Právě je sob čer 23, 2018 5:23 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Něco k vývojovému stromu
PříspěvekNapsal: stř úno 11, 2009 5:22 pm 

Stejně jako "Spokojení" chodí sem (hlavně nepište - já sem nechodím - to by vás prozradilo :wink:), tak i my (vlastně též spokojení) zabrouzdáme k nim a určitě jste si všimli "vývojového stromu rosnatek" http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?5,38742 . Škoda, že tam není uvedeno, jak k tomu autor došel (mám na mysli jeho sestavení, ne nalezení na webu). Jestli je to nějaká nová informace s podklady v genetice atd. atd... Ostatně, mně by to stejně asi moc neřeklo, tak bych chtěl poprosit zkušené taxíkáře o vysvětlení - nebude toho moc, budu se zase motat jen kolem trpaslíků :oops:.

Nevím, co znamenají ta čísla, ale udivilo mě, že D. occidentalis je příbuznější s D. pygmaea, než s D. scorpioides nebo D. dichrosepala. Jak jistě víte, D pygmaea má jen čtyřčetný květ. A v systematice byla také jinde - jako jediná z trpaslíků. Autor tam má podrod (subgenus) a sekci (section). Pak už má druhy. Chybí mu tam podsekce (nebo tribus, nebo nevím co mezi sekcí a druhem). Trpaslíci jsou - rod: Drosera, podrod: Drosera, sekce: Bryastrum a dvě podsekce. A to Rorella, což je D. pygmaea a Lamprolepis, což je zbytek (včetně D. occidentalis, scorpioides i dichrosepala). Proto je mi divná větší příbuznost occidentalisky s pygmaea než třeba s dichrosepalou.

Tak bych prosil o vysvětlení. Díky.

A D. hamiltonii (vím, není to trpaslík, ale rostou často spolu) by měla patřit do sekce Stelogyne a ne Drosera.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 15, 2009 5:23 pm 
Moderátor

Z mého pohledu takto uvedený "vývojový strom" nic neřekne, pokud u něj není doprovodný text, který vždy popisuje danou vědeckou práci, její téma, cíl, postup a prostředky, na základě toho potom mohou být tyto grafy jasnější - tyto grafy jsou vždy jen doplňkem.
Říkal jsem si, že něco podobného jsem viděl u tučnic - překládal jsem článek stejného autora (Katsuhiko Kondo) o mexických tučnicích - vyšel v našem časopisu.

Aby jsi se DejFe dozvěděl víc a na základě čeho byla tabulka vytvořena, přečti si celý článek z roku 2003 v časopise American Journal of Botany zde:
http://www.amjbot.org/cgi/content/full/90/1/123

Phylogeny of the sundews, Drosera (Droseraceae), based on chloroplast rbcL and nuclear 18S ribosomal DNA Sequences
Fernando Rivadavia2,3, Katsuhiko Kondo4, Masahiro Kato3 and Mitsuyasu Hasebe2,5,6

Abstrakt:
The sundew genus Drosera consists of carnivorous plants with active flypaper traps and includes nearly 150 species distributed mainly in Australia, Africa, and South America, with some Northern Hemisphere species. In addition to confused intrageneric classification of Drosera, the intergeneric relationships among the Drosera and two other genera in the Droseraceae with snap traps, Dionaea and Aldrovanda, are problematic. We conducted phylogenetic analyses of DNA sequences of the chloroplast rbcL gene for 59 species of Drosera, covering all sections except one. These analyses revealed that five of 11 sections, including three monotypic sections, are polyphyletic. Combined rbcL and 18S rDNA sequence data were used to infer phylogenetic relationships among Drosera, Dionaea, and Aldrovanda. This analysis revealed that all Drosera species form a clade sister to a clade including Dionaea and Aldrovanda, suggesting that the snap traps of Aldrovanda and Dionaea are homologous despite their morphological differences. MacClade reconstructions indicated that multiple episodes of aneuploidy occurred in a clade that includes mainly Australian species, while the chromosome numbers in the other clades are not as variable. Drosera regia, which is native to South Africa, and most species native to Australia, were clustered basally, suggesting that Drosera originated in Africa or Australia. The rbcL tree indicates that Australian species expanded their distribution to South America and then to Africa. Expansion of distribution to the Northern Hemisphere from the Southern Hemispere occurred in a few different lineages.

To je totiž tak, když někdo beze smyslu dává odkazy na dílčí věci, místo toho, aby pochopil a uvedl celý zdroj, ať už je spokojený nebo nespokojený. Vyplývá to už jen ze zde uvedeného abstraktu - např. informace o tom, jakým způsobem se rosnatky šířily. Z tohoto pohledu je samozřejmě samotný obrázek jinak vypovídající....
A jak jsem psal na onom fóru - stačí jen jednoduše zapátrat.
:P

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Taxonomie, fyziologie, anatomie

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina