Právě je úte říj 16, 2018 4:25 am

Obsah fóra » Obecná témata » Hospoda: hovory o všem jiném

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Špirlice u nás v přírodě nebo jen něčí fór
PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 9:02 pm 

Možná někdo zaregistroval zajímavou debatu na fóru Darwiniany http://www.darwiniana.cz/forum/read.php?34,49289. Přijde mi, že si někdo z členů druhého spolku vystřelil. Přijde mi hodně nepravděpodobné, aby celé masožravkářské komunitě uniklo rašeliniště, kde rostou masožravky a někdo tam již před lety údajně vysadil Sarracenia purpurea a musí jim to říct nějaký Jarda, který se o masožravky nezajímá. Přiznejte se, kdo z Vás tam ty špirlice vysadil (případně v květináči naaranžoval a vyfotil) a zamotal tak druhému spolku hlavu? :D

Vít Chudoba

Předmět příspěvku: Re: Špirlice u nás v přírodě nebo jen něčí fór
PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 10:39 pm 
Moderátor

Vítku, byl bych docela rád, kdybychom si tady na fóru tyto provokativní posty do budoucna již odpustili i s ohledem k nedávné minulosti. K ničemu dobrému to nepřispívá. Pokud máš potřebu rešit spekulace, vem pár kamarádů do hospody a tam si to řešte až do rána.

Nechápu, co by bylo smyslem nějakého podobného vtipu, tohle je spíše tragikomedie ve všech směrech.....

Snažme se na tomto fóru diskutovat o rostlinách, to nás baví nejvíce.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

PříspěvekNapsal: pon led 31, 2011 10:40 pm 

Vítku, uniklo, neuniklo. Průběžně se bavím s mnohal lidmi. Průběžně jsem informován o tom, že byly špirlice vysazeny tam či onam. Samozřejmě některé z těch zpráv jsou nepodložené, jiné se budou samozřejmě zakládat na pravdě. Je to jako s managementem ostatních našich masožravek. Někdo to na nějaké lokality sází, jiní to tam sbírají a je to taková naše dynamická rovnováha. Téměř každý rok se setkám s nějakým zákazníkem, který si žádá kolekci masožravek na venkovní vysazení a když se ho zeptám na podrobnosti jeho stanoviště, tak mi napíše, že má za chalupou mokřad a chce si to nasázet do něj. A co případy, kdy se takto aktivně nezeptám, nebo se o záměru kupujícího vůbec nedozvím? U špirlic se zdá, že už si trochu začínají lidi uvědomovat, že to není úplně dobré. Ale spíš mě děsí genetická eroze tučnic a rosnatek vysazovaným materiálem neznámého původu. To může být velký průser, který se stane, aniž by si toho někdo včas všimnul.

PříspěvekNapsal: úte úno 01, 2011 12:38 pm 

..já se přikláním k názoru,že si pan jarda1 udělal srandu a dobře se baví.
Filda

PříspěvekNapsal: úte úno 01, 2011 9:38 pm 

Kamile, já jsem svým příspěvkem nic nesledoval, na nikoho nenarážel ani nikoho konkrétního nemyslel. Jen mi přišlo divné, že se u nás v přírodě vyskytují špirlice a (skoro) nikdo o tom neví. Na Černých jezírkách u nás v Jizerkách byla jedna jediná špirlice a věděli o ní všichni. Nemohu se ubránit dojmu, že si jenom někdo udělal legraci. Ale pokud nechcete, nemusíme se o tom bavit a toto vlákno se může uzavřít.

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 8:40 am 
Moderátor

Vít Chudoba píše:
Přiznejte se, kdo z Vás tam ty špirlice vysadil (případně v květináči naaranžoval a vyfotil) a zamotal tak druhému spolku hlavu? :D

Vítku, má reakce se týkala této věty, která jaksi evokuje něco jiného... That´s all.

A pokud se nepůvodních druhů v naší přírodě týká, pak ano, čas od čas se někde s aktivitou nějakého nadšence objeví - a čas od času si je zase nějaký osvícený arbitr co to myslí s přírodou dobře zase v dobré víře odnese. Mirek to popsal dobře. Z jiného úhlu pohledu mě zaráží, jak málo diskutujích v onom tématu má úctu k cizímu majetku (vlastníkovi oné lokality) a je ochotno brát svoji spravedlnost do svých rukou a pořádat lynč na ty zrůdy kytky, které si nepůvodně rostou na nějaké cizí louce/mokřadu! Bojím se, aby mi časem podobná horda fanatiků nenaběhla na mé zahradní rašeliniště a nebo do skleníku s tím, že mé rostliny vychytávají bůh-ví co či jakkoliv přírodě škodí, a nerozkradli mi moje kytky do svých sbírek...

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 10:08 am 

Kamil Pásek píše:
Z jiného úhlu pohledu mě zaráží, jak málo diskutujích v onom tématu má úctu k cizímu majetku (vlastníkovi oné lokality) a je ochotno brát svoji spravedlnost do svých rukou a pořádat lynč na ty zrůdy kytky, které si nepůvodně rostou na nějaké cizí louce/mokřadu! Bojím se, aby mi časem podobná horda fanatiků nenaběhla na mé zahradní rašeliniště a nebo do skleníku s tím, že mé rostliny vychytávají bůh-ví co či jakkoliv přírodě škodí, a nerozkradli mi moje kytky do svých sbírek...

:D :roll: Souhlas.... :shock:

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 10:40 am 

Taková otázečka: Je potvrzeno, že by se v ČR S. purpurea mohla přirozeně přesévat?

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 11:46 am 
Moderátor

Karlos píše:
Taková otázečka: Je potvrzeno, že by se v ČR S. purpurea mohla přirozeně přesévat?

Je velmi pravděpodobné, že schopnost generativního množení je zachována a není důvod, aby semena na vhodných místech nemohla hromadně klíčit. Problém jsou spíše ty "vhodná" místa. Pamatuji s jednu švýcarskou lokalitu, kde byla S. purpurea inrodukována před více než 100 lety a dopsud se množila výhradně vegetativně a na celé lokalitě bylo několik obrovských mnohohlavých trsů o průměru jednoho metru (kvalitně kvetoucích a plodících), ale ve vzrostlejší vegetaci kolem člověk nenašel jediný semenáček! Zdá se taky, že semena vysetá např. na zahradní rašeliniště, mají docela velkou mortalitu, a jen promile rostlin dále přežívají a vegetují. Ale jsou známy i Švýcarské a Irské lokality, kde se S. purpurea docela generativně pomnožila.

Nakolik je zplanělá S. purpurea hrozbou pro naši přírodu nevíme, ale rozhodně se nejedná o invazivní druh typu bolševníku, apod... Ale nemám pochyby, že podstatně větší hrozbou pro přírodu jsou fanatici a samozvaní ochránci přírody, než pár rostlin S. purpurea vysazených někdě v naší 99% nepůvodní krajině (míněno v horizontu posledních 300 let).

PříspěvekNapsal: stř úno 02, 2011 11:05 pm 

A jsou nějaké poznatky, proč má v našem klimatu S. purpurea takovou mortalitu? Je na ni příliš zima? Nebo je na ni zima u nás moc dlouhá? Nebo to souvisí se složením substrátu?

Vít Chudoba

PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 9:53 am 

Tak už to přebrala i média :oDD

http://www.novinky.cz/domaci/229243-na- ... tlina.html

Zdeněk V.

PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 1:06 pm 

A je to vyřízený.Vlákno se může uzavřít.

PříspěvekNapsal: sob dub 02, 2011 12:49 pm 
Moderátor

zdennek píše:
Tak už to přebrala i média :oDD

http://www.novinky.cz/domaci/229243-na- ... tlina.html

Zdeněk V.

To je ještě nic proti tomu, jak o tom pěkně blábolili v televizi ve zprávách...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: stř kvě 18, 2011 4:34 pm 
Moderátor

ještě k Vítkovu dotazu, myslím že mortalita semenáčků nemusí nutně souviset se zimou jakožto nízkou teplotou. Na Kamilem zmiňovaných lokalitách je jistě teplotně stejná zima jako u nás ale i švýcarské lokality se od sebe navzájem liší než teplotou tak spíše výškou sněhové pokrývky. Myslím, že tedy problém v mortalitě semenáčků bude asi více o holomrazech. Nicméně nějaká dokladovatelná data k tomu nemám, je jen můj dojem.

Obsah fóra » Obecná témata » Hospoda: hovory o všem jiném

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina