 2:50 pm 

Ahoj,
moc díky, teď nevím, abych nebyl za blba. Mám informace od místní státní botaničky, že je zde populace U. minor. Tys automaticky psal o U. vulgaris? Nerozumím? V literatuře rozlišují dva druhy. Nebo je to synonymum? Nemám s tím moc zkušenosti, tak díky za info. Jinak jsem v jednání o sledování všech lokalit MR v CHKO, zatím jsem ve fázi přírav, vyjednávání o povolení apod. Tak se připravuji. Až to budu mít za sebou, tak sem určitě dám příspěvek, co všechno bylo potřeba, aby mé sledování bylo legální, zkušenosti.
Díky Petr

PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2009 5:41 pm 

Petr Doubravský píše:
Ahoj,
moc díky, teď nevím, abych nebyl za blba. Mám informace od místní státní botaničky, že je zde populace U. minor. Tys automaticky psal o U. vulgaris? Nerozumím? V literatuře rozlišují dva druhy. Nebo je to synonymum? Nemám s tím moc zkušenosti, tak díky za info. Jinak jsem v jednání o sledování všech lokalit MR v CHKO, zatím jsem ve fázi přírav, vyjednávání o povolení apod. Tak se připravuji. Až to budu mít za sebou, tak sem určitě dám příspěvek, co všechno bylo potřeba, aby mé sledování bylo legální, zkušenosti.
Díky Petr

Aha, já to špatně přečetl - za blba jsem já. Ony totiž hodně podobné jsou právě U. australis a U. vulgaris, kde jsou jen minimální rozdíly, takže se většinou řeší to. U. minor je zase hodně podobná (kromě květů stejná) s U. bremii.
Všeobecně U. australis je velká a má prýty husté a jakoby jemné, U. minor je malá, prýty nejsou členěny na tolik úkrojků a jsou jakoby tvrdší. U. minor může dělat dva druhy prýtů, kdežto U. australis ne. Květy jsou úplně odlišné velikostí i tvarem. To je také vidět na fotkách na mém webu - popřípadě použít přítele Googla.
Tož tak. Bublinatky jsou si docela podobné, ale zrovna tyhle dvě by poznat jít měly.

PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2009 6:41 pm 

Moc děkuji,
ono přeci jen z toho všeho, co se píše, je těžké se zorientovat.
Petr

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina